Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Asociace SD zavádí nové třídy rychlosti paměťových karet. Zápis až 90 MB/s

Paměťové karty typu SD asi málokdo z vás ještě neměl v ruce, a tak patrně víte, že pro ně jsou definovány rychlostní třídy jako „Class 2“, „Class 10“ a tak podobně. Ty by měly – pokud nemáte kartu vadnou nebo padělanou – garantovat určitou úroveň rychlosti zápisu, na kterou se u karty můžete vždycky spolehnout, což je důležité například pro funkční záznam videa bez záseků a chybějících snímků. Tyto úrovně výkonu byly ale definovány pro karty, které ještě neměly rychlost zápisu bůhvíjakou a pro některé velmi rychlé kousky (například tento týden představenou Extreme Pro microSD od SanDisku) už zdaleka nejsou adekvátní. SD Association proto nyní přichází s aktualizovanou stupnicí, která bude vhodná pro poměřování takovýchto moderních karet.

Pro tento účel byly k původní obyčejné „Speed Class 2–10“ (což znamenalo rychlost sekvenčního zápisu, tedy 2–10 MB/s podle čísla) už před časem přidány nové stupně „UHS Speed Class“, na kartách graficky rozlišené písmenkem U (U1 znamenalo minimálně 10 MB/s jako běžná Class 10, U3 pak minimální rychlost zápisu 30 MB/s). K tomu se nyní ve specifikaci SD 5.0 přidá nová škála označená pro změnu písmenkem V, nazvaná „Video Speed Class“. Na kartě bude mít formu jako „V6“, „V10“ a tak dále.

Video Speed Class by měla mít číslování opět přímo odpovídající minimální rychlosti sekvenčního zápisu v MB/s jako u původních rychlostních tříd. Na rozdíl od matoucího značení UHS tak opět z čísla bude hned jasná rychlost. Rychlostní stupně by měly být V6 (6 MB/s), V10 (10 MB/s), V30 (30 MB/s), V60 (60 MB/s) a V90 (90 MB/s). V6 tak bude zhruba odpovídat původní Class 6, V10 pak Class 10 a UHS Speed Class U1, Video Class V30 by pak měla být ekvivalentem UHS Speed Class U3.

Video Speed Class pro karty SD a microSD
Video Speed Class pro karty SD a microSD

Tyto značky budou používány na kartách SDHC/SDXC či microSDHC/SDXC generací UHS-I a UHS-II. Smyslem vyšších rychlostních tříd je označovat karty vhodné k záznamu videa s velmi vysokým datovým tokem – například 360° záznamů nebo při rozlišeních nad 4K. V tiskové zprávě považuje SD Association karty Video Speed Class V6, V10 a V30 za vhodné pro záznam HD a 4K videa, zatímco karty s rychlostí V60 a V90 již mají být připravené i na videa v rozlišení 8K (7680 × 4320 bodů). Jakou kartu máte použít, by měl správně specifikovat výrobce mobilu, fotoaparátu nebo kamery – pro optimální fungování musí Speed Class odpovídat požadavku nebo být vyšší.

Rozlišení videa, zamýšlená pro různé rychlostní třídy karet SD/microSD
Rozlišení videa, zamýšlená pro různé rychlostní třídy karet SD/microSD

 

Nízkoúrovňové optimalizace

Specifikace Video Speed Class a SD 5.0 nestojí čistě jen na požadavku minimální rychlosti zápisu, ale obsahují i několik technických opatření, kterými je dosažena. Karty jednak specifikují velikost bloků NAND, aby zapisující zařízení vědělo, jak má efektivně zapisovat a vymazávat bloky (ona garantovaná rychlost je totiž udána pro vynulované bloky, do nichž je možno sekvenčně psát bez toho, aby z nich bylo třeba předtím přesouvat existující data a buňku vymazávat).

Karta si také bude pamatovat adresu, kde může začít zařízení zapisovat, neboť tam má od minula připravené (vymazané nebo ještě nepoužité) místo. Karty se specifikací Video Speed Class také počítají s tím, že zařízení nemusí zapisovat jen jediný proud dat, a jsou připravené na ukládání více souborů najednou či situaci, kdy zařízení na kartu během ukládání videa zapíše nějaký jiný soubor nebo data (informace z GPS, statický snímek a tak podobně). Karty budou data při zápisu prokládat a mají bez problémů zvládnout zapisovat až osm souborů či proudů dat, díky prokládání by přitom měla být zachována specifikovaná rychlost zápisu.

Zdroje: SD Association (1, 2)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

konecne nove rychlosti, ale...
kdyz uz tu mame pametovky co zvladaj 100MB/s+ zase udelaj znaceni jen do 90MB/s...

Je dost pravděpodobné, že ta paměťovka s těmi 100 MB/s je umí jen nárazově a za ideálních podmínek a ve skutečnosti je to V60 podle nového značení...

Je potřeba si všimnout, že označení je udělané od min. rychlosti ;-)

to chapu, ale schvalne se mrknete na nejvykonejsi SD karty co se prodavaj (zadny microSD, protoze ty na tom jeste tak dobre nejsou)
u CFast uz dlouho neni problem mit stabilni zapis pres 150MB/s, u CF kolem 100MB/s nektere karty zvladaj taky, ty nejlepsi SD by to ale mely taky dat :)
treba SanDisk Extreme Pro 95MB/s 32GB 32 GB dava pres 90MB/s sekvencni zapis, nevidim duvod proc by SANDISK EXTREME PRO SDHC/SDXC UHS-II nemela davat v pohode pres 100MB/s?

a aby tu nebyl jen sandisk... 241 MB/s... to je rychlost co byla namerena na Lexar Professional 2000x UHS-II U3... UHS II U3 byvaj rychly...
http://havecamerawilltravel.com/photographer/fastest-sd-cards

Reklama
Reklama