Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

NEC PA271w: 10bitový vládce moderních 27" (recenze)

16:9 na pracovním monitoru? Ale fuj. Když se ale jedná o 2560 × 1440 bodů, možná i ten nejvíc konzervativní grafik po chvíli pookřeje. Už nadpis naznačuje, že nový Japonec se povedl a to nejen v klasických atributech monitoru. NEC vyšší modely z PA doslova narval funkcemi. Bonus: pravda o 10 bitech pro barvu a návod ke zprovoznění.

Od IPS až po p-IPS, četné přednosti PA271w a o čem bude dále řeč

Celá aktuální série MultiSync PA použivá technologii IPS (In Plane Switching). Její výhodou bylo už v počátcích to, že nabízela nejen plnohodnotných osm bitů pro barevný kanál, ale především nejlepší pozorovací úhly ze všech tří nejvíce rozšířených technologií LCD: TN (Twisted Nematic), VA (Vertical Align; MVA, PVA, ASV) a IPS.

Hlavní přednost IPS tkví v pozorovacích úhlech. Homogenita zobrazení při různých úhlech je důležitá také při větší úhlopříčce LCD
a/nebo bližší pozici uživatele. Zdroj: LG Displays

IPS se dále rozvíjela a v posledních letech bude asi nejvíce těchto panelů vyráběno u LG Display. Přes E-IPS (či AS-IPS) a S-IPS (Super IPS, především rychlejší odezva) se technologie dopracovala k H-IPS (Horizontal IPS). H-IPS zmírnila dva neduhy této matrice díky vyšší propustnosti světla. Snížila se tak nutnost vysokého podsvícení (s průvodními efekty jako zahřívání a spotřeba a zlepšil se tak kontrastní poměr až na 1000:1 (černá je více černá, méně svítí). H-IPS byla dále rozvíjena dvěma směry. Poptávka po levné technologii blížící se cenou TN se dočkala odezvy nejen u Samsungu (cPVA), ale právě i u LG. Tak vznikla e-IPS, kde písmenko e na začátku je malé úmyslně, aby se odlišila od starší a zcela jiné E-IPS. Dobrým výkladem této zkratky je Economy, jelikož kromě nízké ceny má e-IPS třeba neduh v mírně horších pozorovacích úhlech než třeba S-IPS.

Je tu také H2-IPS, tedy druhá generace H-IPS. Tuto zkratku používá asi jen HP a my se jen můžeme dohadovat, jestli je to opravdu jen jiný název pro e-IPS. Dražší novinkou na téma H-IPS je p-IPS a zatímco e-IPS může být Economy, p-IPS je performance. Jak název naznačuje, bude se jednat o lepší a také dražší technologii než e-IPS. Společnými znaky bude propustnost světla (a příznivá spotřeba), kontrastní poměr kolem 1000:1, ale rozdíl tkví (dle mého dohadu) v použití jiných polarizačních vrstev a tím snad širším pozorovacím úhlům a také v existenci panelů s 10 bity na barevný kanál.

H-IPS a odvozené technologie, především e-IPS, zabírají většinu trhu s IPS. Zdroj: NEC Displays

Fotografie pod tímto odstavcem jsou pořízeny právě na NEC PA271W (pomocí makropředsádky) a na prvním snímku ukazují chování bodů při bílé obrazovce (rozsvícený červený, modrý i zelený subpixel – jakoby více svítící zelený je způsoben zřejmě vyšší citlivostí RGGB CCD snímače DSLR). Následují i pouze jednotlivé barvy (červená, modrá, zelená) a zobrazení černé. U všech obrázků se jedná o náhledy, neváhejte proto klepnout myší pro zobrazení větší velikosti.

 

10, 14 a 16 bitů

Pojďme od IPS k přednostem samotného PA271w. Stejně jako u PA241w, i zde NEC nasadil 10bitový panel. K němu nechybí 10bitový vstup (DisplayPort). Panel dále pracuje s 14bitovou 3D LUT tabulkou, další interní zpracování je 16bitové. V případě vhodných aplikací a správné konfigurace (viz dále) se tedy dočkáte nejen přesných barev, ale i velmi jemných přechodů (gradientů).

