Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Americká firma plánuje otevřenou PC desku s procesory Power8. Vyjde ale draho

V oblasti procesorů je to podle mnohých dnes nuda. Úplně bych s tím nesouhlasil, ale je pravda, že spousta zajímavých věcí se děje jen mimo PC, kde po ústupu firmy VIA zůstal pouze Intel s AMD. Pro milovníky diverzity či alternativních architektur se ovšem momentálně jedno sousto chystá. Americká firma Raptor Engineering totiž oznámila plány na výrobu základních desek pro pracovní stanice, v nichž by běžely procesory IBM Power8. IBM se jejich ekosystém rozhodlo více otevřít v rámci iniciativy OpenPower a deska s názvem Talos bude jedním z plodů. Použití Power8 slibuje jednak zajímavý výkon, zároveň má ale podle výrobce jít o velmi bezpečný a do velké míry otevřený hardware.

Talos bude počítač typu pracovní stanice, respektive ATX deska pro pro pracovní stanici, takže by měla na rozdíl od obvyklých serverových desek být uzpůsobená desktopovému použití. Hned na začátek je třeba říct, že výrobce zatím jen sonduje trh a zjišťuje, zda by o takovýto hardware byl zájem, takže ještě není jisté, zda se Talos skutečně bude prodávat. Předběžné specifikace jsou ovšem již k dispozici.

Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)
Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)

Jako procesor má být na výběr Power8 s 8, 10 nebo 12 jádry a TDP 190 W. Volitelně budou k dispozici také verze s TDP 130 W, ovšem jen s 8 nebo 10 jádry. Paměť má být osaditelná do osmi slotů DIMM a používat se budou registrované moduly DDR3 s ECC. Pokud to dobře interpretuji, měla by deska mít dva řadiče pamětí Centaur, což odpovídá 128bitové šířce řadiče u procesorů AMD či Intel.

Z procesoru budou také vyvedeny dva sloty PCI Express 3.0 ×16, které podporují protokol CAPI (pro akcelerátory koherentně propojené s CPU), a další čtyři sloty ×8, ovšem některé linky asi budou sdílené. Přítomno bude i jedno obyčejné PCI pro větší flexibilitu. Talos bude mít šest portů SATA (6 Gb/s) pro úložiště, dva gigabitové Ethernety, osm portů USB 3.0 a údajně také HDMI (jaký bude použit video adaptér, není uvedeno). Pro průmyslová zařízení a další pokročilé účely pak budou vyvedeny i sériové porty (až tři) a na desce má být též GPIO.

IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)
IBM Power8 v serverové desce od Tyanu. Talos má mít desktopovější ráz (Zdroj: eMedia Asia)

Kromě lákadla alternativní (ale přitom výkonné) procesorové platformy má Talos nabízet také poměrně otevřený a tím dle autorů bezpečný hardware. Deska má údajně fungovat bez potřeby uzavřených binárních modulů a být „plně pod kontrolou uživatele“. Celý firmware má být údajně open source, a to jak primární „BIOS“ IBM OPAL, tak firmware subsystému pro správu, který je v tomto ohledu na platformě Intel obzvlášť trnem v oku. Firmwary nebudou muset být podepsané výrobcem a tudíž budou modifikovatelné. Podobně otevřený by snad měl být i návrh desky a dokumentace.

 

Otevřená alternativa přijde draho

Pokud jste byli zasaženi (slovy Horáce Badmana) střelou Amorovou, můžete na webu výrobce vyjádřit zájem. Háček je samozřejmě v tom, že kvůli ceně dotyčných procesorů a malosériové výrobě půjde o velmi nákladnou záležitost, takže by ona střela byla velmi bolestivá. Předběžně je pro případ, že bude zájemců dost a deska půjde do výroby, uváděno 3100 dolarů za základní verzi s osmijádrovým CPU Power8 a chladičem, s rychlejším CPU to pak zákonitě přijde ještě na víc. Výchozí částka by po připočtení DPH znamenala 91 000 korun (k čemuž si ještě připočtěte registrované paměti). Pravda, na poměry pracovních stanic to není až tak brutální suma, ale jako alternativa běžného PC tento stroj rozhodně průchozí nebude.

