Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Hardwarový rok 2015 očima redaktorů EHW, Cnews, DIIT, SHW a PCtuning

Určitě jste se už nemohli dočkat. Podívat se, co si ti rádoby chytří redaktoři českých IT magazínů myslí o všech událostech z branže a pak si s nimi pořádně zapolemizovat v diskuzi.

Úvod, kdo a co vás čeká

Tak jako v předchozích letech, i letos jsme sestavili ohlédnutí za uplynulým rokem v podání kolektivu autorů. Několik různých pohledů několika lidí na tutéž situaci přináší (oproti běžným článkům) větší rozhled, mnohem pestřejší názorovou různorodost, vícebarevnost a nadhled.

V úplně prvním takovém článku, jenž byl podle předobrazu „Bricks & Bouquets“ na serveru Beyond3D věnován především grafickým kartám, jsme se ohlíželi za rokem 2006. Letos se tedy s různými obměnami sestavy scházíme již podeváté a tentokrát jsme kromě autorů ExtraHardware a Cnews přizvali ke spolupráci i kolegy z magazínů Deep in IT, PCtuning a Svět Hardware.

V následujících kapitolách se tak můžete těšit na odpovědi následujících autorů:

 • Mirek Jahoda (šéfredaktor ExtraHardware.cz, redaktor Extra PC, dříve šéfredaktor Computeru a redaktor PCtuning.cz)

 • Lukáš Fiala (vývojář business intelligence, občasný novinkář ExtraHardware.cz a ostatních webů Cnews)

 • Honza Olšan (novinkář ExtraHardware.cz)

 • Lukáš Václavík (šéfredaktor Cnews.cz)

 • Jirka Souček („no-X“, redaktor DIIT.cz, šéfredaktor 3Dfx.cz, někdejší redaktor ExtraHardware a PCtuning, duchovní otec projektu manualniskla.cz a ohnivý odpůrce bayerova filtru)

 • Adam Vágner (redaktor PCTuning.cz, recenzent grafických karet, dříve redaktor Extrahardware.cz, časopisu Computer a Živě.cz)

 • Pavel Boček („Behemot“, redaktor PCTuning.cz a Hardware Insights, recenzent zdrojů)

 • Petr Diviš („Ache“, redaktor PCTuning.cz)

 • Pavel Šantrůček („webwalker“, redaktor SvětHardware.cz, recenzent grafických karet)

 • David Ježek (redaktor DIIT.cz a AbcLinuxu.cz)

Skladbu otázek jsme už pár let nechávali stejnou, což až na staronový okruh Překvapení roku platí i tentokrát. Úzké zaměření na grafické karty je už dávnou minulostí a naše odpovědi nejsou ve všech případech ani striktně z oblasti počítačového hardwaru.

 1. Nejlepší produkt roku

 2. Nejhorší produkt roku

 3. Inovace roku a nejzajímavější řešení roku

 4. Nejlepší trend(y) roku

 5. Nejhorší trend(y) roku

 6. Zklamání roku

 7. Překvapení roku

 8. Škoditel roku, aneb kdo by zasloužil vysadiť uprostred Sahary s dáždnikom

 9. Vrtění psem a jiným drobným zvířectvem, aneb pamětihodné marketingové přestřelky a perly

 10. Článek, interview, web roku

 11. Výhled, přání do roku 2016

Každý z autorů se mohl vyjádřit v takovém rozsahu, v jakém uznal za vhodné, opět bylo ponecháno na každém z autorů, jak si vyloží tématickou orientaci každé kapitoly (např. „nejlepší...“ nemusí nutně znamenat „nejvýkonnější...“ - pokud někdo dává přednost vzhledu produktu, nebo spotřebě, či poměru cena/výkon, je to jeho názor, který samozřejmě akceptujeme).

Autor se nemusí vyjadřovat vůbec, stejně tak může svůj názor rozvést a uvést více „kandidátů“. Každý názor je individuální a nemá smysl ho deformovat bezdůvodnými striktními podmínkami.Úvod, kdo a co vás čeká

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Tato anketa je o ničem. Chybí zde objektivní názory dvou největších es československé IT žurnalistiky. Tímto zdravím nejobjektivněji objektivní duo J&J.

