Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Athlon 5370 pro socket AM1 už přichází do eshopů, zrychluje Kabini na 2,2 GHz

V úterním odhalení nových APU a CPU (plus nové řady boxovaných chladičů, které s nimi budou v krabicích) vypustilo nakonec AMD tak trochu „mezi řečí“ také informaci o tom, že chystá nové APU určené pro socket AM1. Do něj jsou od roku 2014 dostupné stále jen původní čtyři modely výkonově vrcholící Athlonem 5350. O Athlonu 5370, který jej nahradí a poskytne na této platformě o něco vyšší výkon CPU, padla sice jen zmínka, zdá se ale, že je ve skutečnosti skoro za dveřmi.

V tuto chvíli jsou již Athlony 5370 vedené v několika obchodech v Německu a Rakousku, které uvádějí jako dodací dobu buď „více jak 7 dní“ nebo „3–10 dní“. Pokud tedy tyto údaje nejsou chybné, mohl by se Athlon 5370 v distribuci objevit možná už za dva týdny. Nasazené ceny začínají od 54 € (s jednou výjimkou za 50,50 €), což by bylo nějakých 1460 Kč a značně vyšší částka, než za Athlon 5350, jenž se pohybuje pod 40 eury či u nás 1150 korunami. Nicméně ceny v případě těchto raných výskytů v katalozích nemusí ještě odpovídat doporučeným. Procesor se objevil v krabicovém balení s chladičem, zřejmě by ale měla existovat i verze tray bez chladiče (pokud byste místo něj chtěli pořídit třeba Arctic Alpine M1-Passive).

Athlon 5350 pro socket AM1 (CPU World)
Athlon 5350 pro socket AM1 (CPU World)

Po stránce parametrů by měl Athlon 5370 být v podstatě stejným procesorem jako Athlon 5350, jen s taktem jader CPU popostrčeným nahoru. Zatím nemáme indicie, že by bylo místo čipů Kabini použito jako základ APU Beema, patrně se stále jedná o 28nm architekturu Jaguar. Frekvence CPU stoupla z 2,05 GHz u Athlonu 5350 na 2,20 GHz (o 7,3 %) a stále není používáno turbo pro jednovláknovou zátěž. Procesor má také stále 2MB sdílenou L2 cache a zachováno má být stejné TDP 25 W.

Na rozdíl od CPU části zůstaly možná takty integrovaného Radeonu HD 8400 stejné, údajně mají činit 600 MHz při 128 aktivních stream procesorech architektury GCN. Tento údaj by nicméně mohl být jen odhadem, protože AMD ho často ve svých materiálech neuvádí – zvýšení výkonu GPU tedy úplně vyloučené není. Podobně jsme na tom s paměťovým řadičem – ten ale pravděpodobně bude stále podporovat DDR3 na taktu 1600 MHz a každopádně zůstane jednokanálový.

 

Pokud vám někde běží Athlon 5350, nemá z něj při předpokládané míře zrychlení prakticky smysl upgradovat (leda že byste ho měli zadarmo). Pokud ovšem máte nižší model čtyřjádra nebo dokonce dvoujádrový Sempron, pak vám tato novinka otevírá možnost lepšího upgradu, než byl Athlon 5350. Zajímavý bude ale Athlon 5370 asi hlavně v případě stavby nového PC na této platformě, pokud tedy v praxi nebude jeho cena příliš vysoká proti modelu 5350.

Zdroj: Geizhals.eu

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Ach jo. AMD mělo s AM1 tak velkou šanci prosadit se do low end HTPC sféry a nechalo se totálně převálcovat Atomy. + Několika měsíční nedostupnost pasivního chlazení fakt na potenciálu nepřidala.
Typické AMD dobrý nápad a provedení špatné nebo vůbec žádné.

Pasiv se dal vyrobit celkem jednoduše ze starého boxového chladiče pro AM2/3, stačilo vyvrtat do něj díry a prošroubovat delšími šroubky. :-)

Typické AMD řešení, dodělej si sám.

Odkdy dává Intel k Celeronům do boxu pasiv? Že výrobcům chvíli trvá, než na nový socket nekompatibilní s čímkoli starším uvedou chladiče, to mi přijde dost logické. V tomhle případě nejspíš taky měly obavy, že kvůli minimální spotřebě nikdo moc nebude chtít ty z boxu nahrazovat.

Chvíli? Můžu se zeptat kolik let znamená chvíli?

Jinak ano Celerony, Pentia z Atom řady jsou standardně prodávány s pasivem.

V případě Pentií a Celeronů to nedělá Intel, ale výrobci těch desek, to jsou všechno BGA čipy, ne CPU do socketu. A pro ty není k dispozici nějaké "third party" řešení na výmenu už vůbec, koneckonců.

A že jim to socketové řešení vyšlo, že tak dobře platformu s takovým potenciálem zabili žádnými dostupnými upgrady.
Kolik CPU vyšlo pro ten socket? Prakticky dva jestli se nepletu (+/- 50mhz modely nepočítám).

To už radši dobře řešené BGA než socket s nulovou možností upgradu.

No, je to čistě můj názor, ale IMHO bylo smyslem toho socketu spíš aby si člověk/OEM mohl vybrat nezávisle výbavu desky a jestli chce čtyřjádro nebo dvoujádro a který model. Což u těch BGA desek ne vždy jde, kolikrát člověk chce čtyřjádro ale nepotřebuje extra výbavu, která vyšší modely prodražuje. Nebo obráceně, chce třeba model s 2x Ethernet, ale ne vyšší model SoCu...

A možnost po postavení to CPU změnit je asi spíš sekundární a protože ty rozdíly v ceně nejsou velké, tak asi hlavně teoretická (v tom smyslu, že je dobře, když tam je, ale málokdo to využije). Ono upgradovat třeba na platformě FM2+ nebo LGA 1150 / LGA 1155 top model z první generace na top model z druhé (např. i7-2600K -> i7-3770K) taky nedávalo smysl.

Bez turba,takt iba 2,2ghz ,GPU nezmenené.
Neni prečo upgradovať athlon na 2450Mhz :(

Presne tak, mam X4-5350 a je uplne vpohode aj cela platforma, no kusok popohnat by to chcelo, hlavne turbo by to chcelo aspon na jednom jadre. AMD AM1 je pekna platforma, skoda, ze AMD nieje viac akcne....

Jedna z mála pozic na trhu, kde mělo AMD dobrou šanci se prosadit a mohlo i něco vydělat. Taky jsem se nechal nalákat na klasické AMD sliby o budoucí rozšiřitelnosti. Mám doma Athlona 5350 v HTPC. Samotný produkt je to dobrý a výkonu má dost, nicméně vím jistě, že tohle byl můj poslední pokus, dát ještě AMD šanci. Výsledek možnosti slibovaného budoucího upgradu je stejný procesor s lehce navýšenou frekvencí a nástupce s novou architekturou žádný nebude, protože tým vývojářů AMD už dávno rozpustilo. Víc asi nemá cenu komentovat.

Reklama
Reklama