Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD prý chystá zlevnění Radeonu R9 Fury s oříznutým Fiji, mělo by přijít brzy

Ačkoliv v nadcházející generaci grafických karet možná budou paměti HBM častějším úkazem, momentálně se nachází jen v poměrně drahých kartách. Nejlevnější model Raden R9 Fury s čipem Fiji oříznutým na 3584 stream procesorů přišel na trh s oficiální cenou 549 USD. Až tento měsíc se na jeho úroveň dostala také kompaktní verze plně aktivního Fiji pro Mini-ITX sestavy, Radeon R9 Nano, když AMD tuto kartu zlevnilo z 649 na 499 USD. V jeho případě jde však grafiku, kde obětováváte výkon a účinnost chlazení nízké spotřebě a rozměrům.

Zdá se ale, že by se teď měla stát výhodnější i karta Radeon R9 Fury. Tu AMD zatím nezlevnilo, takže se teď prodává dráž než Nano, ovšem to se prý má změnit. Webu KitGuru údajně nějaký zákulisní zdroj prozradil, že AMD nyní plánuje snížení ceny i u této karty. Má k tomu prý dokonce dojít vcelku brzo, i když konkrétní časový údaj nepadl.


Radeon R9 Fury v provedení Strix od Asusu

Jak bude sleva přesně vypadat, bohužel KitGuru ze svého informátora nedostal. Zřejmě proto, že nová cena pro kartu ještě nebyla definitivně vymyšlena. AMD je při současném stavu hospodaření pod velkým tlakem a víc než kdy jindy by asi chtělo výnosy z prodejů maximalizovat. I když také platí, že se pomalu blíží – alespoň v to tedy doufáme – uvedení nové 14/16nm generace GPU a 28nm karty je tedy třeba prodat spíše dříve než později, než jejich atraktivita klesne.

 

Primárním cílem AMD zřejmě bude dostat se na kobylku konkurenční GeForce GTX 980. Ta se nyní dá pořídit za nižší ceny než R9 Fury: u nás začínají nejlevnější modely obvykle někde nad 14 000 CZK, kdežto R9 Fury stojí okolo 16 500 CZK. Ovšem GTX 980 je také nezanedbatelně pomalejší, viz například náš poslední test. AMD by teoreticky mohlo nasadit stejnou nebo ještě kosmeticky nižší cenu, aby kartu Nvidie přebilo na její cenové pozici. Vzhledem k rozdílu výkonu se ale nová oficiální cena ořezaného Fiji možná jenom přiblíží, aniž by ji dohnala. Na druhou stranu by dávalo smysl, kdyby R9 Fury coby ořezaný model skončil o něco níž, než je dnes Radeon R9 Nano (který má všech 4096 shaderů) – ten se totiž už okolo 14 500 CZK pohybuje. Vyloučeno by tedy asi nebylo i zlevnění, zacházející hlouběji pod GeForce GTX 980.

Zlevnění dvou ze tří karet s GPU Fiji a HBM by asi mohlo znamenat také redukci ceny u Radeonu R9 Fury X. Podle KitGuru ale o tom, že by se slevy chystaly i pro tento model, zatím konkrétní informace nejsou.

AMD Radeon R9 Fury, provedení Nitro od Sapphire
AMD Radeon R9 Fury, provedení Nitro od Sapphire

Zdroj: KitGuru

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

konecne nejake slevy, tak snad se prida i nvidia prece jenom ty soucasne ceny sou nedustojne, zvlast u GTX980 ta si tu cenovku vubec nezaslouzi.

nVidia vždy uměla prodat malý čip za pěknou sumu. :)

No myslím že rádovo viacej ľudí by uvítalo (ďalšie) zľavy R9 390X/390 a snáť následne zlacnenie GTX 970 a aj tej nesporne drahej 980.

Predsa len, aj po zlacnení stojí Nano 500USD čo je mimo "dostrel" 98% užívateľov.

Ale tak SK/CZ je to vlastne jedno, Kč aj € sú kure_sky slabé a tie zľavy sa u nás premietajú aj tak len biedne...

jj, osrat tieto predražené snobárne. Dajte 970ku o 100ečok dole a nVidia má hned 100% trhu!

za to ze je GTX970 tak osekana a nesplnuje ani sve parametry by mela nvidia jeste lidem platit aby si ji vzali :) "ironie" :)

áno, pretože AMD svoje karty zásadne neosekáva, to robí len tá zlá nVidia a grafiky sa samozrejme vyberajú podľa "silových parametrov" a a toho či vytopíš miestnosť s 20m3 :D

Hmm, asi som zo starej školy keď ma na grafike zaujíma herný výkon a nie parametre, zbernica či výpočtový výkon.

PS: ako to tá nVidia len robí, jej osekaná grafika s polovičnou pamäťou, užšou zbernicou a nižšou spotrebou konkuruje v 1080p R9 390, zázrak !

Belka jeste nepochopil, ze lidi si nekupuji grafiky podle papirovych parametru, ale podle toho, jaky maji vykon ve hrach, pricemz obcas koukaji i na spotrebu a hluk? Ale chapu, ze AMD fanatik a troll to nechape, resp. nechce pochopit.

nVidii vcelku nic nenutí do větších slev a AMD by naopak mělo ceny držet, protože výraznější slevy nutně neznamenají větší prodeje a větší profit.

"Jak bude sleva přesně vypadat, bohužel KitGuru ze svého informátora nedostal. Zřejmě proto, že nová cena pro kartu ještě nebyla definitivně vymyšlena."

Vážně? Myslíte si (na základě neuvedení čísla od tajného informátora na nějakém webu - facepalm), že firma velikosti AMD začne měnit cenu výrobků aniž by měli vymyšlenou cenu?

Reklama
Reklama