Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Dáváme sbohem Windows XP: vyplatí se přejít na Sedmičky? (1. díl)

Z Windows XP se stává starobní důchodce. Je čas na jeho místo angažovat mladšího příbuzného. V prvním díle miniseriálu si shrneme proč právě nyní přecházet z Windows XP, proč nečekat na Windows 8, jaké jsou reálné nároky Windows 7 a jak jsou na tom s podporou hardwaru.

Operační systém Windows XP se i přes uvedení dvou nástupnických verzí stále těší značné oblibě. Jeho globální tržní podíl v březnu činil podle společnosti Net Applications téměř 47 %, což z něj stále dělá nejrozšířenější systém současnosti. Statistiky, které poskytuje StatCounter, přes deset let starému systému přejí o něco méně, protože podle nich je s tržním podílem 33,5 % „až“ druhým nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače. Pořád si ale vede nadmíru dobře.

Jenže éra Windows XP pomalu, ale jistě končí. Jejich uživatelé by se měli připravit na přechod. Jedním z pádných argumentů je blížící se konec poskytování podpory ze strany výrobce. Podpora v současném rozsahu končí konkrétně už 8. dubna 2014. Poté již nebude Microsoft vydávat ani bezpečnostní aktualizace a to je zásadní problém, protože i počítač vybavený kvalitním antivirovým programem nemusí být adekvátně chráněn.

Konec podpory ze strany Microsoftu obvykle znamená i ochlazení zájmu o tento systém výrobců hardwaru a softwaru. Již dnes některý hardware a software Windows XP nepodporuje. Nejvíce nemilosrdný je Microsoft. Pro Windows XP nejsou k dispozici nejnovější verze knihoven DirectX, prohlížeče Internet Explorer nebo softwarového balíčku Windows Live Essentials.

Microsoft to svádí na technické důvody. Ať je to jak chce, na zhoršení kompatibility s novými produkty i od dalších výrobců se uživatelé Windows XP musí připravit. Již dnes takové případy existují, kdy výrobci používají technologie přítomné jen ve Windows Vista nebo Windows 7. Nastal tedy čas uvažovat o přechodu na vyšší verzi systému. Teď již nikoliv kvůli nějaké módě, ale čistě z praktických důvodů.

Dilema: Windows 7 teď či Windows 8 později?

Otázkou je, jestli si nyní pořídit Windows 7 nebo si počkat na Windows 8, která přijdou na podzim. Windows 7 jsou výborně odladěným systémem, který má za sebou několik let úspěšného působení na trhu a drtivé většině uživatelů se osvědčil. Naproti tomu Windows 8 přicházejí se řadou trhem neprověřených změn.

V případě stolních počítačů nebo klasických přenosných počítačů bez dotykového displeje, kde se nevyužije nový dotykové prostředí Metro, není vážnější důvod čekat na Windows 8. Jejich uvedením se nějakým mávnutím kouzelného proutku nestane z Windows 7 archaický systém aspirující na místo v technickém muzeu. Pořád půjde o špičkový systém podporující nejmodernější technologie.

Netřeba se bát ani toho, že se Windows 7 po uvedení Windows 8 přesunou pro počítačový průmysl na druhou kolej. Podle statistik jde o jasnou tržní dvojku (dle Net Applications) resp. jedničku (tvrdí StatCounter), jejíž úplná podpora vyprší nejdříve 14. ledna 2020. Stále jde tedy o systém s perspektivou, který má co nabídnout a nehrozí mu ani tzv. morální zastarání.

 

Pro konzervativní uživatele jsou Windows 7 určitě lepší volbou. Windows 8 přinášejí mnoho změn, na které si právě někteří konzervativní uživatelé budou těžko zvykat. Jde třeba o prorůstání nového prostředí Metro do klasického prostředí Aero, kde třeba nahrazuje standardní nabídku Start.

Pro počítače, kde se nepočítá s dotykovým ovládáním, nepřinášejí dvě edice Windows 8, které půjdou do maloobchodního prodeje, žádnou opravdu zásadní a exkluzivní novinku. Naopak bude chybět aplikace Windows Media Center, kterou bude nutné v případě zájmu dokoupit zvlášť. Dopadů téměř všech inovací ve Windows 8 lze různými alternativami dosáhnout i ve Windows 7.

