Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Continuum zamíří i do střední třídy. Co umí a jaké jsou jeho požadavky?

Jaké funkce a jaká omezení přináší jedna ze stěžejních novinek Windows 10 Mobile? Nebudete potřebovat jen ten nejdražší telefon, abyste si z něj mohli udělat počítač.

Má to být jeden z taháků ekosystému Windows 10. Když už se Microsoft chvástá, že má jeden systém pro mobily, tablety, počítače a herní konzole, co mu brání udělat z mobilu počítač? Dnes už jen softwarová kompatibilita a hardwarová výbava mobilu.

 

Continuum zatím s minimem softwaru a bez x86 programů

Continuum si představte tak, že k mobilu připojíte myš, klávesnici a monitor a telefon se přepne do duálního módu. Jednak bude nadále fungovat jako mobil, takže si na něm zavoláte nebo napíšete SMS, ale zároveň bude mít druhý nezávislý obraz a na něm počítačovou plochu, kde místo nabídky Start bude domovská obrazovka z mobilu.

 

Režim Continuum v systému Windows 10 Mobile zatím nevytvoří plnohodnotný počítač, ale jen nouzové řešení. Microsoft totiž zatím počítá pouze s ARMovými procesory, takže veškerý současný software napsaný pro Windows a platformu x86 (Win32) je mimo hru. Stejně tak v Continuu nebudou fungovat staré aplikace pro Windows Phone, ale jen ty nové univerzální (UWP, Universal Windows Platform) napsané speciálně pro Windows 10 (Mobile). V onom zvláštním Startu budou nekompatibilní aplikace zašedlé, ty funkční uvidíte v barevných dlaždicích.

Počet UWP se pomalu rozšiřuje, Microsoft do nich sám převedl vlastní klíčový software jako prohlížeč Edge nebo kancelářskou sadu Office. Mobil v režimu Continuum zobrazí desktopové varianty aplikací stejně, jako byste si je spustili třeba na notebooku. Fungovat tam budou i známé klávesové zkratky. Hlavním omezením nicméně zůstává fakt, že v Continuu běží všechny aplikace v celoobrazovém režimu. Nemůže okna překrývat nebo zobrazit dvě vedle sebe. Snad jen zatím.

Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač
Windows 10 Mobile udělá z mobilu počítač

Jednou možná padne i omezení na software typu UWP. Pokud Microsoft nebo někdo jiný vyrobí telefon s procesorem Intel Atom nebo Core M (oba x86), bude teoreticky možné spouštět z mobilu i Photoshop a další počítačové programy. Zatím to potvrzené není. Intely ještě ani nejsou mezi podporovanými procesory.

Jen pro high-end a střední třídu

A které podporované jsou? Jde o tři SoC od Qualcommu. Snapdragon 808 (v Lumii 950 a Aceru Jade Primo) a Snapdragon 810 (v Lumii 950 XL). Nově se v seznamu objevil ještě Snapdragon 617, což je střední třída s osmijádrovým procesorem Cortex-A53, grafikou Adreno 405 a pokročilým LTE modemem X8. Na CESu se objevil první takto vybavený telefon Neo vyrobený japonskou firmičkou NuAns.

 Minimální požadavkyPrémiové požadavky
SoCSnapdragon 617, 808, 810
RAM2 GB pro zařízení s displejem 720p3 GB pro zařízení s displejem 1080p+
úložištěalespoň 16 GB
microSDvolitelněpovinně
Bluetooth4.0
Wi-Fi802.11n (2,4 + 5 GHz)802.11ac (2,4 + 5 GHz), 2×2 MIMO (doporučeně)
USBUSB 2.0USB 3.0, typ C (doporučeně)

Z požadavků stanovených Microsoftem také vyplývá, že telefon vybavený Continuem bude muset obsahovat alespoň 2GB operační a 16GB úložnou paměť. Další požadavky už jsou trochu komplikovanější s ohledem na to, jakým způsobem Continuum bude zapojeno.

