Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Nokia N9: Finové to s Meego ještě myslí vážně

Nokia s křížkem po funuse uvedla první telefon se systémem MeeGo – N9. Hardware je roky starý, systém má minimální podporu, ale jako celek působní Nokia N9 velmi sympaticky. Myslelo se na detaily, telefony nemá prakticky žádná tlačítka a velmi dobře spolupracuje s NFC. Líbí se vám?

Nokia včera pořádala velkou tiskovku, jejíž hlavním tématem bylo představení dlouho odkládaného telefonu. Když Nokia opustila systém Maemo a přešla společně s Intelem (ten se vzdal Moblinu) pod Meego. Linuxová distribuce šitá na míru smartphonům, tabletům, automobilovým počítačům i netbookům. Poslední verzi Meego 1.2 si můžete stáhnout pro Atomové netbooky a Nokii N900. Jenže se stále čekalo, až Nokia vydá opravdu optimalizovaný telefon, na němž bude Meego nativní systémem. Čekalo se na Nokii N9.

N9 – císařovy nové šaty

Čert aby se ještě vyznal ve značení Nokie, ale budiž. N9 má řadu věcí společných s Nokií N8, ale také se ve spoustě detailech liší. Na první pohled si můžete všimnout podobného tvaru. Na ten druhý už lze vidět čistší návrh. Chybí Quasimodův hrb s fotoaparátem, linie jsou jemnější, telefon tenčí.

Téměř celou přední stranu zabírá displej. Při takřka stejných rozměrech telefonu jako u N8 se tedy dočkáme větší úhlopříčky, konkrétně 3,9 palce. Tlačítka jsou pouze tři a najdete je na pravém boku (vypnutí, a dvojice pro regulaci hlasitosti). Design působí tak čistě, protože celý kryt je odlit z jednoho kusu polykarbonátu. Až do této vaničky byly umístěny všechny komponenty a následně zakryty displejem. Výhodou je, že nebude nic vrzat, tou menší už pak zjištění, že už v telefonu sami nic nevyměníte.

Nokia N9

Na vlastní akumulátor jste už mohli zapomenout i u N8. Teď ovšem chybí i paměťová karta a slot SIM kartu překvapivě obsahu šuplík pro microSIM (jako iPad 2 a iPhone 4). Na N8 byly oba sloty na boku, všude kolem spousta tlačítek a ještě zbylo na díru pro nabíječku, USB, HDMI a sluchátka. Teď zůstala jen ta sluchátka a microUSB, obojí na horní hraně stejně jako vstup pro SIM. Na spodku se pak nachází mikrofon, a na hraně ještě reproduktor. Co vás možná dost překvapí, druhá kamerka se nachází v pravém spodním rohu. To je snad první telefon, kde není nahoře.

Nokia N9 Nokia N9 Nokia N9 Nokia N9 Nokia N9

Absence tlačítek znamená jediné – absolutní závislost na dotykovém displeji. Ten opět využívá technologie AMOLED s rozlišením 480 × 854 px. Je překryt nepoškrábatelným sklem, které se směrem ke krajům ztenšuje, takže vypadá jako prohnutý. Nokia tvrdí, že se jedná o první telefon, který vepředu nemá žádné tlačítko. To asi nelze vyvrátit, protože nemáme zmapován asijský trh, ale běžný mainstream tak daleko opravdu nezašel.

Hardware z předloňska

Pod displejem se nachází výkonný hardware. Tedy byl výkonný před 2 lety, dnes už neoslní. Jako procesor slouží 1GHz OMAP 3630 od Texas Instrumets a grafické jádro PowerVR SGX530 od Imagination Technologies. N9 je překvapivě osazena nezvykle velkou pamětí – 1024 MB. To může znamenat, že MeeGo zvládne opravdu náročný multitasking, nebo je prostě hodně paměťově náročným systémem (čti špatně optimalizovaným).

Jak už bylo řečeno, čtečka paměťovek chybí. Místo toho bude N9 dodávána s 16 nebo 64 GB interní paměti. Nokia disponuje čtyřpásmovým modemem pro GSM a pětipásmovným UTMS včetně nadstavby HSPA (až 14,4/5,76 Mb/s). Z dalších sítí podporuje Bluetooth 2.1 a Wi-Fi 802.11a/b/g/n. Novinkou u Nokie je NFC, viz dále.

