Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Výzva: Bezhlučné PC s pasivní GTX 970 a přetaktovaným Skylakem ve 13 litrech

Moderní herní sestava s pořádným výkonem, objemem třikrát menším než má midi-tower, navíc s bezhlučným chlazením grafické karty i procesoru. Šílenství?

Výkonnější a tišší

Tichý, malý a výkonný počítač z našeho projektu jsme trochu překopali – nyní je ještě výkonnější a tišší. Až na jediný systémový ventilátor má všechno pasivní, bez mechanického pohybu, tedy bezhlučné.

Úkolem původní sestavy bylo hraničně se přiblížit ke třem výše zmíněným klíčovým vlastnostem za pomoci běžně dostupných komponent, které nevyžadovaly žádnou úpravu, respektive zásah do konstrukce. Tedy tak, aby mohla konfigurace jít případně do prodeje. V neposlední řadě měl být tento počítač inspirací pro výrobce hotových sestav. My jsme s ním ale v jistých ohledech naprosto spokojeni nebyli a protože jsme v hardwarovém magazínu, podrobili jsme ho ještě uživatelským vylepšením, jejichž úkolem je maximalizovat tichý chod i výkon.

Mnozí z vás se při ceně 34 000 Kč/1250 eur neztotožnili s použitím grafické karty GTX 960 vhodné spíše do podstatně levnějších počítačů. Ten náš byl ale dost atypický, nebral příliš ohled na poměr cena/výkon a cokoliv výkonnějšího by bylo zároveň hlučnější, tedy v rozporu se základními rysy, na kterých tento koncept zakládá.

Projekt: Tichý mini počítač s herným výkonom
Z dílny ExtraHardware: extrémně tichý mini-počítač s herním výkonem (projekt)

Skvělé chlazení Asusu – Strix  na každé kartě (i slabší GTX 950 je příliš dlouhá) přesahuje 17cm omezení jinak perfektní skříňky Raijintek Metis. Zkrácená GTX 970 Mini s DirectCU rozměrově vyhovuje, je ale hlučnější, hlavně v zátěži. Na druhé straně, 145W TDP u GTX 970 není natolik vysoké, aby bylo hned jasné, že je pokus o pasivní chlazení (samozřejmě s přiměřeným chladičem) nesmysl.

 

Karta od Asusu má však udávaný max. tepelný výkon o 20 W vyšší. S napětím směrem dolů nepohneme a úpravu BIOSu nám její poskytovatel neschválil – podle vzoru referenční verze ji tedy v případě potřeby bohužel nepřizpůsobíme. Pozitivem je, že nemá až tak daleko odRadeonu R9 Fury X a 175W Fury Nano, což umožní pěkné stanovení limitů pasivního chlazení. Zda aktuální třetí verze kdysi populárního chladiče Arctic Accelero v naší skříňce s přece jen slabší cirkulací vzduchu selže a nezvládne ani GTX 970, nebo bude mít ještě rezervu, je otázkou.

Asus GeForce GTX 970 DirectCU Mini Asus GeForce GTX 970 DirectCU Mini

Boj s grafickou kartou...

Chladiče třetích stran jsou již těžce na ústupu. To je ale v době dostatečně účinných nereferenčních modelů, kterými je vybavena drtivá většina karet, pochopitelné. Naší jednoznačnou volbou na výměnu DirectCU Mini bylo Accelero S3. Je z posledních, co mají velkou vyzařovací plochu a široké rozestupy mezi žebry, které jsou vodou na mlýn pro pasivní chlazení.

Grafické karty GTX 970 podpora Accelera S3 nezahrnuje. Ne však pro nekompatibilní montážní rozteč, ta je v pořádku. Hlavním důvodem je nevyřešené chlazení MOSFETu. Musíte si tak pomoci buď dokoupením nějakých pasivů zvlášť, nebo podomácku.

