Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Rekapitulace možností přihlašování k zařízení a obnova hesla [Windows 10]

Ve Windows 10 se výrazně rozrostly možnosti, jak se přihlásit k účtu. Pokud jste používali Windows 8, nebudou vám neznámé, ale pokud přicházíte z Windows 7, budete se s novinkami muset seznámit. A věřte, že to není ztracený čas.

Pro lokální účty platí, že mohou být bez hesla, tedy zůstanou zcela nechráněné a přihlásíte se pouze klepnutím na příslušné tlačítko. Pokud se ale budete přihlašovat pomocí účtu Microsoft, což je pravděpodobné, a to zejména na tabletu, tak ten bez hesla zůstat nemůže.

Je doporučováno, abyste svůj online účet zabezpečili co nesilnějším heslem, jenže se s tím snižuje nutně uživatelský komfort. Zvlášť na některých typech klávesnic může zabrat dost času, než zadáte všechny znaky. Používat bychom měli i různé symboly, které se prostě nepíší vždy pohodlně. Máte proto dvě až tři další možnosti, jak se přihlašovat snáze a nepřijít přitom o nervy.

V rohu se přepínáte mezi účty, ve středu obrazovky se pak přepnete mezi nastavenými možnostmi přihlášení
V rohu se přepínáte mezi účty, ve středu obrazovky se pak přepnete mezi nastavenými možnostmi přihlášení

PIN

Místo dlouhého hesla můžete zadávat PIN. Jedná se o kombinaci několika čísel, takže se v případě mobilních zařízení ani nemusíte přepínat mezi písmennou a numerickou částí. Místo svého hesla můžete následně PIN zadávat rovněž při operacích, které po vás mohou vyžadovat Windows nebo aplikace. Otevřete Nastavení | Účty | Možnosti přihlášení a v oddílu PIN kód klepněte na Přidat. V dialogu Nastavit PIN kód vyplňte dvakrát požadovanou kombinaci čísel a potvrďte tlačítkem OK.

Tip

Na rozdíl od hesla při přihlašování není vyžadováno potvrzení zadání. Pouze zadáte číselný kód a Windows vás automaticky přihlásí, aniž byste ještě PIN potvrdili např. zmáčknutím klávesy Enter. Proto se nelekejte, jestli se nestala chyba, že vedle pole nevidíte tlačítko pro potvrzení zadaného kódu.

Zadejte číselnou kombinaci. Díky ní nemusíte ohrožovat svůj online účet slabým heslem, přitom bude přihlašování jednoduché
Zadejte číselnou kombinaci. Díky ní nemusíte ohrožovat svůj online účet slabým heslem, přitom bude přihlašování jednoduché

Obrázkové heslo

Na tabletech si oblibu získala různá gesta, která k dotykovým obrazovkám prostě sedí. Microsoft ale neokopíroval to, co můžete znát např. z Androidu. Místo toho vymyslel jiný, ale podobně příjemný způsob, jak se přihlásit ke svému účtu či jak odemknout zařízení. Je ale jasné, že na rozdíl do PINu, jenž je univerzálně použitelný jak na počítačích, tak tabletech, se obrázkové heslo hodí pouze na tablety.

 

Obrázkové heslo stojí na tom, že na obrázku dle vlastního výběru provedete celkem tři gesta. Ta se nejlépe kreslí prstem, byť je teoretické možné je zopakovat také myší. To však nedoporučujeme, není to komfortní a reprodukce se často nezdaří. V Nastavení | Účty | Možnosti přihlášení v oddílu Obrázkové heslo klepněte na Přidat. Bude vyžadováno, abyste nejdříve zadali své standardní heslo. Buď použijte stávající obrázek (klepněte na Použít tento obrázek), nebo tlačítkem Vybrat nový obrázek zvolte jiný. Po výběru vás průvodce vybídne k zadání prvního hesla.

Signalizuje to zvýrazněná číslice jedna v postranním panelu. Co můžete zadat? Prstem se můžete obrazovky pouze dotknout, takže jen vyznačíte bod. Můžete dále kreslit čáry, případně kruhy. Tím jsme možnosti vyčerpali. Gesta se odvíjí od toho, co vidíte na obrázku. Nejspíš neuděláte tečku uprostřed oblohy, to byste se pak těžko znovu trefili. Držte se záchytných bodů, ale zkuste vést svá gesta po ne zcela zjevných místech. Zadejte tedy tři různá gesta a sekvenci si zopakujte.