Aj ja som cakal DeDeho a nič...., škoda, on by to troska odlahčil :-)

Hehe najprv som myslel, že myslíš jedného chlapca s niekdajšej reklamy jedného nemenovaného operátora kým mi to docvaklo :-)

Kapa nezúfaj - ako som práve na diitku zistil jedného redaktora oni s odpovedí "odľahčili", pritom TU a aj na PCT boli Adamove odpovede hneď niekoľko minút po Novom roku 1.1.2016 uvedené - takže to vypadá veľmi neštandardné, že diitko uvádza cit. "Adam Vágner (PCT) /autor se do uzávěrky nevyjádřil/" aj vzhľadom na skutočnosť, že napr. SHW svoj článok ešte ani nevydal...

Nechápem tieto žabomyšie vojny...

Politováníhodná situace, kterou popisuješ, vznikla skutečně tím, že byl stanoven termín na odevzdání odpovědí, Adam Vágner jej (o několik hodin) nesplnil a kolegové z DIIT chtěli mít co nejdřív padla, takže úderem deadline posbírali a použili to, co v ten okamžik bylo odevzdáno. Takto bohužel přišli i o pozdější úpravy a korektury v jiných příspěvcích.

Svět Hardware měl jako každý web, jehož redaktoři se článku účastní, možnost výsledné dílo publikovat u sebe, avšak rozhodl se ji nevyužít.

K tomu za nás vložím citaci no-Xova příspěvku v diskusi pod tímto článkem na DIIT:

"V roce 2014 se účastnil, ale odpovědi do termínu nedodal A. Kahánek. Padlo rozhodnutí, že termín je závazný a kdo odpovědi nedodá a ani se do termínu neomluví, má smůlu. Předchozí ročník s tím nikdo neměl problém, nyní se opakovala tatáž situace, jen se týkala jiné osoby - která rovněž obsah do termínu nedodala, ani neavizovala, že ho po termínu dodá.

Pokud bys zažil ročníky, ve kterých půlka autorů posílala obsah na pokračování mezi svátkama a v podstatě přes celé Vánoce až do Nového roku musel každý účastník denně sledovat, co jiný účastník dodal, upravil a neustále podle toho měnit podobu článku na webu, pak bys měl asi větší pochopení, proč nějaký termín vznikl a proč by měl být respektovaný (ostatně ty jsi ho sám dodržel s velkým předstihem).

Ode mě lze čekat, že zveřejním bez úprav (vyjma zjevných překlepů) a bez cenzury, co ostatní do uzávěrky dodají. Nikdo od mě ale nemůže chtít, abych po vypršení dvoutýdenní(!) lhůty ještě dál čekal, jestli se někdo milostivě uráčí nebo neuráčí. Proč dávat za vinu jedné straně, že po letech přestává projevovat ochotou nad rámec pravidel, když druhá strana nemá snahu dodržet ani ta základní pravidla? Pokud bych sám termín prošvihnul, rozhodně bych neměl ostatním za zlé, že nečekali, ani nevymýšlel konspirační teorie."

Já bych to teda upřesnil, protože jestli je moje Gtalková a emailová komunikace správná, tak jsem byl sice přizván, ale z časových důvodů jsem se vůbec neúčastnil. To jen, aby ze mě no-X nedělal takového „zloducha“ ;-)

Před rokem to byl větší horor, termín byl nějak třicátého (au!), kdežto letos to bylo docela slušně předem. Proporciálně vzato vzhledem k tomu propíranému zpoždění, abych tak řekl.

TL;DR z těch soukromých diskusí je asi plus minus že někdo to vzal tak, že je to i rezerva kvůli nevyhnutelným opozdilcům (a pro opravení chyb ve věcech lidí, co dodají těsně před termínem) a rozhozen tudíž nebyl, a někdo tak, že padla klec a šup s tím do RS.

Adam V. to ale určitě nenarušoval nějak naschvál, psal že měl hodně napilno před Vánocema.

Edit: hmmm, ale asi bychom to nemuseli tak moc propírat, když o tom přemýšlím (pozdě, no... Sorry.).

