Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

7 tipů na nejlepší foťák [Vánoce 2016]

Nestačí vám smartphone a (bez)zrcadlovka by už na vás byla příliš komplikovaná? Poradíme, které kompakty a ultrazoomy vybrat a proč.

Slušný základ do pěti, osmi a deseti tisíc

Vybrat foťák je oříšek. Na momentky většině lidí stačí smartphone, ty špičkové navíc fotí (a točí video) lépe než levné kompakty. Koupit a starat se o zvláštní přístroj tak má smysl v situaci, kdy mobil nedostačuje. Když potřebujete větší výdrž, delší zoom, více možností nastavení, více funkcí nebo pohodlnější ovládání, ale zároveň nechcete komplikovaný foťák, u něhož budete muset „pro“ každou fotku měnit objektiv. Právě s výběrem takových přístrojů vám poradíme.

U kompaktů přitom platí, že nový nemusí být vždycky lepší. Výrobci se honí za co největším počtem pixelů nebo nejdelším ohniskem, ale to pro kvalitu snímků je spíš na škodu. Kompakty používají malé čipy a zbytečně vysoké rozlišení, které v kombinaci s horšími objektivy přinesou víc šumu než detailů. A šum se pak snaží vyžehlit, takže tím paradoxně rozlišení sníží.

Nebo do útlého těla nacpou objektiv s dvouciferným zoomem, který je ovšem vykoupen mizernou optickou kvalitou. Sklo bude trpět výrazným zkreslením geometrie, na konci ohniska bude ostrý jen střed obrazu, barvy vyblednou a hlavně se výrazně sníží světelnost.  A bez ní budete potřebovat více světla nebo delší dobu závěrky, což je ne vždy vhodné (při focení pohyblivých objektů nebo focení z ruky).

Co tedy lze v kategorii kompaktů sehnat?

Nikon Coolpix S7000 – levněji to nejde

U levných přístrojů není moc co řešit. Nikon je typický cvakátkem, kterému chybí manuální ostření, ruční nastavení expozice nebo RAW. Je tak určen pro začátečníky, kteří chtějí používat automatický režim, případně pochopí těch pár scénických programů pro focení sportu a noční oblohy.

Nikon Coolpix S7000
Nikon Coolpix S7000      

Fotí do rozumného rozlišení 16 Mpx, disponuje 20× zoomem (25–500 mm, F3,4–6,5) a optickou stabilizací obrazu. Samozřejmostí už je 1080p video se stereo zvukem. Méně obvyklé je v téhle třídě připojení přes Wi-Fi (a NFC), díky kterému lze S7000 spojit s mobilem. Tenhle kapesní ultrazoom méně náročným uživatelům postačí.

Cena: od 4400 Kč

Panasonic Lumix LF1 – když chcete víc

Tenhle Lumix je už tři roky starý, ale určitě ne zastaralý. Používá větší čip (1/1,7") a zároveň nižší rozlišení (12 Mpx), než je obvyklé, což se projeví na menším množství šumu a větším dynamickém rozsahu fotek. Opticky stabilizovaný objektiv má 7,1× zoom (28–200 mm, F2–5,9). Zvlášť na širokém ohnisku má příjemnou světelnost.

Panasonic Lumix LF1
Panasonic Lumix LF1

Lumix LF1 má plně manuální režim, umí fotit do RAWu a obsahuje Wi-Fi/NFC. Nadšenci ocení až minutovou závěrku nebo elektronický hledáček, přes který se pohodlně fotí na sluníčku (navíc s pevnějším úchopem). Potěší také možnost natáčení 1080p videa o 60 snímcích za sekundu.

Cena: od 7500 Kč

Panasonic Lumix FZ200 – když chcete „lovit“ ptáky

Pro FZ200 platí ještě více, že nezestárl. Přišel v roce 2012, ale pořád má výborné parametry. Panasonic se držel s rozlišením při zemi, na čipu je 12 Mpx. Hlavním tahákem je ale stabilizovaný objektiv s 24× zoomem (25–600 mm) o konstantní světelnosti F2,8. Takže i při focení vzdálenějších objektů nebudete muset prodlužovat dobu závěrky nebo zvyšovat ISO.

Panasonic Lumix FZ200
Panasonic Lumix FZ200

FZ200 umí rychle fotit (až 12 fps) a točí kvalitní AVCHD video v rozlišení 1080p60. Kromě interního blesku má i sáňky pro externí. Displej je plně otočný, navíc má i hledáček s rozlišením 1,3 milionu bodů. Vzhledem ke stáří ale chybí Wi-Fi. Podporuje alespoň vzdálenou bezdrátovou spoušť.

Cena: od 9000 Kč

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

S vaším výběrem se dá vcelku souhlasit. Sranda, že několik let staré přístroje stále vedou.

Co se kompaktů týká, kdo jej chce, ať ho rychle koupí, celé to odvětví jde do háje stále rychleji. Třeba Olympus je už vůbec nevyrábí, a to ani tzv. profikompakty.

Boom focení z doby před několika lety je nenávratně pryč, pětadevadesáti procentům lidí stačí mazanice z levného mobilu a čtyřem procentům o chloupek lepší mazanice z drahého mobilu. Ten malý zbyteček prostě celý fotoprůmysl v původním rozsahu neutáhne. A tak přístrojů na trhu ubývá a ceny nových proti těm předchozím nesmyslně rostou.

Mě právě hrozně překvapilo, že zmizely takové ty lepší kompakty s 1/1,7" čipem a světelným objektivem s menším rozsahem. Olympus měl v téhle kategorii super XZ-2, Panasonic LX7 nebo Samsung EX2F. Z obchodů to zmizelo a nástupci nejsou. :( Přitom to byly ideální kompakty.

Takových kompaktů je opravdu škoda. Když po mně chce dneska někdo doporučit kompakt s manuálem, téměř není co vybrat. Na druhou stranu se dá říct, že je vystřídaly systémové kompakty s výměnným objektivem. Ale jejich ceny jsou pořád přemrštěný.

Náhradou jsou dnes kompakty s 1" čipem. Cenově jsou ale výš.

k tomu P900 "Nečekejte nejostřejší snímky, nejlepší barvy nebo dokonalou geometrii, to by objektiv o stejném rozsahu stál deset tisíc dolarů"
omyl... 1200mm f5.6 s af stal v roce 2015 180 tisic dolaru a jeho cena porad stoupa :) delsi ohnisko pri svetelnosti do f8 snad ani neni
kdyby to stalo deset tisic dolaru tak na to lepsi fotograf nasetri... takhle si to ale mze dovolit fakt jen par lidi na svete...

Reklama