Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD představilo 4,3GHz APU A10-7890K, chystají se nové desky a socket AM4 [CES]

Na CES 2016 se AMD chlubilo zejména grafickou architekturou Polaris, kterou připravuje k uvedení v letošních 16nm a 14nm GPU. Odhalen byl ovšem také nový boxovaný chladič pro procesory s přezdívkou „Wraith“. A pod něj AMD tento týden uvedlo také nový model APU, zatím nejrychlejší procesor na bázi architektury Steamroller a 28nm procesu: A10-7890K.

A10-7890K patří do rodiny čipů Godavari, které jsou samy o sobě refreshem původního 28nm APU pro platformu FM2+, Kaveri. Godavari by ovšem mělo mít vylepšené napájecí obvody v pouzdře a také letovaný rozvaděč tepla místo nekvalitní teplovodivé pasty. Spolu s pokroky procesu to umožnilo zvednout taky, které u původního top modelu Kaveri A10-7850K byly 3,7 GHz v základu a 4,0 GHz s turbem. V létě uvedený model A10-7870K přinesl posun na 3,9–4,1 GHz, ovšem AMD se z 28nm procesu nakonec podařilo vydupat ještě dalších 200 MHz. Tento týden představený model A10-7890K tak přináší základní takt 4,1 GHz a maximální turbo 4,3 GHz.

S ohledem na použitý proces je to poměrně dost, až na o stupínek nižší turbo se AMD podařilo dohnat parametry svého zatím nejvýše taktovaného procesoru A10-6800K, který měl však k dispozici pro vysoké takty příznivý 32nm proces typu SOI. CPU část by s 200 MHz k dobru měla podávat zhruba o 5 % lepší výkon než A10-7870K a až o 10 % lepší než A10-7850K. Tedy pokud hovoříme o továrním nastavení – tento model má opět odemčený násobič.

AMD představilo APU A10-7890K, zatím nejrychlejší Steamroller
AMD představilo APU A10-7890K, zatím nejrychlejší Steamroller

Zbytek parametrů procesoru by přitom měl zůstat stejný s 95W TDP, 4MB L2 cache, oficiální podporou pamětí DDR3 na 2133 MHz a 512 stream procesory v integrované grafice Radeon R7. Mezi parametry, které AMD ve svých parametrech přímo uvádí, není bohužel uveden takt integrovaného GPU. Je možné, že bude mírně zvýšen, podle webu WCCFtech údajně grafika místo na 866 MHz běží na 900 MHz (zvýšení o 4 %).

A10-7890K by se mělo začít prodávat v průběhu prvního čtvrtletí. Je možné, že k němu bude přibalován v úvodu zmíněný vylepšený chladič Wraith, i když zcela potvrzeno to ještě není. Na CES 2016 AMD nové APU Wraithem chladilo, hmatatelné doklady v podobě fotografií krabic máme zatím ale jen pro přítomnost nového chladiče u procesorů FX-8370. Zatím také není jasné, jakou bude mít A10-7890K stanovenou cenu.

 

 

AMD spolu s vydáním tohoto modelu Godavari také oznámilo plán dostat na trh aktualizované základní desky jak pro platformu FM2+, tak pro AM3+, které přinesou moderní funkce staršími deskami nepodporované. Z těch budou nejdůležitější sloty M.2 pro SSD a 10Gb/s USB 3.1 s novými oboustrannými porty typu C. Podle AMD jsou takové nové modely v přípravě od různých výrobců, některé z nich jsme už dokonce asi viděli: desky 990FX-Gaming 970-Gaming od Gigabyte.

Letos by se měly na trhu objevit modernizované desky pro procesory AMD s funkcemi jako M.2 a USB 3.1
Letos by se měly na trhu objevit modernizované desky pro procesory AMD s funkcemi jako M.2 a USB 3.1

 

Nová platforma AM4

Tyto platformy již jsou na trhu přes dva roky v případě FM2+ a ještě déle u AM3+. Na CES AMD poprvé oficiálně promluvilo o jejich nástupci, platformě AM4, která bude současně náhradou za oba tyto sockety a navíc i lowendý AM1. Toto sjednocení všech desktopových platforem je tak nyní oficiálně potvrzeno, i když z neoficiálních zdrojů o něm již samozřejmě byly informace delší dobu.