Jj, SHW je v některých věcech divný web. Například u jejich sestav používají OEM W10, jeden user se tam ptá proč už poněkolikáté, ale tamní autoři sestav nemají zájem cokoliv vysvětlit.

Jo Pavel Boček (Behemot) není zrovna člověk, který by měl kamkoli psát. Zdrojům zřejmě rozumí, ale jeho vyjadřování a názory jsou často k zeblití. Ale tak mohlo asi být i hůř, stačilo pozvat nekoho z mrtvě.cz nebo nekoho z novinkovské rubriky "internet a PC".

Jinak se autoři hodně opakují, skoro všichni zmiňují jednu věc skoro všude.
Nepadla snad žádná zmínka o IoT, což je samo o sobě dost široký téma. O mobilních telefonech toho taky nebylo moc, spíš jen zmínka o tom, že WP se moc nedaří (což je mi taky líto). Proč pořád samé grafiky, nejlepší, nejhorší, nejpřekvapující, atd.

Modularita (zmíněna jakási televize) to bych čekal jako jedno z největších přání od všech, telefony, notebooky, "nositelnosti", aby to nebyl zalepenej blackbox, kde si človek může vybrat tak akorát barvu.

Proč je na trhu jeden notebook, kterej se liší akorát značkou a barvou, všechny mají hrozný displej, zbytečnou grafiku (ala 920M), 1TB brzdu atd. Když existují varianty bez grafiky a s hezčím displejem, jen k nám se nedostanou. Zas český zákazník si žádá podprůměr za vyšší cenu?

Místo toho pláčete nad málo jádrovým x86 cpu? K čemu? Přijde mi to jen jako pláč bfu, kdy telefon má 8+8 big.little a počítač jen 2 nebo 4? Cože ták málo? To je přece telefon výkonější.

Našlo by se toho víc, co bych rád viděl v té či oné kategorii např. "nové" baterky, fotosnímače, tzv. "smart domácnost", bitcoin, směr vývoje webu, Turris Omnia na indiegogo, hacknutí auta, technická věc EET - uniklý dokument ukazujíci tristní nedostatky, všelijaké slepé větve vývoje, atd. Je toho na výběr tolik, a přesto je to z velké většiny o grafikách a hrách, ale jinak s vámi všemi vcelku souhlasím.

To soustředění na hardware pro písíčka je asi nevhnutelné - tím, že většina lidí, co se do toho rozepsali, jsou právě tím směrem zaměření.

K tomu opakování -  to je proto, že lidi svoje "odpovědi" píší, aniž by se dívali na názory ostatních (nebo je to tak aspoň vymyšlené). Takže když je napadnou stejné věci, tak je tam taky napíšou.

 

Štastný nový rok všem!

V době příchodu quad-core CPU byl asi nejnáročnější domací výpočetní úlohou export ve videoeditoru do FullHD@H.264, posun homevidea k 4K@HEVC ustavuje nároky řádově jinde. V mezidobí zlepšený takt/IPC/ISA čtyřjader sice pomůže, ale vícejádra za dostupnou cenu by asi málokdo odmítal.

Ano hodně výkonu za dostupnou cenu, kdo by to odmítal, ale zrovna video(encode) by měla počítat grafika, nevím v jakém stádiu použitelnosti to dnes je, grafika mi stačí v naprosté většině případů pouze integrovaná (nehraju hry). Ale intel quick sync se mi hodně líbí, sice poněkud omezené nastavení h264, ale o dost rychlejší proti výpočtu na CPU. Samozřejmě pokud si každý udělá svůj kodek tak hw podpora bude skoro nemožná (googli VPx, thor, Daala, h265 atd.) pak je surový výkon CPU potřeba.

Otázkou je, zda ta cenově dostupná HW/GPGPU/OpenCL enc. řešení nejsou ve výsledné kvalitě natolik omezená, že se tím vlastně ruší výhody využití modernějších kodeků.

