Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Který prohlížeč vysaje akumulátor v notebooku nejrychleji?

Měřit výkon prohlížeče je v podstatě pasé, všechny jsou tak rychlé, že přetahování o zlatou medaili postrádá význam. Prohlížeč na druhém místě zvládne stejný úkon třeba jen o několik desítek milisekund později, čili skutečně nejde o nic zásadního. Se zrychleným zpracováním JavaScriptu se obvykle chlubil Google, v posledních měsících ale podobné věci při příležitosti vydání nového Chromu nezmiňuje. Velké rozdíly momentálně můžeme spatřit u hardwarové akcelerace. Ta do jisté míry promlouvá také do dalšího zajímavého testu, který má určitou hodnotu, byť spíše orientační.

Když se vás ale někdo zeptá, který prohlížeč vysaje baterii v notebooku nejrychleji, jistě vás na málo obvyklou otázku bude zajímat odpověď. Výsledky a tvrzení člověk musí brát s rezervou, protože hodně záleží na tom, jakým způsobem prohlížíte a co za stránky navštěvujete. Do toho pak promlouvá hardwarová akcelerace, protože když musí všechny vykreslit procesor, spotřebuje se více vzácné elektřiny. Grafická karta některé úkony provede rychleji a ještě k tomu při nižší spotřebě ve srovnání s procesorem. V nedávném testu se prozkoušely všechny hlavní prohlížeče: Internet Explorer 9, Internet Explorer 10 beta (ten ve Windows 8 Consumer Preview), Google Chrome 18, Mozilla Firefox 11 a Opera 11.62. Všechny byly přirozeně bez doplňků.

 

Jako zkušební stroj posloužil HP Pavillion dv7 2185dx s procesorem Intel Core2 Quad Q9000 tikajícím na 2,0 GHz, 6 GB operační paměti a s grafickou kartou ATI Mobility Radeon HD 4650. Až na IE10, který aktuálně není dostupný jinde než ve Windows 8, všechny zkoušky proběhly v čisté instalaci Windows 7, ovšem s nainstalovanými aktualizacemi, kde bylo zvoleno schéma Úsporný režim. Autor pouze logicky zrušil samovolné vypínání pevného disku. Posléze nechal v prohlížeči pokaždé několikrát běžet benchmark Peacekeeper, konkrétně jeho část zaměřenou právě na dobu běhu na baterii.

Výsledky testu; Zdroj: 7tutorials

Výsledky si můžete prohlédnout sami, Internet Explorer všechny ostatní prohlížeče drtí. Nejlépe si vede rozpracovaná desátá řada, v těsném závěsu má ovšem aktuální devítku. Špatně si nevedla ani Opera, horší to bylo s Firefoxem. Na celé čáře nicméně prohrál Google Chrome. S tím byste na uvedeném stroji brouzdali po webu 85 minut, zatímco s IE10 byste dosáhli 108 minut. A to už je docela rozdíl, že?

Autor dále uvádí, že se Chrome ukázal jako nejproblémovější. Například odmítal test dokončit, často padal. Ačkoli na notebook nikdo nesahal, obrazovka se sama od sebe několikrát aktivovala, což uspíšilo vybití akumulátoru. U žádného jiného prohlížeče se nicméně tento podivný jev nevyskytl. Pokud jde o podobu výsledků, nejkonstantněji se jeví IE10. Firefox v tomto ohledu dopadl nejhůř, protože jednotlivá měření se od sebe značně lišila. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším výsledkem byl 21 minut. Pokud vám jde o výdrž, IE se jeví jako nejlepší volba, obecně rovněž podává konstantní výsledky.

Zdroj: 7tutorials via Neowin

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Chtelo by to se trochu rozepsat o tom, co ten peacekeeper pri battery testu vubec dela. Je totiz dost rozdil, jestli vsechny prohlizece "spocitaly" to same a jen jely ruzne dlouho, nebo toho chrome s operou spocitaly dvakrat tolik co IE a FF a pritom se doba zkratila jen o "zlomek" doby. V tom druhem pripade by totiz Opera vyhrala na plne care a IE by byl maximalni looser. Neboli "sice vam baterka vydrzi nejdyl, ale nic pri tom neudelate".