Nové Lumie a Jade Primo počítají především s kabelovým dokem. Přes USB-C (USB 3.0) se z telefonu dostane audio/video výstup do HDMI/DisplayPortu, dok zároveň slouží jako USB rozbočovač a přes stejné rozhraní se telefon rovněž nabíjí.

Continuum na tři způsoby
Continuum na tři způsoby

Systém i telefony ale mohou využít ještě bezdrátový režim, vlastně hned dva. Oba stojí na technologii Miracast, která jednoduše řečeno komprimuje obraz a zvuk v mobilu a zasílá jej přes Wi-Fi do televizoru nebo monitoru. Klávesnici a myš můžete opět připojit přes USB rozbočovač, případně přes Bluetooth.

Microsoft se ale zmiňuje ještě o bezdrátových docích. Ty mají Miracast s rozšířením, které dovolí bezdrátově přenášet také USB. Dok tedy bude obsahovat i USB, ale s telefonem bude stále propojen pouze přes Wi-Fi.

Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač
Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač

Bezdrátové režimy jsou jediné, které budou fungovat na telefonech se Snapdragonem 617 a výhledově i všemi novějšími z šestistovkové řady (650, 652). U střední třídy totiž Qualcomm nepočítá s nezávislým výstupem pro obraz jinak než bezdrátově. USB slouží jen pro data a napájení. Kabelové připojení obrazu a zvuku je dostupné až u osmistovkových Snapdragonů. Připojení přes kabel bude pochopitelně spolehlivější, s rychlejší odezvou i menšími výpočetními nároky.

Jen Full HD a žádná tiskárna

Miracast ve Snapdragonu 617 umí přenášet obraz pouze v rozlišení 1920 × 1080 px a s 30 snímky za sekundu. Snapdragony 808 a 810 zvládnou při stejném rozlišení až 60 snímků za sekundu. Přes kabel oba zvládnou poslat i 1440p60 nebo 2160p30.

Stávající telefony tyto papírové předpoklady nenaplňují. Nevíme jak u Aceru, ale u Lumií a jejich Display Docku je rozlišení omezeno pouze na 1920 × 1200 px a 60 snímků za sekundu. Kdo má QHD nebo UHD obrazovku, toho čeká interpolace a tedy i chlupaté písmo a grafika.

Display Dock pro Lumia 950 (XL)
Display Dock pro Lumia 950 (XL)

Uvidíme, jak na tom budou nové telefony se Snapdragonem 820. Ten totiž zvládne 2160p60 přes kabel (HDMI 2.0) i bezdrátově (Miracast 2.0).

K čemu všemu lze USB ještě použít? Kromě klávesnic, myší, hubů nebo monitorů si rozumí ještě s audio adaptéry (mikrofony či sluchátka) a externími disky nebo flashkami. Tiskárnu, síťovku, gamepad nebo webkameru nepřipojíte. Tisk sice Windows 10 Mobile podporuje, avšak pouze přes Wi-Fi.

Co Microsoft ještě prozradil?

  • V režimu Continuum je možné displej telefonu používat jako touchpad. V budoucnu by mohl podporovat i gesta více prsty.
  • Na externích monitorech zatím nebude fungovat dotyková vrstva ani stylusy.
  • SMS lze číst i psát na připojeném monitoru. Hovory budou kvli zachování soukromí fungovat jen na mobilu, ani zvuk se nepřenese jinam. Ze stejného důvodu nebudou na velké obrazovce vyskakovat popup notifikace se zněním zpráv.

Zdroj: Microsoft via Nokia Power User

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Na YouTube mi za tímhle reklamním videem vyjelo demo ze SmartManie, kdo se o Continuum zajímá a ještě ho neviděl, doporučuju.

https://youtu.be/JkEpQTot2xM

To je presne ono. Zda se, ze tady tem trollum naprosto unika smysl toho celeho. Bezny uzivatel si s mobilem a Continuem vystaci v pohode. Je tam prohlizec, umi to Office aplikace, Outlook, fotky, videa (tzn. filmy i serialy), to vse v desktopovem rezimu. Univerzalni aplikace na tom v pohode rozbeha kazdy.

