Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

MSI N670 Power Edition: výkon GF GTX 680, tichý chladič a super cena

Nereferenční přetaktovaná N670 Power Edition od MSI má výkon GTX 680 a stojí o 1500 méně. Nabízí nereferenční plošný spoj s výkonnějším napájením a výkonný, ale i v zátěži tichý Twin Frozr IV.

MSI GeForce N670 Power Edition OC: představení a parametry

Referenční GeForce GTX 670. kterou uvedla Nvidia před pár týdny, nás moc nenadchla. Výkon, spotřeba i parametry karty byly výborné a konečně i cena byla více než zajímavá, poměrem cena/výkon jí v širokém okolí mohl konkurovat jen výrazně zlevněný Radeon HD 7950.

Jenže provedení za tím vším pokulhávalo, jednoduchý, odbytý a vlivem uchycení ventilátoru vrčící referenční chladič se ke kartě za bezmála deset tisíc vůbec nehodil, zejména pokud vezmeme v potaz, že nejde o kartu, která by byla ve srovnání s ostatními výkonnými modely na chlazení nějak zvlášť náročná.

Pokud jste recenzi GeForce GTX 670 nečetli, určitě si spolu s testem plnohodnotného modelu – GeForce GTX 680 – projděte. Na tomto místě nebudu znova vysvětlovat všechny technologie a novinky, které nové

Právě kvůli nevydařenému chladiči jí tehdy o uniklo ocenění, byl jsem si jistý, že nereferenční modely na tom mohou být o poznání lépe a budou výhodnější investicí.

MSI, které řadu GTX 670 odstartovalo referenčním modelem a přetaktovanou kartou se stejným designem, před pár dny uvedlo na trh i nereferenční N670GTX Power Edition s novou generací firemního chladiče – Twin Frozr IV.

Také nereferenční model existuje ve dvou variantách – N670 PE 2GD5 s referenčními takty 915 MHz u jádra (s udávaným průměrem 980 MHz s GPU Boost) a 6008 MHz efektivně u pamětí a testovaný, výrazně přetaktovaný model N670 PE 2GD5/OC, pro kterou jsou udávané specifikace 1019 MHz u jádra (GPU Boost 1079 MHz) a 6008 MHz u pamětí.

Všechny karty mají 2 GB paměti, to uvádím jen pro jistotu, protože už se v nabídce e-shopů objevily i první GTX 670 se 4 GB paměti.

Karta má vše, nač jsme u lepších modelů GTX 670 zvyklí. Osazené jsou kvalitní komponenty „Military Class III“ (zapouzdřené cívky, kondenzátory s pevným dielektrikem a Hi-c CAP, výrazně posílené je napájení karty, které zároveň nabízí přetaktování s navýšením napájecího napětí u jádra, pamětí i PLL.

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

 

Obnovená premiéra Twin Frozr IV, aneb reparát firemního chlazení

S menší verzí nové generace Twin Frozra jsme se už seznámili v jeho nepříliš povedené premiéře na Radeonu R7850 Power Edition. V testu jsou také podrobněji popsány vlastnosti a technologie používané u firemních chladičů MSI – nestandardní ventilátory s lopatkami „propeller blade“ nebo jak funguje „Dust Removal Technology“ zpětný chod pro vysátí prachu z karty.

Až s výrazným zpožděním jsem se dozvěděl, že u předprodukčních modelů osazenou novým Twin Frozr IV, které MSI rozesílalo do testů, byly blíže nespecifikované potíže, kvůli kterým byly chladiče hlučnější než být mohly a u produkčních karet má být problém vyřešený, stejně jako u právě testované MSI N670GTX Power Edition.

Karta je osazena výkonnější delší variantou chlazení. Má pro výkonné karty v současnosti nejpopulárnější dvouslotovou koncepci, u níž dvojice ventilátorů shora ofukuje pasiv s podélným žebrováním. Chladič má kovový, zřejmě hliníkový kryt. Je o poznání větší než referenční GeForce GTX 670.

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

Na první pohled je zřejmé, že je plošný spoj a vlastně i celá karta podstatně delší než u referenční karty. U ní měl spoj na délku pouhých 17,5 cm a s chladíčem měla karta asi 24 cm. Karta od MSI se kvůli přesahujícímu krytu dostala až na 27 cm, dříve běžný standard pro highendové modely. Na jednu stranu to asi nepotěší ty, kteří GTX 670 vítali s otevřenou náručí coby výkonnou kartu, kterou bude s menším chladičem možné ostadit i do titěrných skříní, majitelé počítačů standardních rozměru ale nebudou litovat, protože prostor navíc je (snad výjimkou posledního centimetru, za který může jen zobáček krytu), využití zcela účelně.

