Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Microsoft půlku Lumií s WP8 na Desítky neupgraduje. Ale to nevadí [komentář]

Kolik smartphonů s Windows Phone Microsoft po velkých slibech upgraduje? Bude to opravdu tak špatný výsledek a bude to tolika lidem vadit? Možná je dokonce rozumnější, když na Desítky nebudou povýšeny všechny dlaždicové mobily.

Očekávaný upgrade na zdržovaná Windows 10 Mobile, na která uživatelé a uživatelky smartphonů s Windows Phone čekali od loňska, byl zahájen. Microsoft ale spolu až spolu s tím řekl, že ne všechna starší zařízení budou upgradována. Což byl trochu šok, protože v rámci testování si můžete i dnes stáhnout Desítky dokonce na staré lowendové Lumii 520. Je to ale zásadní porušení slibu? Končí tím svět?

Dle mého názoru situaci nejlépe vystihnu, když napíši, že Microsoft měl velké oči. Ano, nepochybně udělal chybu, když prohlašoval, že všechny Lumie s Windows Phone 8 budou aktualizovány na Windows 10. (I když bylo později upřesněno, že pokud máte jen 4GB úložiště, upgrade nebude moct proběhnout.) Mohl se přitom poučit od jiných výrobců. Přesto je nutné říct, že svět nekončí a vynechány jsou převážně starší telefony.

Kolik Lumií skončí s Windows Phone?

Aby ne, když ostatně nové Lumie vycházely v posledním roce málo. A když, tak jen levné. Pakliže vezmeme data od reklamní firmy AdDuplex (jiná ostatně k dispozici nemáme), a spočítáme podíly uvedených Lumií s největšími tržními podíly globálně, vyjde nám toto:

Nejnovější systém: WP8.× Nejnovější systém: W10M
Zařízení Podíl Zařízení Podíl
Lumia 520 12,6 % Lumia 535 11,9 %
Lumia 630 8,5 % Lumia 635 6,8 %
Lumia 625 4,4 % Lumia 640 6,4 %
Lumia 530 4,3 % Lumia 435 3,7 %
Lumia 920 2,9 % Lumia 640 XL 3,4 %
Celkem 32,7 % Celkem 32,2 %
Zdroj: AdDuplex (data pochází z února 2016)

Řada dalších zařízení se schovává do kategorie Ostatní, ale aspoň něco usoudit lze. Zatím to vychází tak, že z deseti nejpoužívanějších mobilů s dlaždicemi jich Desítky nemůže obdržet jen mírná nadpoloviční většina. Pojďme si ale říct, že obecně to není zase tak velký problém. A zdůrazněme, že Microsoft měl docela jistě dobrý důvod, proč některé smartphony na Windows 10 Mobile neupgraduje – ovšem s výjimkou Lumie Icon, kde má operátor svůj zájem prodávat nové telefony.

Proč neupgradovat? Kvůli výkonu

Naznačil to i sám Gabriel Aul na Twitteru. Ano, mnohé dnes již „odsouzené“ Lumie byly zapojeny do testování nového systému. Možná v tom někdo viděl naději, ale právě zpětná vazba pomohla rozseknout otázku, zda je dobrý nápad pokoušet se instalovat novější systém do staršího zařízení. Podle Aula bylo mj. v případě Lumie 1020 hlášeno vyšší procento problémů s výkonem.

Problémy s výkonem pozoroval též kolega Lukáš Václavík s Lumií 920. Naproti tomu za sebe mohu prohlásit, že mi Lumia 520 připadala stejně svižná (čtěte pomalá) jako s Windows Phone 8.1. Dlouho nebyla, ale v určitém bodě Microsoft provedl optimalizace, které pomalý systém posunuly na úrovně starších verzí dlaždic. Nebo aspoň skoro.

Nokia Lumia 925

Historie se znovu opakuje

Je to sice tak, že starší telefony – především špičkové modely – dnes stále bereme jako výkonné, ale upgrade je stejně zpomalí. Osobně mohu vytáhnout zkušenost se svým prvním smartphone. Pro Palm Pre původně měla vyjít i druhá řada WebOS. I v tomto případě však velké sliby nebyly naplněny. Vývojový tým později přiznal důvod – systém by na starších telefonech neběhal ideálně.

To mohu potvrdit. Úžasná komunita dokázala na starší zařízení nový systém propašovat. Jednalo se o strastiplnou a dlouhou proceduru, která nakonec potvrdila, že WebOS 2.0 na původním Palmu Pre jede prachbídně. Samozřejmě to byly časy, kdy byl nárůst výkonu nových telefonů každoročně markantnější než dnes.