Pokud chcete při investici do nové licence a postupování procesu přechodu už rovnou přejít na Windows 8, samozřejmě je to vaše věc. Připravte se ale, že se s některými změnami můžete těžko sžívat. Osobně spíše radím pořídit si nyní Windows 7. Už tak na vás při přechodu z Windows XP čeká řada změn. Většina ale k lepšímu, což potvrzují stovky milionů spokojených uživatelů.

Růžové brýle dolů: reálné nároky systému

Dříve znamenal přechod na novější verzi systému i nutnost investovat do novějšího hardwaru. Pokud dodnes máte počítač z počátku éry Windows XP, pak se upgradu či nákupu nového počítače nevyhnete. Počítače pořízené v posledních letech by si ale s Windows 7 měly být schopné poradit, maximálně může být vhodné rozšířit kapacitu operační paměti.

Windows 7 dle oficiální dokumentace Microsoftu požadují počítač vybavený alespoň procesorem s taktovací frekvencí 1 GHz, 1 GB RAM a 16 GB volného místa na pevném disku. To je ale opravdu minimum. Doporučit lze některý z novějších vícejádrových procesorů, pro které byl systém optimalizován. Především je moudré počítat s větší kapacitou operační paměti. Pro neherní sestavu jsou rozumným minimem 4 GB operační paměti.

Zatímco Windows XP příliš neřešila možnosti grafické karty, Windows 7 jsou na tom v tomto ohledu jinak. Stejně jako předchozí Windows Vista používají grafické prostředí Aero, které pro svůj chod vyžaduje grafickou kartu alespoň se 128 MB paměti (pro současné větší monitory Microsoft radí spíše 256 MB) a podporou pro technologie DirectX 9, WDDM 1.0 a Pixel Shader 2.0.

Tyto požadavky dnes bezezbytku splňují i grafické nejlevnějších počítačů na trhu. Nicméně Aero není podmínkou pro práci s Windows 7. Pokud počítač nezvládne jeho provoz, je možné použít prostředí Classic. Jeho barevný design je obdobný jako v případě výchozího motivu vzhledu pro Aero. Jste ale ochuzeni o vychytávky jako jsou stíny oken, poloprůhledná okna, barevný nádech záhlaví a okrajů oken či efektní 3D přepínání mezi otevřenými okny.

Samostatnou kapitolou je internetové připojení. Formálně jej systém nepotřebuje a to ani pro proces aktivace, který lze provést jednoduše po telefonu. Nicméně řada funkcí v dnešní době automaticky s přístupem na internet počítá. Minimálně jde o stahování nejnovějších aktualizací systému nebo ovladačů k hardwaru.

Hardware: co zahodit a co naopak nakoupit

Podpora hardwaru Windows 7 je momentálně na nejvyšší možné úrovni, protože se jedná o vlajkový systém pro osobní počítače. Pokud jde o podporu staršího hardwaru, tak ta je velmi dobrá. Oproti zvyklostem z dob Windows XP již obvykle nemusíte obcházet weby výrobců hardwaru a hledat kompatibilní ovladače. Windows 7 si je většinou najdou a stáhnou přes Windows Update během několika desítek sekund.

Starší hardware lze tedy obvykle zprovoznit i pod Windows 7. Ta podporují i takové archaismy jako je disketová mechanika. Disketovou mechaniku ostatně mají podporovat i Windows 8. Výjimku v podpoře starších technologií představuje rozhraní gameport přítomné na starších zvukových kartách, coby dozvuk dob, kdy zvuková karta patřila jen do počítače na hraní her. Gameport nepodporovala už Windows Vista. Samotná zvuková karta poběží, ale gameport bude nefunkční. Nicméně herní periférie pro USB 2.0 začínají na ceně od 100 Kč výše (záleží na požadované kvalitě a funkcích).

Před příchodem Windows Vista na trh se hodně diskutovalo o protipirátské technologii HDCP, která je i ve Windows 7 a pro přehrávání chráněného videa ve vysokém rozlišení (třeba filmů na Blu-ray) vyžaduje hardware kompatibilní s touto technologií. Konkrétně grafickou kartu a monitor. Zařízení prodaná v poslední pětiletce obvykle HDCP podporují. Pokud ne, mělo by být teoreticky možné přehrát si daný obsah alespoň v nižším rozlišení.

