Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Poslanecká sněmovna nakupuje nové notebooky, mají vydržet 6 let

Těm, kdo si pamatují legendární aféru s mechanickými páčkami na ovládání bezdrátových sítí při nákupu notebooků pro dolní komoru Poslanecké sněmovny České republiky, teď možná přejde mráz po zádech. PSP ČR totiž chystá další nákup přenosných počítačů pro poslance – ty současné jsou již prý dost staré. Bylo (bude) proto vypsáno výběrové řízení na dodávku 210 nových strojů za 4 miliony korun.

 

Podle dosavadních informací nicméně není třeba obávat se plýtvání. Poslanci nyní stále využívají notebooky z posledního (nechvalně proslulého nákupu), který proběhl v roce 2006 – povedené, nicméně tehdy dost předražené ThinkPady T60. Tehdy se jednalo o nákup 220 počítačů za 9,9 milionu korun, jeden tedy vyšel na 45 tisíc Kč. Nyní bude cena za jeden notebook výrazně nižší; pokud nedojde k překročení rozpočtu, dostanou poslanci nové počítače za 19 000 Kč/kus. Oznámení předběžných informací o zakázce se přitom zmiňuje o dokovací stanici, která by měla umožnit využití další již pořízené techniky, kterou PSP ČR disponuje, například externích monitorů.

IBM ThinkPad T60

Oznámení se dále zmiňuje o tom, že nové notebooky mají sloužit celkem 6 let – tedy do konce příštího volebního období. Dále je zmiňována možná alternativa v podobě nákupu 400 stolních sestav, zároveň je ale zdůrazněno, že nákup notebooků by vyšel levněji. O záručních podmínkách a servisu se dokument nezmiňuje.

Celkově dosavadní informace působí na poměry české politiky dost rozumně. Za necelých dvacet tisíc by mělo být možné při hromadné objednávce sehnat adekvátní notebooky, které by poslancům měly oněch šest let vydržet ve slušném stavu – byznysové stroje bývají fyzicky odolné a poslanci ke své práci nepotřebují výkonný hardware ani displeje s vysokým rozlišením a IPS matricemi. Nezbývá než doufat, že se nebude opakovat "páčková" aféra z posledního nákupu, kdy vyhrála firma AutoCont s notebooky IBM ThinkPad T60, ačkoliv nabízela dvojnásobnou cenu oproti konkurenčnímu Dellu. Ten byl diskvalifikován kvůli drobnosti – neměl hardwarový přepínač Wi-Fi, což podle expertů z Parlamentu ohrožovalo bezpečnost.

Zdroj: České noviny, isvzus.cz

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Tak Petře, tuhle instituci sis fakt mohl odpustit! Na seznamu to čekám, na centrumu taky, ale na tomhle serveru jsem žádné utrácení pro ty naše chudáčky fakt nečekal. :-( Jsem naštvám a zkazil jsi mi den. :-(

Já si myslím, že je to zajímavé téma a dobré oživení – aspoň trochu rozbijeme řadu novinek o nových noteboocích s Ivy Bridge :). A oproti zmiňovanému poslednímu výběrovému řízení, proslulému "páčkami na Wi-Fi" mi to připadá nastavené docela rozumně – ačkoliv z pouhého oznámení těžko soudit.

Každopádně si nemyslím, že je (zatím) třeba se nějak rozčilovat, 19 tisíc na jeden notebook mi přijde jako docela rozumná hranice, zvlášť v porovnání s poslední podobnou soutěží, kdy skončila cena za jednotku na 45 000. Zatím bych to nijak nehodnotil a počkal bych, jak výběrové řízení dopadne; pokud bude cena za zakázku dodržena, připadá mi to (narozdíl od mnoha jiných zakázek) v pořádku. A bude taky záležet na záručních podmínkách, přece jen ne každý notebook těch šest let přežije (čest těm posledně vybraným ThinkPadům T60, pokud je mi známo, většina z nich bez problémů slouží dodnes).

Spis, kdyby bylo referundum, tak by si zaslouzili nejake ruzove netasky a pekne pomale, jeste by ty novejsi zneuzivali na pareni, takze by si uzili jen ofiska a pomaly internet. Pokud skrty, tak i v tomhle. A sam budu u noveho platit 20% DPH. :-( To neni fer!

Vyjímečně se mi zdá rozpočet naší poslanecké sněmovny podceněný. Za 19t moc slušných notebooků není, obzlášť když od ceny odečteme dock, brašnu a on-site záruku (u Dellu v ceně, a bez ní snad nemá notebook pro manažera/poslance smysl).
Možná díky velikosti zakázky to vyjde (ale asi si na tom nikdo kapsu nenamastí - vyjímečně :-) )

Dúfam, že sa na Slovensku budú inšpirovať podobne triezvim nákupom výpočtovej techniky pre poslancov. Aj keď si myslím, že za tie platy a paušálne náhrady, čo každý mesiac dostávajú, by pre nich nemal byť problém kúpiť si to aj za vlastné :-).
 

Reklama
Reklama