Socket nebude společný jen „tvarově“. AMD uvedlo, že všechny desky platformy AM4 budou schopné pracovat se všemi procesory do AM4 – tedy jak s lowendovými malými APU, tak s těmi výkonnějšími a zejména s čistými CPU (tedy v první generaci s osmijádry Summit Ridge na bázi Zenu). Díky tomu bude platforma mít dobré možnosti budoucího upgradu, i když se asi může stát, že některé levné modely například nezvládnou CPU s TDP 95 W a budete potřebovat nějaký úsporný model.

Platforma AM4 nahradí sockety AM3+, FM2+ i AM1
Platforma AM4 nahradí sockety AM3+, FM2+ i AM1

 

Zen potvrzen na letošní rok

AMD také na CES 2016 znovu potvrdilo plánovaný termín uvedení prvních procesorů s architekturou Zen (možná si ve firmě všimli, jak se o něm na internetu často objevují pochybnosti). CEO firmy Lisa Su tentokrát jasně uvedla, že procesory na bázi Zenu – tedy CPU Summit Ridge – se budou dát koupit někdy ke konci roku 2016, tedy ještě letos. Nemá přitom jít o papírové uvedení nebo vzorky, ale o reálnou dostupnost v obchodech.

Zdroje: AnandTech, Tom's Hardware, WCCFtech

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

to slouceni socketů do jednoho je super napad. To zakaznici urcite oceni.

U těch velkých dvou to smysl dává, ale výhoda AM1 byly extrémně malé náklady na desku. To tímhle padá a Jaguáry už nebudou mít mysl.

Až na to, že se nejedná o sloučení, ale o zahození třech socketů. U AM3 bylo načase (roky nazpět), FM2+ už taky má své dlouhé břemeno kompatibility, ale zahození AM1 vnímám jako podraz na zákazníky, kterým byla slibována upgradovatelnost (sám jsem koupil právě AM1 místo BGA s intelem kvůli vyhlídce na upgrade o pár let později).
Aneb jejich slogan "Avoid a dead end platform and choose AMD", kterým propagovali AM1.

Já nevím desky na am1 stojí dost pod tisíc korun, takže zase tak velká ztráta to není. Otázkou spíše je jestli bude mít AMD nějaký ekvivalent této platformy, tedy AM4 mini-itx desky pod tisíc korun a k tomu vhodné úsporné levné CPU, přeci jen je to zajímavá alternativa právě k Intel BGA.

Pointa byla, že jsem měl jiné a to i vhodnější možnosti, pokud bych odečetl výhodu upgradu. Stejně tak jsem zbytečně předimenzoval paměť pro "mrtvou" platformu (2 sloty znamenají, že nejde upgradnout později bez vyhození starých modulů).
Jestli si myslíš, že to je nebo není výhodná platforma nemění nic na tom, že výrobek nemá vlastnost, kterou slibovali. V podstatě to samé, jako bys třeba při výběru telefonu si cenil vyměnitelné baterky, výrobce to sliboval a nakonec byla baterka fixní. Je to dostatečný důvod ke vrácení zboží (ne opravdu mi za to nestojí se s nikým hádat, takže zůstane u rodičů).

Je to tak, ale na druhou stranu... AMD toho prodává tak málo, že se nejde divit. Firma desetinová proti Intelu a vlastně živí ještě víc soketů a platforem. To se nedalo ustát.

presne tak jeden socket velmi zjednodusi vyvoj, ovladace apod.. Firma na tom dost usetri a vyrobci desek take. Vsak driv bylo zcela normalni ze byl jeden socket.. Az intel zavedl to zbesila meneni socketu kazde 2 roky s minimalnim posunem v pred..

No nevím. Hodně lidí si tehda přílo, ať už 775 konečně umře, protože v tom začínal být chaos a nekompatibilita. :D

Ani ne tak začínal, tam to bylo od začátku. Dvoujádra - nová deska, Conroe - nová deska, a to tuším byla nějaká nekompatibilita kvůli spotřebě P4 ještě před těma dvoujádrama, ale už si to moc nepamatuju.

Asi by se dalo říct, že tam byla situace jako s AMD FM1/FM2/FM2+, přesto, že to pořád byl stejnej socket.

Pokud si pamatuji správně, AMD vážně pracovalo na návrhu další kočky i pro AM1. Ale nakonec vývoj ukončili. Asi se to nevyplatilo, ale spíš se chtěli soustředit jen a pouze na Zen (A dobře dělají. Už jim moc peněz nezbývá). Proto taky zatrhly K12.
Takový nástupce Kabini s akcelerací 4k 10bit HDR by bylo boží. Ale bohužel no. Z velkého APU jsem přešel na kočku a vypadá to, že z kočky zase přejdu na velké APU. Alespoň u HTPC. :)

Reklama
Reklama