Web Phoronix mimochodem uvádí, že výrobce mu přislíbil možnost desku vzdáleně otestovat (respektive zřejmě nějakou formu jejího prototypu), takže by na tomto na Linux zaměřeném serveru mohl v následujících dnech vyjít nějaký předběžný nástřel toho, co od Talosu lze čekat.

 

Aktualizace (9. 2. 2016):
Na Phoronixu již vyšly slíbené předběžné benchmarky a spolu s nimi také nějaké doplňující informace ohledně hardwaru. Momentálně se údajně uvažuje o použití CPU na taktu 3,32 GHz (jakého počtu jader a TDP se to týká nebylo řečeno). Coby zobrazovací adaptér mají prototypy grafiku Radeon R9 290X, není ovšem zatím rozhodnuto, co v systému skončí ve finále. Novější Nvidie vyžadují podepsaný firmware, Radeony ovšem binární blok s firmwarem potřebují také, což striktně open source přístupu odporuje, byť otevřené ovladače mají Radeony použitelnější.

Další nástřely výkonu jsou také dostupné na webu Raptor Egineering. Údajně by se také prý mohly objevit ještě další výsledky na Phoronixu, pokud se podaří získat další čas s prototypem během víkendu.

Zdroje: Martin Kukač, Raptor Engineering, Phoronix

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Konečne. Cena sa síce môže zdať dosť vysoká a to aj vzhľadom na x99 a Xeony, najmä keď im v bežných CPU benchmarkoch stačiť nebude, ale v zostavách, kde by mala zmysel, teda 128GB RAM a napríklad 4 grafiky alebo FPGA, bude ten pomer niekde úplne inde (aj vďaka CAPI...)

Problém môže byť skôr v tom, že sa ju chystajú vydať dosť neskoro. Čoskoro (teda skôr "čoskoro") tu má byť POWER8+ s Nvlink a konkurencia so svojimi akcelerátormi (Knightlanding alebo AMD APU cez 100GB/s zbernicu) na 14nm, takže asi stratí aj túto výhodu...

Tak či tak, ak by som mal pár k$ nazvyš tak do toho idem. :D

Ten clanek to je jako Deja-Vu, nebyli jsme tam uz nekdy? A jo, v dobe kdy Apple kopl velkou-modrou do zatku a sel s Intelem, objevila se "lacina" PowerPC stanice s linuxem: http://www.linuxjournal.com/magazine/power -- takze ted znova?
Bohuzel se obavam, ze z pohledu IBM je toto jen labuti pisen cele POWER/PowerPC platformy, skoda.

Preju jim hodne uspechu, protoze jak se x86 platforma a vlastne i ARM plni nepruhlednym balastem, tak IBM vazne slo a cely Power otevrelo. Trochu bych mel strach z podpory SW, protoze Power na rozdil od x86 potrebuje pro fungovani vicevlaknovych programu spravne umistene pametove bariery v kodu. Nastesti je to uplne stejne i pro ARM, takze si v tomhle obe platformy neprimo pomahaji.

Ovšem třeba v multimédiích, kde progamy potřebují ručně napsané SIMD, to nepomůže.

Pro ilustraci: https://mailman.videolan.org/pipermail/x264-devel/2016-January/011555.html

To s tim RMO je pravda, uvadi se, ze ARM je na tom jeste o trosku hur. :-)
Nicmene, IBM bohuzel nic moc neotevrela. Pokud se podivate na trh s power cpu, tak zjistite, ze to tahne IBM (jak dlouho?), Freescale (QorlQ -- prehazi ale na ARMv8), APM (taky prechod k ARMv8). Takze zbyva jediny poradny vykony svab a ten dela pouze IBM, otazka je jak dlouho -- zvlast kdyz prodali uz i sve linky?
Porovnejte s ARMv8: APM (X-Gene, vlastni navrh jadra), Cavium (ThunderX, vlastni navrh jadra), AMD (genericky cortex-a57), hisillicon (genericky cortex-a57), broadcom (chystal vlastni navrh), qualcomm (proslycha se o vlastnim navrhu), nvidia (denver + genericky a57). Kompletne vynechavam plejadu cinskych vyrobcu konzumni techniky a apple, ktery je jen v applu (nicmene je to dnes asi nejlepsi armv8, to se musi nechat).
Z tohoto uhlu pohledu ma ARMv8 mnohem vetsi sanci stat se onou otevrenou platformou budoucnosti.
-- nez ho prevalcuje risc-v :-)

Jane s tým úvodom sa naozaj nedá súhlasiť.
VIA neustúpila z PC segmentu ako takého, ale len z jednej jej množiny (segmentu trhu) byť tej viditeľnejšej - horizontálneho segmentu PC trhu nazývaného Consumer (SOHO, notebooky atď.), nakoľko sa špecializuje vo vertikálnom PC segmenty trhu ako Embedded, Digital Signage atď.

