Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

ESA vyrobila gigapixelový foťák na snímání galaxie

Evropská vesmírná agentura dokončila snímací část nové sondy Gaia. Ta má za úkol zmapovat ve 3D miliardu hvězd Mléčné dráhy a jejich planety. Mise startuje v roce 2013, během pěti let by měla každou hvězdu zachytit asi 70×.

Skládá se ze 106 CCD čipů (od e2V Technologies) s rozlišením 4500 × 1966 px, celkem tedy 937 782 000 px. Každý senzor má rozměry 6 × 4,7 mm, tenký je pouze několik mikronů. Mezi jednotlivými snímači jsou přibližně milimetrové mezery. Celkové rozměry jsou 1 × 0,5 metru s hmotností okolo 20 kg. Snímače jsou vyrobeny z karbidu křemíku, který má zachovat vysokou mechanickou i teplotní odolnost. Gaia totiž bude obíhat ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, kde je teplota –110 °C. Data poputují k zemi rychlostí 5 Mb/s.

Gaia
Technici skládají jednotlivá CCD pole, foto: ESA

Detailnější informace o snímacím zařízení najdete na stránkách ESA.

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Takový Dowload bych chtěl mít taky :D

takový download má už každej bezdomovec...

Mám docela pěkný byteček, ale takový download nemám ;-).

tak to vás úprimne ľutujem...

A kdy ty gigapixely budou v mobilu?

Až budou snímače s nanometrovými čipy :-). Za chvíli vyjde bleskovka o novém senzoru Toshiby, který má rekordních 1,2 mikrometru. Takže ještě cesta hodně daleká :-)

já myslel reálný download reálná rychlost 5MB/S doopravdy by to mohla být rychlost 200kb/s. mám ADSL 25MB/s a reálná rychlost download je max 2.5MB/s stačí?

Ted budu precházet na optické vlákno a budu mít 16Mb/s ale reálná rychlost je mnohem vyšší mýslím že až 90%

Reklama