Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD oznámilo, že se vrhne na výrobu procesorů s architekturou ARM

Stalo se něco, co sice mnozí dlouho prorokovali, druzí však zase vehementně odmítali, a to i s velmi logickými argumenty. Dnešním dnem bylo oznámeno, že společnost AMD, doposud věrná instrukční sadě x86, začne vyrábět procesory s konkurenční architekturou ARM. Tu vyvíjí a licencuje britská společnost ARM Holdings. Procesory architektury ARM jsou díky svému úspěchu v rychle rostoucí mobilní sféře považovány za příštího velkého protivníka polovodičového giganta Intel. AMD si však architekturu licencovalo z jiného důvodu – pro své serverové čipy.

Vývoj nelze předem odhadovat, dle zatím publikovaných informací se však zdá, že AMD licencovanou architekturu skutečně (alespoň zatím) nepoužije v telefonech či tabletech. Místo toho ji zřejmě zamýšlí upotřebit v oblasti mikroserverů, kde se pokouší zapustit kořeny skrze akvizici firmy SeaMicro. AMD si zřejmě bude licencovat jádro Atlas, které má 64bitovou architekturu (instrukční sada se označuje ARMv8) a hodlá nabídnout procesory pro podobné využití, jako mají současné mikroserverové procesory typu SoC například od Calxedy.

AMD si licencuje architekturu ARM

První z ARMů od AMD se mají objevit až v roce 2014, kdy lze zřejmě čekat serverová CPU na bázi ARM od několika výrobců (tuto dobu vyhlíží mimojiné Nvidia, spekuluje se i o Samsungu). Za dva roky tedy asi již bude AMD vstupovat do silně konkurenčního prostředí. Jeho výhodou ovšem budou nesrovnatelné zkušenosti, které má se serverovými Opterony. Jeho CPU by tak měla být lépe připravená na vysokou zátěž, požadavky na spolehlivost a technologie pro správu či další speciality.

AMD si licencuje architekturu ARM

AMD chce využít zejména logiku Freedom Fabric, která je páteří systémů SeaMicro. Bude-li potřebný hardware včleněn přímo do čipu, mohly by tyto hypotetické Opterony (pokud je AMD nenazve jinak) znatelně zvýšit hustotu uzlů v mikroserverech. Čip tvořící jeden uzel by teoreticky mohl dále potřebovat již jen paměťový modul, síťová připojení a úložiště by byla virtualizována prostřednictvím logiky Freedom Fabric.

AMD si licencuje architekturu ARM

Licencování architektury ARM pro mikroservery neznamená, že by AMD opouštělo architekturu x86. Hodlá se jí držet jak v procesorech pro osobní počítače, tak zřejmě i v procesorech pro tradiční servery. Alespoň prozatím tedy není třeba vyhlížet konec klasických Opteronů. Je ovšem fakt, že po tomto prvním krůčku mohou časem následovat další (připomeňme si, že AMD si již v létě licencovalo bezpečnostní technologii TrustZone i s jednoduchým jádrem Cortex-A5).

Není zcela jasné, proč AMD přikračuje k použití architektury ARM i přes to, že sama vyvíjí nízkospotřebové jádro Jaguar. Je-li za rozhodnutím skutečně starost o spotřebu, AMD tím více méně přiznává, že Jaguar není příliš efektivní architekturou. Licenční návrhy od ARM totiž musí svým náskokem ve spotřebě vyvážit jak problémy se softwarovou podporou, tak poplatky navíc, a k tomu ještě připočtěme, že hotové budou tyto čipy až za dva roky. To by skutečně mohlo naznačovat, že Jaguar svou efektivitou značně zaostává.

AMD si licencuje architekturu ARM

Trošku jiná by situace byla, pokud by AMD samo vyvíjelo použitou architekturu a od ARM Holdings licencovalo jen instrukční sadu, podobně jako Qualcomm či Marvell. V tomto směru ale AMD nic nenaznačilo a není to dle mého názoru pravděpodobné. Vývoj třech architektur naráz by totiž znamenal náklady navíc v čase, kdy chce AMD dlouhodobě srazit své výdaje o 25 %. Jistý smysl by to dávalo snad jen v případě, že by firma posléze chtěla uvést čipy ARM i pro mobilní zařízení a předchozí vývoj tak zužitkovat v této oblasti.

Výhoda licenčních jader by teoreticky měla být v rychlejším a levnějším vývoji. Proti tomu bych ale osobně řekl, že vyvinutí Opteronu s jádrem Bobcat či Jaguar nemohlo být o tolik náročnější ani pomalejší (zejména mluvíme-li o příchodu v roce 2014), pokud ovšem takový projekt nezbabrala čistě manažerská pochybení. Chybu v řízení firmy nelze ostatně vyloučit (AMD má v tomto směru „dobrou“ tradici) ani nyní.

