Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Bude z procesorů IBM Power alternativa k Intelu? Prodeje začaly po letech růst

Od vydání první generace serverových procesorů Xeon E5-2600/4600 (tehdy založených na čipu Sandy Bridge-EP) dosáhl Intel téměř výhradního postavení na tomto trhu. Konkurence od AMD je vinou toho, že firma po Piledriveru de facto přerušila vývoj, nyní stará přes tři roky. Na trhu ale podle všeho poptávka po nějaké alternativě ke Xeonům je. Zatímco nasazení ARMů zůstává zatím hudbou budoucnosti, vypadá to, že do jisté míry by tuto roli mohly zastat RISC procesory Power od IBM.

Power není v serverech novým hráčem, ovšem IBM tato CPU po dlouhou dobu drželo jen ve svých vlastních highendových stojích. Šlo o proprietární „big iron“ servery se vším všudy, včetně vysoké ceny, takže mainstreamu na bázi x86 prakticky nekonkurovaly. IBM ovšem od založení iniciativy OpenPower chce jejich roli rozšířit, dostat je i do nižších cenových hladin a serverů dalších výrobců, a tím z nich protivníka Intelu učinit.

Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)
Procesor IBM Power8 (Zdroj: V3.co.uk)

Ačkoliv je asi na místě skepse, jelikož linuxový ekosystém pro Power 8 není zas tak zralý a nasazení těchto serverů místo Xeonů nebude vždy úplně snadné, vypadá to, že určitý úspěch už IBM začalo zaznamenávat. Podle výsledků za poslední čtvrtletí totiž prý prodeje platformy Power po dlouhé době začaly stoupat. Jakožto proprietární platforma byly Power servery doposud na ústupu (před dvěma roky padaly o 30 %) a v minulosti se předpokládalo spíše, že je platforma x86 bude více a více vytlačovat. Omezená konkurence ale teď zřejmě Poweru nahrává.

Tento růst procesorů IBM nicméně není nijak významný (tedy alespoň pokud pomineme, že předtím čelily upadajícímu zájmu). Podle finančních výsledků IBM se tržby Power serverů ve čtvrtém kvartále 2015 zvýšily o 4 % proti stavu v předchozím roku (Q4 2014). Pokud by se přihlédlo k značnému posílení kurzu dolaru, k němuž loni došlo, odpovídal by nárůst už dokonce 8 %. Navíc kdyby prý této změny kurzu nebylo, tržby by zřejmě byly lepší po celý rok.

 

Toto mírné zvýšení zájmu u Power je asi zatím hlavně příslibem, neboť pro nějaký výraznější úspěch musí posilování vydržet delší dobu a IBM a jeho další partneři v rámci OpenPower (Mellanox, Nvidia) musí také držet tempo s novými produkty. Letos má například Intel přivést na svět první 14nm Xeony-E5 a E7, čipy Broadwell-EP a EX, což by mohlo zájem o alternativy zase přibrzdit. IBM má však také plány do budoucna, o roadmapě pro Power jsme psali v létě. Velmi důležité bude rovněž, zda se etablují také Power servery od dalších výrobců, nabízené v licenci.

IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)
IBM Power8 v desce od Tyanu (Zdroj: eMedia Asia)

 

Co se týče širší hardwarové oblasti, případná renesance architektury Power v serverech by zřejmě zůstala omezena na tuto oblast. Jistou šanci probojovat se do ekosystému PC má asi díky rozmachu mobilních zařízení s Androidem jen instrukční sada ARM, která ale přesto i na Linuxu bojuje s nepřipravenou softwarovou stránku. Mobilním čipům chybí standardizace a podpora v „upstreamu“ jádra a distribucí, ty serverové zase nejsou moc připravené na grafický desktop. U platformy Power by byly problémy patrně ještě větší, neboť během posledních 10 let se s touto instrukční sadou v desktopovém Linuxu přestalo počítat a z mnoha například multimediálních projektů byly už i vyřazeny dříve přítomné optimalizace pro tato CPU.

Zdroj: Computerworld, IBM

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Problém Power systémů od IBM je především cena software a supportu. Železo je +- srovnatelně drahý s x86 (midrange servery), nicméně si to mrší vendor lockinem. Třeba disky mají základní blok 520B místo 512B, přitom se neliší rozměry a rozhraním od x86, kde zaplatíte stejnou cenu za zhruba 3x větší kapacitu. IBM Power u nás přežívá v podobě mašin "zelená obrazovka" AS400 v podnicích co jej mají od nepaměti. Trend v středních firmách je se čtyřstovek zbavit neboť x86 dnes dokáže to samé za 1/4 ceny.

