Asus S121: tak elegantní, jak jen minibook může být

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ kovové provedení
+ výborné a tiché chlazení
+ velká tlačítka klávesnice
+ vysoké rozlišení

– velmi nízký výkon
– pomalá grafika

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Atom Z520
(1,33 GHz, 512 KB L2)
Paměť/Rozšiřitelná do 1 GB / 2 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 12,1″ / 1 280 x 800
Rozměry 297 x 210 x 26 mm
Hmotnost 1,45 kg
Cena 16 700 Kč (internetová)

V Asusu se však rozhodli, že levné atomové notebooky by si zasloužily také prestižnější háv, který zkrátka žádné plasty nabídnout nemohou. Vsadili proto na kovový rám kombinovaný s opravdu kvalitními doplňky. Tím vznikla prestižní řada modelů, mezi kterou patří starší S101, 1002HA i dnes recenzovaný Asus Eee PC S121.

Velký a povedený

Již na první pohled nedokážete přehlédnout až nápadnou podobnost se známějším příslušníkem stejné řady, s modelem Eee PC S101. Mezi oběma modely jsou rozdíly pouze minimální, a proto lze zkušenosti popsané v této recenzi bez obav aplikovat také na model S121. Vzájemně se liší především většími rozměry a hlavně rozlišením displeje, které je u modelu S121 opravdu nezvyklé – alespoň v této třídě notebooků.

Tělo notebooku je z velké části vyrobeno z kovové slitiny, místy doplněno plasty s elegantní povrchovou úpravou. Je opravdu znát, že si dal výrobce na mechanických vlastnostech šasi opravdu záležet, notebook můžete držet pouze dvěma prsty v jednom rohu a nic nikde nezavrže, nic se neprohýbá. Výtku lze mít jen jedinou, a to k provedení rámu okolo displeje. Ten je totiž velmi, ale opravdu velmi lesklý a je na něm vidět každý dotyk prstů. Jak moc je tento problém vážný můžete sami posoudit z fotografií, na kterých jsme úmyslně zachytili notebook tak, jak vypadal po několika dnech běžného používání.

Klávesnice, porty

Superlativy, kterými jsme hodnotili provedení těla notebooku, bezezbytku platí také pro klávesnici a ovládací touchpad. Klávesy jsou dostatečně velké, jejich zdvih je nízký, ale dostatečně jistý. Povrchová úprava kláves je lehce perleťová a díky mírnému prohnutí každé z nich se na ní opravdu velmi dobře píše. Při rychlejším psaní vadí pouze zmenšený levý Shift, naopak kurzorové klávesy mají dobré umístění i rozměry. Osobně mě velmi potěšil velký Backspace.

Touchpad je velký, svými poměry kopíruje poměry stran samotného displeje a na dotyk působí velmi příjemným dojmem. Tlačítko není ve své střední části dělené a je docela úzké a mírně zapuštěné, tudíž si na něj musíte chvíli zvykat. Jak je již dobrým zvykem u notebooků této řady, je i touchpad recenzovaného modelu Eee PC S121 multidotykový. Je však smutné, že použitý operační systém Windows XP Home neumí těchto výhod dostatečně využít.

Skvělé rozložení

Nabídka portů je opravdu základní, i přesto ale dokáže obsloužit klíčové cestovní připojovací potřeby. Trojici rychlých USB 2.0 portů (dva z nich jsou umístěny na pravém boku, zbývající pak na boku protilehlém) doplňují zvukové výstupy, analogový výstup pro připojení monitoru i konektor pro připojení kabelové sítě. Tyto dva konektory jsou umístěny velmi prakticky na zadní stěně notebooku. Skvělé!

Na zadní stěně však najdete ještě jeden slot, a sice kombinovanou čtečku paměťových karet, která se skromně krčí pod jedním z kloubů displeje. Toto řešení, které si S121 převzala od svých předchůdců, není zrovna praktické při častém měnění karet (a to je právě dědictví SSD modelu, u kterého tento slot slouží pro trvalé rozšíření úložiště nevelkého SSD disku).

Nic ale není tak černobílé, jak by se mohlo zdát. Umístění karty je naopak praktické v případě stálým osazením jedinou paměťovou kartou. Více o tom, proč je obsazení slotu kartou nutné, se dočtete v kapitole zmiňující se o výkonu tohoto mininotebooku.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Pokud vám stejně jako celé redakci vadí na noteboocích lesklé displeje, pak vás S121 nepotěší. To však neplatí o použitém rozlišení: 1 280 x 800 obrazových bodů na dvanáctiplacové úhlopříčce je skvělé. Zobrazení je díky vysoké hustotě bodů velejemné, vše na monitoru vypadá výtečně. Škoda však, že hardware notebooku jej nedokáže náležitě využít. Jeho svítivost je díky LED podsvícení dostatečně silné a rovnoměrné, kvalita barevného podání je na obvyklé úrovni.