Picture in Picture, Picture by Picture, funkce KVM switche

PIP a PBP má NEC na PA series už tak propracované, že vás skoro nenapadne, co by se tak dalo ještě dodělat. Více si o PIP/PBP ještě ukážeme, ale tentokrát vás možná zarazí, že panel má dva USB vstupy. Ano, vstupy a jestli se ptáte, k čemu to jako má být dobré, tak i zde je možné využití velmi praktické. K jedinému (ano, ne zrovna levnému) monitoru můžete připojit dva počítače a stačí vám stále jediná klávesnice a jediná myš. Podle toho, který je zapnutý (nebo který zvolíte), s tím potom také pracujete.

Adobe RGB i sRGB, gamut

PA271w patří mezi monitory s tzv. širokým gamutem, pokrývá barevný prostor až 97,1 % AdobeRGB. V případě, kdy pracujete spíše s fotografiemi pro web než pro tisk, můžete zvolit profil sRGB. Ten nenastavuje jen 6500 K a gamu 2,2, ale opravdu zmenší i barevný gamut na sRGB.

MultiProfiler

Jedna z největších parádiček NEC PA Series je MultiProfiler. Tato aplikace využívá i výše zmíněných výhod PA271w a v podstatě slouží k emulaci barevných prostorů a vlastností dalších zařízení, typicky pak monitorů a tiskáren. Existuje asi více scénářů použití, tyto bych viděl jako nejčastější:

  • po upgrade monitoru na PA271w si můžete emulovat v případě potřeby váš dosavadní monitor (tento případ ocení třeba grafici, kteří nechtějí či nemohou používat ICC profily tiskárny, ale zato už za ty roky vědí, jak která barva na jejich monitoru dopadne v tisku)
  • při použití více monitorů, z nichž je jeden PA271w (a další ideálně alespoň také IPS, není to ale podmínkou), můžete PA271w nastavit tak, aby byl co nejvíce podobný druhému (či dalším)
  • práce v barevném prostoru tiskového zařízení se pak samozřejmě nabízí jako třetí častý scénář

AmbiBright

AmbiBright je honosný název pro senzor intenzity osvětlení před monitorem a následnou automatickou úpravu jasu. Tento senzor máte pod kontrolou, takže ho můžete a nemusíte používat. Doplňují jej dva režimy Eco, které rovnou nastaví určité (nižší než výchozí) hladiny jasu.

ColorComp

Technologii ColorComp najdete v nabídce OSD jako Uniformity, což trošku lépe vypovídá o tom, co by asi tak mohla dělat. Zajišťuje rovnoměrnější intenzitu podsvícení, tedy homogenitu panelu. Daní je určité snížení max. jasu, to ale většině uživatelů zdaleka vůbec vadit nebude. ColorComp by měl být jedinečně naprogramován pro každý jednotlivý panel ,a pokud dojde při servisu právě k výměně této součásti (což typicky zřejmě ne), měl by se celý přeměřit a znovu naprogramovat.

TileComp

Máte-li vedle sebe dva nebo více NECů, nejste odkázáni ani na Eyefinity od AMD, ani na další technologie pro kompenzaci rámečků displeje (bezel) v ovladačích Nvidia či Matrox. Samozřejmě vinou tohoto sice linie pokračují, kde byste čekali, ale zase o část zobrazovaných dat přijdete (jsou schovány „za kompenzovaným rámečkem“)

NaviSet

NaviSet si možná pamatujete ještě z dob CRT monitorů NEC (a Mitsubishi), tehdy to byla opravdu velmi šikovná pomůcka (nastavit geometrii přes OSD bylo opravdu často na dlouho). U LCD se už geometrie a konvergence zdlouhavě neladí a hlavně má zrovna tento NEC velice povedené ovládání své nabídky přímo v monitoru, takže ani nemáte nutkání tento doplně do svého operačního systému instalovat.