Ve skutečnosti by to mělo být tak, že můžete používat software RAID na bázi md(4), ale přijdete o možnost ECC pro každý sektor a hardware RAID. Viz bod 2.6.1 "RAID support" na straně 68http://www.redbooks.ibm.com/redpapers/pdfs/redp5139.pdf Jsem si ale docela jistý, že běžné SAS disky s dnešními 4K, tedy advanced format, bloky by to mělo taky sežvýkat. Asi by se vyplatilo se zeptat s ohledem na záruku.

Jinak co je na IBM serverech drahé, je speciální Centaur chip pro paměť. Je to jakýsi buffer s 16MB DRAM jako cache a umožňuje hladší přechod mezi DDR3 a DDR4 s tím samým procesorem. Mimo jiné je taky možné tak adresovat až 8TB paměti, protože každý procesor umí obsloužit až 8 Centaur chipů, který každý zase obslouží až 1TB RAM. To je na tom skutečně drahé. Jinak procesory jsou zase levnější než ekvivalentně výkonný chip od Intelu. Dobře je to vidět zde: http://anandtech.com/show/9567/the-power-8-review-challenging-the-intel-...

Je spousta podniků, pro které bude dávat vždy větší smysl být na komoditním železe. Na druhou stranu je fajn, že má Intel aspoň nějakou vážnější konkurenci a že nemůže úplně libovolně upravovat ceny.

Já bych se ale železa od IBM nebál, GNU/ Linux má s novějšími jádry dobrou podporu hlavně s ohledem na virtualizaci pomocí KVM. Hlavně pro firmy se softwarem od SAPu to asi může být zajímavá nabídka. Taky celkově robustnější návrh může zajímat zákazníky z produkčních prostředí, kde jeden stroj může klidně běžet 20-30 let a vinu dá vedení vám, když nebudou náhradní díly a celý stroj se bude muset vyměnit kvůli softwaru, který běží jen na tom jednom hardwaru, protože už není připojení takového stroje do sítě aspoň rámcově bezpečné. A to se prosím stává i s x86 a Windows, což zrovna řeším... a ne, virtualizace není možná, ten stroj je prostě v tom stroji zabudovaný a smlouva na podporu se týká stroje jako celku. Nikdo prostě z Windows NT upgradovat nebude, pokud si nekoupíte nový stroj.
V takovém případě bych na tom stroji radši měl něco, ehm, kvalitnějšího, nějaký UNIX-like systém a pořádný hardware, aby to i za 20 let chodilo, když už to nelze ošetřit lepší smlouvou. A cena je zde celkem jedno, cena agregátu je o řád jinde. Navíc se to obojí rozpustí na tolik let. Proto možná mají ty firmy "zelené obrazovky" AS400. Prostě to jede, a když produkce chce určitý agregát, tak IT oddělení je to poslední oddělení, které bude na diskuze přizváno. Tam je jen zadání: "Zařiďte ať to běží na síti pro vzdálenou správu!"
Z hlediska "big iron" mám zkušenosti s HP 9000 R3440 např. s HP-UX samozřejmě. Běží to, odpovědný správce to jednou nainstaloval a od té doby maximálně vymění pokažený harddisk. Mám takový pocit, že se to nevypnulo už od 2007, kdy se prováděly nějaké úpravy, nebo se stroj instaloval. A to se jedná "jen" o pitomou databázi (Oracle), která je prostě kompatibilní jen s tou jednou verzí HP-UX, když nemáte novější licenci. Ale závisí na tom produkce a proto to poběží tak dlouho, dokud nebude nějaké jiné řešení. To je moje zkušenost a vím, že to není optimální, ale zkuste to vysvětlovat slévačům a jiným odborným pracovníkům, vysokému managementu a dodavatelským firmám. :-)

Lol, tú cenu, 1500$ za 10 jadrový POWER8 som si doteraz nevšimol. Vedel som že im konkurujú Xeony ale myslel som si že až tie E7. Takto mi to pripadá ako hriech IBM a OpenPOWER, že ešte niesú k dispozícii dosky najlepšie ATX formátu s DIMM slotmi za pár stoviek...

kam na atx desku dat 8 centauru s celkovou spotrebou 100w ? :) plus dalsich x slotu na ramky ...

8 centaurov znie lákavo ale nemyslím že by som nutne potreboval 8TB pamäte. :D A asi aj väčšina ostatných ľudí, ktorí by preferovali ATX, by si asi vystačila s pár GB v klasických DIMM moduloch.

nepotrebuju max kapacitu, ale ta propustnost :))

SSI EEB nebo EATX, tedy 12in x 13in oproti 12in x 9,6in (ATX) by mělo pohodlně na dva sockety, paměť a rozšiřující karty stačit a to se vejde třeba do FD Define XL a podobných větších skříní. Jednu takovou desku, tedy SSI EEB mám v poměrně levné skříni: Eurocase IPC 4U-600 do racku. Rackové skříně za rozumný peníz aby člověk dovážel z USA nebo Hongkongu... a potom na poštovném zaplatí víc než za skříň pomalu. Tak jsem musel sáhnout po tom, co bylo a musím říct, že je to celkem robustně postavené. Jen ty pozice na disky jsou poměrně špatně vyřešené a mohli tam udělat lépe pozice na větráky. Jsem si ale celkem jistý, že by to dva moderní procesory atd. utáhlo.