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

Pod krytem je rozměrný pasiv, ve kterém je vykrojený prostor pro dva ventilátory s průměrem rotoru asi 72 mm. Oba podporují regulaci PWM, zapojené jsou pomocí čtyřpinového konektoru. Monitoring otáček je rovněž podporovaný, pochopitelně funguje jen na jednom z ventilátorů, a sice na tom předním.

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

Teplo do žebrování rozvádí pětice heatpipe, dvě krajní mají průměr 8 mm a uprostřed je pak trojice 6mm trubiček.

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

 

 

MSI GeForce GTX 670 Power Edition MSI GeForce GTX 670 Power Edition

Výstupy na záslepce jsou standardní pro novou generaci nejvýkonnějších karet s jádrem kepler – jeden konektor DVI-I, jeden DVI-D, HDMI a DisplayPort. Jen připomínám, že fungují jinak, než jsme zvyklí z Radeonů – na běžná a rozšířená digitální rozhraní DVI a HDMI lze současně připojit až tři monitory, zatímco u Radeonů jsou to jen dva. Ty lze potom spojit do jedné velké plochy.

Čtvrtý monitor lze zapojit na DisplayPort, na rozdíl od Eyefinity jej ale nelze přidat do skupiny k ostatním.

V příslušenství je opravdu jen to základní – redukce DVI-I na analogový D-sub a dvě napájecí redukce ze dvou čtyřpinových molexů na šestipinový PCIe Power, a pak už obligátní stručné instalační příručky a médium s ovladači a MSI Afterburner.

 

Ochutnávka z nové metodiky

Karta je testovaná na nové testovací sestavě a na řadě her, které budou součástí nové testovací metodiky. Protože jde „jen“ o přetaktovaný model a také ještě nemáme v připravované nové metodice všechny hry, které bychom tam měli mít, je testovaný na menším množství titulů, i tak je jich ale dost a více, než kolikrát najdete v řadě normálních recenzí.

Testovací sestava

Jako testovací platforma posloužila základní deska Gigabyte X79-UD5 s BIOSem F10. Procesor je šestijádrový Core i7-3960X s TDP 130 W, který je přetaktovaný na 4,2 GHz při 1,36 V. Asistuje mu 16GB kit operačních paměti DDR3 od Kingstonu.

  • základní deska: Gigabyte X79-UD5
  • procesor: Core i7-3960X (deaktivovaný HTT, C1E, EIST), 4,2 GHz na 1,36 V
  • chladič CPU: Noctua NH-D14
  • paměti: 4× 4 GB Kingston DDR3 KHX2133C11D3K4/16GX
  • zdroj: Enermax Revolution 85 ERV920EWT-00, 920 W
  • pevný disk: Intel SSD 510 (250 GB)
  • skříň: Gelid DarkForce
  • operační systém: Windows 7 x64

Gelid Darkforce

Všechny karty jsou testované jen na pár dní starých ovladačích – v případě Radeonů šlo o neveřejné ovladače Catalyst 12.7beta přímo od AMD. GeForce je testovaná na betaverzi ovladačů označené 304.48.

Ve srovnání najdete GeForce GTX 680 a GeForce GTX 670 v referenčním provedení. Ve srovnání je dále původní novinářský sample Radeonu HD 7970 v referenčním provedení, bohužel právě ten s lepší teplovodivou pastou, který se u nás po toulkách po světě zase na chvíli zastavil.

Přetaktované HD 7970 zastupuje model HD 7970 OC do Sapphire s dvojicí ventilátorů na výkonnějším 1000MHz i pomalejším 950 MHz profilu, a čtvrtým Radeonem je konečně testovaná HD 7970 GHz edition.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Super cena by byla možná 8 tisíc, ale ne 10. Pro mnohé ještě mnohem míň. Co je na té ceně super? Že si tu kartu nemůže drtivá většina lidí dovolit? V našem kraji je to měsíční plat (medián).

Super je na ní především to, že jde o kartu s výkonem srovnatelným s kartami za 11500 a víc.

Nepředpokládám, že člověk, který si jde přečíst recenzi přetaktované GTX 670, bude čekat kartu za dva tisíce, aby si z platu běžného v některém kraji pořídil takových karet pět. :)

Je o 10% levnější. To mi přijde nedostatečné na přívlastek super.

A Vaše druhá věta je totální nesmysl. To byste tady totiž měli mnohem méně čtenářů. Když se dívají stovky milionů lidí na Top Gear (i když jde především o zábavný pořad, ale příkladů by se našlo), tak předpokládáte, že mají na vozy za desítky milionů?

