Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

500 wattů se zlatou účinností: Enermax Modu87+

Modu82+ a Pro82+ svou kombinací dobré učinnosti, kvality provedení, atraktivního vzhledu a tichým chodem chytře řízeného ventilátoru byly pro Enermax velkým úspěchem. Dnes už ale účinnost nad 80 % procent nestačí a nová řada Pro a Modu87+ má již certifikaci 80Plus Gold a další vylepšení.

 

Přednosti, vnější provedení, kabely

 

Není to tak dávno, co jsme se v minirecenzi (či chcete-li preview; v oblasti zdrojů nemáme ambice konkurovat webům jako JohnyGuru, HarwareSecrets, Xbit-Labs nebo HardOCP) podívali na jednoho z levnějších zástupců portfolia Enermaxu: Eco80+ sice neoslnil, ale určitě potvrdil, že zdroje této firmy bez výjimky nezklamou.

Stejně jako v případě Eco80+ nám Enermax zaslal 500wattovou verzi svého Modu87+. Ve stejné řadě se nachází ještě zdroje s výkonem 600 a 700 W, přičemž rozdíly spočívají nejen ve výkonu, ale také v počtu konektorů (typicky pro grafické karty) a samozřejmě i v trochu jiných vnitřnostech (kapacita kondenzátorů). Na valnou část obrovského výčtu marketingovými názvy umně zastřených technologií jsme se už podívali právě v recenzi Eco80+, přesto je jich u Modu87+ ještě pár navíc.

 • 87PLUS ready!
  Enermax u zdroje získal certifikaci 80Plus Gold, tudíž musí splňovat účinnost alespoň 87 % při 20% a 100% zatížení a 90 % při 50% výkonu.

  Rozdíl v účinnosti zdrojů na sítích 115 VAC (Amerika) a 230 VAC (Evropa) reflektují i přísnější požadavky na Gold v Evropě a existence 80Plus Platinum pro 230 VAC:
 • SpeedGuard
  14cm (či 139mm, jste-li puntíčkáři) ventilátor Enermax Twister se dokáže rozběhnout už na 330 ot./min a dokonce tak s velkou částí PC bude v alespoň v idle fungovat (výkon do zhruba 250 W). Maximem větráku je 1000 rpm, graf Enermaxu však hovoří o 900 rpm při výkonu zdroje 500 W.
 • Dynamic Hybrid Transformer Topology
  Údajně revoluční topologie pole transformátorů zaručuje stabilní výkon při jakékoli zátěži.
 • Hybrid Capacitor Array
  Zdroj kombinuje solid state kondezátory s klasickými (s elektrolytem)
 • C6 & Hybrid Ready
  Podpora stavu C6 a hybridních technologií podle mě není až tak záležitostí zdroje.
 • Twister fan inside!
  Ložiska Twister mají mít dvojnásobnou životnost oproti 2-ball, takže Enermax udává 100 000 h MTBF.
 • Future ready!
  Mám pocit, že než současné šestipiny a osmipiny nahradí hrůzostrašnější konektory budoucnosti, tak už spíše budete koupovat jiné zdroje než nové kabely do svého Modu87+.
 • DXXI ready!
  Oba konektory pro grafické karty jsou 6+2 piny (8P, splňují tedy požadavky PCI Express 2.0), to je vše.
 • 24/7 @ 50 °C ready!
  Nepřetržitý provoz při 50 °C (teplota okolí).
 • GAMING ready!
  Úsměvnou vlastností je Gaming Ready!, což obnáší kompatibilitu s Core 2, Core i7, Athlony a Phenomy. Nekompatibilita zdroje typu ATX s procesory by byla přinejmenším raritou.
 • World Ready!
  Marketingová perla nám chce sdělit, že zdroj pracuje v rozsahu 100 až 240 VAC a má aktivní PFC.
 • HeatGuard
  Tento strážce tepla není nic jiného než provoz ventilátoru 30 až 60 sekund po vypnutí zdroje (znáte například už déle od zdrojů be quiet!). Je hezké, že když zdroj vypnete ze sítě a poté zase zapnete přívod proudu (tedy ne ještě PC), nějaký čip si to pamatuje a větrák ještě pro dochlazení roztočí.
 • SafeGuard
  Pod názvem SafeGuard se skrývá běžná sada ochran proti přehřátí, příliš vysokému napětí, proudu apod. (OCP, OVP, AC UVP, DC UVP, OPP, OTP, SCP & SIP)
 • CordGuard
  Úžasný držák síťového kabelu uplatníte především v kancelářích s hrajícími si dětmi. Video od Enermaxu má na YouTube díky podobné režii jako hongkongské kung-fu filmy velký úspěch.

