Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Retro: HP Omnibook 6000 – tříkilová čtrnáctka z přelomu tisíciletí

Čtrnáctipalcový notebook s jednojádrovým procesorem na frekvenci 700 MHz a hmotností přes 2,5 kg by dnes asi těžko někoho zaujal. Před dvanácti lety šlo ovšem o horkou novinku s nadstandardní výbavou: Omnibook 6000 měl grafiku od ATi, DVD mechaniku, USB a vydržel na baterii až ke čtyřem hodinám. Jak přežil posledních dvanáct let? Mají se od něj jeho "potomci" co učit?

Představení, design a multimédia

Po relativním úspěchu dubnové retrorecenze Siemensu PCD-4ND s procesorem Intel 80486 jsme se rozhodli s ohlédnutími za starými notebooky pokračovat. Tentokrát nám v redakci uvízl o nějakých pět let novější stroj od HP; ten vedle onoho Siemensu působí jako hotové sci-fi, ale pořád je starý zhruba dvanáct let, což je ve světě informačních technologií celá věčnost.

HP Omnibook 6000

Podle dobových recenzí byl předmět dnešního článku, HP Omnibook 6000, ve své době notebook víceméně střední nebo vyšší střední třídy, ne naprostý highend. Jeho cena, pohybující se okolo 2500 dolarů za nejvyšší verzi s Pentiem III na 700 MHz, 128 MB operační paměti a 18GB diskem byla ale i tak astronomická, zvlášť když přihlédneme k tehdejšímu kurzu dolaru – průměrný kurz ČNB v roce 2000 byl 38,590 korun za dolar, chvílemi se pohyboval i těsně nad 40 CZK/USD. To nasazuje cenu Omnibooku téměř na sto tisíc, a to ještě bez započítání DPH. A to ještě není cena za testovaný kus, ale za model s procesorem na 600 MHz, 64 MB RAM a 6GB diskem... (zdroj: PCWorld.com)

Nestandardní konfigurace

Testovaná konfigurace se od té prodávané v několika ohledech odlišuje, protože počítač během své životnosti dostal pár upgradů. Týká se to hlavně operační paměti, která byla ztrojnásobena – přibyl 256MB modul, což dohromady dává 384 MB paměti. Dále byl výrazně upgradován pevný disk, HP nabízelo kapacity od 6 do 18 GB, tady je gigabajtů rovnou šedesát, a nakonec se notebook dočkal i upgradu operačního systému z nabízených Windows 98 a 2000 na nepochybně všem dobře známé a mnohými dodnes používané Windows XP, vydaný v roce 2001.

 

Z dnešního pohledu Omnibook patří mezi pracovní notebooky – má matný displej, trackpoint, dokovací konektor a přímo hromadu komunikačních rozhraní a rozšiřujících portů. Potíž s tímhle označením je v tom, že přišel na trh v době kdy jiné než pracovní notebooky téměř neexistovaly – přenosné počítače stály hromadu peněz a domácí uživatelé nepotřebovali mobilitu natolik, aby za notebook dali přes sto tisíc. Boom přenosných počítačů přišel až o pár let později, takže okolo roku 2000 byly pracovní notebooky v podstatě všechny. Omnibook 6000 ovšem měl co nabídnout i těm, kdo se chtěli mimo práce i trochu pobavit – měl proto třeba i volitelnou čtečku disků DVD pro přehrávání filmů; ta je i u "testované" konfigurace. Kromě toho byla k dispozici vypalovačka CD-RW.

