Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Pročistěte své zařízení s Windows 10 a zatočte s nepotřebnými aplikacemi

Nevíte si rady s pomalým počítačem? Slyšíte, jak pevný disk neustále chroupe, přitom počítač není zatížen (zjevnou) náročnou úlohou? Dochází vám místo na interním úložišti? Pak je patrně potřeba začít uvažovat nad vhodnými způsoby údržby operačního systému a další softwarové výbavy.

(Ne)potřebné aplikace

Ačkoli směřujeme k bezúdržbovým řešením, má se to s nimi tak, že nám většinou svazují ruce. Nastává tak boj o svobodu při zachování komfortu. Tyto dvě proměnné se bohužel vylučují. Windows jsou tradičně platformou, kterou lze výrazně ohýbat vlastním potřebám. I ona se však nenápadně přibližuje mobilním platformám.

Takový iOS nebo Windows Phone patří mezi svižná řešení, která nevyžadují ze strany uživatele buď žádnou, nebo minimální údržbu. Což je ideální, pokud chceme moderní technologie rozšiřovat a nevytvářet tzv. digitální propast. Nebo se ji aspoň snažit minimalizovat.

Na druhou stranu jsou tyto platformy svázané s centrálním katalogem aplikací, což je opět z pohledu méně znalého uživatele bezpochyby příjemné a relativně bezpečné řešení, nicméně ztráta možnosti instalací z jiných zdrojů znamená, že se plně svěřujeme do rukou poskytovatele centrálního katalogu. Ten může mít a má moc nad dostupnými aplikacemi – všechny do svého obchodu pustit nemusí. Tím pádem se můžeme ochuzovat o obsah jenom proto, že nás k němu vyšší autorita nepustí.

Ve Windows 10 již je obchod s aplikacemi, ale klasický volnější desktop se neodporoučel
Ve Windows 10 již je obchod s aplikacemi, ale klasický volnější desktop se neodporoučel

Svět Windows je otevřenější a otázku omezenosti nebudeme muset ještě dlouho řešit. I Desítky stále obsahují desktop, jak ho známe, jen s pár vylepšeními. I když se Microsoft snaží uživatele přesměrovat do katalogu Windows Store, kde najdou aplikace na jednom místě, s dostupnými recenzemi a automatickými aktualizacemi, budeme ještě dlouho instalovat klasické programy. Kdoví, jestli nás někdy někdo nebo něco zarazí. Jak se ale vypořádat s údržbou, která je po čase vždycky potřeba?

(Ne)potřebné aplikace

Základním kamenem údržby počítače bude vždycky nejdříve vyházet, co už nepotřebujete. Zní to jako klišé, ale při údržbě cizích počítačů stále narážíme na disky plné programů, které uživatelé nepoužívají. Ty jednak zabírají místo, jednak někdy provozují na pozadí procesy pro automatickou aktualizaci nebo aktivaci nástroje. V dobách rozměrných pevných disků nutně neřešíme ztracené místo.

Na druhou stranu je trendem počítače osazovat úložišti SSD. Ty jsou typicky pekelně rychlé, jenže je jejich nekompromisní výkon vykoupen kompromisem jiným, a sice nízkou kapacitou. To je parametr, jenž se lepší rok od roku, ale vysokokapacitní SSD jsou stále drahá, tedy i mimo možnosti většiny uživatelů, kteří od počítače nepožadují tolik, aby za něj utratili celé jmění. Klasické desktopy lze osadit více úložišti.

Řadu integrovaných aplikací nelze odebrat, přitom jsou často aktualizovány
Řadu integrovaných aplikací nelze odebrat, přitom jsou často aktualizovány

Tam tudíž není problém nasadit menší SSD pro systém a základní aplikace, zatímco data budete skladovat na objemném klasickém pevném disku. Mezitím v noteboocích si podobně vymýšlet nemůžeme. Máme často jen jedno úložiště, takže si musíme dobře rozmyslet, co chceme. Ještě víc to platí pro tablety, kde výměna úložiště běžně není vůbec možná. Přenosná zařízení nás rovněž nutí více šetřit výkonem procesoru a dalších komponent, abychom co nejvíce prodloužili výdrž. Na těchto zařízeních tudíž každý proces navíc bereme jako nepotřebnou zátěž.

