Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Odkládá se uvedení desktopové verze AMD Trinity? Ano i ne…

Zdá se, že je tu konečně rozřešení otázky, kdy vlastně přijdou na trh procesory pro socket FM2. Tyto čipy, založené na nové architektuře APU s označením Trinity, jsou již k dispozici na trhu notebooků. Kolem jejich uvedení na trh stolních počítačů však panovaly dohady. Konfliktní zprávy hovořily tu o odkladu na pozdní léto či podzim, tu o uvedení ještě v červnu (júni). Nyní se ukazuje, že obojí je vlastně pravda.

Podle zpráv serveru NordicHardware již velcí výrobci počítačů expedují sestavy, založené na APU architektury Trinity. Na pultech obchodů (a v nabídce e-shopů) by se tedy výrobky měly objevit brzy, údajně snad v řádu dní. V tomto smyslu tedy uvedení již vlastně proběhlo, byť nenápadně a potichu. APU však zatím budou k dostání právě jen jako součást značkových počítačových sestav.

Vzorky APU AMD Trinity

Odklad na srpen či ještě pozdější dobu, o kterém se spekulovalo, se bude týkat volného prodeje. Dostupnost procesorů v maloobchodním balení (a potažmo základních desek) je skutečně odložena zhruba o čtvrtletí. Přesné datum není známo, není ani jisté, zda je stanoveno. Procesory se možná do prodeje dostanou bez fanfár a velkého plánování, prostě jak to zrovna vyjde. The Tech Report tvrdí, že mu zdržení procesorů potvrdili přímo výrobci desek. Dle jejich odhadů může prodej začít až na podzim.

 

AMD podle všeho považuje za stěžejní prodej skrze výrobce OEM. Smlouvy s velkovýrobci počítačů zajišťují odbyt vysokých objemů čipů, zároveň však kladou nároky na schopnost AMD čipy dodávat v termínu a v potřebných počtech. Protože je tento trh pro rentabilitu společnosti kritický, nechce zřejmě AMD riskovat opakování loňské situace. Tehdy firma velkovýrobce trápila nedostatkem jinak zřejmě úspěšných APU Llano.

Základní deska ECS A85F2-A Deluxe

Koncový zákazník tak zatím musí jít stranou. Do volného prodeje se procesory dostanou až když bude největší žízeň velkoodběratelů nasycena. To by mohlo nastat začátkem podzimu. Právě masivní prodeje v tomto období (tzv. „back to school“) jsou zřejmě tím, na co si nyní výrobci čipy Trinity syslí. Zhruba s příchodem září by tedy snad tlak na dodávky pro trh OEM měl polevit a APU by se konečně měla dostat do volného prodeje.

Zdroje: NordicHardware, The Tech Report

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

No, tak pokud bude zahájen prodej pro OEM, snad se brzy dočkáme oficiálních recenzí...Už vidím uživatele kupovat produkt u kterého není znám výkon nebo spotřeba.

teď hodně přeceňuješ běžného zákazníka kupujcího OEM sestavu

Asi tak. Kdo rozumí počítačům, nekoupí si OEM sestavu, ale poskládá si ji sám. Kdo chce koupit OEM sestavu, tak zase proto, že tomu nerozumí a chce to mít co nejjednodušší. A takového recenze nezajímají :-)

Muzu te ujistit, ze vetsina lidi co si OEM sestavy koupi, tohle opravdu nevi a ani je to moc nezajima :)

Jak je to obecně s vývojem cen u HW? Je právě zmíněný podzim vhodným obdobím na nákup HW (z pohledu cen) a nebo (co se mi zatím osobně jeví) lepší kupovat přes červen-srpen, kdy je dolar a euro většinou na nejnižším kurzu (otázka je, do jaké míry to má zpoždění u českých prodejců)...
Třeba teď si říkám, jestli koupit 24" LCD (50%hry,50 zbytek-net,filmy) nebo počkat na podzim (protože mě do toho nic nežene).
Díky za každé info.

Na vánoce se všechno zdraží a připíše se tam "Sleva 10%", aby lidi kupovali pod stromeček ^^

MInulé léto byl v závěru srpna skutečně dolar na nejvýhodnější úrovni, a ceny tedy byly tehdy skutečně nízké.

Ovšem kurz není tak předvídatelný, zejména proto, že koruna padá proti dolaru v závislosti na tom, jak si vede euro (bohužel je tomu tak, ať už si euroskeptici sní o "středoevropském švýcarském franku" jak chtějí), či dokonce ještě hůře.

Takže ceny komponent v podstatě závisí na panikářích z finančních trhů. Nic veselého...

http://graf.kurzy.cz/grafy-kurzu-men/years_2curr.php?c=6&oddate=1.1.2000...
Graf vývoje kurzu koruny k euru i dolaru, stačí v adrese změnit datum dle chtěného období :-)

Zajímavější je vztah mezi USD/EUR a USD/CZK. Tam to myslím vypadá tak, že když ztratí € proti dolaru, tak koruna ztratí na dolar taky, ale ještě o něco hůř.

Reklama
Reklama