HP Omnibook 6000
ProcesorIntel Pentium III 700 MHz
Operační paměť384 MB (128 + 256 MB SDRAM)
Pevný disk60 GB 5400 ot./min., UDMA/100
Optická mechanikaDVD-ROM
Displej14,1″, 1024 × 768 px, matný
Grafická kartaATi Rage Mobility (8 MB, AGP)
Rozhraní
Výstupy na monitoryVGA
Porty (s výjimkou USB)Faxmodem, LAN, COM, LPT, PS/2, 3× 3,5mm audio,
dokovací konektor (PCI 240pin), PCMCIA (2× typ II nebo 1× typ III), IrDA
Počet portů USB1× 1.1
Zabezpečenízámek Kensington
Rozměry, baterie
Rozměry315 × 261 × 32 mm
Hmotnost2,8 kg
Baterie65 Wh, 8 článků
Výkon napájecího adaptéru60 W

Notebook s křidélky

Barevně je Omnibook dost nenápadný; kombinace různých odstínů šedé a stříbrného víka asi těžko někoho oslní. Nevypadá ale vůbec špatně. Kvádrovitý tvar oživují jednak zaoblené hrany, ale především rozšiřující se základna – na obou bocích vepředu jsou plastové výstupky, které notebook krásně oživují a odlišují. Na druhou stranu ale nejsou příliš velké, takže by neměly při transportu v brašně dělat příliš problémů.

Displej má úhlopříčku 14,1″, ale notebook mi opticky připadá dost rozměrný. Určitě na tom má svůj podíl tloušťka přesahující 3 centimetry, ale také v dnešní době netradiční (a dříve naopak zcela běžný) poměr stran 4:3. Po tom, co mi rukama prošly desítky notebooků s displeji ve formátu 16:9, mi to prostě přijde jako z jiného světa. V řadě Omnibook 6000 byl mimochodem k dispozici i patnáctipalcový model; kdesi jsem našel dokonce zmínku o tom, že snad mělo být na této úhlopříčce k dispozici i rozlišení 1600 × 1200 px, což by bylo zcela geniální, ale dobový datasheet od HP to nepotvrzuje, uvádí i u patnáctky rozlišení XGA, tedy 1024 × 768 bodů, přítomné i na čtrnáctipalcových modelech.

Body navíc HP rozhodně získává za rámeček displeje: je velmi tenký, spodní hrana má tak centimetr, boční jsou ještě užší. Z toho by si dnešní výrobci měli vzít příklad, moderní notebooky mívají rámečky okolo displejů klidně i dvojnásobné a vypadá to ošklivě. Tady prostě displej zabírá podstatnou část víka, vypadá to dobře a je to účelné.

Mimochodem, na víku je přítomná jedna zajímavost: logo výrobce je vzhůru nohama. Je otočené tak, abyste jej viděli vy když notebook otevíráte třeba na stole; na dnešních počítačích bývá tak, aby jej viděli všichni ostatní, když je notebook otevřený. U Omnibooku 6000 logo vypadá jako "dy" namísto písmen "hp".

Displej samotný má zmíněné rozlišení displeje 1024 × 768 bodů. V roce 2000 zcela běžný standard, naopak to, že i v roce 2012 všichni výrobci bez rozdílu cpou na většinu svých notebooků displeje schopné zobrazit oněch 768 bodů na výšku, je přímo trestuhodné. Ale zpět k HP – displej má matrici TN, pozorovací úhly nejsou nic moc, odezva také ne a bílá barva taky není zrovna bílá, má nádech lehce do červena; po dvanácti letech jsem ale čekal horší zážitek. Ve spodní části dost výrazně prosvítá podsvícení, ale většina vyjmenovaných problémů (všechny až na pozorovací úhly) bude dost pravděpodobně souviset s nemalým věkem notebooku.

