Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Gigabyte na Computexu: Ultra Durable 5 a výroba základních desek

Pokud vás zajímá, jaké novinky Gigabyte představil na Computexu a chtěli byste vidět, jak se v dnešní době vyrábí základní desky, určitě nevynechejte naši reportáž přímo z místa činu.

Během Computexu jsme dostali příležitost účastnit se i tzv. Gigabyte factory tour, která zahrnovala návštěvu továrny a také VIP akce pro všechny světové novináře konající se v 36. patře třetí nejvyšší budovy světa Tchaj-pej 101. V prvních dvou kapitolách této reportáže se podíváme na to, co Gigabyte představil nového a na co se lidé mohou těšit.

Na předváděčce s názvem Gigabyte VIP Media Suite jsme měli možnost potkat se se zajímavými lidmi jak z vývojového týmu, tak i z vedení. K dispozici bylo několik demonstračních stanic například pro Ultra Durable 5, Thunderbolt, Auto tuning a mnoho dalšího. Asi nejvíce pozornosti se věnovalo právě novému „standardu“ Ultra Durable 5, který se zatím u dosud prodávaných základní desek neobjevil.

Gigabyte Ultra Durable 5

Co zákazníkům Ultra Durable 5 slibuje? Opět desku plošných spojů s dvěmi uncemi mědi, kondenzátory s pevným dielektrikem, MOSFETy s nižším odporem přenosového kanálu, ale nově i kvalitnější napájecí kaskádu s integrovanými obvody PowlRstage IR3550 od společnosti International Rectifier a digitálním regulátorem PWM.

Oč se vlastně jedná? Jestli vám něco řekne název DrMOS, obvody, které integrovaly Low a High MOSFETy a také MOSFET driver, již z velké části víte, čemu se IR3550 podobá. Řešení od International Rectifier však má přinést mnohem lepší provozní vlastnosti, delší životnost a v neposlední řadě má zvýšit proudové možnosti napájecí kaskády základní desky.

Každá fáze s IR3550 dokáže totiž dodat proud o hodnotě až 60 A. Pokud tedy máte takovou běžnou základní desku s osmifázovým napájením procesoru, dokáže mu dodat při napětí 1,2 V nějakých 570 wattů.

Aby Gigabyte prokázal lepší provozní vlastnosti, přichystal tři sestavy (jednu se základní deskou Gigabyte a napájecí kaskádou obsahující obvody od International Rectifier, další dvě s konkurenčními základními deskami) uzavřené v plexi boxech bez jakéhokoliv „umělého“ průtoku vzduchu. Boxy obsahovaly pouze otvory pro ventilátory, které však byly neosazené. Ke chlazení procesoru Intel Core i7-3770K sloužily all-in-one vodní chlazení Corsair H80, které však měly druhou stranu radiátoru zaslepenou, aby se přes něj nedostával do boxu vzduch.

Gigabyte představuje nové technologie

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Jestli ty součástky letují bezolovnatým cínem, tak to nikdy durable nebude. Je to šmejd křehkej a dělá mikrotrhliny.

Bohužel to tak je v dnešní době se všemi elektronickými součástkami. Zelení si prosadili, že se přestane používat olovo a bude se používat rádoby ekologický bezolovnatý cín. V konečném důsledku to má na životní prostředí možná ještě horší dopad.

Bohužel je olovnatý cín u spotřební elektroniky přísně zakázán. Používat jej smí jen firmy, které mají povolení a daná firma musí vyrábět buď zařízení pro armádu (millitary strandart), letectví, či podle space norem (to, co poletí do vesmíru - asi nejpřístnější existující norma). Je to velmi inteligentní a smysluplný zákon, jako většina, jelikož něco, spájené takovím cínem, vydrží dva, když máte štěstí tak 4, roky, po kterých se to stejně většinou vyhodí, protože nemá cenu to při dnešních cenách opravovat. Ve výsledku tedy máme mnohem větší množství odpadu, který je těžko likvidovatelný...

>kondenzátory s pevným dielektrikem
nejde ani tak o dielektrikum (Al2O3), jako spis o tuhy elektrolyt
>Pokud tedy máte takovou běžnou základní desku s osmifázovým napájením procesoru, dokáže mu dodat při napětí 1,2 V, kdy IR3550 dosahuje nejvyšší účinnosti až 95 %, nějakých 570 wattů.
ucinnost zavisi take na proudu (viz graf), cili pri ucinnosti 94.5% (1.2V, 300kHz, 20A) nejakych 200W

Dielektrikum je snad vždy tuhé, ano, jde tu o elektrolyt, ale spouata lidí ani neví, jak takový elektrolytický kondík funguje.

S druhou poznámkou máte také pravdu, jen bych doplnil, že záleží dost také na teplotě.

Reklama
Reklama