Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Duel 2×2: Scythe (Gentle Typhoon) a Enermax (Cluster)

Na podzim uvedly dvě firmy nové přírůstky do svých rodin klasických dvanáctek ventilátorů. Byla by škoda si tyto, už na pohled zajímavé ventilátory, neotestovat a o co lépe, postavit je proti svým starším příbuzným a zjistit, zda výrobci jen nesází na nevšední vzhled a jestli je pokrok také v něčem jiném.

Duely v rámci značek, testovací metodika a podmínky

V prvním duelu se nám utká podzimní novinka firmy Scythe, tedy Gentle Typhoon. Už při uvedení této řady jsme se pozastavovali nad velmi nízkou papírovou hodnotou hlučnosti. Z minulých velkých testů již víme, jak se to s hlukem na krátkou vzdálenost má, a že laboratorní testy, probíhající dle mého odhadu minimálně metr od zdroje hluku, tak úplně neodpovídají hodnotám naměřených při standardních podmínkách, kdy máte PC vedle sebe na stole či pod ním.

Gentle Typhoon nečeká nijak lehký souboj, jako jeho soupeře jsme nasadili známý, ač o celou stokorunu dražší, S-Flex. Abychom byli objektivní, testovalo se samozřejmě na stejných otáčkách přizpůsobených našemu nováčkovi. Uvidíme tedy, zda se vyplatí ušetřit oproti staršímu, troufnu si říct, vlajkovému ventilátoru tohoto japonského výrobce.

Šest 120mm větráků

Ve druhém duelu čekají na rozsudek kousky od (ne často u nás používané co se segmentu chlazení PC týče) značky Enermax, jmenovitě Cluster UCCL12 a Warp UC-12AEBS. První zmíněný je zde v pozici nejen novinky do počtu, ale přináší inovace, které si ukážeme při bližším seznámení.

Přečtěte si také:
Megatest: Osmadvacet 120mm větráků
Velký test devatenácti 120mm ventilátorů
92mm větráky: Scythe, Minebea a Noctua

Metodika testování

Metoda testování zůstala zachovaná, ač došlo na zkoušku změny měření průtoku vzduchu změnit za účelem větší přesnosti, nebyl shledán úspěch a došlo k navrácení původního postupu.

Přemýšlel jsem, jak nejlépe změřit průtok vzduchu u axiálního ventilátoru. Nebyla jiná možnost než udělat z axiálního ventilátoru ventilátor potrubní. To abych mohl změřit rychlost proudění vzduchu v potrubí, a díky této hodnotě si už jednoduše můžu spočítat vzduchový výkon.

Nechal jsem si tedy vyrobit krátký kus spira potrubí, na něj osový přechodový kus na co nejmenší průměr ale přitom jsem musel dbát i na to, abych mohl jednoduše použít sondu pro rychlost vzduchu. Výsledný ideální rozměr byl 45 mm.

Měření rychlostí probíhalo tak, že jsem osadil ventilátor na sání do potrubí a nakonec osadil sondu. U každé rychlosti jsem ho nechal zhruba pět minut měřit a sledoval hodnoty na displeji. Rychlosti se pohybovali v rozmezí 0,4 m/s. Jedná se průměrné nejstálejší hodnoty, jaké byly zaznamenány.

 

Pro změření průtoku vzduchu jsme použili Technovent 4000, který se v praxi osvědčil jako přesný a citlivý

Pro měření hluku bylo jedinou nutností správně nastavit měřák. Ten poskytuje možnosti nastavit filtr, který simuluje odezvu slyšení lidského ucha, navíc tento váhový rozsah je uveden jako závazný a dle manuálu je popsán takto: Filtr váhové křivky „A" je blízký ploché charakteristice, to je vhodné například pro měření hluku od strojů po vyšetření reálné úrovně zvuku testovaného příslušenství, což jsou v našem případě malé axiální ventilátory.

K měření hluku posloužil digitální digitální zvukoměr SL 4011 který umožňuje měřit signály v kmitočtovém pásmu od 30 Hz do 8 kHz. Standardně je vybaven váhovými filtry odpovídajícím křivkám hladin stejné hlasitosti A a C, velmi citlivým elektrostatickým - kondenzátorovým mikrofonem a analogovým výstupem. Měřicí rozsah je 30–130 dB. Pomocí externího kalibrátoru SC 940 je možné velmi jednoduše zvukoměr kalibrovat. Dva režimy rychlosti měření (rychlý: 200 ms, pomalý: 500 ms) jsou, jakož i všechny ostatní funkce, v souladu s IEC 651/2

Měření hluku opět probíhalo asi pět minut, kdy jsem sledoval hodnoty na hlukoměru. Ty se tentokrát pohybovaly v rozmezí 4 dB(A). Z nich pak byla určena průměrná a nejstálejší hodnota. Hluk okolí jsem se pokusil snížit na minimum, počítač byl ve fázi sledování chlazen pasivně (vyjma zdroje Enermax MODU82+, ten má však chlazení velmi tiché). Pevný disk byl z důvodu použité skříně s rozsáhlou perforací uložen do silentboxu Acutake Dark Disc 2.