Pokud se rozhodnete používat aplikaci Windows Media Center , která je na rozdíl od Windows XP nebo Windows Vista součástí všech maloobchodně dostupných edic, pro sledování televizního vysílání a nahrávání pořadů na pevný disk, budete potřebovat TV tuner. Aplikace Windows Media Center se dorozumí téměř se všemi staršími i nejnovějšími TV tunery, které budou pod Windows 7 fungovat.

Není nutné pátrat vyloženě po televizním tuneru, který se chlubí podporou pro Windows Media Center, jako tomu bylo za časů Windows XP. Pokud TV tuner podporuje Windows 7, bude na 99,9 % podporovat i Windows Media Center. Aplikace spolupracuje s externími i interními DVB-T a DVB-S tunery (a také tunery analogovými, které si ale po nastolení digitální tmy nenajdou využití). Windows Media Center si rozumí také se set-top-boxy pro příjem pozemního, kabelového nebo satelitního vysílání.

Tolik první díl našeho miniseriálu pro uživatele stále využívající Windows XP. Ve druhém a závěrečném dílu se podíváme na to, jak se to má s kompatibilitou se softwarem a jak se dají řešit případné problémy s ní, jaké jsou rozdíly mezi edicemi Windows 7 a kterou si vybrat, jak se k novému systému dostat za výhodnou cenu a na co si dát pozor při nákupu netbooku s Windows 7.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

asi takhle, na mem novem (pracovnim) NB si budu instalovat jak Windows Xp, tak 7... ptate-li se proc, jednodusse proto, ze ze zkusenosti kolegu nam tam polovina veci (administratorskych) pri nejmensim blbne a imrvere resime problem s ovladaci na tiskárny ... a uz vubec, kdyz se musi sdilet tiskarna mezi WinXP a Win7 ... to, ze si stahuje ovladace s windows update je nam k nicemu, mame WSUS ...
doma me nejvic stve, ze na mem PC jsem si koupil HomePremium, v domnení, ze mi to bude stacit ... 2000 navic za vyssi edici jen za to, abych si mohl sam spravovat sluzby windowsu a uzivatele fakt davat nebudu a za tohle by meli dostat pres drzku s prominutim ..

Sorry, ale závěr vašeho příspěvku naznačuje, že jste tak nějak mimo. Linuxák?

jak mimo ? zaver meho prispevku naznacuje, ze doma jsem nucen pouzivat windows 7 (directx 10 HW apod), ale stve me edice Home Premium, kde nejde spravovat (nektere) sluzby a uzivatele (pres Local Users and Computers add-in), zatimco ve vyssi verzi uz to jde, ale stoji cca 2000 navic, coz jen kvuli tomu nema cenu obetovat ... Jak jste vyvodil Linuxaka fakt netusim ..

Aha, netušil jsem, že doma používáte Active Directory. Kolik máte strojů a kolik uživatelů?

no, tady jde vic o princip, nicmene rad bych se zbavil nekolika skupin, doma ad nepouzivam, a jde mi vic o ty sluzby, i u Vist a XP po nainstalovani prvni co delam je dekativace nekterych sluzeb, ktere nejenze neporebuju, ale hlavne jsou bezpecnostni riziko (napr. RDP), to ted vypnout proste nemuzu ...

KTERÉ SLUŽBY A PROČ POTŘEBUJETE SPRAVOVAT? :-))))
a který SW vámv zaměstnání na Win7 nejede hm? :-))) možná  s těma widlema spíš neumtíe :-)))

viz. hore, SW tam spravujeme, nejsem radovy uzivatel, takze se vsim moznym se setkavame denne, korporatni SW, ktery dost mozna nebudete ani znat (napr. Livelink na prilohy v SAPu), ale blbne tam i blby PDF Creator, Office apod. ... ne ze neumim, neznate me, tak nesudte

nebudu ani to všechno číst :-))
a jen se nevinně zeptám..... JAK ve Win7 blbnou Office, a JAKÁ je toverze :-)))
a btw. NA CO PDF creator, když PF umí uložit i MSO 2010 a dokocne i LibreOffice/OpenOffice???? hm?

