Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

10 tipů pro zrychlení Windows 7

Nejnovější podoba operačního systému Windows kupodivu nevyžaduje vyšší hardwarové nároky než její předchůdci. Pokud budete chtít přejít na Windows 7, máte cestou otevřenou. Samozřejmě i v novém systému se mohou objevit problémy s výkonem. Naštěstí má řadu nástrojů, díky nimž lze vše vyřešit.

1. Plánovaná defragmentace

Kromě toho, že Windows 7 zrušily při spouštění defragmentace požadavek na potvrzení administrátorského přístupu, upravily také okno pro nastavení defragmentace. Tlačítkem Analyzovat disk si můžete jeho aktuální stav prohlédnout předtím, než vůbec defragmentaci spustíte. Mnohem výhodnější je naplánovat automatickou defragmentaci počítače po stisku tlačítka Konfigurovat plán. Ideální je plán připravený na noční hodinu jednou týdně. Počítač v tu dobu nemusí běžet. Stačí, když jej uspíte. Systém jej sám probudí, provede defragmentaci a poté počítač opět uspí.

2. UAC ve Windows 7

Novinkou je ve Windows 7 také upravená ochrana v podobě nástroje Řízení uživatelských účtů (UAC). Obtěžující hlášení nutná k potvrzení některých úprav v systému nebo instalaci dalších aplikací již nejsou tak častá. Přesto, pokud vás zdržují, můžete je vypnout úplně – pozor, za cenu zvýšení případného bezpečnostního rizika. Pomocí nabídky Start | Ovládací panely si otevřete Uživatelské účty. Zde klepněte na odkaz Změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů. Táhlo, které se zobrazí v novém okně, přesuňte úplně dolů a nové nastavení potvrďte tlačítkem OK.

3. Hledání problémů s výkonem

Pokud jste již vyzkoušeli všechny běžné způsoby vypnutí zbytečných programů, odstranění nepotřebných souborů a defragmentaci, zkuste se ještě podívat do systémových nástrojů, co stojí za výkonnostními problémy vašeho počítače. Z nabídky Start | Nástroje pro správu spusťte pomůcku nazvanou Sledování výkonu. Zde klepněte na odkaz Spustit program Sledování prostředků. Zobrazí se okno se seznamem procesů, které si můžete klepnutím do záhlaví sloupečku seřadit podle jejich vlivu na výkon, případně podle spotřeby operační paměti, pokud se přepnete na kartu Paměť. Jednoduše tak odhalíte náročné programy.

4. Úprava vizuálních efektů

Na slabších strojích nebo miniboocích vyzkoušejte vypnutí některých vizuálních efektů. Jednak pomohou zvýšit rychlost systému, mohou ale mít i kladný vliv na výdrž baterie. Stiskněte klávesovou zkratku Win+Break a v novém okně klepněte na odkaz Upřesnit nastavení systému. V dalším okně pak klepněte na tlačítko Nastavení v sekci Výkon. V okně Možnosti výkonu pak postupně povypínejte ty vizuální efekty, bez kterých se obejdete. Nastavení potvrďte tlačítkem OK.

5. Vypnutí indexovací služby

Pokud se obejdete bez častého a rychlého vyhledávání souborů, můžete zrychlit práci systému s pevným diskem. Stačí vypnout službu starající se o indexování souborů. Na druhou stranu tím systém poněkud degradujete. Pravým tlačítkem klepněte v nabídce Start na zástupce Počítač a zvolte funkci Spravovat. V novém okně se přepněte na služby a aplikace a rozklepněte seznam služeb. Vyhledejte službu Windows Search a po rozklepnutí ji v okně s vlastnostmi výběrem z nabídky Typ spouštění zakažte.

6. Vypněte nepotřebné části systému

Kladný vliv na výkon počítače může mít i vypnutí nepotřebných částí operačního systému. Zobrazte si ovládací panel Programy a funkce. Zde klepněte na odkaz Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Zobrazí se okno s jednotlivými částmi systému, ve kterém můžete odebrat například Hry, Internet Explorer, nebo součásti určené pro ovládání dotykových displejů počítačů Tablet PC. Nastavení potvrďte klepnutím na tlačítko OK.

7. Rychlejší procházení složek

Souborový správce systému Windows standardně zobrazuje náhledy souborů ve složce, kterou procházíte. Pokud je jich zde opravdu mnoho, může to procházení složky výrazně zpomalit. Tuto funkci však lze vypnout. V okně Počítač klepněte na tlačítko Uspořádat a funkci Možnosti složky a hledání. Přepněte se na kartu Zobrazení a zapněte volbu Vždy zobrazovat ikony, nikdy ne miniatury. Potvrďte tlačítkem OK.

8. Napájecí plán pro maximální výkon

Výkon počítače jde často v rozporu s úspornými opatřeními. Časté vypínání monitoru a disku nebo automatický přechod do úsporného režimu mohou být pro řadu uživatelů obtěžující. V nabídce Start klepněte na Ovládací panely, zde si zobrazte si panel Možnosti napájení, vyberte položku Vysoký výkon a nastavení potvrďte.

9. Zapněte ReadyBoost

Zajímavým zrychlením systému, které se objevilo již ve Windows Vista, je technologie ReadyBoost. Máte-li dostatečně rychlý USB flashdisk nebo paměťovou kartu (často je na nich logo ReadyBoost), pak je můžete využít jako jakýsi doplněk pro běžnou operační paměť vestavěnou v počítači. Připojte je a v okně Počítač na ně klepněte pravým tlačítkem myši. Zvolte Vlastnosti a přepněte se na kartu ReadyBoost. Vyhraďte pro použití s ReadyBoost celou kapacitu média nebo jen jeho doporučenou část a klepněte na tlačítko OK.

Pozor, místo na flashdisku, které bude ReadyBoost používat, musí být prázdné. Pro zrychlení systému tudíž není možné použít flashdisky, které jsou zaplněné daty.

10. Úpravy vypínacího tlačítka

Standardně se v nabídce Start objevuje tlačítko pro vypnutí počítače. Můžete jej však snadno změnit za tlačítko pro jeho uspání. Na tlačítko Start klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Výchozí akci po stisku napájecího tlačítka upravíte ve stejnojmenné nabídce. Poté nastavení potvrďte klepnutím na OK.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

body 5 a 6 schvaluji, bod 7 je otazka prehlednosti, ne rychlosti, a kazdemu muze prehledne pripadat neco jineho ...

Jaky je rozdil mezi ReadyBoost a beznym odkladanim dat na vyhrazene misto na disku? Podle me je to jeste pomalejsi a jestli s flashkou o 15MB/s na zapis a 10MB/s na cteni chci urychlit system, tak jsem se akorat nechal nachytat.

tak ta flashka toho taky musi byt schopna :) , ten disk bude urcite pomalejsi jak ta flashka ale ne o moc, a i kdyby jsou veci, ktere system stejne pere do strankovaciho souboru, prestoze nemusi ..., je mnohem lepsi mit vic RAMek :)

Je řádový rozdíl v přístupové době.

bod 5 - windows search - nemá byť vypnuté aj v bode 6 Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows ?

ne nemusi..staci kdyz vypnes tu SLUZBU WIN SEARCH..nemusis ten program i mazat...staci kdyz ho vypnes.....tech par MEGA te nezabije

prosím vás mám Windows 7 professional a chtel bycg poradir jak vypnut logo systemu:( help me!:(

Reklama