AMD prý chystá 7nm procesory už na rok 2018. Následník Zenu má mít až 48 jader

0

V uplynulých letech to s výrobními procesy u AMD bylo mírně řečeno neuspokojivé. V době, kdy Intel na 22nm a poté následujícím 14nm procesu zavedl tranzistory typu FinFET, se konkurence zasekla u planárních 28 nm a technologie výroby u AMD kvůli tomu vstoupila do období stagnace, které dodnes trvá. Až ke konci letoška se mají konečně objevit 14nm FinFETové procesory Summit Ridge. Ovšem je možné, že tento půst bychom si mohli v budoucnu vynahradit. Zakázkové továrny se totiž momentálně holedbají tím, že na 10nm a 7nm postupech Intel předeženou. Objevil se náznak, že se toho možná AMD pokusí využít a naopak předvést agresivní nasazování nejpokročilejší křemíkové litografie.

Web Fudzilla byl loni prvním, kdo přinesl zvěsti o 32jádrových Opteronech „Naples“, založených na architektuře Zen, což byla informace, potvrzená dalšími zdroji až mnohem později. Nevím, zda ze stejného zdroje, ale nyní tento web přišel se zprávou o procesorech, které jsou ještě o pár let vzdálenější (Naples má přijít příští rok) a adekvátně k tomu ambicióznější.

 

Starship

Podle Fudzilly je údajně následující generace serverových procesorů kódově pojmenovaná Starship. Toto jméno není asi přímo kódem pro konkrétní produkt, neboť Opterony mají jména dle závodních okruhů. Jde ale asi o označení pro použitý fyzický čip, na němž procesory budou založené, neboť připravované Zenové osmijádro, které bude tvořit Opterony Naples a desktopová CPU Summit Ridge, se dle různých materiálů jmenuje zase „Zeppelin“.

Opteron 6300

Serverové procesory na bázi čipu Starship (nebo čipů, čekal bych totiž opět vícečipová CPU) mají podle Fudzilly mít v nejvyšší konfiguraci rovnou 48 jader, tedy o polovinu více. Opět má být přítomno dvoucestné SMT (v názvosloví Intelu HT), takže CPU bude zpracovávat 96 vláken. To však není to hlavní. Podle Fudzilly by snad tato CPU už měla být vyráběna na 7nm výrobním procesu. Ačkoliv něco takového asi není stoprocentně potvrzeno, AMD by prý podle Fudzilly mohlo 10nm proces přeskočit a uvést další generaci pro 14nm CPU rovnou na 7 nm.

Přitom by to snad neměl být produkt zas tak vzdálený – dle Fudzilly by se prý mohl objevit možná již v roce 2018 (nejspíše v jeho závěru), tedy za dva a půl roku. To je ale asi optimistický harmonogram, takže realisticky je asi lepší očekávat příchod až v roce 2019 (za tři roky). Teoreticky by to asi možné bylo, jelikož TSMC slibuje validaci a start zkušební výroby na procesu 7FF v Q1 2017, byť pro AMD by byla logičtější výroba u GlobalFoundries. Osobně bych ale očekával, že při intervalu minimálně dvou let mezi 14nm a 7nm procesory by se přece jen mohlo něco na 10 nm objevit, úplné vypuštění tohoto stupně by zhoršovalo konkurenceschopnost a zvyšovalo závažnost rizika u 7nm produktu.

 

 

Nativní dvanáctijádro pro socket AM4?

Pro méně náročné servery mají existovat také odvozeniny čipu Starship s méně jádry a nějaká verze má být i pro desktop. Podle Fudzilly se TDP má pohybovat mezi 35–180 W, což je stejné číslo, jako uvádí pro 14nm Opterony Naples. Je tedy možné, že by tato CPU mohla pasovat do stejné platformy SP3. Tím pádem bychom asi mohli předpokládat, že takové CPU bude opět mít osmikanálový řadič DDR4 a bylo by tedy asi složeno ze čtyř čipů – ne z více. To by znamenalo, že jeden čip by měl fyzicky dvanáct jader. Logicky z toho vyplývá, že v této 7nm generaci by tím pádem AMD mohlo vydat dvanáctijádrovou verzi pro běžný desktop, možná stále ještě pro platformu AM4.

Čtyři čipy v jednom CPU: IBM Power 7 (Zdroj: Heise Online)
Čtyři čipy v jednom CPU: IBM Power 7 (Zdroj: Heise Online)

 

Na papíře zní 48 jader v serverech a dvanáct v desktopu skvěle, ovšem v tuto chvíli bychom takovéto zprávy ještě měli brát se značnou rezervou. Jak již bylo řečeno, Fudzilla již často prokázala dobré zdroje, jenže jindy také velké omyly (kdysi jsme od ní například převzali zprávu, dle níž měla mít APU Kabini označení X4 3310 a 5110 – z nějakého důvodu jako kdysi slavné Nokie). Tudíž se moc neodvažuji tipovat, zda může být zpráva o čipu Starship a jeho 7nm výrobě už za nějaké dva roky reálná. Zatím bych ji bral jako zajímavost a snad doklad, že AMD pracuje i na tom, co má přijít po dlouho očekávaném Zenu.

Zdroj: Fudzilla