Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

6× Ultrabooky: další evoluce počítačů je tady! (test)

Tenké a kvalitní laptopy jsou novou evolucí notebooků. Pokud splňují podmínky dané Intelem – tak dobrý, jako MacBook Air – mohou se nazývat Ultrabooky.

Acer Aspire S3

Ultrabook Aspire S3 od Aceru se také dodává v různých verzích. Můžete si zvolit Core i5, nebo i7 a nezávisle na nich buď model s SSD, nebo s pevným diskem a malinkým SSD určeným pouze pro potřeby systému. My jsme otestovali nejsilnější model s 256GB SSD.

Na první pohled pevný notebook, který má ale hliník pouze na víku, zbytek těla tvoří plast. Nikde se neprohýbá ani nevrže, ale je to plast. Víko se nedá otevřít jednou rukou a jde hodně ztuha Je možné jej vyklopit téměř do 170°, což je mezi Ultrabooky zdaleka nejvíce.

Parametry
procesorIntel Core i5-2637 (2× 1,7 GHz)
operační paměť
4 GB (DDR3)
disk256 GB (SSD Micron RealSSD C400-MTFDDAK256MAM)
displej13" / 1 366× 768 px / lesklý, LED
USB2× USB
další konektory
HDMI, sluchátka
čtečka karet
2v1 (SD, MMC)
sítěWi-Fi 802.11b/g/n (Atheros AR5BWB225 Wireless), Bluetooth 4.0
baterie3článková, 36 Wh
příslušenstvínabíječka
OS a softwareWindows 7 Home Premium (64b)
rozměry323 × 219 × 18 mm
hmotnost1,35 kg
cena vč. DPH (únor 2012)34 990 Kč (verze s Core i5 za 29 990 Kč)

 

Na levé straně najdete pouze zkosený jack pro sluchátka a na pravé čtečku SD karet. Veškeré konektory jsou umístěny vzadu, rychlé USB 3.0 bohužel chybí. V kloubu je umístěno tlačítko pro zapnutí společně se dvěma notifikačními diodami, které jsou tak vidět i při zavřeném víku.

Klávesnice má celkem dobré rozložení, ale působí plastově a odezva se mi také moc nelíbila. Často jsem si nebyl jistý, zda jsem tlačítko zmáčknul dostatečně. Ani dvojtlačítka u Enteru a levého Shiftu mi moc nevyhovovala, nehledě na malé stísněné šipky, které doplňují klávesy PgUp a PgDn. Bílé popisky na šedých klávesách jsou také hůře čitelné a klávesnice je tak asi to nejslabší na jinak povedeném Ultrabooku. Touchpad je proti ní naopak celkem dobrý. Svou drsností sice není nijak zvlášť příjemný na dotyk, ale má dobrou citlivost a dobře se s ním pracuje.

 

SSD disk (Micron RealSSD, 25nm MLC buňky) je rozdělen na oddíl pro obnovení, hibernaci a zbylých 215 GB je uživatelský disk C. Je škoda, že Acer nevytvořil ještě datový oddíl. Pokud hledáte Ultrabook s co nejrychlejším diskem, Acer bude vaší volbou.

Aspire S3 je velmi výkonný Ultrabook s horší klávesnicí. Je zde překvapením, že Acer neosadil do takto nabušené sestavy ani jedno USB 3.0. Chystaný nástupce Aspire S5 by měl být v podobném stylu, ale s lepším hardwarem, menšími rozměry a lepšími použitými materiály.

Veškeré konektory jsou vzadu. Hlavně u USB to není dobré řešení a Acer nás tím trápil celou dobu testování.

Komu by se chtělo tahat sebou adaptér velký jako samotný notebook. Vzhledem k menší baterii mohl Acer použít i menší nabíječku.

Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3 Test Ultrabooků: Acer Aspire S3

Plusy / mínusy
velmi rychlé SSD
horší klávesnice
úhel otevření displejechybí USB 3.0
výkonslabší (tichý) zvuk
 cena
ExtraNázor
Aplikační výkon
98%
Výdrž na baterii
73 %
Provozní vlastnosti
58 %
Hodnocení: 70 %
Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Díky za článek. Hodně věcí sice neřeší, jako třeba scházející/divně umístěné klávesy pgup/pgdown, home, end, neexistence del, vše jen přes FN. Dalši obecný problém jsou konektory miniVGA/microHDMI a podobně, kdy je problém s redukcemi a jejich scháněním a pokud redukce jsou, tak jsou krátké a jsou to velké krabice, které vadí při práci na stole. Kabel, který by vedl z Ultrabooku do monitoru napřímo bez redukce ani neexistuje, leda snad, když je konektor HDMI/miniHDMI/microHDMI, ale s VGA je problém. Taky strašné konektory pro napájení, délky přívodních kabelů a další maličkosti by chtělo popsat.
 
Aktuálně osobně jedu na Air roku 2010 s SSD, 4GB RAM, ale mám tam Windows 7 jako jediný OS a žel Apple, z pochopitelných důvodů, se moc podpoře nevěnuje, i proto ho tedy chci vyměnit za něco s nativní Win podporou a asi půjdu do ux21. Jinak jsem zkoušel i tu Toshibu a ještě nějaký Samsung (asi Series 9) a ať se na mně nikdo nezlobí, tak Air, Asus a pak ještě snad Acer, ale ostatní, to je tragedie, pevnost minimální, display se chová jako papír, pomalu stačí fouknout a už lítá. Pocit z materiálů taky nic moc.
Taky nechápu nekonečně opěvování toho "rychlého probuzení". Asi jsem mimo, ale prostě nevím, co je na tom nové, i mnohe let staré notebooky se vzbudí za pár vteřin, když sjsou ve režimu uspání do RAM. I staré notebooky se po čase uloží na HDD a usnou úplně a jen rychlost disku/velikost RAM ovlivňuje, jak dlouho se probouzí. To, co dle všeho přináší tato platforma je to, že v tomto režimu uspání vydrží týden? To je pak už něco jiného, ale to se zde snad neuvádí.

Je to tak, jde o režim hlubokého uspání, do něhož ultrabboky z běžného spánku po pár hodinách přejdou. A z něj se díky rychlému SSD probudí za oněch 7-8 s. Je to něco spánkem a klasickou hibernací.

Já znám aktuálně 2 stavy. Suspend to RAM a hibernation. Suspend to RAM je usnutí, kdy je pořád napájena paměť a část HW, usnutí je rychlé, nic se nikam neukládá, RAM si drží informace, po probuzení je do několika vteřin notebook připraven, nic nemusí natahovat do paměti, protože v ní vše je. Hibernace uloží stav paměti na disk jako image, zde jednak trvá usnutí (dle velikost RAM a rychlosti disku). V tomto stavu vydrží notebook "do konce věků", protože stav paměti je uložen na disk a jen se zaznamená do bootu informace o tom, že při staru se nemá provádět kompletní inicializace systému, ale jen načtení stavu RAM z disku. Rychlost obnovy je dle velikosti RAM a rychlosti disku. Již Windows XP (u 2000 si nejsem jist, možná i 95, NT a 3.1(1) snad ne) zvládal nastavit, že při určité úrovni baterie se z režimu usnutí přepne do hibernace (zapne se, uloží stav RAM na HDD, zaznamená typ spuštění a vypne se).
Toto vše je staré léta. Co nové tedy přináší tato nová platforma? To, že SSD mi zrychlí rychlost hibernace při ukládání dat a obnově je jasné. Za to může technologie SSD, která je taky stará déle a je to prostě HDD na speedu, nové SATAIII tomu taky pomáhá.
Ale co dál? Co je jiné? Opravdu mně to zajímá, protože na CZ i EN stránkách všichni jen píšou nějaké výsledky, kolem dokola 1-2 vteřiny start (to znám léta i bez ultrabooku, léta notebooky ani nehibernuju, vypínám i soubor, který jinak zabírá místo ve Win7, jen uspávám, vypínání se nekoná opravdu nikdy a maximálně někdy restart po instalaci aplikací, jako třeba Cisco VPN, ZyWall, aktualizací, ...), ale nikde není, co to přesně obnáší, co to dělá, co je tak nové. Osobně mi přijde, že je opravdu jediný rozdíl a to v tom, že usnutí (suspend to RAM) vydrží déle (Macbook měsíc, ultrabook týden), což by mohlo být jinak řešeným napájením RAM, resp. jinak řešeným šetřením v tomto režimu, ale to nevnímám jako něco závratné, ale jen optimalizace. Jenže pokud je to opravdu jen tento rozdíl, tedy délka usnutí, tak proč při propagaci a ve všech článcích se všichni zaměřují na něco, co není nové?
Děkuji.

