Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AlphaGo vyhrál i počtvrté. Celkově porazil lidského šampiona v go 4:1 [aktualizováno]

Před přibližně 20 lety padl šachový velmistr Garri Kasparov v šachu proti superpočítači IBM Deep Blue. Do historie se možná zapíše i aktuální zápas v logické hře go (stručné vysvětlení pravidel najdete na Wikipedii ). Společnost DeepMind spadají pod Google vyvinula umělou inteligenci pojmenovou AlphaGo a vyzvala nejlepšího hráče současnosti, Korejce Lee Sedola. Již loni AlphaGo porazil evropského šampiona Fan Huie 5:0. Lee je ještě o třídu lepší.

Go je mnohem náročnější hra než šachy, má mnohem více kombinací tahů a hůře se u nich určuje jejich důležitost. V šachu lze hru začít 20 různými tahy, hráč go má 361 možností. Hra může skončit na 10 170 různých způsobů, tolik není ve vesmíru atomů. Není v síle žádného počítače myslet na všechny varianty. DeepMind svou neuronovou síť učil na 30 milionech tahů hraných lidskými experty a nyní dokáže tah soupeře předpovědět v 57 % případů. Následně dokázal vyhrát v 99 % her.

AlphaGo si to s Leem rozdá v pěti partiích bez hendikepu. Vítěz získá milion dolarů. Pokud by vyhrál AlphaGo, peníze půjdou na charitativní účely. Soutěž se koná v hotelu Four Seasons v Soulu a sledovat ji můžete online na YouTubu .

 

AlphaGo proti Lee Sedolovi

1. kolo (9. 3. 2016)

První partii vyhrál počítač, potřeboval k tomu o 23 minut více času. Celkově bylo odehráno 186 tahů.

1. kolo
1. kolo  

2. kolo (10. 3. 2016)

Také druhé kolo vyhrál počítač, který tentokrát hrál s černými kameny. Hrálo se s 211 tahy.

2. kolo
2. kolo

3. kolo (12. 3. 2016)

Počítač vyhrává i potřetí po sobě, takže jej už Sedol nemůže ohrozit. Hrálo se na 176 tahů.

4. kolo
3. kolo

4. kolo (13. 3. 2016)

Lee Sedol vyhrál první partii. Počítač hru vzdal po 180. tahu. Stav je 3:1 pro AlphaGo.

4. kolo
4. kolo

5. kolo (15. 3. 2016)

AlphaGo vyhrál poslední partii a celkové skóre je 4:1. Dnešní partie byla nejdelší, oba hráči potřebovali přes dvě hodiny, celkově se odehrálo 280 tahů.

5. kolo
5. kolo

Zdroj: Google , DeepMind

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Menší chybička se vloudila. AlphaGo (bílý) hrál 1:55, tedy o 23 minut déle (a ne méně) než Lee (černý), který hrál 1:32.

Díky. Opraveno.

Nevypadá to tak: "První partii vyhrál počítač, potřeboval k tomu o 23 minut méně času."

Tak a teď je otázka, byl lee už víc v klidu, protože o nic nešlo, zvykl si na kamery atd. nebo mu jen chvíli trvalo odhadnout jak se asi alphaGo zachová a dokázal ho porazit. Nebo se nějak změnil algoritmus a dali mu šanci vyhrát? Ono jednoznačné vítězství 5:0 by nebylo tak hezké jako 3:2 nebo alespoň 4:1, aby mohli říct, že mají stále na čem pracovat a i když počítač vyhrál, bylo to těsné a mají se kam posouvat, aby to příště bylo už jednoznačné.
Záznamy nesleduji, o hře jen vím, že existuje, hrát ji neumím, pravidla neznám.

Zatímco alphaGo mohl "studovat" hru svých protivníků předem, Lee Sedol patrně tuto možnost měl až v rámci samotného utkání. Jsem docela zvědav na výsledek 5.partie.

Z pěti utkání čtyři vyhrál bílý.

Rasismus!

Reklama