Když už mluvím o displeji, zmíním se i o zvuku: zvukový čip je od ESS (typ ES1983S Maestro-3i), notebook má dva dnes již dost hrozivě znějící reproduktory u kloubů displeje (jak zněly kdysi těžko soudit). Zajímavá je trojice audio jacků umístěných na pravém boku – kromě vstupu pro mikrofon a výstupu na sluchátka je tu i Line-In – a také se mi líbí separátní tlačítka pro ovládání hlasitosti a rychlé vypnutí zvuku; to dnes už dělá málokdo. Jen je trochu nemilé, že jeden stisk kolébkového tlačítka ovládání hlasitosti znamená posun o jednu úroveň (z jedenatřiceti); držením se neposouvá dále, takže pokud chcete ztlumit zvuk z maxima na polovinu, musíte tlačítko zmáčknout patnáctkrát. To je ale jen záležitost ovládacího softwaru v důsledku upgradu systému; kromě tohoto jsem měl problém zprovoznit třeba i "simulovaný" numerický blok.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Ten nevypadá vůbec zle na svou dobu. V roce 2003 jsem měl podobně rychlý a vybavený desktop.

A s tím displejem - 4:3 je fajn, ale 16:10 je ideál. Vůbec nechápu, proč se skoro všichni výrobci posouvají k nudli 16:9.

Pěkná recenze :-)
Jen bych měl výhrady k použitému slovu "vystužený" ve druhé kapitole .. Ledaže by pevnost notebooku měly na starost stuhy :-)

Díky za upozornění, sypu si popel na hlavu :)

Hezká recenze, mám podobný muzejní kousek jen IBM ThinkPad T22, řekl bych kromě menšího hdd stejná konfigurace, stejný rok výroby a úplně stejná portová konfigurace, jem mu chybí touchapd (trackpoint only:) a navíc má tu úžasnou lampičku :) I po tolika letech plně funkční (kromě baterie samozřejmě) pogumovaný povrch je super a panty stále pevné jako skála :) Občas stále využívaný pro svůj COM port, když nejde nějaká UPS nebo větší Switch, přes Comák se to chytne vždy :) Věřim že někde ve fabrikách jsou za tyhle starý booky s COMama vděčný:)

tak za tenhle bych klidně vyměnil i můj ASUS K53SV - SX768V,a to kvůli Windows 98 a Me