Nokia N9

Po více než roce byl představen teprve druhý (!) telefon s automatických zaostřováním. Tím prvním byla právě en-osmička s 12Mpx rozlišením, xenonovým bleskem a největší snímačem mezi mobily. N8 je trochu chudší. Snímač je znovu menší, rozlišení „jen“ 8 Mpx a xenonovou výbojku střídají dvě diody. Ale opět se na optice podepsal Carll Zeiss. Video zaznamenává v rozlišení 720p při 30 snímcích za vteřinu.

Stejně jako N8 přehraje i N9 Dolby Digital Plus, novinkou je ale technologie Dolby Headphone, která má vykreslit prostorovější zvuk na všech sluchátkách.

Tabulka s parametry

 Nokia N8
Nokia N900
Nokia N9
rozměry114 × 59 × 13 mm110 × 60 × 18 mm117 × 61 × 12 mm
hmotnost135 g 181 g 135 g
displej3,5", 360 × 640 px, AMOLED3,5", 480 × 800 px, LCD3,9", 480 × 854 px, AMOLED
procesor680 MHz, ARM 11600 MHz, ARM Cortex-A81000 MHz, ARM Cortex-A8
paměť256 MB RAM + 512 MB ROM + 16 GB + microSD256 MB RAM + 32 GB + microSD1 GB RAM + 16/64 GB
klávesnicesoftwarovávýsuvná QWERTYsoftwarová 
Wi-Fi802.11 b/g/n802.11 b/g, DLNA802.11 a/b/g/n
Bluetooth3.0 2.12.1
fotoaparát12 Mpx, AF, xenon, 720p video5 Mpx, AF, 2× LED, 480p video8 Mpx, AF, LED, 720p video
senzory a rozhraníakcelerometr, proximity, digitální kompas, A-GPS, USB 2.0, FM rádio, FM transmitter, HDMI,akcelerometr, proximity, digitální kompas, A-GPS, USB 2.0, FM rádio  akcelerometr, proximity, digitální kompas, A-GPS, USB 2.0, FM rádio, NFC, HDMI
akumulátor1200 mAh 1320 mAh1450 mAh
udávaná výdrž (2G/3G)standby: 390/400 h
hovor: 12/5,5 h
hudba: 50 h 
standby: 278/250 h
hovor: 6,4/4,5 h
hudba: 24,5 h
standby: 380/450 h
hovor: 11/7 h
hudba: 50 h
systémSymbian^3Maemo 5Meego 1.2

Hardware tedy patří do kategorie „předloni by nás posadil na zadek“, ale s dobře optimalizovaným systémem nejsou papírové parametry až tak důležité.

Ani Symbian, ani S40, ani Maemo, ani WP7. Co je to?

Meego 1.2 vypadá a hlavně se ovládá jako žádný jiný systém. Celou nabídku tvoří pouze tři obrazovky. Na první jsou ikony aplikací, na druhé spuštěné aplikace a na třetí pak notifikace (vše od zmeškaných volání, přes kalendář až po Twitter).

Mezi plochami se přepíná táhnutím prstu od úplného kraje displeje. Nokia toto ovládání nazývá Swipe, neplést s alternativní klávesnicí Swype. V nabídce otevřených aplikací funguje pinch-to-zoom (zvětšování a zmenšování náhledů) a aplikace lze i vypínat. K rychlému nastavení profilů, aktivaci Bluetooth apod. se dostanete klepnutím do horní lišty. Dokud si N9 sami nevyzkoušíme, těžko popíšeme, jak se s novým ovládáním, rozhraním a vůbec celým systémem pracuje.

O plynulosti a jednoduchém ovládání nás docela přesvědčilo toto video. Vyzkoušet si jej můžete i demu na swipe.nokia.com.