Ono je to taky tím, že na některé věci si člověk prostě při psaní nevzpomene a teprve pak ho trkne, že by se tam docela dobře vyjímaly. Jako například vámi zmíněný směr vývoje webu - že v roce 2015 existují weby, které prošly redesignem v posledních několika letech a přesto (nebo právě proto) jsou zcela nepoužitelné na mobilních telefonech, to mě morbidně fascinuje (že takový design někdo zadal a schválil) a teď docela mrzí, že jsem někde ve zklamání, trendech nebo škoditelních neuvedl. (Na druhou stranu jsme se kdysi dohodli, že nebudeme v článku pomlouvat konkurenční české weby, takže kolegové z DIIT by si takovou výtku třeba mohli brát osobně.)

U těch dalších okruhů je to dané jednoduše tím, že se o ně prostě nezajímáme, nesledujeme a tudíž nejsme schopni hodnotit. Jsme koneckonců web zaměřený na PC hardware a od toho se odpovědi odvíjí.

Já konkrétně jsem za tím webem viděl spíš to, co se v roce 2015 páchalo za zvěrstva typu scroll single page, obrovská stránka informačně mrtvá ale strašně oblíbená a různé další podobné návrhy, tradiční web po několika letech dostal epileptický záchvat a každou chvíli je jiný trend. Samozřejme podpora mobilních zařízení je taky problém, stejně jako weby nedostupné přes ipv6, stále špatné nákládání s hesly (mailem příjde heslo k účtu => heslo v db v plaintextu), https někde chybí, někde je až zbytečně.

Neberte to jako zlou kritiku. Myslím si, že je tohle pěkný nápad (více lidí z různých webů, s alespoň trochu různou oblastí zájmu v IT napíše příspěvek na daná témata) jen tím, že se to z velké většiny motá kolem nových grafik, které vlastně moc nepřinesly, je trošku zmařený potenciál. Chápu, že to každý píše za sebe, a někdy se shodnete. Ale i jeden člověk psal o jednom produktu v několika kategoriích, nebo mi to tak aspoň přišlo. Každopádně díky za to.

Mám tušení, že HTTPS bude velkým tématem letos, až Mozilla zařízne podporu pro HTTP a spousta webů přestane ve Firefoxu fungovat.

Já to vůbec neberu jako zlou kritiku. V kolektivu autorů jsme si s formátem lámali hlavu už před lety, když dění okolo grafických karet přestalo být natolik výživné, aby to uneslo celý článek jako v prvních ročnících. Vznikl z toho tento formát, kde se každý může rozhodnout, o čem bude psát, ale významná část osazenstva jsou z historických a setrvačnostních důvodů recenzenti grafických karet nebo jiného hardwaru, a článek vychází na webech zaměřených na hardware - proto je výběr témat takový.

Já jsem naopak na monotematickém pojetí vždycky oceňoval to, jak se sejde více pohledů na jednu věc - třeba v názoru na HBM jsme se shodli, což je nuda, ale třeba na Radeony R300 se názor lišil a ohledně fiaska s GeForce GTX 970 jsme došli k tomu, že Honza Olšan přesně zkritizoval postoj v mé odpovědi, aniž by ji předem četl. To mně přijde zajímavé a kdyby každý psal o něčem jiném, tak o tohle přijdeme.

Mám tušení, že HTTPS bude velkým tématem letos, až Mozilla zařízne podporu pro HTTP a spousta webů přestane ve Firefoxu fungovat.

Ježkovy zraky, to jako fakt? Teda s většinou blbostí, co si Mozilla vymejšlí, se dá žít, ale tohle mi přijde trochu vymaštěný. U spousty webů je úplně legitimní na https kašlat a nevím, proč by měl být provozovatel každého zapadlého miniwebu, na který třeba přileze pět lidí týdně, nucen do certifikátů...

Tak asi začnu preventivně sledovat, jak jsou na tom forky/patchsety lišáka jako Pale Moon.

Byla by k tomu firefoxu nějaká omáčka? Přijde až moc šílený, aby odřízli tak velkou část webu (nepodařilo se mi dohledat kolik je toho vlastně v https).

Chápu.

Omáčka zde: https://blog.mozilla.org/security/2015/04/30/deprecating-non-secure-http/ (Ale letos to možná ještě nebude. Nepíšou, kdy, jen že to mají v plánu.)

