Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Microsoft miluje Linux. Ale ne tak, jak bychom chtěli [komentář]

Za Ballmera byl Linux v Redmondu zakázaným slovem. Nadella to mění, ale bohužel ne k prospěchu běžných spotřebitelů. Microsoft láká pouze vývojáře.

Pro vývojáře první poslední

Že Microsoft miluje Linux, nás šéf firmy Satya Nadella chce přesvědčit již rok a půl. Poprvé s tímto mottem vyrukoval na podzim 2014 během jedné konference věnované cloudu. Tehdy oznámil, že na platformě Azure bude možné hostovat i linuxové systémy a aplikace podobně jako v cloudech od Googlu či Amazonu.

Microsoft miluje Linux
Microsoft miluje Linux 

Loni zase lákal vývojáře, když uvedl editor Visual Studio Code pro OS X a také Linux. Vydal jej pod open soruce MIT licencí, podporuje v něm zvýrazňování syntaxe a doplňování kódů pro více než 30 jazyků.

Včera Microsoft oznámil vydání SQL Serveru pro Linux, zatím jen v betaverzi, finální vyjde příští rok. Firma chce své databázové systémy dostat i na servery s tučňákem. Kvituje to viceprezident Red Hatu Paul Cormier i šéf Canonicalu (Ubuntu) Mark Shuttleworth, který se v minulosti do Microsoftu několikrát opřel kvůli vymáhání licencí za patenty a rovněž banalizoval význam Windows.

Spotřebitel nemá nárok

Potud fajn. Když jde o datacentra nebo vývoj softwaru, Microsoft má Linux rád (víc než dřív). Má užitek z toho, že jeho software a služby se budou podílet na něčem větším. Běda ale, pokud chcete Linux používat jako běžný spotřebitel. V tom případě se od Ballmerovy éry nic nezměnilo.

Zapomeňte na kancelářský balíček Office nebo úložiště OneDrive. Pro Linux nevydává ani hry. Na oficiální program pro vzdálenou plochu Linux také čeká. Nikdy pro něj nevyšla ani synchronizační aplikace pro spojení s mobilními Windows nebo Silverlight, který dodnes využívá mnoho filmových a televizních služeb na internetu. Pro OS X zmíněné programy existují.

Skype pro Linux je špatný vtip
Skype pro Linux je špatný vtip

Pro Linux Redmondští „vydávají“ akorát Skype. Uvozovky proto, že už dva roky žádná nová verze nevyšla a ani ty předchozí nepřinesly prakticky nic nového od doby, kdy Skype byl ještě nezávislou firmou. Skype pro Linux vypadá ošklivě, po přechodu na PulseAudio mu často zlobí zvuk, neexistuje v 64bitové verzi, nepodporuje skupinové videovolání, nelze v něm sdílet plochu a jeho nastavení je jeden velký zmatek. Aktuální linuxová verze má číslo 4.3, ta pro Windows a OS X je 7.18.

Linux je otloukánek jako Windows Phone

Vedle Windows a OS X je Linux tržně nevýznamný systém s přibližně setinovým podílem. Totéž můžeme říct o Windows mezi mobily. Kvůli nezájmu uživatelů systémy neoslovily vývojáře a naopak bez aplikací nejsou lákadlem pro spotřebitele. Proto, aby obě skupiny na Windows dostal, vynakládá hodně snahy a peněz. Linux ve stejné pozici ale ignoruje, přestože jej tak moc miluje.

(Odhlédněme od toho, že zatvrzelí uživatelé Linuxu o software Microsoftu možná ani nestojí. Stojí. Stejně jako uživatelé Windows Phonu by ocenili aplikace Googlu.)

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Pridam trochu objektivity. MS prave dost meni svuj pristup k jinym platformam a pretvari sve hlavni nastroje pro developery tak, aby byly pouzitelne i mimo Win. Novy .Net bude multiplatformni jiz bez Mona, takze doufejme, ze bude fungovat vse. No a ocekaval bych, ze SW MS bude pro jine platformy vyvijet az dokonci vyvojarske nastroje. Takze se hodi rict spise "a casem muzeme nejspise ocekavat prepis dalsich produktu MS, jako treba Office" :) Navic urcite vice uzitecne bude mit SQL server pro Linux nez Office, ktery je silou zvyku klientu a nejspise by nebyl zadarmo. Stejne to ale v budoucnu ocekavam.

