Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

BlackBerry už nebude vyrábět vlastní smartphony. Zaměří se na software a služby

Konec telefonů BlackBerry byl – zdá se – nevyhnutelný. Kanadské firmě klesají prodeje i tržby, žádný z posledních představených telefonů se nestal hitem. Předloni uvedený Passport přinesl to nejlepší z Blackberry a systému BB10. U loňského Privu už Blackberry použilo Android, byť QWERTY telefon byl stále vlastní výroby. Letos však firma uvedla Dtek50, který stojí na hardwaru čínské společnosti TCL (jde o převlečený Alcatel Idol 4) a operačním systému Googlu.

BlackBerry Dtek50 vyrobil TCL (Alcatel)
BlackBerry Dtek50 vyrobil TCL (Alcatel)

A stejným způsobem to bude fungovat i v budoucnu. Kanaďané zveřejnili výsledky hospodaření za druhý kvartál fiskálního roku 2017 a spolu s tím také potvrdili, že ruší veškerý interní vývoj hardwaru a přenechají jej partnerům (na cestě už je Dtek60 opět od TCL). BlackBerry se soustředí jen na vývoj a licencování softwaru a služeb.

Z finančního hlediska to dává smysl. Poskytování softwaru/služeb přineslo do pokladny BlackBerry 156 milionů dolarů, provozní zisk byl 29 milionů. Předplatné služeb má na svědomí příjmy 91 milionů a zisk 66 milionů. Z prodeje telefonů mělo BlackBerry příjmy 105 milionů, ale prodělalo 8 milionů.

 

Ukončení vlastního vývoje hardwaru znamená konec nadějí na nový telefon s pevnou QWERTY klávesnicí. BlackBerry byl jediným výrobcem, který tento formát ještě udržoval při životě. A zcela jistě je to také konec systému BB10. Kanaďané se soustředí na vylepšování a zabezpečování Androidu.

Zdroj: BlackBerry

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

No musím přiznat, že záplatování Androidu je asi perspektivní obor. Je v něm tolik děr a chyb, že to uživí firmu o víc než 4000 zaměstnancích.

Všem co se líbí BlackBerry Vienna/Mercury. Dle mě dobrý nástupce BB classic s HW klávesnicí, který měl přijít po novém roce a nechcete se smířit s tím že ho nevydají, tak prosím podepište tuto petici. Vím že nakonec nemusíme být vyslyšeni, ale pořád lepší to nevzdávat.
www.change.org/p/john-chen-john-chen-let-us-buy-the-final-blackberry?rec...

Reklama
Reklama