Obrázkové heslo spočívá v tom, že na vybraném obrázku provedete tři gesta
Obrázkové heslo spočívá v tom, že na vybraném obrázku provedete tři gesta

Pokud se vám povede provést gesta na přibližně stejných místech, průvodce vám poblahopřeje k dokončení. Nyní se můžete přihlašovat tzv. obrázkovým heslem. Tento typ hesla je bezpečný do té doby, než se vám někdo bude dívat přes rameno. Zachytit tři gesta pro většinu lidí není problém, takže se raději tímto způsobem přihlašujte pouze v soukromí, kde vám nikdo nebude stát za zády. Provedená gesta mohou být teoreticky odhadnutelná podle otisků, které zanecháte na dotykové obrazovce. Tolik k potenciálním rizikům.

Tip: Windows Hello

Co ani Windows 8 neměla, je nový bezpečnostní systém Windows Hello, jenž chce usnadnit přihlašování využitím biometrických údajů. Podporuje jednak čtečky otisků prstů, čímž odpadá starost výrobcům počítačů, kteří tak nemusí dodávat vlastní softwarové řešení. Dále je možné se přihlašovat pomocí infrakamery, kterou již najdete v některých nových laptopech. Jedná se o nejpohodlnější způsob, počítač rychle rozpozná vaši tvář a automaticky vás přihlásí. Nevýhodou tohoto řešení ovšem v současnosti může být cena.

Jak vytvořit disk pro obnovení hesla

Tato část návodu je určena pouze pro lokální účty. Kdybyste někdy zapomněli svoje heslo, nemáte moc možností, pokud se před takovou situací nepojistíte. Vaší šancí je vytvořit si záložní klíč na výměnném médiu. Zní to možná složitě, praxe je nicméně jednoduchá. Např. v nabídce Start psaním vyhledejte Uživatelské účty. Tuto funkci totiž Microsoft nepřevedl to moderního prostředí a nové Nastavení vám s tím nepomůže.

Klepněte na Vytvořit disk pro resetování hesla v postranním panelu
Klepněte na Vytvořit disk pro resetování hesla v postranním panelu

Uvidíte přehled svého účtu. V postranním panelu klepněte na Vytvořit disk pro resetování hesla. V dnešní době patrně nebudete uvažovat jiné médium než flash disk. Vyberte si ovšem takový, který denně nevyužíváte na přenášení dat. Ideálně si pořiďte samostatný flash disk určený pouze ke skladování klíče, jenž bude většinu času bezpečně ležet v šuplíku. Klepněte na Další a pokračujte podle pokynů průvodce.

Ve druhém kroku vyberte na seznamu požadovaný flash disk a pokračujte dále. Následuje zadání aktuálního hesla. Vytvoření klíče je rychlé, takže brzy klepnutím na Dokončit průvodce zcela opustíte. K formátování jednotky nedojde, takže pokud máte na flash disku uložená nějaká další data, neztratíte je. Pokud jste dříve vytvořili jiný disk pro resetování hesla, nebude již k případné obnově použitelný.

Pokud si disk pro resetování hesla nevytvoříte, zapomenuté heslo k lokálnímu účtu bude představovat prakticky nepřekonatelný pro
Pokud si disk pro resetování hesla nevytvoříte, zapomenuté heslo k lokálnímu účtu bude představovat prakticky nepřekonatelný problém

Zapomněli jste, jak se přihlásit?

Kdybyste zapomněli své heslo, PIN nebo jinou možnost přihlášení, vždy ji obnovíte v Nastavení | Účty | Možnosti přihlášení. V případě, že jste heslo či jinou možnost nezapomněli, ale chcete jen zadat novou kombinaci, klepněte na Změnit u požadované položky. Pokud jste zapomněli heslo ke svému účtu Microsoft a k počítači se nemůžete přihlásit ani pomocí alternativní metody, protože jste si žádnou nenastavili, není všem dnům konec.

Správa všech možností přihlášení
Správa všech možností přihlášení

Jděte k jinému počítači a v prohlížeči zadejte adresu account.live.com/password/reset. Na této stránce své heslo obnovíte, takže tím získáte přístup ke svým datům a účtu na každém zařízení, které je s ním spojeno.