 

Dlouhodobá úspěšnost serverů s architekturou ARM je zatím stále velkou neznámou, záviset bude zejména na softwarové podpoře. V tomto ohledu je zdá se AMD poměrně optimistické a prý spolupracuje s partnery jak z hardwarové, tak softwarové oblasti, aby se nová architektura dostala do zralého stavu hladce a rychle. Šéf AMD Rory Read se vyjádřil v tom smyslu, že v průběhu příštích tří až pěti let zaujmou procesory architektury ARM „dvouciferný“ procentuální podíl (tedy 10% a více) trhu se serverovými CPU. Pro dobro celého AMD doufejme, že se příliš nemýlí.

Dle mého skromného názoru ovšem architektura ARM nezajistí automaticky úspěch, naopak se sebou nese riziko značných finančních ztrát v případě, že procesory propadnou. Intel se těmto novým vyzyvatelům hodlá příští rok bránit osmijádrovými Atomy, které by serverovým čipům ARM mohly značně zdvihnout laťku. Pokud tedy vývoj těchto procesorů neprobíhá v AMD s velmi nízkými náklady (na úrovni startupu), může společnost ve výsledku prodělat nepříjemně hodně peněz, nemluvě o promarněném čase a tvůrčím úsilí.

Zdroje: AnandTech, EE Times, tisková zpráva AMD (techPowerUp)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Mne to pripada že v AMD nevedia kam by skôr skočili proste manažersky chaos firma je v problemoch a namiesto nejakej pevnej a istej vizie ktoru potrebuje do buducna otvaraju dalsi absolutne neisty projekt ktory bude stat nemale peniaze a moze kludne uplne prepadnuť... Proste AMD asi vedie VŮL!!!  

boze ved sa snazia presadit v novom obore, 64bit arm-servery mozu byt fajn.
 
takychto odbornikov by bolo. preco este nesefujes amd-cku ?
 
 
 
 

Len tak mymochodom ARM CPU sa pouzivaju aj do mobilov, mobil je vec co si pomali kazde dva roky kupuje 2-3 miliardi ludi. To zanamena keby AMD sa podarilo presadit v tomto odvetvi tak by jeho zisk sa pocital v miliardach.

Teoreticky. V praxi je tam ale veliká konkurence a průměrná prodejní cena není nic moc. Hlavní problém pro AMD by byl, že by muselo sehnat spoustu dalších komponent, které by muselo integrovat - wifi, BT a zejména záležitosti pro halsové a datové služby. Naopak pokud chce dělat SoC pro mikroservery, tak má prakticky všechno, kromě ethernetu pravda. Dokonce ani to jádro nemuseli licencovat od ARMu, ale o tomu už jsem se tu šířil...

Tak tohle by si mohl přednášet třeba v Nokii, ne? :D

2-3 miliardy? krapet prestrelena cifra bych rekl :) jestli to bude pul miliardy rocne tak to bude hodne, a ne vsechny budou vyuzivat neceho tak zbytecne sloziteho jako je ARM, navic je tam takova konkurence, ze by AMD bylo v prvnich letech rado za jednotky procent i v pripade excelentniho cipu
 
ale jako je dobre ze se AMD zacina pokouset i v oblasti ARM, uvidime co z toho za par let vznikne :)

"Není zcela jasné, proč AMD přikračuje k použití architektury ARM i přes to, že sama vyvíjí nízkospotřebové jádro Jaguar. Je-li za rozhodnutím skutečně starost o spotřebu, AMD tím více méně přiznává, že Jaguar není příliš efektivní architekturou"
 
Myslím, že tohle je poněkud nešťastná formulace. Jádro Jaguar bude jistě velmi úsporné už jen vzhledem k jednoduchému faktu, že nová CPU budou narozdíl od předchůdce vyráběna 28nm výrobním procesem (oproti 40nm Bobcatu ) Když k tomu připočteme o hodně vylepšený power management, máme tu kandidáta na jeden z nejúspornějších čipů x86.
Důvodem proč se AMD rozhodla k licencování ARM V8 určitě nebude "vysoká spotřeba Jaguaru", ale pouze možnost, jak rozšířit své aktivity a portfolio pruduktů, jak více diferenciovat svoji nabídku a v neposlední řadě možnost bojovat s Intelem tam, kde to dává nějaký smysl. V oblasti x86 CPU s Intelem bojovat nelze. Ani v desktopu ani v serverech. Nač tedy mrhat prostředky když jde o předem prohraný souboj ??? AMD na to tedy jde podobně jako Calxeda, ale nabídne serverové zkušenosti a možnosti customizace, které Calxeda nemá nebo nenabízí. AMD má navíc další eso v rukávu a tím je Sea Micro. V tomto kontextu se tedy jedná  logické rozhodní, které nakonec nevylučuje ani x86 nízkoenergetické servery na bázi Jaguaru.
 