WebOS 2.0 se tak na starším hardwaru extrémně sekal, zatímco na čerstvém Palmu Pre 2 šlapal naprosto plynule. Z pohledu majitele prvního Pre sice bylo frustrující nemít upgrade a ochudit se o nové funkce, ještě více frustrující však bylo používat zasekaný Pre.

Podobně mohu tvrdit, že každá verze Windows Phone bylo o něco málo pomalejší, aspoň na stávajícím hardwaru určitě. Z rukávu můžeme vytáhnout také jiný příklad. Protože žijete na Zemi, určitě jste slyšeli o iPhonech, i když třeba žádný nevlastníte. Tato zařízení bývávají příkladně podporována a i několik let starý iPhone má aktuální systém.

 

Jenže i na těchto přístrojích je s novými systémy pozorovatelné zpomalení. Ačkoli je přechozí generace stále obecně dostatečně rychlá, nový model má stejně zase rychlejší procesor. Operační systém vývojářky a vývojáři sice optimalizují, zároveň na něj ale postupně nabalují další funkce. Navíc se nevyhnutelně dostanete do bodu, kdy zjistíte, že nemůžete veškeré úsilí věnovat optimalizacím pro starý hardware. Naopak se potřebujete naplno věnovat hardwaru novému.

Vysoké úsilí se zanedbatelným výsledkem

Jak jsem naznačil, dnešní telefony nestárnou tak rychle jako ve své době např. Palm Pre. Proto můžeme namítnout, že i kdyby Lumia 920 s Windows 10 Mobile v rozumných mezích zpomalila, pro řadu lidí by se jednalo o přijatelnou daň za lepší funkce. To může být pravda. Výsledek je nicméně takový, že Microsoft si vybral cestu nekazit uživatelům zážitek a nechat jim starší, ale optimalizovaný systém.

Toto rozhodnutí je navzdory kontroverzi v kruzích věrných fanoušků a fanynek zcela pochopitelné a nemyslím si, že bychom jej měli chápat jako výsledek jednoho rána, kdy se Satya Nadella probudil se špatnou náladou. Přihlédnout musíme také k dalším faktorům: Microsoft by si sice nadšenců hledět měl, ale telefonů s Windows Phone bylo v součtu prodáno málo.

Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29

Tím spíš nemá smysl se měsíce věnovat ladění systému tak, aby běžel na řádově roky starém modelu Lumie, jenž reálně používá zanedbatelný počet lidí. Nejdražším smartphonem s dlaždicemi, který nebude upgradován, je Lumia 920. Podle AdDuplexu ji používalo v únoru 2,9 % uživatelek a uživatelů platformy Windows Phone. Naposledy zdůrazňuji, že je to přitom celkově malý rybník.

Oprávněnější by byla starost, proč nový systém nedostanou aspoň ti s Lumií 520. Jenže tam zase můžeme argumentovat stářím. Tento telefon byl na trh uveden v únoru 2013, takže je již tři roky starý. Navíc se jedná o nevýkonný lowend. A konečně – tento telefon nepoužívají nadšenci, ale uživatelé, kteří smartphony neřeší.

Ti budou vždycky raději za systém, který šlape, než aby jim život komplikovala nepodařená aktualizace. Nadšenci, kteří natěšeně hlídají novinky kolem vývoje, si naopak dávno pořídili některou z nových Lumií, jež mají Desítky z výroby, případně na Windows 10 Mobile upgradovali dříve v rámci programu Windows Insider. Což mě vede k myšlence, že pokud někdo opravdu stojí o Desítky např.  na zmíněné Lumii 520, má nadále možnost si upgradovat právě přes program Windows Insider. Je to věc pro nadšence, ale nikdo jiný než nadšenec se o upgrade zajímat nebude.

Výsledek

Buď jak buď, i kdyby Microsoft aktualizoval polovinu starších zařízení, je to pořád úspěch. I dnes mu stojí v cestě operátoři, což původně neměl být problém už ani v dobách Windows Phone 8, ale proti tomu se ostatně těžko bojuje. Zdá, že aspoň s Desítkami máme v tomto ohledu skoro vyhráno. Upgrade na Windows 10 Mobile je pořád mnohem úspěšnější než upgradování starších Androidů.

Microsoft nemá v rukou upgrade strojů od jiných výrobců. Lumie ale tvoří drtivou většinu přístrojů s Windows Phone.Určitě se neopakuje ani situace s Windows Phone 7, kde na Osmičky nebylo povýšeno žádné ze stávajících zařízení, protože Microsoft kompletně přepracoval jádro. Tyto systémy si byly podobné jen vizuálně. V případě Desítek neřešíme stejný případ, protože ty jsou přímým pokračovatelem Windows Phone.