Dvojice reproduktorů je ukryta pod mřížkami v přední hraně notebooku. Hrají přiměřeně hlasitě a dostatečně kvalitně pro přehrávání systémových zvuků nebo pro občasné shlédnutí některého z webových videí. Vzhledem ke svým fyzickým rozměrům podávají výkony na hranici vlastních možností.

Ach, ten je pomalý

Pevný disk o velikostí 160 GB pocházel z dílen společnosti Toshiba. Je vybaven SATA konektorem, rychlostí otáčení plotem 5 400 otáček za minutu a dvěma megabajty vyrovnávací paměti. Jestli však něco nedokážu pochopit, pak proč výrobce u takhle velkého notebooku sáhnul po pomalém disku s rozměry 1,8″ palce, když v o poznání menším desetipalcovém modelu 1002HA byl dostatek místa pro plnohodnotný notebookový disk?

Zcela zbytečně tak Asus S121 ztrácí další cenné body v rychlosti – maximální přenosová rychlost je vyjímečně přesáhne hodnotu 30 MB/s, což je poloviční hodnota ve srovnání s diskem v již zmiňovaém 1002HA. Nepříjemně vysoká je také přístupová doba, která k rychlosti celého stroje příliš neprospívá.

Disk je při svém chodu příjemně tichý, netrpí ani nepřirozeným zahříváním.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Z pohledu výkonu je Asus S121 těžce podprůměrný stroj i na oblast mininotebooků. O pomalém pevném disku jsme si již řekli, a také další hardware k žádným přeborníkům nepatří. Pročpak jen Asus u nejprémiovějšího ze svých minibooků použil nejpomalejší možné komponenty?

Vždyť procesor Intel Atom Z520 taktovaný va frekvenci 1,33 GHz není žádný přeborník, navíc je doplněn o velmi pomalou grafickou kartu Intel GMA500. Ta, přestože její název tomu nenapovídá, nemá nic společného s předchozí generací integrovaných grafických karet GMA950. Jedná se vlastně o licencovanou grafickou kartu od společnosti Imagination Technologies, jejíž kořeny sahají ke stařičkým grafikám Kyro (pamatujete na ně?). Není se tedy čemu divit, že je její výkon přibližně 4X pomalejší ve srovnání se starou dobrou GMA950.

Volba této platformy je navíc nepochopitelná také z jiného důvodu: materiály výrobce hovoří o tom, že SD video dokáže akcelerovat do rozlišení 1 366 x 768 bodů. Proč je tedy v notebooku s rozlišením 1 280 x 800, na který grafika nestačí už ze své podstaty? A nejedná se jen o dohad: vždyť obyčejné DivX video zvětšené do režimu celé obrazovky nutí přehrávač vynechávat snímky, aby bylo možné jej vůbec přehrávat. Ovšem dalo by se namítnout, že je Asus S121 určen pro práci, a ne pro sledování filmů.

Ale nechme hovořit čísla. Pamatujete si na první mininotebook vůbec, stařičký Asus 701 4G s malinkatým sedmipalcovým displejem? Skvělé. Ptáte se, proč tu vytahuji na světlo počítačovou vykopávku s procesorem Celeron M podtaktovaným na frekvenci 635 MHz? Je to jednoduché: porovnal jsem je. A výsledek jistě překvapí i vás: zatímco dva roky staré Eee PC 701 získalo v testu 3DMark01 rovných 1 827 bodů, testovaný Asus S121 při stejném rozlišení dosáhl na „pouhých“ 792 bodů. A nebo takový PCMark05: Eee PC 701 4G dosáhlo na 1 132 bodů, testovaný Asus S121 pak 954 bodů.

A nebo jinak: pamatujete na HP Mini 2133, ve kterém HP sáhnul po procesoru VIA a grafické kartě S3, za což sklidil velký posměch a pohrdání právě kvůli velmi nízkému výkonu? Tak srovnávejte: PCMark05 byl za 696 bodů, 3DMark01 pak za 1 130 bodů. Neměli bychom se zpětně HP omluvit?

Člověk až žasne, čemu vývojáři Intelu říkají evoluce a diví se, proč mu výrobci notebooků již dávno kombinaci Atomu Z520 a GMA500 (respektive US15W) nehodili na hlavu. Proč nevadí výrobcům prodávat nejnovější modely, které jsou až o polovinu pomalejší, než dva roky staré vlastní modely?

Při testech jsme však přišli na způsob, jak alespoň částečně zrychlit notebook tak, aby se jeho použitelnost dostala alespoň na přijatelnou úroveň. Tímto fíglem bylo použití operačního systému Windows 7 a osazení rychlé paměťové karty (minimálně Class 6) o velikosti alespoň 4 GB do paměťového slotu. Tato konfigurace totiž díky technologiím ve Windows 7 dokáže z velké části eliminovat pomalost pevného disku, rozhraní Aero pak přenese část zátěže procesoru na grafickou kartu. Nárůst subjektivní použitelnosti je ve srovnání se starými Windows XP citelná.