Edit.:
Vubec jsem nevzal v uvahu, ze vlastne linux je na trhu prcek. Az diky komentu nize. Tak tim padem tu neni uz vubec nic prekvapiveho. Linux slouzi casto jako server, diky velkym spolecnostem nejspise casteji nez Win. Takze resit nejaky port aplikaci pro klienty je bokem, kdyz ten profesionalni okruh vyuziti Linuxu je mnohem vetsi.

Pozn. Desktop je jednou z mála oblastí, kterou Linux(kernel) neovládl (zatím?). V řade dalších oblastí HPC, midrange servery, embeded, SF, spotřební elektronika se tak již stalo.

No, když se podíváme, jaký podíl trhu mají linux servery a jaký linux desktopy, je jasné, že desktopové linuxové aplikace nemá pro MS nejspíš vůbec smysl vyvíjet, stejně jako nebudou např. pro BeOS. Až jednou v roce 2116 získá linux 7% desktopů, Office určitě budou.

Dělal jsem v nadnárodní firmě.
Několik zrcadlených serverů s Linux (SLES - čti SUSE pro firmy). Asi 30 tisíc klientů s Linux-terminály. Jsou to desktopy? Běžely na nich MS-Office? Ano i ne.
Jednoho dne se totiž management zbláznil a tak do virtuálu koupili inside-Windows licenci a MS-Office, které přes NX-klienta zpřístupnili.
A kolik je takových nadnárodních firem? Jsou to Windows desktopy či Windows desktopy?

V první řadě bych se ohradil proti tomu, že Microsoft láká "vývojáře". To, že SQL Server bude možné nainstalovat na Linux, je zajímavé pro oblast provozu. Microsoft tak může SQL Server prodat i tam, kde mají na všech serverech Linux a jen kvůli databázi si tam nechtějí zavádět okenní servery. Vsadím se ale, že SQL Management Studio zůstane nadále pouze okenní aplikací, stejně jako Visual Studio a další vývojářské nástroje. (Windows na vývojářských pracovních stanicích jsou ale asi přece jenom rozšířenější než Linux, tak to tolik nevadí.)

Druhou poznámku mám ke srovnání s Googlem a jeho přístupu k Windows Phone. Google aplikace pro WP úmyslně zablokoval, přestože je vyvinul Microsoft a Google to tudíž nic nestálo. Vydávat Microsoft Office nebo hry pro Linux je naopak velice nákladné, protože na Linuxu není DirectX ani komponenty systému, na nichž závisí Office (nemluvě o tom, že neexistuje jeden "Linux" a co funguje na jedné distribuci, může v jiné narazit na nějaký exotický problém). MS přece není charita, aby vynakládal takové peníze pro úzkou skupinu uživatelů a přitom eliminoval důvod ke koupi Windows.

Google aplikace lze chápat jak součást jeho ekosystému, byť zrovna provozovanou na klientském zařízení. Takže není asi až tak nelogické že o jeho funkčnosti/rozsahu/dosahu rozhoduje on sám.

Nedá se jako analogie vzít například ze strany Microsoftu zrušené Skype Desktop API využívané v alternativních klientech?

Nj, měl jsem raději použít "profesionály".

Já být ve vedení Microsoftu, tak také nevynakládám velké prostředky na portaci programů pro minoritní platformy. Jenže současný Microsoft miluje Linux. A zmíněné programy vyvinul i pro OS X, kde také nemá DirectX ani jiné knihovny z Windows. Vydali pro něj Office, OneDrive, Silverlight, pár her (AoE III, nějaké Flight Simulatory). A je tam i funkční Skype.

OS X má víc uživatelů a není tak roztříštěný jako Linux. Ale podívej se, jak ten Office na něm vypadá, to jsou úplně jiné programy.
Máš ale pravdu, že alespoň ten Skype by pro Linux udělat mohli, když už rozbili API (jak píše Lazar).

Reklama