V MeeGo nechybí Nokia Mapy včetně turn-by-turn navigace, ale hlavně přijde nový prohlížeč založený na Webkitu 2. Poradí si s mnoha funkcemi HTML5, ale o Flashi se zatím nemluví. V systému vidíme nové zakulacené ikony a písmo Pure, obojí se dostane i do Symbianu Anna. Mimochodem, font Pure už používá také nápis „Connecting People“ v logu Nokie.

Velkou neznámou bude podpora aplikací. MeeGo je stejně jako poslední Symbian postaven na Qt, tudíž by neměl být problém rychle zkompilovat staré aplikace pro novou platformu. Bez aplikací třetích stran by MeeGo nemohlo uspět. Nokia už prozradila, že se dočkáme minimálně video klientu pro Vimeo (o YouTube se nemluví), Twitter, Skype, Facebook a Foursquare. Dočkáme se i Angry Birds. Jako by to dnes byla klíčová funkce, když se tím chlubil i Microsoftu u updatu Windows Phone 7. A MeeGo umí z telefonu udělat Wi-Fi hotspot.

Novinkou je NFC (near field communication). Google z ní udělá peněženku, ale také síť pro okamžitou výměnu souborů a jiných informací v domácnosti. V případě Nokie lze pomocí NFC jednoduše párovat přístroje s Bluetooth (už žádná hesla), případně sdílet fotografie nebo kontatky.

Nové příslušenství

Spolu s N9 přijde i nová nabíječka (konečně už pouze USB, žádný kolík) Nokia AC-16, vypadá opravdu efektně. Nový je i stereo Bluetoothe headset BH-111 se sponou, mikrofonem a vlastními tlačítky pro hudbu. Na jedno nabití má vydržet až 120 hodin v pohotovosti nebo 6 hodin přehrávání hudby. Přijde v průběhu léta v pěti různých barvách za cenu okolo 39 eur.

Nokia Play 360° je nový reproduktor se 3,5mm vstupem a Blutooth, jež se také páruje pomocí NFC. Stereo měniče rozprostřou zvuk do všech směrů. Objevit se má ve třetím čtvrtletí za cenu okolo 149 eur.

Poslední novinkou je Wireless Music Receiver MD-310. Funguje na stejném principu jako Pay 360°, ale jedná se o pouhý přijímač, který připojíte k vlastní audio sestavě. Páruje se výhradně pomocí Bluetooth s NFC a díky BT class 1 má dosah až 100 metrů! MD-310 se začne prodávat ve třetím čtvrtletí 2011 za 59 eur.


Nokia N9 se na trhu objeví někdy na konci roku v černé, azurové a purpurové barvě, cenu zatím neznáme.

Jak se vám nová Nokia N9 líbí? Nemyslíte, že přichází už dost pozdě?

Osobně se mi N9 jako celek líbí, jenže je zde spousta ALE. Takový telefon a systém tady měl být už před dvěma lety, bez Symbianu 3 by se lidstvo určitě obešlo. Teď už neuvěřitelně vyrostl Android, čeká se na výraznější nástup Windows Phone, s nímž má plány i Nokia. Kvůli toho mám obavy, aby N9 zase nebyla pouhý experimentem pro geeky jako N900 se systémem Maemo, jemuž nebyla věnována taková pozornost jako Symbianu.

Další software vždy někdo vyvine, framework Qt je populární v linuxovém a open-source světě, takže o to bych strach neměl. Jde ale o to, aby si platformy všimly i výrobci „killer apps“. Zaplavit Ovi (Nokia) Store řadou amatérských aplikací bude snadné, ale Nokia bude muset přesvědčit i autory kvalitních a placených programů a služeb. Jenže budou se chtít věnovat maličké platformě a tříštit vývoj do další větve, když systém prakticky nikdo nepoužívá?

Zdroj: Nokia

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Myslím, že toto je první a poslední Nokie s MeeGo. Doufám hlavně, že se vrhnou pořádně a co nejdříve na Windows Phone a pomůžou mu k úspěchu, měli by se úplně vykašlat na experimenty s novými a neperspektivními systémy a věnovat se jedinému systému (WP7) a starat se alespoň nějakou dobu o zákazníky se Symbianem (který sice umře tak jako tak, ale nemusí to být násilně hned).

no po dlouhe dobe nokia co by stála za tu uváhu o koupení a treba uz nebude padat ani se zakousavat :D by byla bomba

Seriously, Nokia, wtf. Nejdřív že Windows Phone. Pak vydávají manažerské i nemanažerské telefony se Symbianem^3, fajn. Ale teď najednou přijdou s platformou, kterou už dříve prakticky pohřbili?

