Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Alternativní prohlížeče ve Windows RT nedostanou prostor, říká Mozilla

Pamatujete na temné doby Internetu, kdy vládl Internet Explorer 6? Redmodský prohlížeč světu vládne nadále, ale jeho podíl se ani zdaleka neblíží stu procent. Jeho monopol je sice dávno pryč, dnes máme na výběr z opravdu širokého spektra prohlížečů, avšak Mozilla se bojí, že by se temnota mohla vrátit. Ve Windows RT, tedy ve verzi Windows pro architekturu ARM, prý nebude panovat zrovna konkurenční prostředí. Konkurence sem prý nebude mít vstup vůbec povolen, takže tolik ke konkurenčnímu prostředí. Windows pro ARM mají problém s tím, že sice obsáhnou desktop, avšak bude v něm povolen pouze běh aplikací od Microsoftu.

Právě zde leží zakopaný pes. Kdyby chtěl někdo další na platformu Windows RT přispěchat se svým prohlížečem, nedostane šanci se uplatnit. Pokud se něco nezmění, bude Internet Explorer jediným prohlížečem, který zde v plnohodnotné formě poběží. Jako uživatelé nebudeme mít na výběr žádnou alternativu, což samo o sobě nezní vůbec dobře. Pokud by chtěla například Mozilla vyrobit Firefox pro ARM, nedostala by přístup k desktopovému prostředí, čímž by přišla o velkou výhodu. Musela by se tím pádem spokojit s Metrem, kde vládne běhové prostředí WinRT. Z technického hlediska by prý bylo nemožné zde vyprodukovat moderní prohlížeč.

 

Bát bychom se měli, protože platforma ARM má ambice rozšířit se za hranice tabletů. Tyto procesory nastoupí také do osobních počítačů, podíl Windows RT by se měl zvyšovat v neprospěch klasických Windows pro platformu x86. Microsoft situaci odmítl komentovat. A co vy, bojíte se, že nastane další doba temna, kdy nebudeme mít na výběr z alternativních prohlížečů?

Zdroj: The Mozilla Blog | CNET News

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Existuje Firefox pro iPad?

A je to dobře?

je

Ne, není. Pro iOS existuje pouze Firefox Home, iOS klient pro Firefox Sync.

ne nebojim, naopak v tehle oblasti jsem rad za co nejmensi pocet prohlizecu, neni totiz nic lepsiho nez kdyz kazdy podporuje neco jineho a na jednom vam funguje tahle banka a na druhem zase jina banka, pritom banky pouzivate obe

i kdyz chapu, ze spis narazis na kompatibilitu jako takovou, nemuz rict, ze bych kdy mel problem se zobrazovanim stranek ve Firefoxu, to spis v IE ... jasne, neznam celej internet, ale ani si nepamatuju, ze bych to kdy cetl ...PS: Metro mi pripada jak prostredi pro lidi "kteri jsou lini premyslet, nebo neco delat" ...

To som zvedavý, čo na to povie EÚ :D

Probuh, na vyvojarskych konferencich a v kuloarech Microsoft uz dlouhe mesice rozhlasuje, ze pujde pouzit pouze WinRT pro METRO ... a ze ARMy budou mit pouze METRO. Dve a dve davali Mozille asi sest, protoze pokud ji nedocvaklo, ze nic jineho nedostane k dispozici - a to je velice chytry krok microsoftu (bezpecnost,portabilita,plynulost gui,kontrola nad prodeji) - tak probuh proc se teprve po dvou mesicich dozvidame ze se jim to nelibi? ... to si toho za celou dobu ty saskove nevsimly?
Na netu se lze docist cosi o nedostatcich a snad i rychlosti vykreslovani ... kraviny! I nejzakladnejsi kresleni, ktere je nabizene je akcelerovane! A komu to nestaci, klidne at si to kresli prez vlastni directx kod.
Jako programator pak naprosto nechapu proc by vyrobci prohlizece melo snad chybet to ze nema pristup k jadru systemu! Neni to vubec potreba ! .... !!!! .... !!!!!!
 Tady dle meho vubec nejde o to, ze by jim nekdo znemoznoval udelat dobry prohlizec - dle meho jim docvaklo spise, ze uzivatele nemohou atakovat tak jako drive ... vykreslovaci jadro (uz snad nema duvod mu rikat IE) pro HTML v systemu nenahradi .... pluginy si taky z predchozich verzi nepretahnou (ze by na ne dolehla konecne realita?)
 

Konečně to někdo napsal.

Reklama