Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Chrome 48 pro iOS je až 25× rychlejší a dorovnal Safari. Přišel ale o spořič dat

Google vpustil do App Storu Chrome ve verzi 48. Jde o zásadní aktualizaci, protože mění renderovací subsystém, který prohlížeč používá. Místo staršího UIWebView Chrome nasadil WKWebView. Technologicky tak odpovídá výchozímu Safari. Mj. se zlepšila kompatibilita s HTML5 prvky, dle testu má Chrome 409 z 555 možných bodů, dřívější skóre bylo 391.

Chrome 48 pro iOS již neobsahuje spořič dat
Chrome 48 pro iOS již neobsahuje spořič dat

Podle Googlu je nový Chrome také stabilnější a s menšími paměťovými nároky. Z interních měření vyplývá o 70 % méně pádů při vykreslování stránek. Přepínání mezi více otevřenými panely přináší o 25 % méně znovunačítání (kvůli nedostatku paměti).

 

Nové vykreslovací jádro je mnohem rychlejší a potvrdilo se, že Chrome srovnal krok se Safari. V benchmarku Octane bylo skóre desetinásobné. Mozillácký Kraken dokonce byl dokončen 25× rychleji. Browsermark ale překvapivě dokončen nebyl, spadl i v Safari. Musíte však mít na paměti, že jde o syntetické testy využívající tuny JavaScriptu, na běžných stránkách si vyšší rychlosti nejspíš ani nevšimnete. (Vše testováno na iPadu Air 2 s iOS 9.2.)

 Chrome 47Chrome 48Safari 9.0
Octane 2.01085 bodů
10 515 bodů10 747 bodů
Kraken 1.1
60 521 ms
2379 ms2334 ms
Browsermark 2.1.3
2079 bodůtest nedokončen
test nedokončen

Nové vychytávky bohužel nejsou zadarmo. Google musel z prohlížeče odstranit šikovný spořič dat, který komprimoval stránky ještě před stahováním do prohlížeče. S WKWebView tato funkce není kompatibilní a změny musí provést sám Apple, Google nic nezmůže.

Apple totiž vývojářům nedovolí v App Storu publikovat prohlížeč s vlastním vykreslovacím jádrem, všechno je jen nadstavba Safari. Z toho důvodu v Chromu chybí i jiné funkce dostupné na Androidu nebo desktopech. Nenastavíte politiku cookies nebo například Do Not Track.

Zdroj: Google

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama
Reklama