K úspěšnému výsledku stačí, když budete pracovat s tím, co nabízí příslušenství Accelera S3. Jednou z jeho předností je velký backplate s mohutným žebrováním (v případě malé GTX 970 jej na zamýšlený účel netřeba, bude stačit stock, co se dodává spolu s kartou). Pokud ho nevyužijete jinak, lépe, a nemáte po ruce žádný jiný materiál, můžete vše potřebné (na VRM i paměti) vysoustružit z něj. My jsme použili sadu Arctic VR Heatsink 3, v níž jsou pasivy na VRAM už pěkně připravené a nevyžadují žádnou úpravu.

Ježka na napájecí kaskádu bylo třeba pilkou zeštíhlit na 14 mm, aby se vešel do prostoru mezi fáze a kondenzátory. Jelikož jde o nejkritičtější část celého chlazení, platí, čím více "železa", tím lépe. Vy ale určitě vymyslíte i účinnější pasiv s větším hřebenem.

Upravený chladič Accelero S3

...a prostorom všeobecně

Řezání se nevyhnul ani chladič GPU. Ten bylo nutné zkrátit zhruba na délku grafické karty. Za třetí heatpipe od základny jsme ho nůžkami na plech ustřihli tak, abychom neporušili spoje (obepínání) s teplovodivou trubičkou. Pak je ho třeba šetrně vyhnout o pár čísel nahoru, což je také jediný důvod, proč jsme do pasivu zasahovali. Aby se do skříňky vešel a s ničím nebyl v konfliktu, musí být zhruba zarovnán s končícím PCB grafické karty a zvednutý výrazně nad úroveň zdroje, aby nekolidoval s jeho konstrukcí a pak i kabeláží.

I přes tuto úpravu do druhé části pasivu se zkráceným žebrováním zasahuje hrubý svazek 24pinového konektoru. Proto jsme v kolizních místech několik lamel posunuli blíže k jádru. A aby toho nebylo málo, proti našim úpravám byl i síťový napájecí kabel s jeho konektorem, který také tlačil do rozměrného radiátoru. Závěrem jsme tedy ještě nějaké to žebro ohnuli a vytvořili cestičku i k nádrži elektrické energie.

Upravený chladič Accelero S3 Upravený chladič Accelero S3 s Asus GeForce GTX 970 DirectCU Mini

Výsledek, co si budeme povídat, nevypadá zrovna vábně, podstatné ale je, že funguje. Před zakrytováním bočnic jsme ještě, s ohledem na co nejefektivnější chlazení, pozastrkovali mohutnou kabeláž do každé spáry. Ať jsme se snažili sebevíc, hlavně na pravé, trochu vyduté bočnici, bylo vidět, že je uvnitř poněkud méně prostoru, než by bylo ideální.

Výzva: Bezhlučný PC s pasívnou GeForce GTX 970 a pretaktovaným Skylakom v 13 litroch
Výzva: Bezhlučné PC s pasivní GeForce GTX 970 a přetaktovaným Skylakem ve třinácti litrech

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Hezká ukázka toho , že vše má své limity . Že nelze bezhlučný výkon sloučit s pasívním řešením v miniaturní skříni z běžně dostupných komponent .

Do textu asi zasahoval sotek :
"Výsledek ale situaci řeší." Spis neresi, ze? :-) Navic bych spis pouzil "nevyresil".

Díky za upozornenie, opravené.

Těžké amatérství smrdí z celého projektu, taky jste mohli trošku použít funkční ruce a mozek.......

Ďakujeme za názor a konštruktívne pripomienky :)

Snaží se, ale zatím nestačí na tomshardware, tam jsou občas velmi zajímevé buildy.

