Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD (ne)chystá Radeon HD 7950 GHz Edition, uniklé fotografie jsou fake

Předem se omlouvám za titulek, protože není úplně přesný, ale takový, jaký je, je z jediného důvodu – doufám, že pomůže zastavit nebo alespoň přibrzdit vlnu zpráv o přípravě HD 7950 GHz Edition, která neminula nejen české, ale ani renomované zahraniční servery.

Odstartoval ji polský web Benchmark.pl  (i když s ní nepřišel jako první, je často citován jako zdroj) svou zprávou o tom, že AMD chystá Radeon HD 7950 coby konkurenci pro GeForce GTX 670 a doložil to důkazem v podobě fotky záhadné karty z GHz Edition s dvojicí šestipinů získané z čínského Expreview. Podle Poláků má mít nová HD 7950 GHz Edition jádro taktované na 1 GHz (jak jinak, že).

Spekulace je to pěkná a celkem logická. Minimálně v jednom ohledu je ale polský web mimo. A to sice u fotografie údajné HD 7950 GHz edition, kvůli které celá zpráva vznikla:

Když jsem se na fotku podíval, něco mi na ní nesedělo. Konektory a kryt jsou na sebe až příliš natěsnané, referenční HD 7950 totiž sice nese dva šestipiny, ale PCB i chladič je z Radeonu HD 7970, který má kombinaci šestipinu a osmipinu. Znamená to, že někde kolem jednoho ze dvou konektorů by měla být mezera pro dva další piny.

HD 7970-0001
AMD Radeon HD 7970 a HD 7950

Jako první mě napadl Photoshop, ale jen pár sekund na to jsem si uvědomil, že existuje i jednodušší vysvětlení. Dva šestipiny, jádro na 1 GHz a podobný chladič má i karta, která už se několik měsíců prodává – Radeon HD 7870.

Ano, to, co je na fotografii jako HD 7950 GHz Edition a všechny weby to přebírají jako důkaz existence nových karet, není HD 7950 GHz Edition, ale obyčejná referenční HD 7870. K tomu, aby to byla 7950, by muselo AMD kvůli lehce přetaktované kartě navrhnout nový chladič i plošný spoj, použití PCB z HD 7870 nepadá už jen s ohledem na jinou šířku paměťové sběrnice v úvahu.

 

AMD něco takového u referenčních samplů nedělá, spíš naopak – vyrábí slabší modely tak, že vezme výkonnější kartu, vypne část jádra a případně neosadí některé součástky. Namátkou mě napadá třeba HD 5830 s PCB a chladičem z HD 5870, Radeon HD 6790 s PCB a chladičem HD 6870, Radeon HD 7850 (vzorky pro recenze) postavené na designu HD 7870 a konečně i HD 7950 a HD 7970 GHz Edition s PCB a chladičem z HD 7970.

 Test AMD Radeon HD 7850 -0004   
AMD Radeon HD 7850 a 7870

A konečně poslední drobnost, která snad přesvědčí i největší pochybovače:

Nebudu vás napínat, sedí to pixel na pixel. Velká neořezaná fotografie pochází z březnové recenze Radeonu HD 7870 zveřejněné na Bit-tech.net.

Nechci tím říct, že AMD Radeon HD 7950 GHz edition nechystá. Je možné, že chystá a někteří o tom i vědí, jen čekali, až to někdo provalí. A také je možné, že i kdyby se to bylo bývalo nechystalo, někdo se toho po vlně zpráv může chytnout.

Chci říci jen to, že důkaz o její existenci v podobě fotografie záhadné gigahertzové karty, kterou i renomované servery bez rozmýšlení přebírají, je pořádná pitomost. Polský web, či jeho zdroj oZeros, k fotografii zřejmě přišel prostřednictvím příspěvku na fóru Xtreme Systems, který se odkazoval na fórum na čínském Expreview.

Jak vidíte, s trochou zkušeností a vědomostí se dá i z vody (jedné fotky) vyrobit docela dlouhá a docela důvěryhodná kachna, které se chytnou i servery považované za renomované. Vtipné je i to, že zprávu od Poláků nakonec přebral i web, který měl být jejím původním zdrojem, tedy čínský Expreview. Teď už asi zbývá jen to, aby svou fotografii nepoznali ani na Bit-tech.net.

Zdroj: Benchmark.pl, Bit-tech.net

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama
Reklama
Reklama