Ultrabook má dvě možnosti uspání: suspend to ram (stejná jako vždycky, jak píšete) a vylepšenou hibernaci. Klasická hibernace již není v ultraboocích k dispozici, nelze ji ani nalézt v systému a když se ji pokusíte zapnout v příkazovém řádku, systém ohlásí, že není podporována.

Ultrabooky hibernují do vyhrazeného prostoru na SSD "nějakým novým způsobem", jehož podstatu se mi nepodařilo najít, protože ani Intel ani výrobci mi nedokázali říct, jak _přesně_ to funguje. Čili ani nevím, za v tu chvíli systém odebírá nějakou energii, či nikoliv. Podle mne půjde ale jen o samovybíjení baterie.

Je ale jisté, že probuzení probíhá o poznání rychleji než z klasické hibernace, protože se notebook nezapíná klasickým způsobem přes BIOS, ale dochází přímo k obnově dat z SSD. RAM v té době pravděpodobně nabpájeny nejsou.

No, jak jsem psal, jen potvrzujete, že je to marketing. To, že je to třeba nepřístupná nemá s rychlostí nic a co jsem teď hledal, opravdu to není nic zvláštní. Našel jsem údajně "hybridní hibernaci", která kupodivu není nic jiné, než hibernace na jiný typ média (ne HDD, ne RAM, ale nějaká obdoba flash pamětí, nebo SSD), které je rychlejší, než HDD, ale to zase není nic inovativní. Ultrabooky to dle všeho dali jen jako povinnost, mít část disku SSD. 1-2 vteřiny jsou prostě normální a srovnatelne s jinými notebooky i pár let starými, protože je to jen spánek v RAM, těch 7-8sec z hibernace je díky rychlosti úložiště. Ještě jsem se dočetl, že se právě u hibernace třeba řeší komprese/nutný obsah a to pak taky ovlivní rychlost, ale opět je to jen tím, že třeba RAM ma 4GB, ale image na disku má třeba 2GB a tak se rychleji načte.
Tím to samozřejmě nijak neodsuzuju, jen prostě toto znám a používám léta a Intel se snaží mlžením tvrdit, že je to novinka :-) Dle mého je to opravdu jen proto, že se na podobné věci zaměřil Jobs na Keynote, kde toto představoval :-)

Přesně tak, můj dva roky starý notebook se probouzí také 2 s... jen otisk prstu zdržuje, ale to už je o něčem jiném; na druhou stranu lepší, než zadávat heslo.

Ono to není ale jen tou hibernací na SSD, velmi důležité je urychlení POSTu a celého bootování, kdy Ultrabooky mají toto extrémně urychlené. Z vlastní zkušenosti: i s SSD diskem totiž běžně 50 % (i více) času bootování zabírá POST a vše s ním souvisejícím (u profi pracovních notebooků ani nemluvě, když se kontrolují otisky, zavádí hesla přes TPM a/nebo HPM, kontroluje se síťové bootování, ...), u Ultrabooku si ani nevšimnete, že nějaký POST proběhl.

Souhlasím, třeba u MBA je to dlouhá bílá mlha, ale jen, když tam je Windows, OSX to má rychejší, nevím proč. Každopádně, není to nic převratné, jen vynechání / optimalizace.