Kdyby ten phone s MeeGo nevydali vůbec, asi by taky byli za blbce. Snad nějakou budoucnost má, když tomu hodně věří i Intel. Nebo si to nechávají jako zadní vrátka, když o Windows Phone nebude zájem.
Ve mně osobně N9 a MeeGo zanechává lepší dojem než celá řada Symbian^3. Ale mít nějakých 7 rozdílných nekompatibilních platforem pro smartphony, to není dobré.

Jako jenom takhle podle zpráv a fotek, nebo s nimi máš osobní zkušenosti? Neptám se, že bych chtěl rýpat, ale že bych za pár měsíců nějaký takový stroj chtěl kupovat. Taková E7 má sice umírající Symbian a zastaralý procesor, ale klávesnici lidi hodnotí dost dobře...

N9 znám jen virtuálně, na té tiskovce jsem nebyl. E7 je konstrukčně dobrý telefon, na kterém by ale běžel i starý Symbian. S posledními updaty už také docela vychytali dotykové ovládání, ač pouze s odporovým displejem. Zkrátka s takovým mobilem už mohli přijít dávno a ne s křížkem po funuse.

Opravdu nechápu, proč všichni pořád řešíte, jaký má telefon operační systém - zkuste kruci někdo trochu používat hlavu ;o) - absolutní většině zákazníků je to fuk - neví, co je operační systém Bo) - jen pár "geeků" to vždycky musí děsně řešit - nejhorší je z tohoto pohledu autor článku - co je tomu po tom ? Nelze napsat objektivní novinku bez rádoby chytrých poznámek ? - V čem je rozdíl ? Chytnu starou S40 - volám, píšu SMS, hraju hry, poslouchám MP3, mrknu na internet... - chytnu android, Symbian, Badu, Win, Iphone.. - všechno je to +- stejnej krám - k inteligentnímu přístroji to má předaleko, pracovat na tom nejde, takže je to pořád jen telefon - rozdíl? ten "hloupej" stačí nabjet 1x týdně... Zkuste být trochu realističtí ;o)

Jenže S40 stojí pár korun, N9 odhaduju, že se pod 10 000 Kč nedostane. Věřím, že člověk s takto drahým telefonem neřeší jen to, že s tím lze telefonovat a psát SMS, ale chce i něco navíc. A smartphohy a PDA vždycky byly pro geeky a manažery, masovou záležitost z nich udělal až iPhone. A že lidem stačí pár prostých funkcí, je sice možné, ale velké peníze se vydělávají na telefonech, které umí více. Proto letí nahoru Apple, Samsung i HTC, zatímco o Nokii zájem všude ve světě kromě Asie klesá.

Nebud si taky isty, ze chce nieco viac. Za iPhone sa niektori idu zabit a podla mna je to este vacsi "shit" ako N9 hoci som ju este nemal v ruke. Teraz bezim na N8 a som spokojny. Vyuzivam v nom od SMS-kovania cez viedohovor, Internet, MP3, videoplay az po navigaciu. HDMI vystup je super. A nevadi mi ani Quasimodov hrb na fotak - robi super fotky a video aj pri slabom svetle. Dal som zan 540 € a je toho hodny. A Symbian - v pohode. iPhone je o 300 € drahsi a neda sa porovnat. Je to IMIDZOVKA. Nic ine, mal som ho a bol som rad, ze som ho predal. 80 % vlastnikov iPhone ho ma len na telefonovanie. Takze drahy telefon neznamena ze je super a nabity funkcionalitou. Okrem toho ako tak obstojny soft pre iPhone je na Cydii.

Líbí se mi, a to hlavně velký displej. Uvidíme, jestli to ale vůbec mít úspěch.

Reklama