Buď na desku, jako to dělá Tyan a potom můžete použít normální DDR3 RDIMM, nebo jako IBM, kde musíte koupit paměť od nich, za to je ale i chip již na paměti a tím pádem zabírá vertiální a ne horizontální místo a deska asi může být menší. Samozřejmě napájecí obvody musí být v obou případech dostatečně dimenzované.

Za tým rastom by som nič nehľadal. Proste si len ďalšia banka kúpila ich server :D (podľa IBM má 97% medzinárodných bánk servery od nich). S Intelom to nebude mať nič spoločné pretože každý mieri do inej oblasti (big data vs HPC) a to nezmenia ani 14nm Xeony.

Inak v čom presne je Linux na POWER nezrelý?

Asi autor myslí to, že podpora je ve starších jádrech v RHEL 6.X prostě horší, než v RHEL 7.X nebo tak něco. Jinak mě to taky udivuje, protože si myslím, že podpora je obecně pro OpenPOWER i s little endian dobrá.

Nie len banky kupuju POWER. Mam zakaznikov, ktori sa len teraz rozhodli prejst z P5 na P7+ ( aj to len kvoli staremu AIX 5.3, ktory by bezal na power8 len ako wpar). Osobne by som si rad kupil POWER CPU keby to robili aj pre bezne PC. Skor ma desi ta ich zmena politiky kedy sa uz neda stahovat fixy z IBM webu bez toho aby si mal zaregistrovany HW.

Tak proto bych bral POWER8 jen s GNU/ Linux nebo třeba FreeBSD, pokud by byla podpora dobrá. Tam asi žádné registrace nutné nebudou a cenově by to bylo stravitelnější.
Chtěl bych získat zkušenosti s AIX, ale na to si normální smrtelník bez odpovídajícího hardwaru nemůže, nebo je nějaká cesta?

Jinak jsem si celkem jistý, že jistý rozruch POWER8 vzbudilo. Je to cenově poměrně zajímavá alternativa někde mezi Xeony E5 a Xeony E7 se silným výkonem v single thread a i obecně se nemusí vedle nejlepších kousků Intelu stydět. Není to asi ještě mainstream, ale asi by leckterou firmu přesvědčili, když by byla správná cena a jejich workload by běžel srovnatelně na železe Intelu a IBM. Nakonec i celkem konzervativní Němci říkají: "Auf die Dauer, hilft nur POWER!" :-)

Solaris (OpenIndiana) jsou ještě robustnější systémy a skvěle se nimi pracuje. Na rozvaděčích i větrných farmách poběží dalších 10 - 15 let násobně jištěné redudatní servery Sun (UltraSPARCIII/Cheetah i novější UltraSPARCIV/Jaguar) tažené Solarisem, než se obmění celý systém.

Už nějakou dobu se duševně připravuju na to, že jedno odpoledne budu zařizovat počítač s OpenIndiana, SmartOS nebo OmniOS, tedy vše Illumos-based. To proto, protože sice mám asi 8 počítačů navíc s něčím jako Core 2 Duo E8400 + nVidia GeForce 8400 GS, ale někdo ty sestavy musí přebrat, osadit zase CPU, chladiče, RAM, HDD otestovat na chyby a potom nainstalovat něco, co jsem ještě neinstaloval. Potom taky nechci mít nutně Firefox 24, takže asi kompilace něčeho novějšího, jako FF 31 a vyšší.

Chtěl bych si vyzkoušet ZFS se vším všudy, DTrace a Zones. Rád bych věděl, co je pravdy na tom, co Bryan Cantrill povídá, že SmartOS + Docker je lepší než GNU/ Linux + Docker. Kromě Zones lze ale vše vyzkoušet i s FreeBSD nebo PCBSD a Zones se prostě nahradí Jails. Tak asi nakonec ta odpoledne budou dvě, nebo tři, pokud ještě přidám do hry pf nad OpenBSD :-) Obecně o BSD vím atd., ale nemám moc praktické zkušenosti.

Věřím, že servery Sun poběží klidně ještě těch 10-15 let. Potom asi dojdou náhradní díly, nebo již bude silně neekonomické provozovat velké železo a systém se obmění, jak jste správně poznamenal.

S AS400 a RPG proti vsem!

Reklama
Reklama