Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Avast 7: hezčí, bezpečnější a běží ve Windows 8

Před pár dny vydala česká firma Avast Software první betu z připravované sedmé řady populárního antiviru. Ten je nyní mnohem hezčí a přináší řadu vylepšení v oblasti zabezpečení. Dokonce obsahuje nástroj na vzdálenou podporu.

Již dlouhá léta patří český Avast k veleúspěšným antivirům. Ve světě se řadí k nejoblíbenějším, nejpoužívanějším a v tom, co zdarma nabízí, prakticky nepoznal konkurenta. Když už hrozilo, že se od něj uživatelé odvrátí, vyšla pátá řada a Avast opět všechny přesvědčil, že nepatří nikam jinam než ke špičce. Minulý rok na podzim bylo ohlášeno 165 milionů uživatelů po celém světě, což není zrovna málo. Není se čemu divit, když v domácím nekomerčním prostředí dostanete nejen základní antivirovou ochranu, ale vysoký počet štítů hlídajících všechna zákoutí počítače, plus detekci spywaru a rootkitů.

A co přijde českému ještě uživateli k duhu? Avast jednak obsahuje český překlad všech textů, rovněž ale již nějakou dobu dovede uživatele varovat hlasem Tomáše Matonohy. A ten také mluví česky, jak jinak. Vývojáři na své uživatele opravdu myslí a stále přidávají funkce, které můžete bezplatně používat. V šesté generaci tak z placených edicí do té freewarové sestoupilo například blokování skriptů. Stará se snad jiný výrobce bezpečnostního řešení o své zbylé uživatele stejně dobře jako o platící zákazníky?

Patriotismus nechme stranou, s pozitivními ohlasy nemá co do činění. Mnohé testy prokázaly, že se Avast chová šetrně k systémovým prostředkům a v disciplíně skenování nemá problém porazit všechny, včetně šetrného a nenáročného Microsoft Security Essentials. Produkt z Redmondu navíc bledne závistí, když srovnáte výbavu obou antivirů. Na tohle dědictví budou čeští vývojáři navazovat s Avastem 7. A už teď nevidím důvod, proč by měli být neúspěšní. Staví na ověřených a kvalitních základech, které dále vylepšují a rozvíjí. Povětšinou nicméně čekejme evoluci. A pokud se někde stínu minulosti kompletně zbavili, bude to u instalačního programu.

Kompletně nový instalační program

Pro úplnost dodávám, že jsem nezkoušel zdarma dostupnou variantu Avast Free, ale rovnou nejvyšší Avast Internet Security, protože mám na tento balík zakoupenou licenci. Neuvidíte tak ani plnohodnotnou instalaci, nýbrž upgrade z šesté na sedmou řadu. V případě, že budete upgradovat, budete ochuzeni o několik obrazovek. Především už program ví, které štíty jste měli dříve nainstalované, takže tento výběr zachová a znovu na neptá.

Vybrat si můžete z mnoha jazyků, jejich počet každoročně o něco naroste:

Během instalace může dojít ke stažení některých komponent:

Upgrade se bez restartu počítače bohužel neobejde, zato u čisté instalace jsme zvyklí, že Avast pokrokově restart nežádá.

Sexy facelift a hybridní cloud

Až vás přivítá hlavní okno, poznáte, že grafika neprošla revolučními změnami, ale jen lehkým faceliftem. Ten se nicméně povedl a kombinace oranžové a šedavé vyhlíží lákavě. Aby vývojáři uživatel zbytečně nemátli, vyčistili souhrnnou obrazovku, takže vyniknou skutečně důležité informace. Především z dálky svítí pozitivní nápis, že je vše v pořádku. Doplňují jej samozřejmě doplňují detaily o stavu Avastu. V Internet Security se navíc nachází třeba firewall, ten ovšem ve zdarma dostupném Avastu Free nenajdete. Proto se případně nedivte, že některé z obrázků níže zabírají něco, co ve své instalaci zdarma dostupného antiviru nenajdete.

Také čeští vývojáři se nechali ovlivnit populárním slovíčkem cloud. Proto se nedivte, až v souvislosti s novým Avastem uslyšíte cosi o hybridním cloudu. Pod tímhle brutálním pojmem se technicky vzato skrývá vylepšení formy aktualizací. Program o ně nyní nežádá servery jednou za nastavený a předem určený časový interval, ale čeká, až mu ji server sám nabídne. Tento systém by měl urychlit distribuci aktualizovaných virových databází, připojení uživatelé obdrží update hned. De facto tak budou mít všichni uživatelé Avastu vždy aktuální databázi. Během několika minut budou všechny instalace antiviru připojené k Internetu znát nejnovější hrozby.

Tím chtějí vývojáři získat náskok před konkurencí (v segmentu freewarových nástrojů), která v průměru aktualizuje třikrát denně. Češi naproti v porovnání s tím plánují díky novému distribučnímu modelu rozdat každému uživateli zhruba dvacítku aktualizací denně. V českém jazyce by tomu mělo říkat proudové aktualizace. Program pokaždé nahlásí, že se všechno zdařilo, což dříve či asi později vypnete. Představte si, že vám bude každou chvíli na obrazovce vyskakovat typické oznámení v zelených barvách. A se pokaždé připomene ještě zvukem z reproduktorů.