Tradiční slovníček    Účiník (power factor) a jeho korekce (correction, celá zkratka tedy PFC) je často nesprávně zaměňována za účinnost (efficiency). Co je účinnost, to určitě víte (nejjednodušeji, poměr mezi výkonem a příkonem), účiník je zase poměr mezi skutečným (ve wattech, W) a zdánlivým (ve voltampérech, VA) příkonem. Při korekci účiníku jde o to, aby se pro příkon zařízení tvářilo jako odpor (rezistor), tedy s účiníkem 1. PFC (korekce účiníku) má za úkol snížit emise harmonických složek snižujících účiník.
    Pasivní PFC je typicky realizováno pomocí cívky, aktivní PFC pak dvěma výkonnovými MOSFET tranzistory a řídící jednotkou (dioda, tranzistory). PFC se účastní i kondenzátor(y) a termistor. Ty vstupní proud upravují tak, že se jedná o téměř dokonalou sinusovku. Aktivní PFC je účinnější než pasivní, ale vzniká další vysokofrekvenční rušení, jež bývá ale zpravidla odrušeno.
   Pokud se někdo z vás náhodou ptá, co je to „Power Good signal“, tak vězte, že se je to signál, kterým zdroj počítači říká, že už je připraven a schopen napájet normálně (což není zcela okamžitě po zapnutí, ale typicky po desetině až polovině vteřiny). Power_Good (či Power_OK) tak chrání počítač proti práci s nesprávným napětí. Dříve se našlo pár výrobců, co i na tomto při výrobě zdroji šetřili, dnes už se snad jedná o samozřejmost.

Vnější provedení, balení, příslušenství

V prostorné krabici najdete kromě samotného zdroje také dva svazky kabelů, kabel síťový, "CordGuard", dva suché zipy, manuál a sáček se suchým zipem (pro nepoužité odpojitelné kabely). Štítek zdroje potom prozrazuje, že EMG500AWT disponuje třemi 12V větvemi se zatižitelností až 25 A, dohromady můžete ale zdroj na 12 V dodávat 41 A.

 
 
 

Kabely

Velmi hezky mají zpracován přehled a délku kabelů na AnandTechu (zvlášť přo 500, 600 i 700wattovou verzi Modu87+), stručně to vypadá zhruba takto:

1× ATX 24-pin (58 cm) 1× EPS 12V (či 2× ATX12V, 61 cm)

  2× PCIe 2.0 (55 cm)    1× FDD (105 cm)

  6× SATA (max. 90 cm)    6× Molex (max. 90 cm)

  Je možná škoda, že nejdelší kabel padl na FDD konektor, ale u Molexu ani SATA problém asi nebudou mít ani majitelé big towerů vláčející kabely bůhvíkudy. To už napájení desky či grafiky vedené od zdroje naspodu skříně někudy za zadní stěnou by mohlo na limit v délce narazit, ale stále je to lepší než třeba u Eco80+. A oproti minulé generaci Modu se nemusíte zase bát, že byste měli jeden kabel jen se samými Molex a druhý jen ze SATA.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Abych dal za 500Watt 3000 to ne, je sice pěknej, Enermax je značka jak se patří, 90% při 50% je slušný, ale s mím 620Watt CM jsem spokojený co se ichosti i výkonnosti týče.

Co to je "mím 620Watt"?

Já bych značku ENERMAX nazval jako takovej "Mercedes mezi zdroji". Tyto zdroje jsou velice kvalitní a nechají si to patřičně zaplatit. Taky nebudou pro každého kdo kouká na každou korunu - jde spíše o prestiž = přesně jako u značky Mercedes.
Proto tyto zdroje těžko uvidíte v sestavě kde v celkové ceně do 10 000,-.

Od kdy jsou Mercedesy kvalitni? :D

Tak říká se to tak.
Teď nevím, jestli si děláš srandu, nebo jsi nepobral přirovnání.

