Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD mělo za rok 2015 ztrátu 660 milionů dolarů. V Q1 2016 si sáhne na dno

Po finančních výsledcích za rok 2015 od Intelu zde již máme také účetní uzávěrku Q4 2015 a celého roku také od AMD. Ta je – jak už asi čekáte – mnohem méně optimistická, ačkoliv se firmě podařilo alespoň dodržet výkon, předestřený před třemi měsíci v prognóze (tedy takříkajíc „splnit plán“). Hlavním problémem AMD bude zdá se čtvrtletí probíhající, v Q1 2015 si totiž se svými upadajícími tržbami vyzkouší nové hlubiny.

Za běžných okolností bývá poslední čtvrtletí roku, pro něž zde nyní máme výsledky, obdobím nejbohatším. Ovšem velkou část příjmů firmy nyní tvoří čipy pro herní konzole, na něž se výrobci na Vánoce zásobí ne v Q4, ale v létě a třetím kvartálu. Tím pádem AMD již po Q3 varovalo, že se mu v čtvrtém kvartálu obrat propadne a to bylo také „dodrženo“. Z 1,06 miliardy USD za Q3 se obrat v Q4 2015 propadl o 10 % na hodnotu 958 milionu USD, což je prakticky přesně dle prognózy z podzimu. Šatné zdraví dobře dokládá srovnání s předchozím rokem – proti Q4 2014 jsou tržby nižší o 23 %.

AMD bylo za Q4 2015 bez překvapení ve ztrátě, ta provozní byla 49 milionů a čistá ztráta pak činila 102 milionů, 13 centů na akcii. Firma měla hrubou marži 30 %, což nestačilo na pokrytí jejích nákladů, nicméně o něco se zlepšila hotovost, finanční rezerva vzrostla o 30 milionů na 785 milionů USD (dluh zůstává na 2,26 miliardách USD).

AMD Fiji

 

Hranice 4 miliard prolomena (shora)

Ztrátový byl nepřekvapivě i celý rok 2015. Celkový obrat se dostal pod hranici 4 miliard a skončil na 3,99 miliardy USD – přesně by to mělo být 3991 milionů. Jde o poměrně velkou ránu, neboť v lepších časech (a to dokonce i v dobách, než vstoupilo koupí ATI do grafického trhu) se pohybovalo nad 6 miliardami a ještě za rok 2014 mělo obrat 5,51 miliardy, propadlo se tedy o 28 %. Za celý rok nashromáždilo hospodaření čistou ztrátu 660 milionů (84 centů na akcii).

Finanční výsledky AMD za Q4 a celý rok 2015

Pojďme se nyní podívat na to, jak se činily jednotlivé divize, z čehož uvidíme, jak se situace AMD na trhu vyvíjí. Jak již bylo řečeno, pokles tržeb nyní způsobily hlavně menší prodeje konzolových APU. Segment PC totiž po sérii neúspěchů naopak polepšoval a své tržby zlepšil o 11 % na 470 milionů (stále je na tom ale o 29 % hůř než o rok dříve v Q4 2014). Zlepšení je údajně zejména díky vyšším prodejům notebookových procesorů, lépe řečeno APU. Jak u procesorů, tak u GPU se údajně zvedla průměrná prodejní cena čipů proti Q3 2015, AMD se tedy lépe daří prodávat dražší ze svých modelů. Nicméně protože klientská část podniku nese většinu nákladů, byla přesto zaznamenána provozní ztráta 99 milionů – ta je ale aspoň nižší, než 181 milionů za Q3.

 

Divize konzolových APU a dalších neklientských produktů (Enterprise, Embedded and Semi-Custom) měla tržby 488 milionů – tedy přinesla více, než kolik byly příjmy z PC – a provozní zisk 59 milionů. Tržby v tomto segmentu proti Q3 2015 klesly o 23 %, což jak již bylo zmíněno, jde na vrub sezónnímu poklesu objednávek konzolových čipů. Tato rozkolísanost navíc udělá paseku ještě v dalším období, jak brzy uvidíte.

