Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Testík: jak velký účinek má CCleaner na rychlost spuštění počítače

Rozhodli jsme se odpovědět na otázku, která nás pálí již od vzniku CCleaneru a jemu podobných softwarových čističů. Projeví se nějak údržba počítače na času potřebném ke spuštění? Má cenu promazávat registr a složky s dočasnými soubory? Na tyto dotazy si nyní odpovíme.

Přinejmenším od dob CCleaneru jsou softwarové čističe nesmírně populární. Do té doby pouze někteří věděli, kterých pár adresářů lze bezpečně vyprázdnit, protože obsahují pouhé dočasné soubory. A ty už povětšinou dávno nikdo nepotřebuje, takže vám jednak zabírají místo na disku, jednak mohou snižovat výkon počítače. Výsledky čištění disku od zbytečných souborů se často zpochybňují, podle některých jde o naprosto zbytečnou činnost. Známe však scénář, kdy vám bude CCleaner (nebo jemu podobné nástroje) stoprocentně užitečný. Cena disků SSD klesá, avšak s jejich kapacitou to není nijak slavné.

Pokud máte v počítači namísto klasického pevného disku tuto moderní technologii – a tato pravděpodobnost postupně stoupá –, oceníte každý megabajt, který vám čistič uspoří. Místa na takových discích opravdu není nikdy dost, takže tam pravidelná údržba neuškodí právě z popsaného důvodu. A co ostatní počítače? Vyplatí se tam vytahovat z rukávu CCleaner? Abychom si v tomto udělali alespoň trochu jasno, rozhodli jsme se provést takovém malé a nevinné měření. Přesně jsme chtěli zjistit, jestli se vyprázdněná vyrovnávací paměť a spol projeví na spuštění počítače. Ono změřit rychlost práce na počítači není zrovna jednoduché. Výsledky jsou v podstatě čistě subjektivní.

 

U subjektivních pocitů zůstaneme, podělit se s nimi můžete v diskuzi. Zaměřili jsme se ale na to, rychle se počítač spustí. To je totiž něco, co změřit lze. Až vám bude příště někdo doporučovat ozdravnou softwarovou kúru, budete už vědět, jestli ho máte jen suše odbýt.

O systému

Metodika testíku

Představte si docela běžný počítač, který má spousta lidí doma. Hardwarová konfigurace určitě nevybočuje z řady, prozraďme si především, že největší brzdou je zde jednoznačně pomalý pevný disk s 5400 otáčkami za minutu. Správně jste poznali, že hovoříme o notebooku, nikoliv o našlápnutém stolním počítači. Vzhledem k tomu, že řada – snad dokonce většina – notebooků disponuje podobně pomalým diskem, jde o docela zajímavý test. Právě na takových sestavách by se CCleaner teoreticky mohl předvést v lepším světle, než jak ho dennodenně soudí jeho kritici.

Počítač jinak disponuje oblíbenými Windows 7 SP1 v 64bitové edici, a nebyl nějakou dobu udržován. Pro představu se podívejte, co se všechno na takovém běžném (v tomto případě na našem testovacím) stroji spouští při startu operačního systému:

Máme tu bezpečnostní balík, pak řadu nástrojů jako Dropbox. Na tuto konfiguraci se během testování nesahalo. Počítač byl na začátku pokaždé vypnutý, stopky jsme spustili spolu se stiskem tlačítka napájení v šasi. Podruhé jsme stopky zmáčkli, když se objevila plocha. Posléze jsme ještě zaznamenali čas, když se otevřel prázdný textový dokument na ploše. V tom jsme se inspirovali z jiných testů. Druhé měření berte spíše jako doplňkové, velmi zhruba naznačuje, že už je možné s počítačem pracovat.

Každé měření proběhlo třikrát, vám samozřejmě nabídneme rovnou průměrnou hodnotu.

Spuštění bez optimalizace

Nejprve jsme notebook třikrát spustili, aniž bychom provedli nějaké čištění. Pevný disk šrotoval, co mohl, a výsledkem bylo, že jsme plochu ani jednou nespatřili dříve než za minutu dvacet.


Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Spuštění bez optimalizace 81,33 sek 93,67 sek

Spuštění po vyčištění CCleanerem

Nyní přichází okamžik, na který jste čekali. Má používání CCleaneru nějaký smysl?


Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Po vyčistění CCleanerem 71 sek 87,33 sek

Podle našich měření (kupodivu) ano. Tak optimistický výsledek jsme ani nepředpokládali. V průměru se spuštění počítače zkrátilo o celých deset vteřin. Upřímně, pokud si ráno odskakujete uvařit kávu a start Windows stejně pokaždé prošvihnete, bude vám taková úspora k ničemu. Ale o to nám nejde. Konečně máme v rukou ověřená fakta, která mluví ve prospěch světoznámého čističe. V něm jsme povolili všechno, o čem jsme si mysleli, že bude užitečné pročistit. Na aktivované předvolby se můžete podívat na jednom z obrázků.

Kromě čističe pevných disků jsme využili také neškodný nástroj na čištění registru, který je určen spíše pro začátečníky. Dohromady jsme tedy mohli být leda mile překvapeni.

Čištění disku Po čištění vám podá hlášení o ušetřeném místě CCleaner také obsahuje jednoduchý nástroj na čištění registru

 

Spuštění po defragmentaci registru

Napadlo nás, jestli bychom mohli spuštění urychlit ještě defragmentací registru. V reálu se jeho velikost zmenší, protože se vynechají prázdná místa, ale při práci byste to poznat neměli, protože se nachází v operační paměti. Tam už je jedno, jestli má registr o pár megabajtů více či méně. Opět ale můžete teoreticky ušetřit čas potřebný pro spuštění počítače. V našem případě se podařilo registr pomocí nástroje RegDefrag zmenšit o 9 %. Spuštění se nám dle předpokladů výrazněji oživit nepodařilo. V případě textového dokumentu jsme dosáhli mnohem lepšího výsledku, z podstaty věci bychom mu ale větší váhu nepřikládali.


Zobrazení plochy Otevření textového dokumentu
Po defragmentaci registru 69 sek

75,67 sek

RegDefrag

 

Závěr

Co k tabulkám dodat? Na počítačích, s nimiž se často pracuje, má cenu údržbu čas od času provést. Lze předpokládat, že vymazání vyrovnávacích pamětí a dalších složek bude méně patrné u výkonných pevných disků, na pomalejších strojích si ale rozdílu můžete všimnout. Naše měření prosím neberte smrtelně vážně, orientačně vám ale snad poslouží v rozhodování, zda se k čistění uchylovat. Spuštění počítače urychlíte tím, že zrušíte spouštění zbytečných programů a procesů. V neposlední řadě počítači prospěje řádná defragmentace disků.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

K té defragmentaci bych ještě možná upřesnil: SSD disky nedefragmentovat. Kdyby to někoho napadlo. Z článku vyplývá, že to lidé mají dělat. (Není tam poukázáno na fakt, že nemají).
K onomu čištění - CCleaner používám už řádku let a je to super nástroj. Hlavně na celkovou zprávu, nebo i mazání souborů. Každopádně nejvíce se počítač neurychlí pročištěním, ale právě vypnutím "startup" zbytečných programů.

Řeč byla o defragmentaci registru, nikoliv disku...

nahoře - ale v posledním odstavci a psoeldní větě? :-))

A nebo si clovek muze koupit SSDcko a ma rychlost bootovani razem na 10 vterinach :)

souhlas ja vidim plochu za 10-12 sekund od spusteni pc

Zdravím. A proč se SSD nemají defragmentovat ? Je to kvůli jejich životnosti, či vzhledem k jejich rychlostii netřeba, anebo je ještě nějaký jiný důvod ?

Zkus se zamyslet, jak funguje HDD a SSD. Proste u SSD vlastne zadna defragmentace neprobehne, leda se zbytecne zkracuje zivotnost. Jenom pozor, nektere profi nastroje na defragmentaci, kdyz zjisti pritomnost SSD, tak na nej provadeji prikaz TRIM, ale stale to nazyvaji defragmentace, pak je to samozrejme v poradku.

U obycejneho HDD se presunuje cteci hlavicka po povrchu plotny a cte data. Vystaveni hlavicky do pozadovaneho mista je jedna z nejvice zdrzujicich operaci disku a proto se fragmentovana data defragmentuji (radi za sebe). Diky tomu se cteci hlavicka posouva mene casteji nebo jen o mensi vzdalenost. U SSD zadna cteci hlavicka neni a vsechny data mohou byt precteny prakticky okamzite. Radit data za sebe ani neni mozne, protoze misto otacejici se magneticke plotny je v SSD jen nekolik pametovych cipu.

Díky za testík. CCleaner používám už léta a otázku, zda je to k něčemu dobré, si občas kladl taky. 

A odpověď jsi dostal - je to k ničemu ;) Kdyby radši autor vypnul nesmyslné procesy po startu, měl by výsledek mnohem lepší.

Reklama