Dříve platil Mercedes za velmi kvalitní auta, a také patřičně drahá. A myslím, že to platí i dnes. Ale to už je diskuze o něčem jiném, než o zdrojích do PC :-)

Dřív ano. Ale v poslední době se na Mercedesy dívá dost lidí z brandže přes prsty. Prý to už není co bývalo. Nevím, mě se některé kousky docela líbí, ale tolik zbytečných peněz k dispozici jen tak mít nebudu. Ale nikdy neříkej nikdy. Enermax v počítači mám:)

jj taky jsem ve staji Enermaxu, a jj Mercedes bohuzel za predposledni generace pochvalit nejde, Mercedes E 98-07 je vyhlasenej jako kasicka na servisni finance, na tu generaci bylo v DE vedeno vic zavad pri TUV nez u Laguny :)))))

Kolega určitě myslel pomyslný přirovnání a vy to tady berete doslova.

Ja po Enermaxu koupil radši zdroj Corsair, zvlášť díky tomu, že Corsair má záruku 5 let, zatímco Enermax 2 roky.

Seasonic X-650 je o něco dražší, ale ty pozitivní ohlasy a testy mě přesvědčily, že můj další zdroj bude určitě Gold od nějaké dobré značky. Enermax se 14 cm větrákem - hmm uvidím.

Rozhodně Seasonic X-650(3200,-) nebo X-750(3700.-) jsou lepší zdroje a za výhodnější cenu. Cena Enermaxu Modu87+ je naprosto neopodstatněná!!!

Jiste, drtiva vetsina lidi potrebuje minimalne kilowatovou elektrarnu ;)
Takovahle ucinnost me prave u 750w zdroju neprekvapuje (1. jsou drahy, 2. zerou jako prase takze je ta ucinnost potrebna, 3. nekrmi sestavu za 10.000,- ktera jede 6h denne atd...)

"2. zerou jako prase takze je ta ucinnost potrebna" ? kde zerou jako prase? zere snad PC a zdroj je jen prave to nacini co diky ucinnosti pomaha spotrebu udrzovat niz ;) daserict ze cim mensi ucinnost tim vic prave zdroj zere, jeho maximalni zatizitelnost s tim nema co delat

200W zdroj s ucinnosti 50% znamena pri 150W odberu 300W na zasuvce, kdesto 750W zdroj s ucinnosti 90% pri odberu 150W znamena 167W na zasuvce ;)

pokud ma tedy PC v idle odber alespon 150W, tak 750W zdroj s ucinnosti 87% na 20% zateze se proste vyplati vic nez nejaky smecko 400W s ucinnosti co zna jen vyrobce

kvalitni zdroj je zaklad celeho PC, vsechny ostatni komponenty jsou zivene prave zdrojem a je to taky soucast spolecne s kejsou ktera casto zazije nekolik generaci PC

Ok souhlas. Jen co se týče té životnosti tak si nejsem jist.
"Hybrid Capacitor Array
Zdroj kombinuje solid state kondezátory s klasickými (s elektrolytem)"

Radši bych jen solid state kondíky s o trochu horším vyhlazováním DC. Klasický kondíky nemůžou mít delší životnost než ty s pevným dielektrikem i kdyby byly sebevíc "japonský". Dyžtak mě někdo opravte (vzhledem k tomu, že ty teoreticky méně kvalitní jsou na více místech a i u všech dalších kvalitních zdrojů tak to asi nevadí).

Mám pocit, že ty malé kondíky jsou speciální s malým vnitřním odporem a tím i lépe vyhlazují.

tou dvojkou jsem mel na mysli sestavu jako celek - tzn. stredne vykonna sestava s durazem na spolehlivost si zaslouzi kvalitni a ucinny zdroj a presto nepotrebuje 750w zdroj, o smeckach jsem nemluvil vubec. Co se tedy "vyplati" vic, 500w nebo 1kW kterej se bude drtivou vetsinu casu "flakat" a jeste za nej zaplatim vic v momente porizeni?

Ja mam Seasonic S12-II-430W 80plus a maximalna spokojnost.... Podla mna super kupa je Arctic Cooling Fusion 550R, za tie peniaze je to pecka.... Ten Enermax je pekny no to je vsetko, cena je neakceptovatelna....

Ten Seasonic mám přes rok a zatím spokojenost

to video je neskutocne, nemozem z neho :D

a zdroj je super, dalo sa cakat ze nebude mat chybu okrem ceny :)

AC-fusion - daval som ho klientovi do pc, pri zatazi grafiky piska. Zostava bola phenom x4 nepamatam kolko, ati4850, 4gb ram a 1TB disk. Max spotreba bola okolo 250W, nechutne to piskalo.

"Lákadlem bude nesporně velice tichý chod: s velkými ventilátory nemám úplně dobrou zkušenost, ale něco přes 300 otáček za minutu s kvalitními ložisky je zárukou skutečně neslyšného chodu zlatě obarveného větráku."
Mě se velké větráky líbí víc než malé rychlé. Stačí méně otáček.