SpectraView II

To aplikace SpectraView II už je mnohem zajímavější. Zpřístupňuje totiž hardwarovou kalibraci a 14bitovou 3D LUT tabulku PA271w. Pokud jsem pochopil dobře, musíte jej buď dokoupit, nebo získat v bundle s monitorem. Zajímá-li vás proces hardwarové kalibrace se SpectraView Profilerem a také jeho výsledky právě na PA271w, mrkněte do recenze na TFTcentral, kde se na tento aspekt podrobně zaměřili.

Mohli bychom pokračovat ještě alespoň pěti dalšími (dle mého soudu už ne tak významnými technologiemi), ale raději se zastavme u SpectraView. Strategií NECu je vyrobit jeden panel a ten potom odlišit podle cílového nasazení. MultiSync PA271w je pak fyzicky v podstatě totožný jako SpectraView Reference 271. Rozdíl eshopových cen je asi 32 500 vs. 45 000 Kč, doporučená cena na SpectraView 271 je však 56 000 Kč. Co, že za tyto peníze dostanete:

  • garanci nula vadných bodů a maximální barevné odchylky (deltaE) do hodnoty jedna
  • stínítko (hood)
  • software SpectraView II

SpectraView Reference ale není jedinou variantou modelu 271 (tedy mimo MultiSyncu PA271w). Nedávno jsme psali třeba o MDview 271, což je zase v podstatě ten samý panel, ale přizpůsobený medicínskému využití.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

no ja jsem nadseny, po dlouhem cekani konecne monitor o kterem ma smysl nejen uvazovat :)

na KVM switch se tesim, sice se to dalo resit jiz ted normalnim dataswithem, ale prepinat monas a jeste k tomu dataswitch se me nechtelo, take pokud to tento monas resi sam, tak to bude super :)

Pěkné a mimo mé možnosti. Za ty prachy bych si spíš koupil půl Toyoty Celicy 6th gen :D

preco nerobia minitory s vacsim rozlisenim?
taketo rzlisenie by som dnes povazoval za standard ved na solidnu pracu s viacerimi oknami nemoze dostacovat momentalne smiesne benze rozlisenia ako (1366x768) (1440x900) ved to je o triedu horsie ako bolo pred par rokmi 1280 x 1024 hlupe sirokouhle rozlisenie co dnes vsade frci je pouzitelne akorat tak na filmy ale nie na pracu. Dokonca ani klasicke webove stranky to sirokouhle rozlisenie neni pouzitelne.
Dnesne zakladne minimum by som dal 1920x1200 kde sa daju dat normalne aspon 2 dokumety vedla seba.
Je to taky problem vyrabat obrazovky s vacsim rozliskom?
ved ked si dam vedla seba 3 klasicke monitory 1280x1024 otocim ich o 90 stupnov
tak mi vznikne prekne rozlisenie: 3072x1280 keby spravili taky monitor a troska zmensili roztec bodom na 27-28 palcov to by bola pracicka a cena do 10 tisic samozrejme ved tie 3 minitory by spolu toko nestali...

Sirokouhlost LCD jde ruku v ruce s jinymi "pokroky" jako leskle displeje u notebooku, kapacitni dotykove displeje apod. Vetsina potencialnich zajemncu v tom problem nevidi, ci to dokonce vita.

Já mám 23" Samsung 2343NW s rozlišením 2048*1152 a nemůžu si jej vynachválit. Za 3600 to byla super koupě, až tedy na 2 výměny kvůli bzučení transformátoru, kdy jsem na třetí pokus dostal monitor, u kterého se dá při pár nastaveních vydržet. Stejně mi ale ještě stále připadá na práci rozlišení malé a nejraději bych, kdyby vymysleli tenhle NEC s TNkem a cenou kolem 10 000 :).

K tomu p-ips a 10-bit. Sám uvažuju o modelu PA241w. Ale podle toho co jsem zjištoval je zřejmě ve 241w panel LM240WU4-SLB1 (mimochodem stejný jako Dell U2410) a v tomhle 271w je LM270WQ2. Což je tedy vlastně h-ips. A podle tftcentral ani jeden není nativně 10-bit, ale 8+FRC. viz - http://www.tftcentral.co.uk/search.php?query=-IPS&select=panel a http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_parts.htm Tohle v praxi asi není momentálně až tak zásadní, spíš mě zaráží že panel ve 241w je shodný s U2410. Neví o tom někdo víc?