nejvetsi problemy mame s kompatibilitou Office 2k7 a 2k3. V Nemecku totiz stale pouzivaji 2003, delaju v tom ruzne skriptovane tabulky, formulare a ja nevim co vsechno, a ty 2007 to nestravi. Pak je uzivteli nutne doinstalovat aspon Excel a InfoPath 2003, coz zacne zpusobovat potize s mistnim profilem uzivatele (ktery ve vysledku msuime znovu vytvaret, a nakonec stejne nevyhnutne dojde k preinstalovani celeho systemu), tohle se stava i na XPckach, nicmene, na sedmickah se problemy objevi podstatne driv ... Je to vetsi firma, cili licence tu urcuje nekdo uplne jiny (v nemecku) a office 2010 neni povolen (prozatim testuji, ale ocekavam jeste vetsi potize jak s 2007) PDF Creator jednodusse nejede na x64 systemech, respektive posledni verze co jede, neni licencovana, a preslo se na jiny SW ktery se ani na x64 neda instalovat... Sedmicky maji nadale uzasnou vlastnost se absolutne nepochopitelne seknout ve chvili, kdy to clovek nejvic neceka, napriklad pri pkusu o instalaci (ze site) Nokia PC Suite, v 9 z 10 instalaci zamrzne ... takovejch speku jsou mraky, a to tam pracuji teprve pres rok, kdo nezazije, nepochopi... problemu je samozrejme vic, tohle bylo strucne, jsou i potize s IE, respektive s jeho doplnky, co pouzivaji nektera oddeleni ...jako takovou perlu bych dodal nesmazatelny profil s hlaskou "Slozka neni prazdna" (jakobych to nevedel), jen kvuli tomu, ze zustalo neco v Tempu, nebo v kosi ...

Zkuste od Microsoftu Compatibility pack.

instaluejeme, vysledek snad jeste horsi ...

se nedivim :-D

proč mám pocit že je to rukama? :-)) hm, němci nemají na nový licence :D a používají 10 let starý SW :-) a oni se diví že na  moderním systému to nejede :D a pak ještě řeknou,že ta vychvalodvaná dokonalá XP vlastně mají stejnou chybu takže top nebdue systémem, ale buď adminem a nebo tímm SW :-))
PDF by vůbec nebylo potřeba kdyby se používaly nový Office :-)) ale němci asi se zapomněli v pravěku :-)
Sedničky se mi ejště nikdy nesekly, zato Xp kolikrát se musely ještě vyhazovat tlačíekm na bedně :-)) Nokia Pc suita jsem sice do Sedmiček bez problémů dostal a nic se nekouso ani nekousalo, ale víte, mezi aj´táky se tak nějak ví, že ten to SW od Nokie je paskvil sám o sobě :-)))

no, s Nemcourama nic nenadelame, pravda je, ze pouzivat se vsude XP a MSO2003, nebo Win XP/7 a MSO 2007, problemu bude min ... Sedmicky za dobu jejich pouzivani jsem asi vypinal napevno vickrat, nez XP za stejnou dobu, a to tech sedmicek je prozatim vsude min ... spravujeme nekolik typu pocitacu, s ruznyma konfiguracema, to vse v domene s ruznejma domenovjema politika (vcetne overovacich protokolu apod. kravin) ... dnes, se mi kousla instalace Ultra VNC a na jinem PC instalace Javy  uplne stejnym zpusobem, takze ne, instalatorem to nebude ... srovnavate jeden pocitac (+ mozna par od kamaradu) s desitkama masin, co mi denne projdou pod rukama ... prijdte mesic k nam na praxi, a Microsoft vas zarucene zacne srat, jako nas tri, a neznacujte porad ze jsem neschopnej blbec, :) mam s tim proste vic zkusenosti... je to stejny, jako kdyz 20-ti lety clovek, ktery nezazil minuly rezim, na nej nadava ...

ma tam bejt "nenaznacujte" samozrejme...

no němci byli dycky blbci no :-))
pravda je taková, že ať jsem v sedmičkách naisntaloval 2003 nebo 2007 nebo 2010 tak mně k mým potřebám  to všechno vždycky v pohiodě jelo a startovalo :-))
vnc pro jsitotu nepoužívám, nechápu ale že zrovna s tímto by měl být problém..... s javou jsem problémy neměl snad nikdy :-)
pokud se vám sedmičky až tak zahryzávají, tak to nabeton nebude sedmičkama :-)) to už by io tom i jiný hlavy něco věěly :-))
řekněte mi ještě jedno :-)) Jakou licenci jakýho antiviru používáte a spouštíte všechny instalace všech programů PRAVÝM "spustit jako správce" při ZAPNUTÝM UAC?????
btw já patřím zrovna k těm, kteří na minulý režim vůůbec nenadávají, ač jsme ho taky pořádně nezažil... ale soudobou propagandou jsme se zblbnout neenchal a krom několika negativ, v něm vidím i hromadu pozitiv, které jsme si jako oslové nechali vzít :( a když se podívám  na třeba lékařskou péči nebo školství..... pak mají modří soudruzi dnes smůlu :-)
 