Vylepšený sandbox a ochrana prohlížeče

V sekci cloudových služeb si můžete všimnout reputace. Ta antiviru pomáhá při vyhodnocování škodlivosti souboru. A s reputací pomáhá pro změnu celá uživatelská základna. Pakliže budete o nějakém souboru tvrdit, že jde o vir, Avast tento fakt přijme a informaci odešle do cloudu. Odtud ji stáhnout jiní lidé, a když narazí na stejný soubor, program je upozorní na možné nebezpečí.

Vývojový tým se dále zaměřil na většinu stávajících ochranných prvků, takže zapracoval na režimu sandbox nebo na ochraně internetových prohlížečů. Někteří jistě uvítají možnost vyexportovat a naimportovat nastavení. Pokud se najdou odvážlivci používající nehotová Windows 8, budou jásat nad oficiální kompatibilitou. Konkrétně by Avast měl spolehlivě pracovat v zářijovém Developer Preview.

Poslední z těch zásadnějších novinek dovoluje uživatelům antiviru mezi sebou poskytovat asistenční služby. Jedna strana si nechá vygenerovat kód, druhá jej vloží na svém počítači do příslušného formuláře a vznikne spojení, při němž jeden uživatel sdílí plochu s tím druhým. Vidět něco na vlastní oči je vždycky lepší, než poslouchat složité popisování. Funkci jsem nicméně neměl možnost vyzkoušet, takže ji nemohu nijak zhodnotit.

Lepší bude, až si počkáte na finální a odladěnou verzi, Avast 7 beta trpí mnohými chybami. Pokud byste si přesto chtěli čerstvou novinku vyzkoušet (a zariskovat si), stahujte:

Spíše vám ale hazardovat nedoporučujeme.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Ikony položek v menu mi přijdou hezčí v 6 verzi, ovšem není to jen o vzhledu. Ale určitě věrnost tomuto softwaru je na místě.

Avast je poslední dobou opravdu vychytaný. Nejen že nabízí bezkonkurenční free antivir, ale free verze je daleko lepší než valná většina komerčních variant. Navíc oproti například MSE, který skenuje 120GB dat 40 minut (nedokáže využít více vláken), je Avast velice rychlý. Má i menší dopad na systém než ESET, což mne až zarazilo. Jediné, o mi vadí, jsou upozornění (nenašel jsem kde je vypnout).

S tím souhlasím, jsem ho používal před pár lety to byla tak verze 3 s tím nepovedeným GUI i zvuky, ale tak rok jedu na té verzi 6 a mezi free variantami nemá konkurenci. Mít aktuální Avast, browser a rozum tak není ani třeba plátovat Windows. Upozornění a zejména o otravné aktualizace řeším tichým režimem :)

A nevypnou se upozornění, když se avast přepne do tichého režimu?

Vypnutí zpráv lze nastavit v nenu Nastavení (v uživatelském rozhraní vpravo nahoře) v položce Tichý/herní režim.

Lze zvolit, jesli se zprávy nemají zobrazovat Nikdy nebo pouze v Celoobrazovkovém režimu (hra, prezentace, video).

Nastavení Tichého režimu je možné vyvolat i na ikoně v oznamovací oblasti Windows (Tray) pravým tlačítkem.

Jsem zkoušel mít zapnuto vše a zobrazení popup o aktulizaci nastavit 0, ale i tak mě to upozornilo na novou virovou databázi. Ale tak pokud si člověk udělá scan tak vidí jestli má něco nebo naštěstí nic.

Avastu bych vyčetl dvě věci:
- skin, ať už prošel úpravami nebo ne, byla by fajn možnost jej vypnout úplně. Většina aplikací pochopila, že přes skiny cesta nevede a nabízí možnost "follow windows" přičemž se pak okno aplikace tváří jako normální okno kterékoliv jiné aplikace, následuje nastavení systému, což nechápu proč by nemohl dělat i Avast. Když vaše aplikace vypadají všechny téměř stejně, dodržují rozložení prvků, nastavení vzhledu systému a najednou vám vyskočí černé okno které působí jak pěst na oko, tak to je vážně pěst. Notabene ve fóru, kde byli návrhy na nové funkce už pro 6 řadu, tak spousta lidí žádala možnost vypnout skin.
- aktualizace, zde by Avast mohl také zapracovat. Vždy poznám, že avast začíná aktualizovat, protože se na několik vteřin začne sekat celý počítač a po několik vteřinách až minutě se objeví pop-up. Nejlepší je, když se Avast začne aktualizovat zrovna při vypalování, nebo kódování videa nebo něčem podobném.

Co se zátěže systému týče, Avast používám už dlouhá léta a zatím bych neměnil ale je pravdou že i co se spotřeby prostředků týče může Avast ještě zeštíhlet.

Vyšla dneska verze 7 :)

Reklama