Na prvním odkazu má TFTcentral tu 27" taky jako p-IPS (ale ona je to stejně v podstatě podmnožina H-IPS). Teď je otázkou, zda se to nerozlišuje ještě nějak jemněji než tímto základním označením a nehraje roli pak nějaká verze elektroniky apod. Nechce se mi věřit, že by NEC dělal kolem toho takové haló, kdyby to bylo už dávno známé 8-bit s A-FRC.

Mirek Jahoda napsal:

Málokdo chce bejt zklamanej žejo, no to je pochopitelný. Jenže NEC má asi roční spoždění za konkurencí modelů se vstupem 10bit takže se neni co divit že dělaj taky trochu rámusu.
Každej výrobce vám potvrdí že do 2.000EUR dneska nedáte na trh 10bit monitor na grafiku abyste na tom něco vydělal bez FRC.
Takže tomu radši věřte abyste pak nebyl moc zklamanej :-)

Tak pěknej Novej rok!

plně 10bit?
Na tftcentral zase tvrdí, že jde 10(8-bit + AFRC) a to "p-ips" je jen název NECu.
taky tvrdí, že monitor požívá lcd panel/modul LG Display LM270WQ2 tedy stejný jak v DELLu U2711.
http://www.msc-ge.com/download/displays/dabla_allg/lm270wq2-sla1.pdf
tady je odkaz na ten datasheet LG Display LM270WQ2

Viewing Angle(CR>10) View Angle Free (R/L 178(Typ.), U/D 178(Typ.))
Pixel Pitch 0.2331 mm x 0.2331 mm
Color Depth 1.07 Billion colors, 10Bit with A-FRC
Pixel Format 2560 horiz. By 1440 vert. Pixels RGB stripes arrangement
Luminance, White 350 cd/m2 (Center 1Point, Typ.)

Jestli máte monitor zapůjčený přímo od NEC, nešlo by se jich zeptat jaký skutečně LCD panel monitor používá? děkuji

Žádost o vyjádření do NECu zaslána.

Já tady trochu shrnu "globalizační bagatelizování" výrobků uvedené v různých příspěvcích.

"Všechny automobily jsou stejné, neboť ve všech ABS systémech aut je procesor Intel 8086.:-) Vyberte si nejlevnější auto a ušetříte."

Stejně je to i s LCD monitory.
NEC PA241W a Dell U2410 jsou naprosto stejné protože podle pisatele mají stejný panel, psali to na internetu.:-)

Ovšem teorie má několik vad:
Gamut NEC/Dell 107%/110%
Lut Tabulka NEC/Dell 14bit3D/12bit
Spotřeba NEC/Dell 95W/75W
Svítivost 360/400cd/m2

Tady vídíte jak jsou stejné NEC PA271W a Dell U2711:
Gamut NEC/Dell 107%/110%
Lut Tabulka NEC/Dell 14bit3D/12bit
Spotřeba NEC/Dell 117W/113W
Svítivost 300/350cd/m2

Ale rozhodně počet pixelů u obou sedí, ten je naprosto stejný.
NEC a Dell dodržují VESA standardy.

Podle příkonů a svítivosti bych řekl, že i počet CCFL trubic bude u Necu o něco vyšší.

"Podle příkonů a svítivosti bych řekl, že i počet CCFL trubic bude u Necu o něco vyšší."

Tohle by platilo v případě, že bude použit jiný lcd panel/ modul. Pokud je stejný ( pravděpodobně LG Display LM270WQ2-SLA1), nemůže mít jiný počet trubic. Gamut bude taky stejný protože ten je právě "emitován" těmi trubicemi . Nicméně elektronika monitoru může barvený rozsah zmenšit to jsou právě ty sRGB,adobe RGB režimy. a ty "Standard, Full, Custom color atd..." nechají gamut plný tak jak umožňují "svítí" ccfl trubice.

