Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD asi přestává podporovat 32bitová Windows. Ovladače Radeonů už jen 64bitové

Jednou to přijít asi muselo. AMD zdá se přistoupilo k postupnému ukončení podpory 32bitových operačních systémů Windows ve svých grafických ovladačích. Prvním krokem tímto směrem je patrně schování 32bitových sestavení na webu podpory, které nyní nastalo. AMD tak chce zřejmě začít uživatele 32bitových systémů začít pošťuchovat k upgradu.

Jak si všiml web techPowerUp, na stránce, z níž ovladače normálně stahujete, začaly odkazy na 32bitové ovladače pro Windows 10, 8.1 a 7 ukazovat nikoliv na stránku s patřičným instalátorem a poznámkami k vydání, ale na jinou, přesvědčující k upgradu na 64bitovou verzi systému. Ta je poněkud spartánská, dočtete se v ní jen, že aktuální generace grafik jsou navržené tak, aby dávaly co nejlepší užitek, kvalitu a stabilitu na 64bitovývh platformách. Není na ní na plná ústa řečeno, že podpora 32bitových verzích je utlumována, takový závěr si ale člověk udělá, jelikož odkaz na 32bitový ovladač nikde není. Také v menu na hlavní stránce, kde si můžete ovladač ke stažení manuálně zvolit, zmizely volby 32bitových Windows 7/8.1/10.

AMD omezuje podporu 32bitových Windows v ovladačích Radeonů
AMD omezuje podporu 32bitových Windows v ovladačích Radeonů  

K 32bitovým ovladačům se dá dostat, pokud nekliknete na odkaz pro Radeony R9 Fury a R9/R7 300, ale zvolíte odkaz pro předcházející generace (R9 200). Tam dostanete plný balík Radeon Software Crimson Edition 16.3.2 (s ovladačem verze 16.15.2211), tedy stejně aktuální vydání, jaké je nabízeno pro 64bitovou platformu. Alternativně stačí přepsat adresu odkazu ke stažení. Ovšem tyto ovladače neuvádějí mezi oficiálně podporovanými grafikami řadu 300 a deriváty Fiji a končí u řady 200. Zda je skutečně odstraněna z kódu, jsem neměl možnost vyzkoušet, mohlo by tomu tak ale skutečně být (v souboru CT300864.inf ale proti 64bitové verzi chybí řetězce řady „nepodporovaných“ grafik).

Pro nový Radeon Pro Duo není 32bitový ovladač vůbec nabízen
Pro nový Radeon Pro Duo není 32bitový ovladač vůbec nabízen

 

Kaveri ještě ano, Carrizo ne

Za pozornost stojí, že v přehledu se u nejnovější grafiky, Radeonu Pro Duo, už odkazy na 32bitový ovladač nevyskytují vůbec. V případě tohoto poloprofesionálního highendu tedy možná 32bitová podpora natvrdo nebude. Na druhou stranu pokud na webu vyhledáváte ovladače pro desktopová APU (Kaveri/Godavari), 32bitový ovladač zvolit lze. Chybí ale, pokud jako svůj procesor zvolíte nějaké APU Carrizo. U mobilních GPU je zřejmě situace taková, že vám AMD 32bit nabídne pro Radeon řady M200, ale pro loňský refresh M300 už ne. AMD tedy zřejmě podporu usekává od novějších produktů, u nichž je největší šance, že jsou v počítači s 64bitovým OS.

Zatímco Kaveri 32bitové verze nabízí, Carrizo již ne
Zatímco Kaveri 32bitové verze nabízí, Carrizo již ne

Z technického hlediska dává opouštění podpory smysl, minimálně u herních grafik. Současné tituly již mají spotřebu RAM docela vysokou, mnohdy již samy 64bitová Windows vyžadují. Hráči aktuálních titulů, potřebující nejnovější ovladače, patrně 32bitová Windows budou využívat jen ojediněle a dnes prodávané počítače by měly být téměř vždy 64bitové. Výjimkou budou patrně jen tabletové platformy (Atom), do nichž se ale Radeon nedostane. Dle Steam Survey má 32bitová Windows 10/8.1/7 okolo 10 % uživatelů, drtivá většina by ale měla mít buď starou grafiku, jichž se tento problém netýká, nebo patřit do oné skupiny Atomů a podobných.

 

AMD Radeon R9 Nano na oficiálních fotografiích

 

Začátek konce?

