Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100 s licenčními jádry

Tento týden nastala poměrně zlomová událost v dějinách AMD, ať již v dobrém či potenciálně neblahém smyslu. Společnost totiž oficiálně odhalila svůj první procesor založený na licenční architektuře ARM namísto klasické x86, kterou AMD tradičně sdílí s Intelem (a v menší míře ještě s firmou VIA, dodejme pro pořádek).

Tento přelomový procesor pro servery, který jsme doposud znali pod označením Seattle, se bude oficiálně jmenovat Opteron A1100 a AMD ho včera představilo na konferenci projektu Open Compute.

První Opteron s cizími jádry pod kapotou

Opterony řady A1100 (písmeno A značí právě ARM) budou k dispozici v několika verzích, jejichž přesné parametry AMD zatím tají. Vlastní návrh jader architektury ARM firma AMD nemá, a tak se musí spokojit s licenčním Cortexem-A57, který je ale již založen na 64bitové architektuře ARMv8. Čip bude obsahovat čtyři nebo osm jader, údajně s s taktem 2 GHz či vyšším, a 8 MB sdílené L3 cache. Co se L2 cache týče, budou ji tvořit 1MB bloky vždy sdílené mezi dvěma jádry – celkově tedy půjde až o 4 MB.

Paměťový řadič bude dvoukanálový, pochopitelně s podporou ECC. Zvládnout má až efektivní takt 1866 MHz a vedle DDR3 má podporovat i paměti DDR4. Jeden procesor zvládne obsloužit 4 sloty DIMM či SO-DIMM, paměť může být i typu registered. Osmijádra dle AMD zvládnou až 128 GB paměti, ale u čtyřjader to možná bude méně.

AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100

Čip bude mít integrováno vše podstatné pro základní serverové úlohy. Integrován je řadič SATA (6 Gb/s) pro až osm portů a dva adaptéry Ethernet (10 Gb/s). Přítomen je i řadič PCI Express 3.0 s osmi linkami, které je možné rozdělit mezi dva čtyřlinkové sloty. Tisková zpráva nezmiňuje přítomnost propojovací logiky Freedom Fabric (pro servery SeaMicro), dle starších zpráv ji ale Seattle měl také integrovat. V čipu schází jakékoliv GPU, disponuje ale specializovanými bloky pro akceleraci komprese dat a šifrování. Opteron A1100 také obsahuje bezpečnostní infrastrukturu ARM TrustZone.

 

Čip se bude vyrábět 28nm procesem v továrnách GlobalFoundries, vzorky by měly být hotové už během několika týdnů. Už v březnu (marci) pak má být dostupná referenční a vývojářská platforma, což bude deska formátu micro ATX, kterou můžete vidět na slajdech. Zvládne až 128 GB paměti DDR3 a vyvedených má i všech osm portů SATA, použitelná by měla být i v rackových serverech. Procesor Opteron A1100 je připájen přímo na PCB; žádný socket u něj AMD zřejmě používat nebude. AMD sice neuvedlo hodnoty TDP, dle subtilního pasivu na fotce by se ale snad mohly vejít do 20–25 W.

AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100
AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100

Jako firmware používá AMD UEFI a zvoleným operačním systémem je Fedora Linux. AMD údajně spolupracuje s Linaro a Red Hatem na podpoře Apache, MySQL a PHP, jakož i Javy. V rámci projektu Open Compute by mělo AMD jinak nabídnou i otevřený návrh celého mikroserveru založeného na Opteronech A1100. Nejspíš bude založen na technologiích SeaMicro a AMD zřjmě doufá, že tím čipy dostatečně zpopularizuje u dalších výrobců a investice se vrátí.

AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100
AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100

Komerční dostupnost těchto procesorů je ještě poměrně daleko. AMD očekává, že výrobci přijdou s hotovými servery postavenými na této platformě až koncem roku, někdy v čtvrtém čtvrtletí. Cena čipu uvedena nebyla, AMD ale dle vlastních vyjádření hodlá nabídnout dramaticky nižší pořizovací náklady než v případě Xeonů. Dle webu AnandTech proto Opterony A1100 budou k mání za sumy okolo 100 USD (pokud ne ještě méně), podobně jako jiné procesory pro mikroservery. Pro orientaci: Atomy C2000 stojí od 43 do 171 USD, Opterony X na bázi APU Kabini pak 64–99 USD.