Odinstalace aplikací

Nepotřebné programy ve Windows 10 odstraníte tak, že otevřete Tento počítač. V pásu karet otevřete kartu Počítač a klepněte na Odinstalovat nebo změnit program. Přivítá vás prostředí známé ze starších verzí Windows. Označte program k odebrání a klepněte na Odinstalovat. Podotýkám, že v tomto přehledu uvidíte pouze klasické desktopové programy, nikoli aplikace z Windows Storu.

 tomto přehledu neuvidíte moderní aplikace z Windows Storu
V tomto přehledu neuvidíte moderní aplikace z Windows Storu

Pokud nějaké používáte, bude vhodné, abyste otevřeli raději již moderní Nastavení. Najdete ho např. v nabídce Start, když klepnete na tzv. hamburgerové tlačítko. Dále klepněte na Systém | Aplikace a funkce. V tomto přehledu uvidíte jak klasické, tak moderní aplikace z Windows Storu. Pokud bezpečně víte, že aplikace na disku pouze překáží, rozevřete detaily a tlačítkem Odinstalovat ji vykažte z počítače. Odebrání musíte potvrdit ještě druhým tlačítkem Odinstalovat, jež se ukáže.

 V moderním Nastavení již vedle sebe vidíte jak moderní, tak klasické programy
V moderním Nastavení již vedle sebe vidíte jak moderní, tak klasické programy

Nepořádek od výrobce

Výrobci počítačů mají ve zvyku nové stroje obohacovat řadou nepotřebných kusů softwaru, včetně demoverzí antivirů, oblíbený je v tomto směru např. McAfee. Nebojte se tyto nástroje odebrat. Zvykem je, že se uživatelé bojí na předinstalované programy sáhnout. Pamatujte ale na to, že pokud nepotřebujete cloudové zálohování od výrobce počítače, protože používáte jiné řešení, není důvod, aby program nadále překážel na disku. Nepotřebné programy bez milosti vyházejte.

Pokud si vyloženě nevíte rady s tím, co odinstalovat, povolejte na pomoc třeba The PC Decrapifier. Ten vás krok za krokem provede vyčistěním počítače od nepořádku od výrobce a dalších nepotřebných kusů softwaru. Klepněte na Analyze. Po analýze se ukáže, které programy byly vyhodnoceny jako nepřínosné až na obtíž. Bezpečně můžete označit všechno v kategorii Recommended a klepnout na Remove Selected, čímž programy odeberete.

Tři kategorie napovídají, jak bezpečné je odebrat obsažené programy
Tři kategorie napovídají, jak bezpečné je odebrat obsažené programy

V kategorii Questionable byste si již měli dávat pozor. Než program odeberete, raději si o něm něco zjistěte. Pokud nevíte, zda jej můžete bezpečně odstranit, pak to raději nedělejte. The PC Decrapifier se spoléhá na komunitu. Doporučení tedy činí na základě toho, co odstraňují ostatní. Volba ale může být individuální, proto aplikace nikdy neodstraňujte úplně bez rozmyslu. Nástroj je přenosný neinstaluje se.

S volbou, které programy je možné bezpečně odstranit, vám případně pomůže také Should I Remove It. V posledním sloupci Removal % vidíte, jak vysoký je podíl uživatelů, kteří program odebrali. Nízká procenta jsou označena zeleně, vysoká pak červeně. Ukazatel je to tedy více než jasný – pokud aplikaci odebrala polovina uživatelů, nejedná se o něco, co byste měli z počítače automaticky vyhodit i vy. Více informací zobrazíte otevřením detailů a klepnutím na What is it?