Tato operace je asi spíše formálním začátkem delšího procesu, neznamená ještě tak moc. Microsoft 32bitové systémy podporuje nadále a ovladače pro ně budou pravděpodobně nějak dostupné, i kdyby to přinejhorším muselo být jen skrze Windows Update. AMD u nich ale asi nebude vydávat aktuální vydání s nejnovějšími optimalizacemi výkonu a podobnými změnami. Na 32bitových Windows s novější grafickou kartou Radeon, které se tento režim dotkne, se dostanete do podobné situace, jako s kartou, jejíž podpora skončila a je v nyní v režimu Legacy. To znamená, že budete mít k dispozici nějaký (možná starší) ovladač umožňující počítač normálně používat, ale nebudete mít přístup k novinkám, které budou přicházet jen do 64bitových ovladačů.

 

Uvidíme, zda budou aspoň nějaké výchozí či základní 32bitové ovladače dostupné pro nová GPU architektury Polaris. Pokud by AMD nezpřístupnilo ani jeden takový, pak by tyto karty nebylo možné používat jako upgrady pro starší PC, které z nějakého důvodu na 32bitovém systému běží a nemohou povýšit. Jelikož jde ale nový hardware, není asi požadavek 64bitového OS zas tak drastický.

Zdroj: techPowerUp

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Můžu přidat podobnou zkušenost s hledáním ovladače pro grafické jádro Intel Core i3-6100 a Windows 10 (1511) 32bit. Na webu Intel nic neskrývá a deklaruje ovladač k dispozici, leč nelze jej nainstalovat. Při pokusu o spuštění instalátoru tento zahlásí "nekompatibilní HW". Kompatibilní ovladač se mi nepodařilo najít. Připojil jsem PC k internetu, dal update ovladače a ten se okamžitě stáhl a nainstaloval. ☺

Co popisuješ je spíše chyba (ať už u intelu nebo mezi klávesnicí a židlí). Článek naznačuje cílené rozhodnutí.

Ne všechny počítače a NB umožňují naistalovat ovladač přímo od Intelu, ale musí se použít ovladač od OEM. (např.: některé HP notebooky)

Dá se to obejít, ale můžou se pak objevit extra problémy. )I včetně BSOD), protože došlo ze strany OEM k úpravám v referenčním řešení.

Znám jednu nejmenovanou firmu, která se také zabývá výrobou GPU. Tam jsou zřejmě pozadu a nejnovější trendy se k nim ještě nedonesly. A nebo je důvod prozaičtější, než bychom si mohli myslet. Prostě nejsou lidi. ☺

No co... polovina českých čtenářů má stejně systém v nelegální "ultimate" edici, která kdyby byli ve 128bitové verzi, tak ji bude mít.
Pokud je člověk trošku větší nadšenec tak si koupil za stejné prachy 64 bit. widle. A pokud na mašině pracuje, tak je to pro něj samozřejmost.

ALe někomu by především udělalo radost, kdyby AMD zheblo, nejlépe pod atomovou bombou. ALe to je v pořádku, jsme národ xenofobních pivařů a k tomu to prostě patří :)

:-D

Osobně kromě firemních počítačů, kde už taky postupně migrujeme na x64, jsem x86 verzi Windows viděl naposledy XPčka, možná nějaké Visty. Čili totální vykopávky, které určitě neaspirují na to být herní mašinou pro nejnovější grafiky. Navíc většina nových her už vyžaduje 64b OS. Takže to vidím na katastrofu olbřímích rozměrů, asi jako krabička od sirek (ty pro kuřáky, ne domácnostní :-))

dokonca licencia na win sa nevzťahuje na to o koľko bitový windows ide, ale len na edíciu tj Home Premium a pod.

dávnejšie sa mi podarilo preinštalovat windows 7 home premium 32bit na 64bit, a systém sa normálne online aktivoval

boze. ja sam jsem fanda AMD a lidem, kteri chteji krach AMD se smeju tise do blbcu, protoze nevi vubec co by to pro ne znamenalo. ale nazyvat jeden tabor xenofobem, podle me znamena ze ani nevis co to slovo znamena. ja vim, furt je to slyset v televizi a a tak to zacal pouzivat kde kdo. nekdo si dokonce mysli ze to slovo muze i nekoho urazit zatimco jini to uz povazuji spise za poctu. kdyz tedy nadavas do cechu ze to jsou xenofobove, tak si nejspis stejne jako nekteri jini jedinci nevazis toho, ze jsi sam cech. rekl bych ze to je typicka vlastnost levicaku, anarchistu, zelenych a aktivistu. dohromady slunickaru.