no němci byli dycky blbci no :-))
pravda je taková, že ať jsem v sedmičkách naisntaloval 2003 nebo 2007 nebo 2010 tak mně k mým potřebám  to všechno vždycky v pohiodě jelo a startovalo :-))
vnc pro jsitotu nepoužívám, nechápu ale že zrovna s tímto by měl být problém..... s javou jsem problémy neměl snad nikdy :-)
pokud se vám sedmičky až tak zahryzávají, tak to nabeton nebude sedmičkama :-)) to už by io tom i jiný hlavy něco věěly :-))
řekněte mi ještě jedno :-)) Jakou licenci jakýho antiviru používáte a spouštíte všechny instalace všech programů PRAVÝM "spustit jako správce" při ZAPNUTÝM UAC?????
btw já patřím zrovna k těm, kteří na minulý režim vůůbec nenadávají, ač jsme ho taky pořádně nezažil... ale soudobou propagandou jsme se zblbnout neenchal a krom několika negativ, v něm vidím i hromadu pozitiv, které jsme si jako oslové nechali vzít :( a když se podívám  na třeba lékařskou péči nebo školství..... pak mají modří soudruzi dnes smůlu :-)
 

Ve velkych firmach a korporacich je zivot admina na male lokalite mimo centrum prece jen jiny nez v male firme o 100 klientech nebo dokonce nez doma. Mame podobne nastaveni i aplikace, doposud zatim nebyl problem s LiveLink nebo Nokia PC Suite, zato Office2003 maji nekdy problem - nejen proto je lepsi na Widows7 davat rovnou Office2007. Pak to celkem slape. Vase problemy by bylo dobre videt konkretne. Jake mate treba jazykove verze, jake modely hw apod.

Nuž... myslel som, že takéto články už vyšli z módy, ale čuduj sa svete vždy sa nájde niekto komu, asi zaplatia, aby strašil uživateľov.
Podpora Win. XP končí až v 2/2014 to je za 2 roky. A aj potom sa bude dať spokojne používať ďalej.
Neni sa čohom, ani náhodou, báť.
Je to výborný OS. Najlepší OS, aký kedy Microsoft vyrobil a asi aj vyrobí. Super odladený a s výbornou kompatibilitou.
Podporujú ho (až na výnimky) všetky nové verzie programov. Že Microsoft motivuje na prechod na novšie verzie OS ?
Tomu sa nečudujem. Chce prašuje za ďalší OS. Trošku sa však čudujem Vám.
Uživateľ najlepšie vie čo potrebuje a čo mu vyhovuje. Keď bude mať potrebu tak na novšiu verziu prejde.
Že Win. XP stále používa najväčší počet uživateľov je práve preto, že im plne vyhovuje na všetko, čo od neho potrebujú :-).
Takže tak a nie naopak :-).

souhlas souhlas !

áááá XP onanista :-))))
takže 1) na Xp už běž jen bezpečřnsotní update a to už 2 roky! nic víc!
2) výborný OS je tak akorát pro XP onanistu který 10 let neviděl nic jinýho! :-) ve sktuečnsoti ten SHIT už nestojí ani na slinu :-) a kdo vyzkoušel něco jinýho, tak ví, že to "jde i jinak a líp" :-))
3)WIN7 jsou NEjlepší co kdy MS vyrobil! Xp ROZHODNĚ NE! :-)kompatibiltia dneska je spíšm VTIP zejména u notebooků :-))odladěný..... škdoa že sjte nještě nenapsal stabilní :D:D:D:D samý mdorý smrti, po 20 měsících totálně samozasírac*í :-)) HaHaHa
4) až na rozsáhlé výjimky, to je fakt :-))
5) největší počet uživatelů ten azstaralý SHIT nepoužívá DÁVNO! už jen POUZER XP onanisté a TI, kteří v roce 2012 mají PC výhonu "muzeum" :-)) ale KDo má dvoujádro a nejmně 2 GB RAM na současném NOVÉM PC a narve tam XP shit,t ak si mohu POUZE KLEPAT NA ČELO!!! :-)) navíc nejsou tak 3 roky už v prodeji že? takže ještě gto tam cpete nelegálně :-)))

Vyplatí se přejít na Sedmičky?
Doporučuji alespoň zkusit stáhnout a nainstalovat poslední Ubuntu - 12.04. Windowsy jsou naprosto zbytečné pro někoho, kdo bude jen brouzdat po internetu, přehrávat multimédia a nebo relaxačně hrát starší herní kousky - ale i takové Crysis 2 funguje v Linuxu parádně. Z toho plyne, že jde o cca 60% uživatelů. Naopak jsou nutností pro hráče her obsahujících anti-cheat PunkBuster(který v Linuxu nefunguje).
Co oproti windowsům získáte?
-svobodu
-nebudete muset platit za samotný systém, bezpečnostní řešení a office
-nebudete muset platit za ,,aktualizace,,(mám na mysli upgrade na novou verzi)
-získáte velmi stabilní systém, který nebude potřeba restartovat (ani po aktualizacích!) - může běžet v kuse i několik let(a třeba jen hibernovat)
-nebudete muset řešit problémy s viry, trojany, atd.
Co ztratíte?
-některé aplikace psané pro windows nemusí fungovat na 100%(databáze na appdb.winehq.org)
-linux má zatím(!) ve většině her mírně niší výkon než windows(ale oproti windowsu dělá každého půl roku obrovský skok kupředu)
-skype sice funguje, ale používat jej je utrpení
Tak či tak - pokud nemusíte, nezůstávejte u Windows XP. Zkuste alespoň týden pracovat jen na linuxu (třeba již zmíněné ubuntu, které je pro začátečníky nejvhodnější). Pokud Linux používat nemůžete, tak alespoň pracujte na nejnovějších verzích Windowsů.
Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně linuxu/ubuntu, neváhejte a ptejte se na forum.ubuntu.cz
Jak to mám já? Dualboot(při kaýdém spuštění se ,,počítač,, zeptá, který systém (windows nebo linux) spustit) na jedné (herní) mašině. Jinak všude Ubuntu Linux.
Neplaťte Microsoftu zbytečně, zkuste prvně alternativu.

Souhlasím, kdo jste to ještě nezkusili, zkuste to. Není nad pokus místo čtení názorů.
Rádi se vrátíte k Windows stejně jako drtivá většina podobných pokusníků. Já to například zkouším tak 3x do roka a ještě mi nikdy linux nevyhověl, je prostě dobrý jen na základní činnosti - na ty dnes ostatně stačí iPad.

1) CO míníte pojmem "Svoboda"??? :-)) to je papouškování Linuxáků a nebo jste tím osobně získal nějakou "svobodou" :-)) vůbec ČÍM vás tedy svazují Win7? :-))) mně osobně svazuje UNITY v Ubuntu, to je víc vnucující uživateli JAK se s tím má dělat a nemoct to moc v tom vrtat :-))) že zlatý wokna :D:D:D:D ani terminál se tam nedásnadno "sehnat" což je v linuxu tak nějak "trapné" :-)))
2) mezi náma Ubuntu stejěn jako většina DALŠÍCH distribucí JE komerční!! CANONCIAL že? že zatím stále je to na základě Open-Source fre.... :-)))
3) co se týká restartů po aktualizacích tak je to spíš linuxoonansitický VTIP :-)) zbožné přání :-))) těch aktualizací je denně MRAKY, (jen jak u Windows 1xměsíčně a jen pouze u objevených děr je to častější :-)))) ) a to by to v tom byl čert, aby se nenašla aspoň OBDEN nějaká věc dotýkající ase Kernelu nebo i týdně NOVÝ KERNEL :-)) že? :-))))

1) svoboda - myslím tím obecně výhody open-source - otevřený zdrojový kód dává možnost komukoliv opravit chybu - naleznete chybu ve windows - oprava za měsíc, kdežto v ubuntu si můžete sepsat opravu sám a nebo poslat patch, který je většinou do 7 dnů zařazen do aktualizací, výhod to má samozřejmě více, jmenoval jsem jeden příklad
2)vadí něčemu, že soukromá firma dává peníze na rozvoj Ubuntu?
3)denně mraky??? ehm. denně určitě ne, jestli aktualizuji systém 1/týden a stahuji většinou 2-5 aktualizací?, jinak, vadí něčemu, že jich je více než u Windows? Prostě za 5 minut máte aktualizaci hotovou, u windowsu to netrvá o moc déle, ale restart je nevyhnutelný ; aktualizace kernelu - 1. nové jádro lze načíst i za běhu (pro zkušenější), 2. cca 1 aktualizace kernelu/měsíc se vám zdá hodně? - navíc - není potřeba aktualizovat jádro - pokud nenarazíte na nějaké problémy, není ani důvod - nejsou to bezpečnostní záplaty
 

