Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD uvádí VDI grafiky FirePro řady S7150, první GPU s virtualizací SR-IOV

V dlouhodobé strategii AMD na diverzifikaci zdrojů příjmů je záměr mít více peněz z neherního využití GPU. Kromě karet pro profesionální grafiku to znamená i serverové aplikace. Do tohoto fochu patří také dvě novinky, které firma vydala včera, grafiky FirePro S7150 a S7150 X2. Tyto modely budou určené čistě pro servery (nemají ani žádné výstupy na záslepkách) a pozoruhodné jsou tím, že nabízejí jako první grafické karty kompletně hardwarovou virtualizaci.

Tyto grafiky jsou určené k poskytování vzdálené plochy s virtualizovaným GPU ze serveru. Poskytují tzv. technologii Multiuser GPU (MxGPU), kdy jedno GPU vzdáleně obsluhuje několik uživatelů naráz přes síť. V případě FirePro S7150 a S7150 X2 je přitom tento přístup virtualizovaný na úrovni hardwaru. GPU implementuje podporu standardu PCI Express SR-IOV (Single Root I/O Virtualization), s pomocí níž má několik běžících virtuálních strojů zároveň přidělen přímý přístup k zařízení.

GPU by se na sběrnici PCI Express mělo tvářit jako několik adaptérů a každá VM dostane poté přístup k jednomu z nich. Úlohy jednotlivých VM sdílejí výpočetní čas GPU, jsou ale oddělené a jeden uživatel nemůže velkou zátěží ostatní zpomalit – výkon má být vždy stabilní.

AMD FirePro S7150 X2
AMD FirePro S7150 X2

FirePro S7150 je založené na čipech Tonga s 2048 aktivními stream procesory a 8 GB paměti GDDR5 na 256bitové sběrnici. S7150 X2 má stejnou konfiguraci, ale dvě GPU – tedy celkem 16 GB paměti a 4096 stream procesorů. Paměť obou karet by také měla používat ochranu ECC. Jednočipový model má TDP 150 W a jednoslotový chladič (pasivní či aktivní), zatímco dvojčipová X2 má pasivní dvojslotový chladič určený pro rackové skříně a TDP 265 W.

 

Jedno GPU této série dokáže s pomocí SR-IOV udělit přímý, ale izolovaný přístup 16 uživatelům, což je počet klientů připojitelných ke kartě FirePro S7150. FirePro S7150 X2 s dvěma GPU má logicky připojitelný počet klientů je dvojnásobný, zvládne jich 32.

AMD FirePro S7150 X2 a FirePro S7150

Nasazení těchto karet pro tzv. VDI (virtualizovanou desktopovou infrastrukturu) je podporováno ve spojení se softwarovými řešeními ESXi a vSphere od VMWare; počítá se s Windows 7 a 8.1 jako hostovanými OS, ty pak budou moci využívat standardní grafický ovladač. Podporu pro vzdálené používání těchto grafik má mít i Citrix XenApp a Microsoft RemoteFX.

Obě grafiky by měly být dostupné během první poloviny letošního roku skrze různé dodavatele serverových řešení. Doporučené ceny mají být 2399 USD za jednočipovou verzi FirePro S7150 a 3999 USD za dvojčipovou FirePro S7150 X2.

AMD FirePro S7150
AMD FirePro S7150

Zdroje: AMD, The Tech Report

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Je to jen spekulace, ale uz delsi dobu se mluvi o tom, ze plnou virtualizaci ma Nvidia jiz delsi dobu. Proto rozjeli Nvidia Grid - cloudovou herni platformu. Z nejakeho duvodu to ale nechteji pustit ven verejne. Mozna konkurencni vyhoda? Je ale take mozne, ze se jedna o proprietarni reseni, ktere nepasuje do zadneho standardu.

Podle těch vrstev to vypadá spíš na proprietární řešení (HW podpora virtualizace v GPU pravděpodobně bude).
http://www.nvidia.com/object/grid-technology.html

Zajímalo by mne co v těchto řešeních technicky zajišťuje kompresi obrazu ke klientovi (ta bude asi nutná pokud FullHD@60p RGBuncompressed představuje cca 3Gbps).

tak nejak mate prohozene popisky obrazku

Dík, opraveno.

Super, vybavím tím tenké klienty s distribouvanými plochami.

Reklama
Reklama