Continuum je idealni pro vsechny lidi, co maji dneska doma levne low end krabice nebo notebooky, aby mohli na internet, sledovat filmy a delat dalsi bezne veci a praci. Tem proste bude stacit monitor, bluetooth klavesnice a mys. Nic vic nepotrebuji. Pripoji mobil a maji vse co chteji.

Pokud na tom nekomu chybi full-featured Photoshop, Mayu, Autocad nebo ja nevim co, tak jsou asi mirne receno natvrdli. Kde by na to asi mobilni cip vzal vykon? A v dobe, kdy mobilni cipy na to vykon mit budou, tak uz za a) bude vetsina aplikaci vcetne her prepsanych jako univerzalni (vse k tomu smeruje, hlavne plna podpora c++, kterou pro ne Microsoft pripravil) a za b) budou doreseny i ostatni veci.

Takže vlastně téměř vše, proč by Continuum bylo zajímavé i pro někoho jiného než pro hračičky a na vyzkoušení, to (zatím) umět nebude. Aha, tak to je gól. Tohle se mi hodně líbilo a byl byl to asi jediný důvod, proč bych šel do WP (druhým a třetím je ještě plynulost a úžasná klávesnice). Neumí okna? Jako proč, Windows 10 je umí (kdepak teda máme ten jeden systém?). Nemožnost připojit gamepad považuju za fatální nedostatek (když už ani gamepady Microsoftu), stejně tak nejednotnost. Proč to nemůže jít přes HDMI asi i chápu (na mobilu a telefonu bude něco jiného), nemožnost přijímat hovory, smsky a upozornění na monitoru jsou nesmyslné (stačila by dát na výběr v nastavení). Vážně nechápu. Microsoft má tolik dobrých nápadů, možná že nejvíc ze všech, ale nikdy nic nedokáže dotáhnout do konce. Místo aby to udělali pořádně, byla to bomba a uvedli to ve chvíli, kdy to bude 100%, tak to zase bude na dlouhý lokte, uspokojivý bude až třetí pokus (ale pořád nedotažený) a nakonec se na to vykašlou, což je věc, co jim jde nejlíp - něco roz.ebat a pak od toho dát ruce pryč.

Kdyby pokrok závisel na lidech, jak jste vy, tak právě teď nadáváte sousedovi z jeskyně, že ta jeho snaha o štípání pazourku je nesmyslná a že se na to nakonec stejně vykašle, a že dřevěný, lehce opálený hrot hole je stejně nejlepší. :D

Pokud dává pazourkové hroty na oba konce šípu (hybridní nastavování ve Win 10) v naději že aspoň jedním koncem šíp cíl zasáhne, může i původní konstrukce s opáleným hrotem a peříčkem být efektivnější. ;-)

To neustálé omílání dvojího nastavování mě fascinuje. Koho to proboha doopravdy zajímá? Koho zajímá, jak vypadá něco, co udělám po instalaci a pak do toho lezu řekněme 2x do měsíce? Fakt jsou na světě horší věci.

Uzivatele to skutecne nezajima, ale zajima to adminy, kteri rozhoduji o nasazeni do firem a do nastaveni lezou xkrat denne

Opravdu? Na domenovych strojich to neni problem udelat vzdalene. Proc lezt na klienty ..

V enterprise urcite, ale ve small business ne, mam pod sebou 25 firem, 30 serveru a cca 400 stanic a v domene jsou tak 2/3, u tech mensich do 10 stanic minimum a win 10 zatim odkladam na neurcito, nevim o jediny vyhode pro firemni zakazniky pokud nejsou v ms cloudu.