Jo tak o tohle sem zakopl, a prolítl to, nicméně z toho chápu, že se jen omezí nějaký nový fičury na non secure web (http), ale že by firefox tu stránku neotevřel mi z toho nevyplívá. Ovšem v tom jejich faq na otázku jestli "přestane unencrypted web fungovat?" odpovídají jen "ne na dlouho" jakože očekávaj, že jakmile nebude nečí web dostupej z firefoxu, tak se přetrhnou a spustí https? takový ego si nemůže dovolit hned tak někdo :). viz apple v článku, první významá počítačová společnost.

Našel jsem tohle https://www.trustworthyinternet.org/ssl-pulse/ je to teda jen vzorek asi 142k webů, ale jen 34% využívá nějakou formu SSL, takže jestli firefox nějak viditelně omezí http, tak asi omezí i svůj podíl mezi browsery.

"Not for a long time" znamená česky "ještě dlouho ne".

Pravda, mně se ten obrat teda moc nezdál, ale tenhle význam sem v tom neviděl, díky.

Pekny clanek, osobne se velmi ztotoznuji s názory ohledne preslapy firmy Nvidia za rok 2015 (GTX970 - nepriznai chyby + absence jakekoliv omluvy + nechali v tom vykoupat sve partnery a eshopy, nesmysly ohledne SLI, lzi ohledne podpory AS + nasledne nuceni vyvojaru toto nepouzivat, problemy s mobilnimi ovladaci v letosnim podzimu, spatna optimalizace GameWorks napric vetsinou her kde to bylo, deoptimalizace kepler architektury v zaklinaci 3 kdyz hra vysla, a mnoho dalsiho) na muj vkus tech preslapů bylo az moc (defakto vice nez soucet vsech pruserů nekolik let dozadu). Doufam ze v roce 2016 si na to daji pozor.

LOL

Já bych si zase přál aby ses naučil psát a odnaučil psát na CZC.

Kdyz sem tady na EXTRAHARDWARE psal jak GTX 970 stoji za houbi a jaky je to podvod tak me kazdy psal ze sem blbej a hloupej a kdo vi co dal jak je ta karta nejprodavnejsi atd. Nejprodavanejsi je ale i podle lidi co delaji clanky a pohybuji se tady v tom celem odvetvi napsalo ze GTX 970 bylo nejvetsi zklamani. To ze je nejprodavanejsi jen svedci o tom jak lidi jsou blbi a koupi vse jelikoz to je nVidia, stejne jak lide koupi blbost jelikoz to je Samsung nebo Apple. Jen doufam ze s novym nastupem PASCALu uz nedojde t takovemu podvodu jak s GTX 970 jelikoz grafika s oznacenim treba GTX 1070 nebo jinak a za cenu cca 11 000 by se me libila

Pro pana Bočka k jeho odstavci v nejhorších trendech, konkrétně postesknutí si nad tím, že se lidé řídí při výběru zdroje a skříně cenou a ne rozumem.

Mám pochopení pro to, že se někdo snaží a věnuje něčemu obrovské množství energie. Stejně tak souhlasím s Vaším postojem ke zdrojům a skříním.

Ale nemám pochopení pro Vaše nářky. Pokud máte dojem, že Váš článek měl změnit trend v tomto směru, pak by bylo možná dobré si udělat reality check. Vezměte si kolik máte jedinečných IP adres měsíčně nebo ročně, od toho odečtěte střízlivě třetinu (lidé co vás navštěvují z vícero zařízení), pokud ne víc. To je vaše publikum. Pak si udělejte střízlivý odhad toho, kolik z tohoto počtu váš článek oslovil natolik, aby to s nimi pohnulo. A pak to konečně porovnejte s počty prodaných nových sestav. A máte to.

Naříkat nad tím, že to nezmění trend, když publikujete pro hodně specifickou komunitu je podle mě nedůstojné a svědčí to možná o tom, že máte nereálné představy o své důležitosti. A to píšu se vším respektem, který k Vaší práci mám.

Reklama
Reklama