Mno já mněl Thermalta​ke Toughpo​wer 650W, který mněl 14cm ventilátor a to bylo při zátěži jako zapnutý vysavač (i přes ten neuvěřitelný sací výkon tak po roce zdroj vyhořel).
Vyměnil sem ho za AC Fusion s "ubohým" 80cm ventilátorem,který je téměř neslyšitelný - přehlučí ho i hardisk.
Thermaltake nikdy více...

na to si prišiel len teraz že thermaltake nikdy více ja to už viem asi 5 rokov ich ventilátori sú najhlučnjšie aké som len existujú a o kvalite zdrojov by som pomlčal zato enermax to je iná káva maximálni výkon môžte v pohode prekročiť aj o 10-15% nemusíte sa báť ani skratu toto som si už overil na mojom liberti 500W ktorí mám už asi 4 roky vtedy ma stál asi 3500sk ale neváhal by som dať znovu tie peniaze do enermaxa keď budú mať zdroje s certifikáciou 90+ tak kupujem nový lebo účinnosť toho môjho je len od 78-82% ale tipujem že ešte rok dva ma vydrží kým prídu také zdroje

Jistěže sem věděl co je Thermaltake zač, ale tehdy sem si kupoval celou sestavu a v daném obchodě zrovna nemněli nic moc kloudného na skladě,tak sem dal thermaltaku šanci. Jejich zdroje řady Toughpo​wer by mněli být špičkou (taky nejsou nejlevnější). Mno špičkový byl snad jen ten sací výkon :)

Zdravím, pěkný článek. Nicméně jedno upozornění, již asi 2 dny mám v Opeře rozsypanou úvodní stranu jakoby nefungovalo formátování... Vím, Opera - optimalizace, ale stejně někde je problém a v článcích je to již zase ok....

ahoj, používám také Operu. Tento problém pozoruji jenom někdy a náhodně. Většinou když mi kolísá rychlost netu, nebo stabilita netu.
Teď když zrovna píšu je vše OK!

rychlost netu ok, ping taky, mám poslední verzi bez úprav, os v pohodě, vše chodí až na EHW ale díky za post. :)

Pár uživatelů už něco podobného hlásilo, většinou pomohlo smazat cookies.

no, jak jsem si myslel není to tím, již jednou to tak bylo, a vyřešilo se to časem, pak nešly prolinky, ty jste opravili a teď zase toto, ale cookies to nejsou, bohužel :(

Můžu vás i ostatní uživatele s problematickým zobrazením EHW poprosit o screenshot? (stačí třeba odkaz na nějaký imagehosting jako abload, imageshack či co preferujete přímo sem)

tak tady jsou nějaký screeny:
normal :
http://s1.imgupload.cz/img/--/205851/WlpKI/extra-normal.jpg
a špatný:
http://s2.imgupload.cz/img/--/205853/Pgx3r/extra1.jpg

http://s2.imgupload.cz/img/--/205855/eUAVk/extra2.jpg

http://s1.imgupload.cz/img/--/205857/yLfJE/extra3.jpg

http://s2.imgupload.cz/img/--/205859/dJwe7/extra4.jpg

jak už jsem psal, někdy je to OK, a někdy to mám takto rozhozený

ještě dodám, že používám windows7 x64bit a Opera 10.10 cz.

mám to stejně, jen mám Vista 32 a 64 bit.

Nyní však když se dívám, to je v pohodě. Tak neím zda to je upravený, nebo se něco "spravilo" samo... :)

opera 10.10 robi to len niekedy, vcera som sa snazil ale vsetko bolo korektne. Dnes je to rozpadnute, ale robi to len v sekcii Novinky. Aby bolo menej obrazkov, dal som v opere 50% zoom.

http://rapidshare.com/files/356379109/extrahw.rar

aha, já právě tyto problémy přičítal mému nestabilnímu netu (wifi).

Me by docela zajmolo srovnani s mim uz asi 3roky starym enremaxem liberty 500W co se tyce ucinosti myslim ze jeste ani nema certifikat 80+

Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli nema tento zdroj treba nekde svitici diodku ­(jestli proste nejakym zpusobem nesviti­). Muj zdroj ji bohuzel ma ve vypinaci a primo bytostne me to vytaci. Diky

Diky moc za informaci. Tim padem odpadla moje posledni obava a jdu do nej.

Reklama
Reklama