Reklama

ESA vyrobila gigapixelový foťák na snímání galaxie

Evropská vesmírná agentura dokončila snímací část nové sondy Gaia. Ta má za úkol zmapovat ve 3D miliardu hvězd Mléčné dráhy a jejich planety. Mise startuje v roce 2013, během pěti let by měla každou hvězdu zachytit asi 70×.

Skládá se ze 106 CCD čipů (od e2V Technologies) s rozlišením 4500 × 1966 px, celkem tedy 937 782 000 px. Každý senzor má rozměry 6 × 4,7 mm, tenký je pouze několik mikronů. Mezi jednotlivými snímači jsou přibližně milimetrové mezery. Celkové rozměry jsou 1 × 0,5 metru s hmotností okolo 20 kg. Snímače jsou vyrobeny z karbidu křemíku, který má zachovat vysokou mechanickou i teplotní odolnost. Gaia totiž bude obíhat ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, kde je teplota –110 °C. Data poputují k zemi rychlostí 5 Mb/s.

Gaia
Technici skládají jednotlivá CCD pole, foto: ESA

Detailnější informace o snímacím zařízení najdete na stránkách ESA.

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Takový Dowload bych chtěl mít taky :D

takový download má už každej bezdomovec...

Mám docela pěkný byteček, ale takový download nemám ;-).

tak to vás úprimne ľutujem...

A kdy ty gigapixely budou v mobilu?

Až budou snímače s nanometrovými čipy :-). Za chvíli vyjde bleskovka o novém senzoru Toshiby, který má rekordních 1,2 mikrometru. Takže ještě cesta hodně daleká :-)

já myslel reálný download reálná rychlost 5MB/S doopravdy by to mohla být rychlost 200kb/s. mám ADSL 25MB/s a reálná rychlost download je max 2.5MB/s stačí?

Ted budu precházet na optické vlákno a budu mít 16Mb/s ale reálná rychlost je mnohem vyšší mýslím že až 90%

Reklama