APU konzole Xbox One
Prodeje APU pro konzole jsou teď sezónně nízké, což AMD prohloubilo ztrátu

 

V Q1 2016 bude krize, pak snad zlepšení

Vzhledem k tomu, jak nejistý je u AMD pohled do vzdálenější budoucnosti, jsou na finančních zprávách velmi zajímavé také prognózy do dalších období, které obvykle ukazují docela dobře, co firmu čeká. Tento výhled je bohužel po Q4 2015 špatný. AMD uvádí, že v Q1 2016 prodělá další šokový pokles tržeb, ozdravení tedy bohužel nepřijde. Sešup má údajně dělat celých 14 %, plus minus 3 procentní body. To by znamenalo pád kvartální tržby na rekordně nízkých 795–853 milionů USD (střed odhadu je 824 milionů). Firma také přijde o nějakých 100 milionů USD ze své hotovosti, jelikož vždy v prvním a třetím kvartálu splácí úrok z dluhu ve výši 70 milionů USD.

Propad tržeb budou mít opět na svědomí konzole, jejich výrobci totiž znovu ze sezónních důvodů odeberou méně čipů. Určité pochybnosti ale podle AMD vzbuzuje i ekonomická situace v Číně, která je velkým trhem.

Zřejmě by ale (pokud nepřijdou nějaké nepředvídané problémy) v prvním kvartále mělo jít o jakési dno, po němž by výsledky měly v zbývajících třech čtvrtletích doznat zlepšení. Za celý rok 2016 totiž AMD očekává nárůst obratu (z 3,99 miliardy v roce 2015). Při něco přes 800 milionech za Q1 2016 tudíž v druhém, třetím a čtvrtém kvartále tržby zase musí průměrně vystoupat nad 1 miliardu. Ovšem úplně zázračné to nebude; v prognóze není nic o ziskovosti a AMD tedy počítá s tím, že zůstane ve ztrátě. Příležitost vrátit se do černých čísel bude patrně mít až v roce 2017 s procesory architektury Zen. Ty budou prvně dostupné koncem roku 2016 a AMD si od nich slibuje návrat na trh výkonných desktopových, ale zejména lukrativních serverových CPU.

Zdroje: AMD (1, 2, 3)

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

oplati sa teraz nakupovat ich akcie? :)

Kdy jindy? Akcie se nakupují když jdou dolů. Samozřejmě jen když je výhled, že by mohlo být lépe. A to snad ano - Zen asi intely nerozdrtí, ale nabídne rozhodně více než Bulldozer. GPU na 14nm by taky mohlo oživit zájem o koupi.

no ved prave, ci nepockat este cca pol roka

zen sice nabidne vice nez buldozer, ale prakticky dozene jen sandy bridge ... intelu bude stacit trochu upravit ceny a amd bude opet zatlaceno do kouta. ikdyz krach AMD samozrejme neni v zajmu intelu, uvidime jak se k tomu postavi.

ps. akcie se nekupuji kdyz jdou dolu ..ale po odrazu ze "dna" :)

jestli jses tak bohatej ze mas chut vyhazovat penize, tak se to urcite vyplati, ale jestli zrovna tobe, to bych nerekl a spis se to vyplati nekomu jinemu :D

cet si tu novinku? pristi kvartal bude jeste horsi ..a ty chces ted nakupovat :D to dava smysl ... muzes tak ted spekulovat na nakych korekcich ale .jeste nakou chvili se pojede dolu ...

No pozor, oni samozřejmě všichni čtou tu TZ s prognózou a ve většina případů je to tak, že co je v "outlook", to bude v uzávěrce.

Takže se dá říct, že aktuální neznámá není Q1 2015, to už je teď pro zájemce o nákup akcií pasé a je to do určité míry obsažené v aktuálním kurzu. Teď se spíš čeká, co AMD řekne v prognnóze na Q2 015, vydané až skončí tohleto Q1.

To máte rozhašený kód na titulce EHW (MD místo AMD, etc.), nebo mi to roz.ebala Mozilla?

MD je ve ztrátě, takže už ztratilo z názvu A ;)

Možná nějaký problém s nějakou cache, protože ten překlep (resp. chybu s copypaste) jsem opravil ještě předtím, než to bylo vydané.

Rovnako je to na Opere aj vo Vivaldi.

Tak do uvedenia new CPU/GPU to už prežijú, len ešte musia presvedčiť zakazníkov aby to aj kupovali. Mno a to môže byť po rokoch nadvlády nvidie a intelu trochu problém. Uvidíme ...

kurňa fix, ja som taký blb že si neverím, včera som kupoval AMD po 2.02$ a to som to mal najprv rozhádzané od 1.9 po 1.6$ na najvyššiu sumu, teraz čumím jak to lieta okolo 1.8 - 1.9, ale podla tohoto ešte medzi Q1 - Q2 bude dobrá príležitosť na nákup, možno sa pokorí aj 1.6$.

Reklama
Reklama