Tady někdo plete jabka s hruškama. Já neřekl nic o tom, že by se na to měli vykašlat, já řekl, že oni se na to nakonec vykašlou, ačkoli lidi by to uvítali. Bohužel Microsoft to nebude schopný dotáhnout a až se nějaký kravaťák naštve, tak jim to zařízne a je po hehe. Naopak. Inovaci Microsoftu vítám, líbí se mi. Ale tohle vypadá stejné jako s Windows Vista/8/Phone. Plácnou na trh něco, co tak trochu postrádá logiku, protože to má plno omezení a chybějících funkcí, všude to funguje jinak. Pak udělají druhou verzi (nebo i třetí, viz. Windows Phone, pardon, už zase Mobile), která bude konečně umět vše a fungovat tak, jako měla ta první - alespoň z většiny. Stejně tomu bude pořád něco chybět. Nakonec to vzhledem k faktu, že to funguje pouze s dockem a ještě jen na některých modelech, nebude používat moc uživatelů a tak to raději zaříznou a vrátí se zpátky k tomu opálenýmu klacku.

A k faktu dvojích nastavení - v 10 už není nic 2x. Některé věci lze nastavit jedině přes nové nastavení, zbytek (detailnějších) v ovládacích panelech. Podle mého to takto není špatné, alespoň je na první pohled vidět, které věci si může nastavit i úplný neználek a do kterých už by se plést neměl, pokud nemá povědomí o tom, co dělá. Celý systém stejně ještě není předělaný do "moderního rozhraní", takže tento stav je podle mého odpovídající.

Přesně tohle neřekl. Naopak vystihl Microsoft naprosto přesně. Má skvělý nápady, který neumí dotáhnout do konce.
Už Win 8 byl super nápad, kterej absolutně zabila nedodělanost. Napravovala to až verze 8.1, která v podstatě přidala "dotykovýmu" systému desktopový prvky, což vypadalo příšerně (ale prakticky to celkem fungovalo).
Po pravdě věřím tomu nápadu jednoho systému, jenže on to prostě jeden systém není. Jen se podobně jmenuje a podobně vypadá, ale to je vše. Idea dobrá, ale absolutně nedotažená a v praxi těžko použitelná.

Takže Lumia 650 se této funkce nedočká?

Ta je postavená na Snapdragonu 210, takže určitě ne.

Typický Microsoft: Zaujímavá myšlienka využiť mobil ako počítač. Ale je tam toľko kompromisov a nedotiahnutých vecí, že najlepším riešením bude to radšej nepoužívať. Lepšie by bolo keby menej kecali, poriadne pracovali a až všetko vyladia šupli to do predaja a ohromili svet.

Na prvním automobilu pana Benze bylo těch nedotažeností mnohem víc. Aby ujel 100 km, museli mu 2x zkracovat řetěz pohonu nápravy, například. A jel to celý den. Měli ho tenkrát šoupnout do šuplíku a čekat, až ho někdo vyladí.

Akorat prvni automobil a continuum je trosku rozdil, kdyby vydal ms neco uplne revolucniho jako prvni automobil napr ovladani telefonu myslenkama, tak by se nejaci brouci odpustili

Opět jakbka s hruškama. Tehdy na to neměli technologii, neznali, neuměli, museli na to teprve přijít. Teď je vše potřebné dostupné, takže jde o úplně něco jiného. Tady jsou omezení kladena úmyslně, uměle. Ono by to šlo udělat hned dobře, ale proč, když to můžou prodat 2x. Jednou nedodělané, podruhý lepší.

To si jen myslíte, že jsou technologie. Microsoft se zoufale snaží rozběhat něco použitelného na ARM - proč asi? Protože x86 procesory do mobilů prostě nejsou.

Realne proste skoncite drive nez zacnete. A sice aplikace aplikace aplikace. Nic jineho nez Edge a Office na tom nejede. A hned tak asi nepojede.

Browser, Office, mail, kalendář - 90% potřeb 90% uživatelů.

Reklama
Reklama