V prvom rade musím pochváliť autora za článok, aj keď to nie je úplne podľa mojich predstáv, je to celkom pekné čítanie. :)
Teraz pár poznámok k článku (čisto môj subjektívny názor):
- Pasívna prevádzka v takejto skrinke je nonsens, zvlášť pri zvolených komponentoch
- na daný typ a konštrukciu skrinky zle zvolený zdroj. Ak by bol zdroj typu SFX, bolo by dostatok miesta aj na kabeláž a aj na lepšie chladenú grafiku. Keďže formát ITX nie je zrovna najlacnejší určite by som zvolil kompromis vo veľkosti zdroja ako slabej GPU. Samozrejme nepredpokladám, že niekto by do takejto skrinky dal 980TI či niečo podobné.
- po internete kolujú fotky, kde sú vyvŕtané otvory do vrchného plechu. Išlo by toto otestovať spolu s prídavným ventilátorom?
Osobne by som zvolil skôr skrinku Cooltek U2 resp. U3 v závislosti od dosky.
Ešte raz ďakujem za zaujímavé čítanie.

Tiež ma hneď napadla perforácia na strope, vzhľadom na koncepciu skrine by to bolo efektívne riešenie pre pasívne chladenie grafiky. Ale 970-ke by to aj tak nepomohlo, na pasívnu prevádzku je to už príliš pažravá karta. Tieto S-kové chladiče od AC utiahnu pasívne cca 100W, pri dobrom airflow 110-120, podľa toho čo mám odskúšané. Keby takto ošetrili tú pôvodnú 960, tak by to pekne vyšlo, ale článok by stratil tú výpovednú hodnotu, takto sme si potvrdili, že to nejde. :) Bohužiaľ keďže trčíme už 4 roky na 28 nm, tak nám výkon 100-wattových grafík stojí viac-menej na mieste. :(

Snáď tento rok s novým procesom konečne svitne na lepšie časy aj v úspornejšom segmente a potom by mohli mať takéto mašinky celkom zaujímavý výkon.

Inak vďaka redakcii za článok, aj keď dalo sa tušiť ako to dopadne. Kvitujem, že vás neodradila nutnosť zmodovať pasív, aj keď takým ghetto štýlom. :)

P.S.: Možno ste sa nemuseli tak striktne držať čo najmenšej skrine. Napr. taká Silverstoe TJ-08E je ako stvorená na relatívne malú ale výkonnú zostavu... na mATX bedňu je veľmi kompaktná, zdroj pod stropom s perforáciou hore by sa dal krásne využiť na odvetranie pasívneho zdroja, a miesta pre grafiku je habadej na aftermarket riešenia aj pre takú kartu ako je GTX970. Doslova si to pýta pokusy s pasívnym chladením. Ale chápem prečo ste si zvolili takýto koncept.

Jenze neexistuje jediny duvod, proc kartu typu GTX 970 chladit pasivne. Rikate, ze Skove chladice AC uchladi pasivne 100-120W s airflow. Jenze kdyz mate ve skrini ventilatory pro airflow, je z hlediska hlucnosti naprosto zbytecne mit ostatni komponenty chlazeny pasivne. To vlastne vůbec nedává smysl. Moje zkusenosti je, ze 120mm noctue, co zregulujete na 250 (ale klidne i 400 RPM), proste nejsou ve skrini slyset, ani v noci, kdy je klid. A troufnu si, ze 120mm vetrak na 200-400 RPM hodne zvysi TDP, ktere AC dokaze zvladnout.

To by bolo ideálne, úplne bez fanov a najlepšie aj bez HDD, keď už to máme brať fanaticky... a hlavne bez pískajúcich cievok. :))

Určite súhlasím s tým, že kvalitný ventilátor zregulovaný na hranicu 300 rpm je omnoho efektívnejšie riešenie než sa zubami-nechtami držať pasívnej prevádzky a akusticky v bežnom prostredí je to 99% času nerozoznateľné od pasívu.