Tichou stopou

Smekám před vývojovým oddělěním Asusu, protože S121 patří k nejtišším mininotebookům současnosti. A i přesto, že jejich chlazení je velmi tiché a ventilátor se často vypíná, je tělo notebooku až neuvěřitelně chladné. Stejně se ale chovaly starší modely S101 a 1002HA, které však na rozdíl od S121 nabídly násobně vyšší výkon.

I při vysoké zátěži se žádná část těla ( s výjimkou výdechu chlazení v zadní části stroje) nezahřeje na více než třicet stupňů. A i přesto, že ventilátor chladí na plné otáčky jeho hluk téměř nezaslechnete.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

O konektivitu v bezdrátových sítích se stará miniPCIExpress adaptér AzureWare, který poskytuje konektivitu v sítích běžících na standardu IEEE 802.11b/g/n. V prostředí operačního systému Windows podává vyrovnané výkony, zjištěný dosah vestavěných antén patří spíše k nadprůměru. Při použití alternativního operačního systému může být jeho zprovoznění mírně problémovou záležitostí, která se však dá snadno řešit výměnou adaptéru za jiný model – použitý adaptér je totiž standardních rozměry a navíc je velmi dobře dostupný přes dvířka ve spodní straně notebooku.

Výdrž neohromí

Použitý Lithium-polymerový akumulátor nabízí i přes svou tenkost a nízkou hmotnost kapacitu 52 Wh, která dokáže udržet notebook v chodu při úsporném systému práce něco málo přes pět hodin.

Napájecí adaptér dokáže akumulátor nabít za hodinu a půl při vypnutém počítači, při současné práci musíte připočíst k nabíjecímu času přibližně další hodinku čistého času. A znovu zde budu chválit, ale i při nabíjení akumulátoru nedochází k výraznějšímu nárůstu teploty samotného notebooku.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Již zmíněná GMA500 je natolik nestandardní, že budete muset zapomenout na instalaci většiny alternativních operačních systémů. Úspěšní budete jen v Linuxu, i v něm však rozchození této grafiky není jednoduchou záležitostí a není možné ji doporučit neznalým uživatelům začátečníkům.

Kompletní office

Základní nabídka aplikací je vysoká, jak je již u notebooků řady Eee PC běžné. Zatímco konkurence běžně dodává se svými stroji šedesátidenní zkušební verzi Office 2007 od Microsoftu, Asus vám přiloží plnou verzi kancelářského balíku StarOffice včetně předplacených aktualizací.

Ach ten výkon

Po stránce mechanického provedení a elegance je Asus S121 špičkový mininotebook, který nemá konkurenci. Po stránce výkonu však jde o stroj, který lze doporučit jen k velmi nenáročné kancelářské práci – takovou editaci textu ve Wordu nebo tabulku v Excelu zvládne, s moderními webovými stránkami plnými flashových animací a ajaxových prvků již narazíte. Velký displej je skvělý, ale za více než šestnáct tisíc korun je toho výkonu opravdu velmi málo.

Pokud ale chcete eleganci, mobilitu a na minibooku nepotřebujete provozovat žádné náročnější aplikace, není co řešit – v takovém případě si redakční ocenění zaslouží. Je to prostě fešák…

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Asus Eee PC S101

Cena 16 700 Kč
Zapůjčil Asus (www.asus.cz)
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.

Specifikace

Procesor Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 KB L2)
Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2)
Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
Pevný disk (velikost) 160 GB
Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
Pevný disk (typ připojení) SATA
Optická mechanika (typ) není
Optická mechanika (rychlost) není
Velikost displeje (palců) 12,1
Rozlišení displeje (bodů) 1 280 x 800
Grafická karta Intel GMA500
Grafická paměť sdílená
Wi-Fi b/g/n
Bluetooth 2.1 (+EDR)
Mobilní komunikace není
Operační systém Windows XP Home ULPC
Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
Počet USB portů 3
Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC/XD/MS
Rozměry 297 x 210 x 26 mm
Hmotnost 1 452 g (včetně akumulátoru)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 792
3DMark03 (body) 362
3DMark05 (body) nebylo možno spustit
3DMark06 (body) nebylo možno spustit
PCMark05 (body) 954
HDTune (MB/s; ms) 30,8; 2,5
CrystalDiskMark (MB/s) 32,25 (čtení); 27,55 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 2:13
Cinebench R10 (body) nebylo možnost spustit
Sandra 2009 (procesor, body) 2 612
Sandra 2009 (multimédia, body) 9 142
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 2,07 GB/s
Výdrž web* (čas) 5:07
Výdrž kancelář** (čas) 6:12
Výdrž multimédia*** (čas) 4:46

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní