Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Platinová preciznost – be quiet! Dark Power Pro 11 750W (preview)

Dark Power byla a je špičkovou řadou v nabídce značky be quiet! Verze 11 má účinnost 80Plus Platinum, ještě tišší ventilátor a nešetřilo se prakticky v žádném detailu.

Pořádné vybavení na testy zdrojů nemá zrovna malou pořizovací cenu, a proto jsme na ExtraHardware mohli vždy nějaký udělat, jen pokud se nám dostalo pozvání do testovacích laboratoří v Německu (viz sekce Zdroje). Právě u našich západních sousedů má kořeny i značka be quiet! patřící společnosti Listan. Be quiet! chce rozšířit svůj podíl na českém trhu, a tak nás jeho zástupce požádal alespoň o představení jedné ze jeho vlajkových lodí.

Více než tři roky náročné zákazníky oslovovala řada be quiet! Dark Power Pro 10, od které jsme otestovali 550W verzi. Tu pro Listan vyrobil FSP Group a kromě pár kondenzátorů CapXon v sekundární části se nám hodně líbil. Účinnost byla nad tehdejším highendovým standardem 80Plus Gold a zdroj byl především opravdu krásně tichý.

V případě nové a už certifikací 80Plus Platinum obdařené série Dark Power Pro 11 nám Listan zaslal 750W variantu. Ta má ale stejnou topologii jako 550- a 650wattová verze a vzhledem k tomu, že hlučnost ventilátoru by měla být ještě dále snížena, tak by se nám měla líbit také.

Zdroj by pro Listan měla opět vyrábět společnost FSP Group, tentokrát si ale zadavatel zaplatil kompletní osazení japonskými kondenzátory ve všech výkonnostních variantách a myslelo se i na kvalitu dalších klíčových komponent. To už ale v preview trošku přeskakujeme, takže popořádku.

 

 


 


 

Hodně dobré dojmy ve vás DPP 11 určitě vyvolá hned, jak jej vyjmete z krabice. Vysoká hmotnost, perfektní slícování, nápisy vyvedené jako kovová textura a oba konce potaženy antivibračním kusem pryže. Jeden z nich je ale přilepen, takže jej oddělávat není úplně nejlepší nápad.

Všimněte si, že napevno je přichycen jen 24pinový (20+4) kabel ATX, ostatní kabely už jsou modulární. A to i dva kabely obsahující konektory EPS12V, resp. ATX12V. Zdroj tak počítá i s napájením náročných dvouprocesorových systémů a naopak vás nenutí v případě nevyužití mít ve skříni žádné kabely navíc.


 

DPP 11 zvládne souvisle dodávat maximálně 750 W, přičemž na 12V větve připadá až 744 W a pro méně vytížené 3,3 a 5V větve až 140 W. Zdroj by měl obecně v disciplíně Crossload excelovat. Trochu to ověřili na topologicky shodné 550W variantě na KitGuru.


 

K maximálnímu dodávanému výkonu na 12V větvi se váže jedna s funkcí tohoto zdroje nazvaná Overclocking Key. Možná jste na fotce příslušenství zahlédli bracket do zadní záslepky skříně s indikační diodou a přepínačem. Pomocí něj si můžete zvolit, zda má zdroj fungovat jako multi- či single-rail (rail je výraz pro napájecí větev). Po přepnutí do režimu single-rail pak samozřejmě už neřešíte správné zatížení jednotlivých větví dle schématu, což může být například u extrémně žravých grafických karet problém (viz nutnost hledání správného zapojení pro nenažraný R9 390X s 920W Enermaxem Revo 85+).

Pod mřížkou zřetelně vidíte ventilátor SilentWings 3 o průměru 135 mm. Na tento větrák je výrobce hodně pyšný, neboť se i při svých rozměrech umí rozběhnout na pouhých 220 ot./min. Takto nízko začíná jeho rotace ale jen v 550W DPP 11, silnější zdroje mají vždy o pár procent vyšší průběh otáček. Kromě protiturbulentní úpravy lopatek se SilentWings 3 vyznačuje ještě kvalitními fluidními ložisky (FDB) a Listan tvrdí, že uspořádání zdroje není náhodné, ale tvoří optimalizovaný koridor pro ventilaci.

Temná síla ještě tišší a efektivnější

Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
Be quiet! Dark Power Pro 11 - 750W4 999 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Já už jsem si říkal, kde jste proboha sehnali skoro 12 kilowatt bestii, a ono je to jen 750W, tak to jsem trošku zklamán:-D Ten titulek je mírně matoucí.

ja si rikal ze konecne udelali poradnej zdroj... a ono nic :( :D

No chtělo by to tam pomlčku...:) Nebo tučně zvýraznit název, aby se odlišila ta dvě čísla od sebe.

No on to je název. Jinak by typograficky správně česky bylo totiž udělat ještě mezeru před W a to by pak teprve vypadalo podezřele. A něco tučně odlišit v rámci nadpisu na titulce samozřejmě ani nejde.

OK, nakonec to každému dojde. Je to na prní pohled matoucí, ale že by kvůli tomu zdražoval benzín, tak to zase ne...

Uz se tesim na plnou recenzi :)

Mám doma jeho 1000W bratricka a muzu potvrdit je to luxusni rada zdrojů od Be Quiet! Predtim jsem mel 10 radu 850W model ktery se ted presunul do meho testovaciho PC a slape dodneska.. A to dostaval kotel s 2xR9 290/2xGTX780/2xGTX980 i 2xGTX980Ti a vsechno utahl se vztycenou hlavou :)

Kdo chce kvalitni a tiche zdroje je opravdu Be Quiet! vyborna volba.

Pochvalim sa. Tento zdroj v 1kW verzii mam doma :).. Super zdroj..

presne tak 1000W je nejlepsi z cele serie hlavne z hlediska hluku ma nejlepsi parametry, proto jsem si ho vybral :)

KDe bys na nej nabral prachy :D AMD ti prece za ty kydy neplati ;-)

Asi DDeho blog :P

Reklama
Reklama