Regulaci ventilátorů zajistil Scythe Kaze Master 5,25" (viz recenze těchto regulátorů). Za zapůjčení Acutake Dark Disc 2 a Scythe Kaze Master 5,25" děkujeme společnosti TN Trade.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Z obrázku na krabici Enermax Cluster to vyzerá, ako že Batwings + HALO Frame spolu prinášajú 20-30 percent výkonu naviac. Nie Batwngs 20% a HALO 30%. ;-)
Nič to síce nemení na fakte, že netušíme s čím to porovnať, ale ... tak pre korektnosť. :-)
Osobne po vlastnej skúsenosti Enermaxu čo sa týka ventilátorov už neverím ani nos medzi očami. :-p

Mám doma dost ventilátorů, včetně Noctui scythe a enermaxu.
Enermax magma otáčky 400-1700 napětí od 3,8V. Na nejmenších otáčkách je tichý a výkon pořád stačí, dokáže procpat i vzduch skrz hustý radiátor. Kvuli směrovosti magmy chladí líp jak S-flex, u radiátorů Na 12V 1700 otáček fouká hodně, a proudící vzduch již je dost slyšet. Používám T-balancer na regulaci.
Chtělo by to ještě testovat nejnižší otáčky.

Heh... no ja som si kúpil tento:
http://www.tntrade.sk/enermax-fan-uc-12aebs-120mm_d10813.html
Namotal som sa na magnetické ložisko Enlobal:
http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/xoxide_2041_260668472
Že vraj rotácia bez trenia... no to by sa musela tá vrtuľka trošku hýbať v ložisku nie? Inak to asi ťažko môže byť magneticky držané... no nehýbe sa.
Navyše by sa mala dať ľahko vytiahnuť z rámu... no keby nebola z tak kvalitného plastu (asi jediná pozitívna vec) asi by som ju polámal pri tom vyberaní... Brutálne to tam drží a magnetom to rozhodne nie je.
Takže je to v podstate len sleeve bearing. Až na to, že taký vetrák som si mohol kúpiť za tretinovú cenu...

A jak si myslíš že vypadají ložiska Noctui a S-Flex? :D
Jinak jsem koukal na netu na recenze, je to těžší najít.
http://forums.techarena.in/reviews/1130678.htm

Dobry den, jestli tomu rozumim spravne, tak pomoci dnes popsane metodiky mereni by mel jit zmerit vykon v predeslych clancich testovanych Arctic Cooling Arctic Fan 12L a Arctic Cooling Arctic Fan 12 PWM. Pokud ano, prosim o doplneni mereni. Dekuji.

Jestli jsem Tomáše dobře pochopil, píše tam, že se vrátil k původní metodice. Takže asi není třeba nic měřit, jen se zkuste vrátit do těch odkazovaných testů, kde tyto větráky jsou naměřeny.

Ja to pochopil tak, ze vetracky scythe a enermax meril dle teto nove metodiky, ale nezaznamenal rozdil oproti stare metodice a proto ji nemenil. Nicmene v predchozich recenzich je sice zmerena hlucnost, ale uz ne vykon. Cituji: "Arctic Cooling Arctic Fan 12 PWM: Na 1000 ot./min působí ventilátor celkem tiše, u motůrku jsem nezaznamenal žádné podivné zvuky. Přenos možných vibrací je zde eliminován speciálním osazením na montážní rámeček, bohužel ale díky tomu jsem neuspěl se svojí metodikou pro měření vzduchového výkonu a tak se ventilátor ve výkonových tabulkách bohužel neobjeví."
Proto jsem prosil o doplneni.

Prosim o nejake vyjadreni jak je to s tou metodikou a jestli bude tedy mozno zmerit vykon vetracku od Arcticu, ktere sice jsou v predchozich recenzich, ale bez vykonostnich mereni. Dekuji...

Celý problém je v měřícím tunýlku. Díky uchycení AC 12 PWM a AC 12L se nevejdou při osazení na sání. Jedná se vlastně o mojí chybu, při výrobě zmíněného tunýlku jsem nezohlednil jejich rozměry a tak je změření výkonu v současné chvíli neuskutečnitelné.

Děkuji za odpověď.

Prudič je zpět.. :)

Máte v plánu nějakej testík Yate Loon, Nanoxia apod.? By mě docela zajímalo..

Nanoxia byla. Yate Loon zatím ne, příště budou větráky Gelid.

A když Vám větráček pučim? :) Nebo možná i daruju.. konkrétně YATE LOON 120mm - D12SL-12 (plus 4 červené diody, RPM je 1350).

Zápůjčka větráčku za 150 až 200 Kč je to nejmenší ;-). Recenze ventilátorů nejsou časté a přestože v některém dalším "díle" na Yate Loon možná dojde, nebudu to slibovat.

Větší hovadinu jsem neslyšel... Před týdnem jsem si koupil Scythe Typhoon a při 1600 ot./min je naprosto neslyšitelný! Mám ho místo originálního ventilátoru na CPU, a výkon je o něco málo vyšší ale když k němu přistrčím ucho ztěží zaslechnu motorek! Jakých 40dbA proboha??!

Já jsem zase "neslyšel" ještě 12cm větrák, který by byl na 1600 ot./min naprosto neslyšitelný ;-).

To že jste vy neslyšel neznamená že neexistuje :)

Ale jo, nějaké lowprofile (10 mm) potvoře se třemi lopatkami a 5 cfm při 1600 rpm bych to věřil ;-)

Upřímně je mi fuk co mi tu tvrdíte, už jsem udělal chybu jednou a vybral jsem podle vás "tichý" ventilátor Acutake Pro-Fan PWM, ketrý měl podle Vás hlučnost nižší 20dbA... Raději se nebudu vyjadřovat toto je zbytečná diskuse, já si o Extrahardware udělal obrázek dostatečný dost... Vaše herní testy musím pochválit, ale samozřejmě když se kouknete na Vaší sestavu... kdo má dnes DDR3 1600Mhz a Core2Duo 3,5Ghz? Já jsem rád za DDR2 800Mhz a Athlon 6400+... Mohli byste je upravit řekl bych pro většinu uživatelů, výkon se potom hodně liší.

Reklama
Reklama