Na tomto počítači není nainstalovaná aplikace, kterou by ostatní uživatelé masově odebírali
Na tomto počítači není nainstalovaná aplikace, kterou by ostatní uživatelé masově odebírali

Na webu autorů nástroje se dozvíte více o aplikaci, byť nemusí mít informace ke všem existujícím kusům softwaru. Dojdete-li k rozhodnutí, že bude lepší aplikaci odinstalovat, klepněte na Uninstall. Nástroj Should I Remove It sice musíte nainstalovat, nicméně za to dostanete k dobru příjemnou funkci. Klepněte na Settings a označte Enable program alert notifications. Váš systém pak bude hlídán a budete upozorněni v případě, že byste se chystali nainstalovat program s nevalnou reputací.

To se často může dít, aniž byste o tom věděli. Při instalaci programů stažených z internetu dávejte pozor na to, zda neobsahují přibalené další programy, o něž nestojíte. Zpravidla se jedná o různé lišty nebo doplňky pro prohlížeče, nástroje na optimalizaci systému nebo prohlížeče, typicky pak narazíte na Chrome, jenž se volitelně instaluje např. s Avastem. Pokud budete pozorní, nabídek si všimnete a odmítnete je. Protože je ale snadné je přehlédnout, upozornění ze strany Should I Remove It není vůbec od věci.

 

Integrované aplikace

Ve Windows 10 nás Microsoft bohužel vrací do časů, o nichž jsme si mysleli, že nás minuly. Desítky jsou totiž plné primárně dotykových aplikací, které nelze odebrat. Pokud je ale nevyužíváte, opět se z nich stává ztracené místo na disku, případně proces ujídající procesorový čas. To si ostatně můžete ověřit ve Správci úloh, kde na kartě Historie aplikací | Čas procesoru vidíte, které aplikace na jak dlouho zaměstnávaly procesor.

V tomto případě Fotky spotřebovaly systémové prostředky, i když aplikace nebyla aktivně využívána
V tomto případě Fotky spotřebovaly systémové prostředky,
i když aplikace nebyla aktivně využívána

Pokud aplikaci nevyužíváte, máte o to větší důvod se jí zbavit. Navíc jsou kousky z Windows Storu pravidelně aktualizovány, čímž zatěžují kromě počítače internetové připojení. Protože ale integrované aplikace od Microsoftu ve většině případů nelze odinstalovat, nacházíme se v šachu. Řešení se přesto našlo. Populární CCleaner si s těmito aplikacemi poradí, byť můžeme diskutovat o tom, jestli odebráním nenarušíme chod systému.

Např. Edge vám odebrat dovoleno nebude, což je správně. Kdybyste měli tu možnost, neodebírejte ani Windows Store, neboť skrze něj Windows stahují i další aktualizace. Takový prohlížeč fotek by naproti tomu stabilitu systému ohrozit neměl, takže klidně používejte ten svůj. V CCleaneru navštivte sekci Nástroje | Odinstalovat. Aplikaci označte a klepněte na Odinstalovat. Odebrání si ještě jednou rozmyslete, klepnutím na OK akci potvrďte.

CCleaner umožňuje odinstalovat moderní aplikace od Microsoftu, které přes prostředí Windows standardně odebrat nelze
CCleaner umožňuje odinstalovat moderní aplikace od Microsoftu,
které přes prostředí Windows standardně odebrat nelze

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

No nevím jestli je dobrý nápad vůbec zmiňovat odebírání integrovaných aplikací. Za tohle by autoři Ccleaneru zasloužili urazit ruce.

Je to "velmi" dobrý nápad, osobně vyzkoušeno a provedeno z integrovaných aplikací mi zustalo jen Počasí co mám jako dlaždici ve startu. Jinak všechen ten balast šel do kopru, ty aplikace jako prohlížeč fotografií atd. atd. to je snad od MS vtip co na desktopu nemá co dělat. Na stabilitu či výkon odebrání nemá pražádný vliv, jak jsem se mohl po bezmála 6.měsíčním provozování přesvědčit.

Reklama