Pokud ztratíte přístup k samostatnému lokálnímu účtu, připravte si flash disk s klíčem pro obnovení hesla. Jestliže jste si ho nevytvořili, nemůžete pokračovat a k účtu se nedostanete. Po špatném zadání hesla na přihlašovací obrazovce uvidíte pod Nápovědou pro heslo odkaz Resetovat heslo. Klepněte na něj. Pokud jste k počítači dosud nepřipojili výměnné médium s patřičným klíčem, budete k tomu vyzváni

Klepněte na Další, následně v seznamu vyberte správné výměnné médium se zmíněným klíčem. V další fázi zadejte nové heslo, pak ještě jednou a nakonec vyplňte pole Zadejte nápovědu pro heslo. Průvodce vám pogratuluje a vy se poté, co ho opustíte, můžete přihlásit nově vytvořeným heslem. Mějte na paměti, že flash disk s uloženým klíčem představuje riziko, protože kdokoli se tohoto média zmocní, snadno prolomí zabezpečení vašeho účtu.

Možnost resetovat heslo se objeví až po špatném zadání hesla
Možnost resetovat heslo se objeví až po špatném zadání hesla

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Na změnu zapomenutého hesla k lokálnímu účtu existuje několik programů, například http://pogostick.net/~pnh/ntpasswd/. Jeden funkční je i na známém Hiren’s BootCD.

A čím se pin liší od velmi, velmi, velmi slabého hesla?
Jo, pardon, už to vidím: Omezená délka, omezená množina možných znaků, systém sám řekne "už dost, další znaky nepotřebuji" ...
Proč tedy zmiňovat potřebu silného hesla, když stačí slaboučký pin?

Zadání PINu funguje jenom na tom konkrétním zařízení kde byla možnost přihlašování PINem povolena. PIN se nikam neodesílá a zůstává pouze lokální pomůckou. Tudíž i kdyby jste ten PIN znal tak se na jiném zařízení s ním nepřihlásíte!

Přihlásíte - protože uživatel si tam logicky nastaví stejný PIN, aby se mu to nepletlo. A navíc s ním i zaplatíte jeho kartou.

Já jsem samozřejmě tím jiným zařízením myslel zařízení jiného uživatele. Odkoukám PIN rychle utíkám domů se přihlásit a to fungovat nebude.
Když už tedy ukradnete s PINem i notebook (tablet) tak to samozřejmě fungovat může (pokud všude používá PIN a je stejný), kartou taky zaplatíte (pokud uživatel nezjistil ztrátu a kartu z účtu neodregistroval), ale jen na Store Microsoft a tedy pro sebe žádnou výhodu (zboží) nezískáte a jen toho uživatele naštvete ;).

Stejně tak "odkoukám heslo, utíkám domů se přihlásit a to fungovat nebude".

Na zařízení jiného uživatele, pokud na něm bude PIN, tak asi jiný. Ale na zařízení téhož uživatele bude logicky nastavený stejný PIN, jako na jeho mobilu a kreditce. Přece si nebude pamatovat několik PINů!

Nechapu vasi logiku. Uzivatel 1 prijde k uzivateli 2 a odkouka jeho pin do pocitace. Bezi domu ke svemu pocitaci a zadava ten pin. A tady nefunguje. Samozrejme, ze nefunguje, vzdyt je to uplne jine zarizeni, které ma nastavené uplne jiny pin, ci heslo.

Nechápu, co nechápete. Samozřejmě, že pin na jiném počítači nefinguje, ale heslo také ne. Z hlediska bezpečnosti mají tedy stejné vlastnosti, až na to, že heslo může být mnohem silnější, než ten pin, který má omezenou množinu znaků a systém dá najevo (u pinu) potřebný počet znaků. Tedy je pin mnohem, mnohem slabší zabezpečení, než heslo.

Proč by heslo nefungovalo? Pokud znám heslo tak určitě znám i email (případně není problém si ho zjistit) a potom už jde spousta věcí. Vždyť přece pro přihlášení k microsoftímu účtu potřebuji znát email a heslo, nic víc a mám přístup k onedrivu, emailům, kontaktům, kalendáři atd. Nehledě na to, že spousta lidí používá heslo pro většinu služeb (facebook, banky, další emaily apod.)
Takže PIN a heslo k účtu rozhodně nemají stejnou úroveň zabezpečení. PIN neprozradí nic kdežto s heslem máte možnosti otevřené....

Přesně tak. na tom je krásně vidět nesporná výhoda synchronizace všeho možného se vším možným na základě jednoho hesla ... a aby to bylo úplně košer, tak hlavně nezapomenou svázat platební kartu s účtem MS ... to jednak IN a COOL ale hlavně je to strašná výhoda :-D Ale ještě před půl rokem tomu tady nikdo nevěřil, že to žádná výhoda není ...

Reklama