 

ARM se zatím hodí jen pro vybrané úlohy

Výkonem licenčních Cortexů-A57 Opterony A1100 rozhodně neohrozí klasická serverová CPU (například až dvanáctijádrové Xeony E5-2600 v2 s architekturou Ivy Bridge). Tyto čipy budou určené tam, kde výkon CPU není podstatný, ale uplatní se zejména kapacita operační paměti a úložiště (například tzv. cold storage). Jeden serverový modul s Opteronem A1100 dokáže jak již bylo řečeno poskytnout 128 GB RAM a 32 TB ložné plochy (s běžnými 4TB disky).

AMD odhalilo svůj první procesor ARM: Opteron A1100

Dle povinně optimistického Andrewa Feldmana se mají v příštích pěti letech stát na míru navržené čipy ARM prakticky normou v největších datacentrech, a obecně má ARM ovládnout čtvrtinu serverového trhu. Dokonce i v rámci architektury x86 budou prý tou dobou v serverech dominovat úsporná „malá CPU“. V roce 2019 má AMD přitom být v architektuře ARM vedoucím hráčem. To jsou ale poměrně růžové představy; osobně spíš čekám, že to firma zas tak lehké mít nebude. Ubyla jí sice konkurence v podobě zdánlivě nadějné Calxedy, osud této firmy je však zároveň varovným prstem proti přílišnému optimismu, co se serverových snů architektury ARM týče.

Zdroj: AMD, AnandTech

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

A to chtěla AMD Calxedu koupit (a údajně to skoro klaplo) než se nakonec ukázalo, že tím koupeným bude nakonec Sea Micro. Další generace ARM Opteronů by už měla být custom 64 bit ARM jádro.

Co je to za odhaleni? "Samples in March" znamena vzorky v breznu. Dostupnost bude jakasi na konci roku, takze v realnem svete tak v breznu 2015. Tak se mi zda, ze zrovna moc nepospichaji. Zatim opet jen slibuji a vypada to spis jako "hej nezapomente na nas, my jsme tu taky".

A nevim, co je tak uzasneho na tom, ze to bude 64bit procesor. Konkurence (Samsung, Apple, Nvidia, ..) uz 64bit ARMy ma, a to dokonce ve vlastnich designech. Uvest 32bitovou architekturu rok po 64bitovych od konkurence by byla pro AMD sebevrazda. 64bit je pro AMD nutnost, rozhodne ne nic hodneho oslav.

64bit ARM vlastniho navrhu ma zatim pouze Apple, nvidia ho bude mit asi ve stejne dobe jako AMD, Samsung by mel pouzivat referenci ARM

Tegra K1 s dualnim Denvrem ma jit na trh v cervenci/srpnu, da se tedy predpokladat ze ho jiz ma a ladi se jen jeho vyroba, sak na nem pracujou snad nekdy od roku 2008

"Komerční dostupnost těchto procesorů je ještě poměrně daleko. AMD očekává, že výrobci přijdou s hotovými servery postavenými na této platformě až koncem roku, někdy v čtvrtém čtvrtletí."Tegra K1 na tom bude s realnym nasazenim v zarizenich podobne.

Nesmysl. AMD jeste nema ani samply, zatimco Nvidia uz nove Tegry dava do prototypu, a pujdou na trh stejne? Naivni :D

To jsou protorypy s 32bit ARM jadry

Existuje i varianta Tegry K1 s Cortexy-A15. Ta má být na trhu dřív, Denver až později.

co se da dohledat par skromnych zprav, tak Devner ma jit na trh prostrednictvim HP servru v Q3

Zrejme to nebude prvni ARM od AMD. Pokud to A znamena ARM, tak to budou i Trinity a Richlandy A4, A6, A8 a A10. Kdyz uz gulas, tak poradne ulezely.

K poslednému odseku len pre pořádek "off the record" dodám, že áno plány sú tiež okolo serverových CPU...

Jako geek us se na ARM64 tesim. Tak sup AMD, at je ta referencni deska ne zrovna draha. :-)

Reklama
Reklama