S kartou do 80W by to šlo aj bez systémového chladenia, v skrini s dobrým "komínovým efektom", tam si fyzika poradí sama. Lenže to už sú ďalšie kompromisy vo výkone a tam už ide o to či je bezhlučná prevádzka tak veľká priorita, aby sa upustilo od výkonu. Každopádne mám rád také pokusy. :)

Jako pasivne chlazene PC jsou cool a taky jsem takovy chtel. Ale kdyz jsem si uvedomil ty kompromisy (drahy pasivni zdroj, nevykonna pasivni grafika, nebo vykonnejsi, ale s rucnimi zasahy primo do grafiky, jako je vymena chladice) a praci s tim, vykaslal jsem si na to, a postavil si PC s ventilatory na 300 rpm. A proste problem s hlukem je vyreseny uplne stejne. Ano, zjednodusil jsem si to, a chladic na 970 jsem nechal tak, jak je, takze PC je trochu (!) slyset, kdyz se hraji hry. Nicmene i tak je tizsi nez standardni PC bez uprav pro tichost a s box chladicem. A ta ta trocha hluku mi pri hrani nevadi, uz jen proto, ze to proste prehlusi hluk ze hry samotne.

Asi tak, ja riešim aftermarket chladič aj na VGA vlastne už na tretej grafike v rade a od toho už asi neupustím /aktuálne GTX780 + Prolimatech MK-26/. Priorita je netočiť viac než 400 rpm mimo záťaž, v záťaži do 600-800 rpm na chladičoch. Airflow v skrinke podobne s tým, že dva fany robia základný airflow cca 400-700 rpm /intake na podlahe pod grafikou, outtake vzadu za CPU chladičom/, plus ďalšie fany v bedni fungujú polopasívne, v záťaži prifukujú na 400 rpm a v idle sa vypínajú. Som s tým úplne v pohode, ale vždy ma lákalo postaviť aj niečo ešte tichšie, len s tým HW čo je to už fakt nejde, ak nepočítam skladanú vodu, ale to je iná kapitola a tiež to má svoje výzvy.

Cooltek U2 jsme delali, vcetne GTX 970, ale cele se to muselo porozsroubovat jelikoz je tam na milimetry. Tim ze je v Cooleku vse vzhuru nohama, a jsou otvory v dolnim plechu, neni s tim za behu her zadny problem.

Pěkný článek :)

Kdyz to shrnu, tak spatne popsany zamer, neni to poradne vysvetleno o co se vlastne autor snazi, nedostatecny fotky a i logicky pokus nedava smysl.
Kdo ma trochu zkusenosti nemusi tohle stavet, aby mohl napsat, ze se to uvari.

Pokud chce nekdo ticho, tak to nebude rvat za kazdou cenu do maly skrine a pokud chce nekdo malou a vykonou skrin na LAN party, tak tam zase o ticho tolik nejde. Realnej use case je proste ticha, ale vetsi domaci skrin.. kde nejvetsi problem hlucnosti je stejne mechanickej disk, byt v silenceru tak porad rve a SSDcka jsou porad jeste moc drahy na lokalni datovy uloziste (2TB cca 20k, za pulku uz si to predstavit umim).

Čo konkrétne je zle popísane? Zámer snáď uvádzam jasne: dostať do čo najmenšieho priestoru čo najvyšší výkon pri čo najnižšej hlučnosti.

Nehľadajte v tom nejakú praktičnosť, a už vôbec nie to, že by som túto zostavu dával za vzor "ako na to" :)

Skrátka, sme na ExtraHardware a experimentujeme, určujeme hranice. Čo konkrétne vám vo fotogalérii chýba? Čo nedáva zmysel? GTX 960 je takto uchalditeľná, latku sme si s GTX 970 ale postavili vyššie, ktorá by bola po dorobeni perforacii na strope a tichom ofuku tiež použiteľná. V závere predsa píšem, misia neuspešná, ale...

Pro snížení teplot bych zkusil změnit orientaci základní desky jako u normálních skříni, viz http://www.sweclockers.com/forum/trad/1356949-elegance-by-metallicacid?p=1

Reklama
Reklama