Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Xtreamer Ultra 2 Deluxe: nejlepší přehrávač MKV (recenze)

Multimediální přehrávače umožňují sledovat stažené filmy a seriály na velké televizi. HTPC bývají složité, malé jednoúčelové HD přehrávače nezvládají vše, Xtreamer Ultra má to nejlepší z obou.

Konstrukce, parametry

Xtreamer, který vyrábí především HD přehrávače, přišel před rokem s modelem Ultra, který kombinoval výhody počítače HTPC s jednoduchostí HD přehrávačů. Po roce je tu nový model Xtreamer Ultra II a ač zní předchozí popis složitě, jde o jednoduché jednoúčelové zařízení: počítač s procesorem Intel Atom a operačním systémem Linux s přehrávačem XBMC v malinkém šasi podobném HD přehrávačům.

Xtreamer Ultra II

Xtreamer Ultra II

Xtreamer Ultra II

Xtreamer Ultra II

Parametry
Cena9 390 Kč
ZapůjčilUMAX
Xtreamer Ultra 2 Deluxe
síťgigabit LAN, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth EDR 2.1
připojení pro externí/interní disky
2× USB 3.0, 4× USB / slot pro 2,5" SATA
TV výstup / audio výstupHDMI 1.4a, 7.1 audio (S/PDIF optický)
procesor, grafický čip, RAM
2,13 GHz Dual Core Intel Atom D2700, Nvidia GeForce GT520M, 4 GB DDR3
příslušenstvíHDMI kabel, dálkové ovládání
OSOpenelec XBMC na 32 GB mSATA SSD
rozměry5 × 21 × 14 cm
Podpora formátů
AVI (MPEG4 XviD)ano
MP4 (MPEG4):ano
MKV (720p, AVC):ano
MKV (1080p, AVC):ano
MKV (Galaxy Quest):nezvládl detekovat stopáž, přehrávání ok
MKV (Samsung Oceanic Life):ano
WEBM (VP8, Vorbis):ano
WMV (WMV1):ano
MOV (MPEG4 QuickTime):ano
TS (MPEG-TS):ano
MP3 a FLAC
ano

Na přední straně najdete velké zapínací tlačítko, LED indikaci, dvojici USB 2.0 a reset. Vzadu potom další dva starší USB, dva rychlé USB 3.0, jacky pro sluchátka s mikrofonem a optický výstup S/PDIF. Vedle je konektor EXIR pro připojení externího infračerveného modulu. K televizi lze přehrávač připojit přes HDMI, případně k monitoru přes DVI-I. Trochu mi chybí cinche pro zvukový výstup; ač je stejně nepoužívám a zvuk beru spolu s obrazem přes HDMI.

 

Xtreamer Ultra II je orientován na výšku. Z obou stran má žebrování, protože Atom (sic) nepatří mezi nejúspornější procesory. Pokud sundáte horní kryt, objeví se slot pro 2,5" disky a chladič, který narozdíl od trochu ozdobného žebrování skutečně chladí. V klidu je přehrávač poměrně tichý, v zátěži se více projeví ventilátor. Ten ale vadí jen spícím osobám, při sledování filmu jej neuslyšíte.

Ke zdroji filmů je nejlépe připojit Xtreamer přes síťový kabel LAN, ale nový Ultra 2 má v základu i anténu pro Wi-Fi. Přes kabel je to ale vždy lepší, Wi-Fi použijte jen pokud nemáte kudy vést kabel. Napájení je řešeno jako externí adaptér.

Uvnitř bije dvoujádrový procesor Intel Atom D2700 na frekvenci 2,13 GHz, který má oproti staršímu D525 použitém v prvním Xtremaeru Ultra menší TDP (jen 10 W) a je postaven na 32nm technologii. Operační systém je uložen na SSD disku připojeném přes mSATA.

Přehled testovaných formátů
AVI (MPEG4 XviD)klasický videosoubor s nízkým rozlišením, měly by jej zvládnout naprosto všechny přehrávače
MP4 (MPEG4)video stažené z Youtube. Tento formát bývá často uvnitř kontejneru MKV
MKV (720p, AVC)jeden díl seriálu ve vysokém rozlišení z iTunes (WEB-DL)
MKV (1080p, AVC)Blu-ray rip s vyšším datovým tokem (14 Mb/s)
MKV (Galaxy Quest) video s problémovým kodekem a DTS zvukem
MKV (Samsung Oceanic Life)velmi náročné video s datovým tokem 40 Mb/s
WEBM (VP8, Vorbis)nový videoformát od Googlu, například jsou v něm videa na Youtube
MKV (3D)trojrozměrné video Sea Rex od IMAXu
WMV (WMV1)Windows Media Video, tento formát je na ústupu
MOV (MPEG4 QuickTime)videoformát používaný převážně na počítačích Apple
TS (MPEG-TS)videosoubor z disku Blu-ray
Pro audio jsme vyzkoušeli přehrávání MP3 a bezztrátového FLAC


Pokud využijete slot pro 2,5" disky, můžete mít filmy uložené lokálně. Další možností je mít vše na externím disku (přes USB 3.0), ale pokud máte doma NAS, není co řešit – místem pro uložené filmy je on.

V příslušenství najdete HDMI kabel a dálkové ovládání, které je snad pro všechny Xtreamery stejné. Zde se ale liší některými prohozenými klávesami, například se nově objevilo tlačítko s logem Windows. Všechna tlačítka jsou provedena z kontrastního materiálu, který v noci po nasvícení ze dne trochu svítí, nicméně popisky stejně bez trochu externího světla nepřečtete. Dálkové ovládání je jinak celkem povedené –sice směrové, ale přehrávač na něj reaguje velmi svižně.

Xtreamer Ultra II má ve stand-by spotřebu 1 W. Po zapnutí mu trvá zhruba 30 sekund, než je připraven. Během přehrávání filmu si řekne o 25 W. To jsou všechno standardní hodnoty, ovšem na to, že jde vlastně o HTPC, jsou velmi dobré.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

ento model od firmy xtreamer je vcelku vydarený veľkým plusom je hlavne ten procák len nechápem použitie zbitočne drahej grafiky od nvidii keď tam kľudne mohla stačiť aj nejaká Intel®HD Graphics

Reklama
Reklama