PS: ještě poznámka k tomu "8 jádrovému" Atomu. Nevím zda se nejedná pouze o mylnou interpretaci, ale jde doopravdy o full 8 jádrové řešení, nebo jde pouze o čtyřjádrový Atom s hyperthreadingem ??? ( čili osm vláken ) To by totiž dost měnilo situaci a v tomto světle by se ten Atom nejevil jako takový trhák ve srovnání s novým Jaguarem.

ad. PS: Ja sa tiež prikláňam k názoru, že nový 22nm Atom nebude fyzické 8-jadro, ale virtuálne 8-jadro (4-cores, 8-threads) teda 4-jadro s HyperThreadingom a to aj vzhľadom na údajný prechod z in-orderu na out-of-order exexution čo má vplyv aj na o niečo vyššie TDP. A preto som stále zdržanlivý veď predsa nový Atom príde najskôr o 12 mesiacov. Čo sa týka výkonu nového Atomu vs. Jaguar ak teda Atom prejde na out-of-order exexution byť len ako (4-cores, 8-threads) aj tak bude mať Jaguar čo do procesorového výkonu prolém. Len taká pikoška: mám však také tušenie, že čo do výkonu/spotreba (skôr výkonu lebo len 28nm) sa z týchto dvoch prichádzajúcich mediálnych rivalov bude tešiť niekto tretí... ak sa samozrejme nenaplní o-o-o Atom (8-cores, 8-threads) to by bol naozaj zrejme troška podľa simulácii problem.

normálne skapínam s tých dvojákov :(

normálne skapínam s tých trojákov :(

Dle mého by serverový Intel Avoton měl mít opravdu max. 8core uspořádaných ve dvojicích se sdílenou 1MB L2$.
Budoucí ARMv8 založené cpu na Atlas/Apollo by měly mít až 16 core.
Jinak pro představu plocha x86 cpu core Bobcat je zhruba dvojnásobná o proti Cortex A9 na stejném 40nm výr. procesu.

Já si nemyslím, že by na tom Jaguar byl až tak zle. Právě proto mi to celé nedává smysl. Podle mě jim jádro od ARMu rozhodně nemůže nic moc nabídnout, pokud by nemělo značně nižší spotřebu (a možná velikost). Na x86 už dávno mají softwarovou podporu a všechno.

Ještě je jedno vysvětlení - prostě na ten vývoj dlouho kašlali, pak se probudili a napadlo je, že s licenčním jádrem se jim podaří dřív čip vydat. To by znamenalo, že příliš dlouho zanedbávali vývoj vlastního IP (že včas nepřipravili podporu ECC v paměťovém řadiči a tak podobně). Ale tak jako tak mi to všechno připadá jako špatná rozhodnutí, když už snad ne krátkodobá, tak z dlouhodobého hlediska určitě.

Jedna věc by tu přece jen byla, kromě té spořeby a velikosti jader ARM versus x86. V přímém srovnání CPU AMD x86 versus Intel x86 je zde pořád jeden velký handicap pro (ne)výkon AMD CPU a tím je Intelův compiler. U ARM CPU však tato výhoda Intelu padá. Myslím, že zrovna Webwalker by vám mohl toho hodně co říct na téma compiler a výkon AMD CPU.
http://www.agner.org/optimize/blog/read.php?i=49

Raději nic říkat nebudu, nebo to tu propukne ve flame :-)
Dle mě je hybnou silou AMD každopádně spotřeba a také hlavně to, že ARMv8 je prostě nový trh, kde se karty teprve rozdávají. Mimochodem ARMv8 má, pokud vím, licencovanou i nVidia (projekt Denver).
Jaguar samo sebou zůstává asi pro Streaming/mobile segment viz slidy AMD.

Spíš bych viděl, že je to pokus zachránit AMD v současné podobě. Vzdali konkurenci Intelu ve výkonných procesorech,  co se týká procesorového výkonu APU, tam si také nevedou dobře, v low-endu mají taky vymalovaný od té doby co Intel začal nabízet Celer SB. Také se začíná dost hledět na spotřebu CPU a tu také to není ono. Takže jim jdou grafiky a slušně servery. To je docela málo zisku pro firmu, která dělá architekturu procesorů aby mohla dále držet vývoj na potřebné technologické úrovni. Tedy začít dělat něco jiného je asi za současného stavu jediné možné schůdné řešení.

Opravte mne jestli se pletu, ale nebyl už jednou v minulosti vývoj ARM procecoru v AMD spuštěn a někdy kolem roku 2007 zastaven?

Myslím, že vyloženě ARM ne. Oni měli svoje 29K procesory (také založené na RISC). 

Reklama
Reklama