Tiež som na to myslel :D

Peacekeeper supports a simple battery test for your device. In the battery test mode Peacekeeper will loop all the tests until the battery is depleted.

tak ale kdo bude stahovat novy prohlizec 108 minut ? :D

Nějak sem nepochopil jestli méně ve score znamená lépe nebo špatně. ALe podle těch hodnot Firefox obsadil třetí pozici, což není špatné

No být třetí ze čtyř je naopak docela špatné, ne? :D

Pokud je před ním jen IE 9 a 10, a za ním Chrome a Opera, tak mi to přijde fajn. Ale samozřejmě se to musí brát s nadhledem.

Pokud budu brát v potaz cíl testu a tím je výdrž baterie, ostatně to máš jako předmět příspěvku, tak je pořadí IE 9 (104), Opera (100), Firefox (92), Chrome (85). IE 10 do toho nepočítám, nemá stejný podmínky jako zbytek. Ale když jej tam přihodím, tak je to 4 z 5 pro Firefox, což je ještě větší bída :) A jak psali již přde mnou, kdoví co Peacekeeper vlastně počítá.

Nějak sem nepochopil jestli méně ve score znamená lépe nebo špatně. ALe podle těch hodnot Firefox obsadil třetí pozici, což není špatné

A teď něco z jiného soudku... až ostatní prohlížeče nebudou furt neodpovídat a sekat se při 20 a více tabech (často se sekají už při 5ti...) tak pak možná přejdu od Chrome. Další věcí, co mi vyhovuje je, že jakmile spadne jedno okno / doplněk, neshodí mi to celý prohlížeč, ale spadne jen ta jednotlivá část! => Není všechno v prd*li! 
V jednom se ale musím zastat Opery - perfektní správa hesel + další fíčury
Firefox je už úplně nanic, je to pomalé, když potom chce člověk něco rychle a nechce čekat, tak začne neodpovídat.... <- prohlížeč nanic! kdysi byl špička, dnes je to hrůza!
Internet Explorer - hrůza všech hrůz, neznám jedinou dobrou vlastnost tohoto prohlížeče... a spotřeba? tak ta mě tedy fakt nějak netrápí...
Intel Core i5 2,3-2,9 GHz, 8GB RAM, GeForce GT540M  

Firefox přece není na nic, je oupnsórs a to je přece už samo o sobě super ne? :D Jinak je to ale líná mrcha, která, přestože je větší než ostatní prohlížeče tak prakticky nic neumí. Ale na všechno je addon, což je vážně výhra. Jje přece lepší při každé reinstalaci shánět, co jsem tam vlastně měl za doplňky, nebo o ty funkční přijít při updatu. A ano, mám zabordelenej systém, jak Windows tak Gentoo, jsem naprosto neschopnej a všem ostatním jede Firefox bez problémů, obloha je díky němu modřejší, tráva zelenější a kdoví co ještě.
U Opery by mohli sice ještě trošku zapracovat na nezávislosti tabů. ale i tak to není nějaká tragédie, obvykle, když mi zhavaruje nějakej doplněk (no nějakej, vlastně jen flash player) tak to shodí jen taby s flash playerem, zbytek jede dál.
Chrome mi zase přijde v současné době jako beta, ale když se nechá řádně dozrát, tak se z něj vyklube prima prohlížeč :P
A k exploreru, jede na něm bezpočet intranetových aplikací, které nejdou spustit v ostatních prohlížečích. V mém zaměstnání je to 4 z 6 a ne, nejedná se o malou bezvýznamnou firmu :)
Ale stejně mohli do testu zařadit i Links, sice na něm asi peacekeeper nespustí, ale já jej mám prostě rád. Aneb jsem pro internet bez reklam a podobných blbostí :D

Tak trchu poopravím, firefox není pomalý, stačí ho umět v systému nastavit a lítá jako blesk

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

chapem dobre, ze chrome ziskal o 132% vacsie skore pri o 18% vacsej spotrebe baterky? to mi nepripada uplne ako prehra :D

Tvů systém je hnůj a na hnoji se špatně dýchá :-D mě fičí naprosto v pohodě

Tak to kecaj jak který prohlížeč žere baterku, já používám firefox a baterka mi vydrží asi 2 a půl hodiny a s poslechem hudby z KMPlayeru

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Reklama