Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Chcete vodu v napájení? Deepcool chystá kapalinou chlazený ATX zdroj [CES]

V mnoha ohledech jsou na veletrzích jako je CES nejzajímavější (nebo nejzábavnější) ne ty nejzásadnější produkty, ale nápady které nejspíš úspěšné nebudou, ale jsou hodně neortodoxní až bizarní. Mezi zdroji se takový zajímavý kousek podařilo vystavit firmě Deepcool, která na CES 2016 ukázala vodou chlazený napájecí zdroj, určený asi hlavně pro stavitele nablýskaných hráčských sestav.

Na jednu stranu nejde o nic vyloženě převratného, neboť příprava na vodní chlazení se začala již před časem objevovat v grafických kartách, kde se již uchytili i vodníci s vlastním uzavřeným okruhem. Již dávno jsou známy vodní bloky pro čipové sady a paměti a highendové desky mívají možnost připojit do okruhu i chladič napájecí kaskády. Zdroj je tedy logickým pokračováním, neboť ve výkonném PC s příkonem ve stovkách wattů může být vznikající ztrátové teplo značné. Před lety už dokonce vodní zdroje některé firmy zkoušely (Koolance), ovšem tehdy bez ohlasu.

Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: Legit Reviews)
Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: Legit Reviews)

Zdroj Deepcool Gamer Storm je na první pohled specifický tím, že má hliníkový plášť uzavřený a bez tradičních průduchů. Komponenty mají kontakt s plochým vodním blokem (do nějž je i vidět) tvořícím jednu stranu zdroje. Ten je tudíž pasivní, pokud tedy pomineme zvuk, který bude vyluzovat radiátor sytému. Přímo zdroj pumpu ani radiátor nemá a napojí se hadicemi na hlavní vodní okruh v počítači. Nicméně vystavená jednotka byla jen prototypem, takže je možné, že Deepcool koncept rozpracuje třeba do univerzálnějšího modelu, u nějž by bylo vodní chlazení jen možností a zdroj by uměl fungovat i pasivně.

Vodou chlazený zdroj Deepcool GamerStorm (Zdroj: AnandTech)

 

Voda vedle 230 V

Kromě toho, že zdroj nebývá obvykle hlavním výrobcem hluku a smysl vodního chlazení je tedy u něj omezen, je ovšem u tohoto konceptu jeden zásadní problém. Kapalina je nepřítelem elektroniky a netěsnost nebo jiná havárie vedoucí k vytečení do komponent zdroje by byla docela velkým průšvihem. Únik uvnitř skříně sice může zničit komponenty (a v případě disků uložená data), ovšem v této oblasti se nalézají jen vodiče s nízkým napětím 3,3–12 V.

Uvnitř zdroje se ale operuje s 230 V (nebo 110 V), napojenými přímo na elektrickou síť. Vyzkratování tedy nese větší riziko požáru a co hůř, třeba přenosu vysokého napětí (230 V) na plášť zdroje a skříň počítače, čímž by mohlo dojít k závažnému úrazu. Různá takováto rizika lze samozřejmě zmírnit, ale je otázka, zda to celé v prvé řadě stojí za to.

 

 

Deepcool by údajně tento vodou chlazený zdroj Gamer Storm chtěl z prototypu dovést do reálného produktu, který by mohl vyjít zhruba za půl roku. Vystavený kus má udávaný výkon 650 W (v plánu však má být i 750W verze), modulární kabeláž a certifikaci 80plus Gold, při typickém používání má údajně dosahovat účinnosti 90 %.

Zdroje: Legit Reviews, AnandTech

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Voda nevede 230V (220V se nepouziva uz snad od roku 93?), voda je velice dobry izolant... Pokud je to destilka...
Navíc, kdo v těchto vodníkách používá vodu? Vetšinou tam je jiné médium.
A taky, pokud by tam bylo něco vodivého (třeba voda z kohoutku...) celá skříň i plášť zdroje jsou uzeměny, takže jakmile to vyteče ve zdroji, vyhodí to proudový chránič ještě dřív, než stihne voda natéct jinam.

230V, samozřejmě, to je laicismus, no.

Není ale problém v tom, že voda nevodí, jen pokud je úplně čistá? A v tom okruhu se to po nějaké době zkontaminuje?

Tak tohle me jako "vodnikare" hodne zajima :) Jsem zvedav na finalni cenu asi bych to poridil..

kdyby stál jako 80+gold + 1500,- tak to může být celkem úspěšné.

Vy asi budete all-in-one vodníkář, že? Vodou chlazený zdroj si můžete za nelidské peníze koupit již nyní:

http://www.alphacool.cz/produkt/Silentmaxx_600W_Watercooled_PSU_-_Alu_Ve...

to ano ale je to silene starej model... nema snad ani GOLD certifikaci

nikdy sem kupovanyho vodnika nemel, tak nevim co za povrchovou upravu ta med ma, ale destilka by nemela pochytat moc rychle dost medi v trubkach na to, aby zacla nejak slusne vodit...
ale nejsem chemik, nevim jak spolu ty prvky reaguji... ale pokud rekneme ze voda tece jen nejakou plastovou trubkou (ze ktere se do ni nic nedostane) a medenym blokem (kde nevim a nejak se mi nedari dohledat jak med koroduje kdyz je vystavena destilovane vode...), nemelo by se to jen tak dostat do stavu kdy to zacne vodit...

kazdopadne cela vnejsi kovova cast zdroje musi byt uzemena, takze v pripade ze to protece a bude ta voda dostatecne zaspinena na to aby vodila, nemelo by shoret nic, protoze jakmile ta voda propoji 230 s nulakem, vyleti jistic (faze se svede na nulu, vznikne nadproud, odpoji to jistic/pojistky), nebo s krytem zdroje, vyleti proudovy chranic (teda pokud nejaky doma mate...)

To je ale ptákovina. Pokud má zdroj 650 W a 92% účinnost, tak vyzáří jen 56 W tepla, na což přece vodníka nepotřebujete.

jde spise o ticho.. tj o dalsi ventilator mene.. jasne ame tu pasivni zdroje ale ty vyzaduji ofukovani aby se neupekli a na tohle nejsou kompy s kompletnim vodnim chalzenim moc staveny.. tam se airflow vyuziva na radiatory ne na vnitrek PC

220V, to je autor z pravěku?

Neříká se lidově pořád tomu, co je v zásuvce "dvě stě dvacet"? Když bychom chtěli být úplně přesní, tak tam stejně může být n+jaká odchylka.

Ale je pravda, že když to píšu opakovaně a v číslech, tak by tam těch 230 V být mohlo. Změněno.

Reklama
Reklama