Trubice jsou jiné, u NECu PA241W, PA271 MDView 271 a SpectraView Reference 241 271 je Ageing Backlight Correction = Barva podsvitu se míchá ze tří složek RGB a pomocí interního čidla se dosahuje požadované přesné barevné teploty podsvitu v čase.

Nevím co se rozumí "panelem", ale pisatelé mysleli místo panelu možná "matrici panelu" bez podsvitu.

Nejprve z čeho se skládá monitor? Samotný LCD panel/modul/display/obrazovka/matrice...atd jakkolii si to nazvetete, elektronika na zpracování obrazu, CCFL inverter(pro obrazovky s LED podsvícením není nutný), zdroj na vedení proudu/napětí a všechno je to naskládáno v plastové skříni "case".
Lampy neboli trubice jsou součástí samotného holého modulu/panelu.

Pokud monitor opravdu používá panel/modul LG Display LM270WQ2-SLA1 není možné aby v DELLu U211 byly jiné trubice. Vy myslíte, že LG LM270WQ2-SLA1 v DELLu je jiný než LG LM270WQ2-SLA1 v NECu to asi těžko:-)
Nebo jinak, myslíte že ty panely/moduly(v tomhle LG Display LM270WQ2-SLA1) co si NEC objedná-obdrží nějak rozmontovává a dává do nich svoje trubice?
Samotné trubice/lapmy v modulu taky nedělá LG ale nakupuje od jiných výrobců, jde o to-stejný panel( LG LM270WQ2-SLA1) stejné trubice, krystaly atd.

Tady vidíte rozmontovaný DELL U2711
http://lumenlab.com/forums/index.php?showtopic=8283&st=125&p=319082&#ent...

tady je dokonce zapnutý s obrazem, bez plastu "skříně" který to drží pohromadě
http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770 skrollujte až dolů.

Vaše tvrzení matrice+podsvit je nesmysl, podsvícení je v lcd modulu/panelu

Jestli máte čas projděte si tenhle hodně dlouhý thread o LCD matricích technologiích atd..
(jde sice o teleize ale princip zobrazení je stejný)
http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1113353-lcd-matrices-diff...

Takže ještě jednou, snad naposledy.
Kontrolní otázka na víkend.
A/ Pokud má panel v NECu PA271W jiné parametry než v Dellu U2711, bude tam stejný panel (matrice + podsvit)?
B/ Pokud má NEC podsvětlovací turbice po trojicích RGB (Ageing backlight correction) a barva podsvitu se přesně míchá, a Dell to nemá, bude tam stejný panel?

Sorry s ideou, že v panelech jsou si všichni rovni, jsem já nepřišel....

Samotný panel modul/ LG Display LM270WQ2-SLA1
má jasně dané spcifikace a eletrické charakteristiky
popsané tady v tomhle pdf datasheetu.
http://www.msc-ge.com/download/displays/dabla_allg/lm270wq2-sla1.pdf
prostě pochybuji, že NEC panel LG Display LM270WQ2-SLA1 před smontováním do monitoru otevírá a něco v něm mění.

http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770 dole
Tady poprvé v životě uvidíte jak samotný "inkriminovaný" LM270WQ2-SLA1 panel/modul vypadá. Rozdíl právě v té "destičce" elekrotniky, kterou má NEC samozřejmě lepší a výkonější (ale obrazovku naprosto stejnou ano večtně podsvícení).

Pochybuji, že NEC modul před smontováním do monitoru, otevírá a nějak upravuje.

No to už jste tady psal jak vypadá panel LM270WQ2-SLA1.
Takže proč ten DELL nemá Ageing Backlight Correction, když je rozdíl v té destičce.
Tady je popis NEC X-Light nově Ageing Backlight Correction:

http://medical.nec-display-solutions.com/p/me/en/bginfos/dp/Internet/Sub...
Toto je v PA271W také.

pro Spectrum: NEC PA241W a Dell U2410 jsou naprosto stejné protože podle pisatele mají stejný panel, psali to na internetu.:-)

Tak pozor, tohle jsem rozhodně nenapsal. Psal jsem jen o typu panelu ne o elektronice. Proto jsem se ptal jestli někdo ví víc. Naopak si myslím že ten Nec je velmi kvalitní monitor. Jenom je trochu zarážející jak Nec všude uvádí, že je to nativní 10bit p-ips. K těm parametrům: Co jsem se tak zběžně díval tak třeba spotřeba, odezva, emulace srgb mi přijde dost podobná, ale nechci tady moc teoretizovat..