jinak k tomu Unity - mne svazuje uživatelské rozhraní windows - na ubuntu si to alespoň během pár kliknutí změníte - úplně

vitíte, věc názoru, Unity prostě pořádně nerozeberete a neupravíte, ostatně sám výrobce říkal, že je navrženo tak,aby ani do něj nebylo třeba azsahovat |:-)) ale že tam marně hledá člověk různě poschovávané ovládací panely a i terminál (ten teda když dje o linux by měl být dostupnější a přímo v panelu někde? dke vývojáři soudruzi udělali chybu? :D
proto právě říkám, že to už jde líp urpavit GUI ve woknech, než v Unity. vyměnit to je jiná, to pokud nejste "lama a začáečník" v Linuxu zvládne orpavdu "každý blbec" :-)) ale začátečník vidí Unitya zděsí se.... a uteče... Gnome 2 bylo prima, přeheldné, utříděné a jasné.... a to jsem ze azčátku pro podnobnost s woknama dával přednost KDE nebo xFce v Mandrivě.... protože Ubuntu má KDE jen v Kubuntu a to ještě tam bylo nějaké hnusné :D ale nome 2 v Ubuntu  to bylo něco :-))

ad 1) myslím že jsou důležitějšívěci, a pro laika nejvýhodnější bude, že je to "zdarma" , jás itu chybu  stejně neopravím...když pominu oficiální a komerční distra který jsouale i ve volně řiřitelnýformě dík Open-source licenci, tak mi naopak spíš vadí, že nevím, kdo za tím stojí, ko to orpavuje, záplatuje a kdoví co všechno do toho distraještě dal :D možná mě tím tzv. "svobodný SW" sleduje víc, než wokna :-)
2) nevadí - naopak, aspoň do toho někdo dává peníze, taky Ubuntu je vidět, že je nejpropracovanější, nejfunkčnější a nestabilnější linuxové distro, akorát třeba právě tím Unity už mi toho vnucuje pomalu víc jak Wokna :-)) říká mi, že je to prostředí navržené tak, že lépe to už nejde a rptoo s ním téměř nejde nic dělat :-)
3) ano z mojí zkušenosti je to update téměř denně :-)) samožrjmě, se to dá nastavitna týdenní  update, ale to bych sem nemíchal.... a restart to po mně taktéž chce více jak 1x do měsíce :-))) min. jednoutýdně, i více... a sorry ale jako lama (pokud tostále vnucujete lamám) nebudu z těch 50 denních updatů vybírat, co budevyžadovat restart a co ne, aspoň že tam taky je restartovat později  tuším... ale zda aktualiazce bude vyžadovat restart by tam mohlo být psáno  co, :)) ale ony i ty lokaliazce updatů jsou často bídné :-)

Na novy pocitac OK; pri totalnom pade stareho systemu a potrebe kompletnej preinstalacie OK; ale aby som fungujuce XP menil za 7, to by mi muselo inac ***.

pokud na ty Xp máte licenci a totálně starou šunku tak budiž.ale kdo dá na nvoej PC, nabušený dvou až ctyřjádro a 4 GB RAm Xpčka tomu patří hlavu turhnout..... On to sen ssetém zvládne, tý RAm 32bitový Xpčka taky moc ladem nenechaj. ALE prostě ty systémy PO Xp jsou "trochu někde jinde" a Xp to je "škoda slov" :-)

Nejlepší jsou jednoznačně Visty ve verzi Home Premium SP2, kdo nezažil ten nepochopí. Děsím se okamihu když za pár let Visty nebudou aktualizovány pak asi pŕejdu na Sedmičky, nebo ještě líp na Win 9 když něco. A od Linuxu co nejdále, mě PC živí a nemám čas ani nervy na nějaké experimenty. Prostě když Windows, tak Vista HP SP2 - stabilní a rychlá. A Win XP ať je zapomenut provždy. Ať žije Vista astalavista..!

Reklama