V rámci možností Microsoft dělal, co mohl, a upgrade schválil tam, kde to považuje za rozumné. Teď může jen doufat, že Desítky jeho mobilní ekosystém nakopnou. Není to ovšem poprvé, co něco takového píši. Takové naděje byly vyvolávány každý rok s novou verzí mobilních Windows. S Desítkami, jež pokrývají zařízení každé velikosti, má ovšem firma největší šanci. Lepší už nedostane. To je už ale na jiný článek.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Kdo chce na nepodporovaný šmatlafoun desítky, má pořád možnost přihlásit se do Insideru, nastavit si ho na "Insider Release Preview" a upgradovat. Dostane přesně stejný OS, jaký se distribuuje podporovaným modelům.

Lidé, kteří to udělali, obecně píší, že je to pomalé.

Asi to udělali chytře. V insideru mě namlsali na výhody nového OS, ale s tím výkonem je to bohužel pravda. Na 1020 je to pomalé. Takže někdy v létě asi proběhne upgrade na Lumii 950, nebo co v té době bude aktuální.

Nic než souhlas. Když chtěl někdo v telefonu LTE, taky nečekal na upgrade a běžel pěkně pro nový foun.

elho_cid: to je správnej zachránce konzumu :) pochvala

Souhlas L 720 a je to pomalejší, občas se zasekne. Ale je to výrazně lepší než systém cca před půl rokem, to s tím nešlo vůbec pracovat.

I přes to jsem za tohle useknutí starších telefonů rád. Vyvíjím aplikaci a právě na testované 720 to bylo přes všechny možné optimalizace nehezky pomalé...

Taková snůška lží...to je hnus. Peťko Urbánek ví kulové a neustále omlouvá velkohubost a neschopnost Microsoftu.

Microsft je totálně neschopnej vytvořit použitelnej systém a neustále se na něco vymlouvá. Jeho neschopnost způsobí odliv věrných uživatelů a UŽIVATELEK (pro blbce Urbana).

Pety: ty seš tak blbej, nic nevíš a kydáš tady, na živě, lupě, pctuningu, diitu. Chtělo by to univerzální detroller na takového hňupa co překoná dolpha1888!!!!

Hlavně ať Vám nepraskne cévka v hlavě.
Stojí to za to ? :)

Tak už víme první smartphone Peťky a v dalších komentáři se dozvíme, kdy se poprvé ožral a další důležité informace xDDDD

Tento písálek se cití jako žena i když má v občance pohlaví muž, proto to musí genderově vyznívat správně :-D on byl u vývoje Windows Mobile 10 a tak ví, že tam nebyli jen vyvojáři. muHEEEEE dvorní šašku

A hele, kandidát na ban.

Obávam sa že spomalenie W10M je spôsobené hlavne novými univerzálnymi aplikáciami (pre W10), ktoré sa na mobiloch spúšťajú strašne dlho a sú pre ne náročné na výkon (PC má dosť výkonu, ale mobil nie). Pri každej jednej aplikácii vás pri spustení čaká v lepšom prípade min. 3 sekundy obrázok s logom aplikácie, v horšom prípadne min. 5 sekúnd nápis "Loading...". Takéto niečo nebolo mysliteľné pri WP8. Čakal som, že MS ešte viac optimalizuje univerzálne aplikácie pre mobil, no nestalo sa.

Pokiaľ vyšiel update na L530/L630 tak L920/L925 nemôžu mať predsa s výkonom problém.

upgradoval jsem lumii 640xl na w10 bez problémů, žádný problém z rychlostí OS nebo aplikacemi jsem nezaznamenal, pozitivní je mnohem lepší správa výdrže baterie.

Hezky napsany clanek, snazici se omluvit neco, co se vubec stat nemelo. Argumentovat "technickymi" argumenty (kde MS pouzil ciste obchodni argument o moznosti upgradu pro podporeni prodeje telefonu) se zaverem, ze by to stejne pomalilo uzivatelskou zkusenost s mobilem je sice mozna pravda, nicmene z pohledu uzivatelu a celkoveho renome firmy, to nepomuze.
Myslim ze MS neni v pozici, kdy si muze dovolit zklamat dalsi cast svych zakazniku (kterych uz tak ma malo), kdy mu podil v nekterych zemich klesl temer na hranici statisticke chyby. Z pohledu neinformovaneho uzivatele (kterych bude dost), jez se nestara o technicke detaily a koupil se mobil s vyhledem na dlouhodoby upgrade je uplne jedno, proc ten update nedostane. Pro nej dulezite jen to ze jej nedostal.

Ono se staci podivat na jine komentare majitelu lumii, kteri to vidi ponekud jinak nez autor...

Reklama