No tak to vyznívá. Ony se panely = "matrice + podsvit" nevyrábí jak to mnohdy
prezentuje firma L a S.
Firma L a S mají sice koupenou licenci/pantent na technologii IPS resp PVA.
Ale to je jen licence na výrobu pouze vrstvy RGB tekutých krystalů.
Při výrobě namají moc na výběr musí dodržovat VESA standardy, takže si sice vyrobí rozlišeni např. 934x899 pixelů ale je jim to na nic, protože k tomu není karta.
Podle dotazů na foru si každý myslí, firma L vyrobí panel a bud to Dell nebo koupi nebo ne a dá do LCD nebo ne. To platí hlavně u panelů jako TN 19" Wide, kde jede o cenu a jedná se výrobek nakup - zaplat - a klidně chípni.
Pokud se jedná o grafické LCD, zadávají se požadavky svítivost, gamut, potřebuji to pro medicínu -DICOM, pro Nonstop provoz, rovnoměrnost podsvitu, životnost, vlasní japonské kondenzátory a dotaz na firmu L nebo S zní za kolik a v jaké kvalite to vyrobíte.
A když už vyrobíte matrici, pak to zamontujte do takového boxu, s tolika trubicemi. Ono vyrobit matrici a jinde dělat podsvit nejde, to LCD mělo hodně strakatý obraz od prachu.
Jinak abych zkoumaček kde co je stejné, ve všech letadlech, leteckých simulátorech je panel zase od firmy N. Pokud si kuchnete nějaké PDA či navigaci máte 80%ní pravděpodobnobnost, je tam je panel od firmy N.

Toliko na vysvětlení. I ty PDA jsou zatím jiné, stejně jak letadla a LCD.
Zatím. A myslím že je to dobře.

Pro pana Jahodu
To je co :-) viďte :-)
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/33_1.jpg
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/34_1.jpg
http://taobao.imzoa.com/dktech/lm270wq2/39_1.jpg
a to celé http://item.taobao.com/item.htm?id=7097948770

Bez urážky ale alespoň zjistíte jak vypadá samotný panel a elektronika(ta není z recenzovanýho NECu)
a rozdíl mezi slovy monitor a panel/modul :-)
pro pana "Radek Bábíček" taky :-)

a ještě jednou se omlouvám.

Nějak nerozumím sdělení, nebo tomu, na co je tento příspěvěk reakcí (je umístěn tak, jakoby reagoval na článek - pak mi to ale nedává smysl).

To je foto panelu lm270wq2 v DELL U2711:-)

Vzhledem k větám se smajlíky před a za odkazy mělo být obsahem sdělení i něco jiného než jen fotografie panelu z U2711.

Ne to ne, já jsem tím příspěvkem, shrnul dalších několik jiných s podobnými obrázky.

Zdravím, budu kupovat tento monitor, jen resim jak nekoupit "vadny displej" (mrtve body). Asi bych prezil zhasnute body, ale kdyby tam svitil cerveny subpixel by me asi netesilo...
Zaruku na to NEC nedava a dodavatele co jsem zkousel, neumoznuji kontrolu pred placenim. Nezna nekdo nejaky zpusob? A SpectraView PA271 neni reseni :-). Treba nejaky showroom, NEC kde by se dalo odzkouset, centralni sklad... nebo neco jineho. Milion displeju muze byt OK, ale nerad bych aby ten milion prvni co si koupim byl vyjimka :-). To bych snad zarucil tou prohlidkou pred placenim... I kdyz verim ze nebude problem, sichr je sichr.. Dekuji za radu...

Reklama
Reklama