To, že zůstává v embedded a tak jak píšeš jsem tím právě myslel, pod tím "PC" rozumím právěže consumer/business PC/notebooky. Ono je pravda, že technicky vzato v tom není rozdíl, ale to bychom mohli říkat, že se v PC ještě dneska prodávají třeba Vortex86 (jenže jsou to embedded PC).

To nie je len technicky je to aj mentálne - filozoficky pretože špecializácia na vertikálny segment trhu znamená nielen tá hardwarová, ale aj distribučná a preto nenájdeš v bežných consumer eschopoch a veľkoskladoch tieto produkty v bežnej ponuke.

A asi tú najbizardnejšie porovnanie, ktoré stiera hranice consumer a embedded sú tieto dve Small Form Factor PCs zhodou okolností oba s platformou VIA.
Ten prvý je od consumer spoločnosti ZOTAC ZBOX nano VD01 a ten druhý od VIA Embedded ARTiGO A1250. Podotýkam, že ten prvý od ZOTAC-u s tou stou krabičkou pochopiteľne jestvuje už iba na Intel a AMD platformách ZBOX nano Series.

A čo je vlastne ten VIA ARTiGO A1250? Nič iné ako vložená embedded doska VIA EPIA P910-12QE Pico-ITX do skrinky a dokonca označený ako Semi Embedded Mini PC produkt VIA ARTiGO A1250.

Epia-P910: VIA uvedla nový čipset, GPU s DirectX 11 a čtyřjádro v Pico-ITX desce
7.9.2012 / JAN OLŠAN
zdroj: http://www.cnews.cz/epia-p910-via-uvedla-novy-cipset-gpu-directx-11-ctyr...

"Teoreticky lze desku Epia-P910 sice použít v osobním počítači, málokdo o tom však asi bude uvažovat. Jejím cílem jsou samozřejmě zařízení typu embedded. Hardware společnosti VIA se ostatně do tohoto segmentu stěhuje již léta. Je otázka, zda společnost vůbec ještě bude výrazněji zasahovat do trhu osobních počítačů."

VIA uvedla Artigo A1250, čtyřjádrový počítač je velký jako dlaň
5.11.2012 / JAN OLŠAN
zdroj: http://www.cnews.cz/via-uvedla-artigo-a1250-ctyrjadrovy-pocitac-je-velky...

Je to niečo iné ako Intel NUC, ktorý sa predáva aj ako doska a aj ako Small Form Factor PCs v skrinkách pre tento form factor?
No nie je - len ONI majú tú silu to predávať aj v consumer segmente a nie sú v podstate závislí na OEM a ODM kanály v tomto konkrétnom prípade.

A teraz hádanka za všetky drobné. Hádaj, ktorý produkt je o $9 lacnejší? Samostatná VIA EPIA P910-12QE Pico-ITX alebo VIA ARTiGO A1250 ... ?

Myslím, že je to fajn nápad. Za ty peníze je to celkem konkurenceschopné k systémům s Intel Xeon. Hlavně že na tom třeba docela přístupně půjde testovat nějaké enterprise aplikace a vědecké výpočty. GNU/ Linux si s tím poradí dobře a v podstatě mě teď jen mrzí, že to nemá víc SATA/SAS portů. Třeba 4x SAS s breakout kabely na dohromady 16 disků by asi dávalo vzhledem k cílové skupině větší smysl.

Malá aktualizace v článku. Na Phoronixu už jsou nějaké předběžné testy, plus další by prý ještě mohly vyjít o/po víkendu.

Jo, jinak Tyan zda se stale nabizi svuj Power8 referencni server. To je server na kterem se ladi software pro OpenPOWER -- tzv. referenceni platforma. http://www.tyan.com/campaign/openpower/ -- ~ $2900

Reklama
Reklama