Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Jak se mění výdrž s různým rozlišením displeje notebooku? (test)

Co udělá vysoké rozlišení s výdrží ultrabooku? Jaká hodnota je maximální rozumná, a vyplatí se extrémně jemný panel přepnout na hrubší rastr pro delší výdrž na baterku?

Výsledky, grafy, závěr

Horizontální rozlišení je přímo úměrné jemnosti displeje vyjádřené v ppi. Rozlišení v pixelech na šířku je ale univerzálnější hodnota než ppi, proto v grafu používám jej.

Takto vypadá výsledek měření:

Spotřeba se liší opravdu hodně, zejména ohromné rozlišení 3200 × 1800 px (necelých 6 Mpx) si řekne opravdu o dost energie. Lépe závislost spotřeby na rozlišení vyjádří například tyto bodové grafy se spojnicí trendu:

Notebooky: vliv rozlišení displeje na výdrž na baterii

Notebooky: vliv rozlišení displeje na výdrž na baterii

Spotřeba v porovnání s horizontálním rozlišením sice roste o trochu rychleji než lineárně, nicméně o mnoho pomaleji než kvadraticky. Přitom výsledné rozlišení displeje v megapixelech se samozřejmě zvětšuje oproti horizontálnímu kvadraticky. Pokud srovnáváme právě celkové rozlišení, dostaneme se teoreticky k lineární křivce=přímce, která ale samozřejmě nezačíná od nuly.

Připojím ještě dva grafy, které samy o sobě nemají velkou vypovídající hodnotu, ale pomohou dále ilustrovat tento trend:

Kolik miliwattů spotřeby notebooku připadá na jeden pixel horizontálního rozlišení/na jednotku ppi:

Kolik wattů spotřeby notebooku připadá na milion pixelů na displeji:

Závěr

Někoho to možná překvapí, ale rozlišení může mít i u notebooku zásadní vliv na výdrž. Nejen u Yogy 2 Pro bude tak výdrž s extrémně jemným displejem vcelku průměrná, stačí si ale přepnout displej na Full HD, a vše je jinak. Nižší rozlišení je na jemném panelu interpolováno velmi pěkně a ačkoli to není tak úchvatné jako 3200 × 1800 px, odměnou vám bude mnohem vyšší výdrž na akumulátor.

Notebooky: vliv rozlišení displeje na výdrž na baterii

Pokud zvolíte 1600 × 900 px, dostanete se s výdrží na ještě lepší hodnotu, a u našeho notebooku bude navíc obraz perfektně ostrý – do 2×2-násobného 3200 × 1800 px padne šestnáctistovkový rastr naprosto přesně.

V případě 1366 × 768 px se ale už zvýšení výdrže o moc nekoná. Ačkoli je ono základní rozlišení opravdu trestuhodně nízké, nedá se říct, že by to vykupoval extrémně nízký nárok na grafiku. Je proto s podivem, že i dnes má široká řada ultrabooků právě pouze 768řádkový displej, zato modelů s 1600 × 900 px je jako šafránu.

Vše výše zmíněné platí pouze v případě vykreslování nového nebo pohyblivého obsahu, u nehybného obrazu bude rozdíl takřka neznatelný.

 

V už nachystané recenzi vás čekají i testy výdrže s přehráváním videa či naprosto v klidu, tam si konkrétně Yogu 2 Pro zhodnotíme mnohem důkladněji i co se displeje týče. Dnešní článek proto berte jako obecně platnou demonstraci.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Skoro 50% rozdíl je fest hodně, nemluvě o tom, že 3200 × 1800 px je na 13,3 prostě zbytečné.

podle me u techto uhlopricek by full-hd stacilo, takovehle zobrazovadla se hodi az treba u 18" notasu nebo u desktopu bych to rad videl tak od 20"
je zvlastni ze tyhle yogy uz jsou bezne notasy, ale sehnat monitor k pc s takovym rozlisenim za lidskou cenu je nemozne

Zajímalo by mne, jestli nezvušuje spotřebu i samotný display, respektive o kolik... Více bodů přeci znamená více tranzistorů, které display potřebuje na ovládání ksždého bodu a možná že i více samostatných lcd krystalů žere víc než méně vekých (na stejné ploše - nevím, doměnka). Porovnání monitorů se stejnou technologií výroby, ale s odlišným rozlišením by bylo určitě zajímavé (i když asi těžko proveditelné..)

Spustil jsem Chrome v modu Windows 8, ale nemůžu přijít na to, kde nastavím podporu vyských DPI. Ve vlastnostech je pouze "Zakázat změny velikosti...". Když tohle zakřížkuji, tak mi to v tom udělá akorát ještě větší hokej. Můžete mi prosím poradit ?

Reklama
Reklama