Dnes jsem si kopil Asus UX21e a už jej i prodávám. Možná pro lidi, kteří buď nemají požadavky, nebo jsu naučeni na obecné šunty, ale pro člověka, který pár let používá Macbook, ač s Windows OS, je zdá se nemožné koupit něco jiného. Klávesnice je tragedie první třídy, ostré hrany, ostré rohy, až moc lesknoucí se ne moc kvalitní display. Brečel bych, nebýt chlap. Konektory USB jakoby nevyjeté a narvat tam něco byl problém, konektor nabíječky tragedie a myslím, že některé USB Flashky tam nenarvete (dle mého by se mi tam nevešla Patriot Supersonic Magnum 64GB USB3.0).
Na straně druhé, dobrý pocit z povrchu (hliník u macbooku je trošku nepříjemnější), rychlost velice příjemná, nabíječka malá a za necelou hodiny jsem byl i tak na cca 90% a hlavně snad 3m dlouhý kabel, to je paráda. Když je zavřený, je to příjemně malé a i hezké. Nezahříval se moc, hlučnost obstojná (ač větrák někdy foukal, i když jsem nevděl proč). Konstrukce pevná a příkladná, zpracování až na klávesnici super (ač na jednom místě na klávesnicí jsem našel nějaký kaz). Dislay opravdu při prudším položení na postel padal, ale to je docela běžné.
Takže radši zůstanu u MBA 13 a asi pořídím MBA11,6. Je smutné, že pro Windows je, alespoň pro mně, už léta nejlepší Macbook :-(

"Dnes jsem si kopil Asus UX21e a už jej i prodávám."
Tak nevim, ale kupovat bez rozmyslu a pak brecet, ze to musim prodat???

Jak jste přišel na to, že brečím a že to bylo bez rozmyslu? Jednak jsem přesně věděl, co jdu koupit, ale osobní zkušenost nenahradíte. A kde brečím? Konstatuju, že je to dle mého nanic zařízení, ale to není brek, to jsou fakta. Mně nedělá problém koupit, zkusit a prodat.

Jak jste přišel na to, že brečím a že to bylo bez rozmyslu? Jednak jsem přesně věděl, co jdu koupit, ale osobní zkušenost nenahradíte. A kde brečím? Konstatuju, že je to dle mého nanic zařízení, ale to není brek, to jsou fakta. Mně nedělá problém koupit, zkusit a prodat.

No proste normalni notebooky, zase o neco tenci, zase o neco vykonnejsi a hlavne at to vypada jako Air. Jakej ultrabook proboha, proste obycejne notebooky, navic spise low end pro teenagery. Uz mne to hrani na neco extra docela unavuje.

Souhlasím až na to, pro koho jsou určeny. Jsou určeny pro každého, kdo to ocení. Je mi pomalu 36, takže teen už nejsem a stejně mi to vyhovuje, na to, co s tím dělám výkon stačí, je to lehké, skladné, pod dlaněmi tenké a tak si neopírám dlaně o hrany.

 U srovnání adaptérů vám chybí adaptér MacBooku Air.

Vím o tom, nevyfotil jsem jej. MacBook Air byl v testu spíše referenční, v podstatě žádný fyzický parametr nepřesvědčí Applisty k přechodu na Windows a naopak. Adaptér vypadá takto.

Ono to není, jak píšete, protože znám už více lidí, co provozují Windows na Macích. Důvodem je kombinace super HW (Macbook Pro, Air) s pro ně použitelnějším a známejším Windows. Takže to není nutně jen přechod. Samozřejmě, OSX není legálně provozovatelný na Wintel notebooku, ale popravdě, kdo by to dělal? Když to tedy vemu do důsledku a nebudu brát cenu, tak Macbook je ideálnější, protože po HW stránce nemá konkurenci (samozřejmě, beru "standardní" poŽADAVKY) a jde na něm provozovat Win i OSX.

Reklama
Reklama