To je nostalgie, měl jsem trochu novější HP OmniBook 6100 v konfiguraci: Pentium IIIm 933Mhz ULV, 256MB SD RAM, 20GB HDD IBM, DVD-ROM, mini PCI 802.11b (11Mbps Actiontec)Wi-Fi,LCD 14.1“ 1024x768, licence W98, používal jsem XP sp2. Koupil jsem jej repasovaný na podzim 2005, v té době nešlo koupit nový notebook pod 20k a za 20k byl nejlevnější acer v legendárním rozpadajícím se designu Folio 1,4 Ghz celeron, 256MB RAM, 40GB HDD, intel grafika, wi-fi. Proto jsem se rozhodl pro starší repas stroj.
https://skydrive.live.com/?cid=C838BBCA47B6D01B&id=C838BBCA47B6D01B%2120...
https://skydrive.live.com/?cid=C838BBCA47B6D01B&id=C838BBCA47B6D01B%2120...
Notebook jsem vybíral na Brněnské pobočce firmy device.cz, spousta obdobně starých notebooků compaq, dell a jiných mělo problémy s otlačením klávesnice na displej, omnibook6100 nikoliv. Klávesnici jsem měl s velkým enterem, ale opravdu se hodně prohýbala, v oblasti šipek byla dokonce trochu „odlepená“ Popisky klávesnice byly francouzské AZERTY (můj 6100 byl dovezen z Francie) v té době jsem se učil psát všemi deseti a tak jsem nemohl podvádět díváním se na klávesnici :D
Displej kvalitami moc neoplýval, barvy byly hodně vybledlé, celkem hrubý rastr(jen trochu horší než na dnešních 15,6“ s 1366*768) a slabé pozorovací úhly. Ovládací  „prvek“ zvuku na straně jsem si velice rychle oblíbil, kolébkový spínač měl jemnou odezvu, takže se dal mačkat velice rychle po sobě, po zmáčknutí tlačítka na ztlumení všech zvuků se rozsvítila žlutá LED, perfektní! Hned pod kolébkovým přepínačem byl průhledný plast integrovaného infraportu. U 6100 byl na druhé straně naproti ovládání zvuku spínač interní wi-fi, kolem tlačítka byl kousek průhledného tmavého plastu a při aktivaci wi-fi se okolí tlačítka podsvítilo modrou LED, vypadalo to dobře a světlo bylo tlumené, takže nerušilo.
Optická mechanika vysunující se směrem dopředu byla dost nešikovná, zejména při práci na klíně nebo v autobuse. Nutno dodat, že šachta na optickou mechaniku byla univerzální jako ultrabay na dnešních thinkpadech. Mechanika se dala snadno vysunout (dokonce myslím že to šlo i za chodu) a nahradit FDD mechanikou, nebo sekundární baterií. FDD mechanika šla připojit i do zadního LPT portu. I když v roce 2005 už to bylo celkem k ničemu. 6100 měl v zadu 2 USB porty i když stále v pomalé verzi 1.1 a na levé straně bylo navíc S-video.
HW, měl jsem ULV Pentium III 933Mhz takže se sníženou spotřebou, bez zátěže se podtaktovával na 733Mhz  v kombinaci s 256MB RAM na něm krásně běhaly XP sp2, notebook brzil jen pomalý disk. Grafika ATI RAGE měla oproti 6000 ne 8, ale 16MB vlastní paměti a bezproblému jsem hrál CS 1.6, jen když někdo hodil kouřový granát šly FPS dolů a také tam byl problém s průhledností takže jsem skoro nic neviděl, a to občas vědomě zneužívali protihráči :D
Co jsem na tomto notebooku měl opravdu rád bylo to ticho, při kancelářské činnosti se ventilátor prostě nezapínal notebook pracoval pasivně a byl slyšet jen tichý šum disku. Ventilátor se spustil až po dlouhodobé zátěži CPU a GPU. Ze spodní strany notebook brutálně topil, ale až tak po hodině a půl činnosti (díky ULV procesoru) a to tak že i spodní strana desky stolu byla rozpálená :D
Baterie obsahovala kvalitní články Panasonic a měla LED ukazatel nabití, podobně jako mají některé dnešní DELLy.
Plasty a zpracování, můj kus vypadal mnohem lépe než 6000 na fotografiích, asi jsem měl štěstí na zachovalý kus, ani nějaké vrzaní mi neutkvělo v paměti. Ani u pantů si nevzpomínám na žádný problém, ale je fakt že u 6100 byly jiné. Notebook jsem přenášel v normálním batohu mezi A4 sešity, žádná extra kapsa na notebook. Jen se odlamovaly drobné výstupky  držící pružinky na dvířkách PCMCIA karet a dokovacího portu, takže se ty dvířka automaticky nezavíraly, ale jak vidím na fotkách 6000 tak jsou dvířka PCMCIA karet vyrvaná úplně.
Nostalgicky vzpomínám jak při cestě do školy v pondělí 4:30 ráno v -22°C venku sněžilo a burácela vichřice, v nádrži autobusu zamrzla nafta a já v tom promrzlém autobusu (Karosa řady 700) čekal skoro 3h na náhradní dopravu, hřál se o notebook a do uší mi hrála tehdejší pecka http://www.youtube.com/watch?v=6yP4Nm86yk0 Nakonec jsem byl stejně tak promrzlý, že jsem po pár dnech dostal horečky a dva týdny marodil.
Zlaté časy, když jsem surfoval přes integrovaný 56k modem, připojoval 82cm CRT SONY televizi přes S-VIDEO výstup, přeposílal obrázky a hudbu přes integrovaný IrDa port do sony-ericssonu K700i a K750i(že to ale trvalo), na intru po večerce potají sledoval film Pád třetí říše v DVD kvalitě a programoval v pascalu. Na podzim 2006 jsem HP OmniBook6100 bohužel prodal a koupil příšernost jménem Asus A6Km, ale to už je jiný příběh….

Reklama
Reklama