1) nebyl to jeden tábor (a ani Tábor :) ), ale národ. Jak jste nakonec správně napsal v předposledním řádku.
2) samozřejmě že si nevážím toho, že sdílím národnost s lidmy jako jste vy.
3) zjevně používáte slova jako "levičák", nebo "anarchista", nebo dokonce "aktivista" jako nadávky. Bravo!

bohuzel je takovych lidi jako ty mezi nama dost. ja se za svuj cesky puvod nestydim. ty asi jo a nemel bys nejspis problem ho za par supu zradit. to je asi podstatny rozdil mezi nami. pak se totiz kazdy chova jak se chova

Michale, tohle byl gól do vlastní branky. ;-)

Nejprve se rozčiluješ nad nálepkováním, abys hned pokračoval jiným nálepkováním. ;-)

gol do vlastni branky jsou hlavne obcane jednoho naroda, kteri si nevazi puvodu a kultury v ktere ziji a kterou nasi predci tady vytvorili. kdyby jo tak by jim vadilo vsechno to, co se posledni leta v evrope deje. je to asi stejnej vlastni gol jako kdyz nejaky aktivisti se cely zivot staraj o jiny a v tom vsem vlastne zapomenou co je smyslem zivota - a to privezt svoje potomstvo na svet, aby linie pokracovala dal. jinak totiz pak vymre a pokracuji jini kteri toto pochopili. jeden narod vymira, protoze se vic stara o jine a o praci z ktere maj pak uzitek jine narody. portse vlastni gol a ne nejaky nalepkovani. to je spis smesny v tomto kontextu

Nechápu jak se dá vztáhnout informace z článku k zdechnutí AMD. Ke všemu ještě autor jasně zmiňuje, že se ne podpora 32bit dá velmi rozumně vysvětlit. Psát o AMD je koukám vyloženě radost....

♫♪♫ Vdaka bohu, že tu mame aj statočnu nVidiu, díky ktorej niesu majitelia 32-bitového Win nutený násilne upgradovať. ♫♪♫
btw...takuto novinku/članok sa na ""aDDjektivnom blogovisku"" nikdy nedočítate, takže tak :(

Nedá se nic dělat, musím si rýpnout do všech, kteří tu nadávají AMD těmi nejhoršími jmény. Pár faktů: 1) podle HW survey Steamu používá tuto službu přibližně 85% uživatelů x64 verzi Windows. Samozřejmě, že Steam je herní komunita a tudíž dokonale nereflektuje obecný trh s PC. Na druhou stranu se tato změna ovladačů týká nových produktů řady R9 a R7 300, což jsou čistě herně zaměřené karty, tudíž jsou v tomto případě statistiky Steamu objektivní. 2) Prakticky všechny nové PC, kde by se mohla vyskytnout některá z výše jmenovaných grafických karet se dodává se 4 a více GB RAM a tedy automaticky s x64 verzí systému. 3) Všichni ti, kteří mají sestavu s méně než 4 GB ram či x86 verzi systému a chtějí novou grafiku od AMD, tough life, jste pravděpodobně 5-8 let pozadu s ostatním HW a stejně potřebujete vyměnit celý základ, možná si do košíku přihoďte i x64 verzi systemu.

PS: Osobně si nemyslím, že udržovat při životě x86 ovladače zabere spoustu času, i tak AMD tleskám za toto rozhodnutí a věřím, že to pomůže vyhladit dnes již zbytečnou variantu Windows.

pod to bych se podepsal. jen doplnim ze vsichni tihle AMD hateri a neomezeni nvidia vitaci, tak ti zcela jiste hraji na x64 systemech. jaka sranda. proste kdo chce psa biti vzdy si hul najde

Teď jsem se na to díval na stránkách AMD a jsou tam u všech výše jmenovaných grafik ovladače i pro 32bit systémy!
Je to ve sloupci vpravo, ne u ručního výběru.
http://support.amd.com/en-us/download

Ale když se ten ovladač stáhne, má podporu pro Fury (a třístovkové Radeony)? Když jsem to zkoušel v době psaní, tak jsem ovladač stáhl, ale položky pro tyhle novější karty tam chyběly, tj. 32bit. končil na řadě 200.

Omlouvám se, opravdu tam driver pro 32bit není.

Není za co. Já to neměl na čem vyzkoušet, takže jsem mohl maximálně kouknout do toho .inf.

Reklama
Reklama