Tak těch 1500 je to navíc proti základním modelům GTX 680, když se budeme dívat na nereferenční karty s obdobnými vlastnostmi, bude ten rozdíl ještě o cosi větší. Ale tam už se zase blbě srovnává, protože GTX 680 s lepším chlazením na referenčních taktech zase prakticky nejsou.

A hádky o to, kolik procent rozdílu je srovnatelná, kolik procent dobrá, kolik procent výborná, kolik vynikající, a kolik super a kolik nepřekonatelná cena, se teda v pátek odpoledne účastnit nebudu. :)

Že ty na to nemáš, ti nedává právo kritizovat tu cenu. Ve své výkonostní kategorii je skvělá. Jestli tenhle princip nechápeš, no tak to je asi zbytečné dál vysvětlovat.

A kdo tvrdí, že na to nemám? Já nekritizuju cenu, ale ono slovíčko super, protože to tam prostě nepatří.

Možná že všichni ti diváci Top Gear nemají nedořešené trauma se svou finanční zdatností. Prostě dokáží potěšit oko testem auta za 40 milionů, které sami nikdy řídit nebudou. To jim ale nebrání ocenit pěkný kousek technologie. A shodnout se na tom, že "to je NĚCO!!".
Hezký víkend.

Dal jsem za PC 55 tisíc, takže s tím na mě nechoď. Češi jsou akorát banda ignorantů a proto se nedokáží vcítit do jiných. Asi nejsem správný Čech, protože to dokážu.

k zasmani, takze za 8 je to super cena a za 10 uz neni? schvalne, koupil by si nekdo s platem 10 tisic kartu ktera stoji 8 tisic? v tomhle ohledu je to naprosto jedno jestli karta stoji 8 nebo 10 tisic, pokud by rekneme takovej clovek s takovim platem tu kartu chtel a rekneme ze by kazdy mesic nani usetril z toho platu tisicovku, tak je celkem fuk jestli setri 8 nebo 10 mesicu, pokud ji chce, tak si nani proste usetri :))

"Pro mnohé ještě mnohem míň."

tak jak se to vezme, Mr.Tuvok to proste myslel tak, ze ta cena nijak zvlast nizka neni a je to pravda. ale psano"super" me nijak nevadi. 670 stoji okolo 9-10k a tim ze je pretaktovana neni nijak cennejsi, projevi se to stejne na teplotach atd. sam bych si radsi 1500 priplatil za 680, a myslim ze vetsina lidi tady. ten rozdil je zanedbatelny a plat s tim nema co delat. bud mam nebo nemam a jestli mam 8,9,10k na kartu tak urcite i 11,5k. proc by si nejaka socka kupovala gk za 10 a pak cely mesic zral suchy chleba.

NVidia ma po pol roku dve karty, a ztoho 680tka je uplne zbytocna, vzhladom na to co dokaze 670tka.

To je tak, když není kam spěchat a konkurence u nových produktů nasadí ceny, které s těmi přežitými kartami v podstatě nehnou. :(

GTX 560/560 Ti na perfektně zajetém procesu jsou plné sklady a pořád se prodávají dobře, tak proč se moc namáhat, že...

njn AMD přestala tlačit ceny nV dolů a hned je na ní plnej net stížností... nV může nasadit cenu jakou chce, máslo mají na hlavě oba
 
Co se týče GTX560/Ti, možných scénářů je víc, uniklo mi potvrzení zrovna toho, že 28nm nástupce nVidia vlastně vůbec nepotřebuje?

Podívej se, kolik jich je ve Steam Hardware Survey. Je to jako to bylo s GeForce 8800. Hlavně 560 (bez Ti) se prodávají extrémně.

JJ sa rozhliadnem naokolo a kazdy druhy ma GTX 560Ti

a jak tam chceš vysledovat jak se v obchodech prodávají 560 po příchodu 28nm AMD grafik? přírůstky můžou být i z bazarových karet, nebo si někdo pořídí steam a 560 už má dávno, tohle nedokazuje že nV nemá 28nm nástupce protože ho nepotřebuje.
 
Osobně typuju, že tu nástupce není kvůli kapacitám TSMC, nV prostě upřednostnila mobilní trh. Stejné to je s tím proč nV má nejvýkonější kartu založenou na čipu podobných parametrů jako to dělá AMD, to není o výkonu HD7970 ale zase jen o strategickém rozhodnutí které muselo padnout už před vydáním HD7970.

Ano pravda a dalsia vec je fakt ze GK 104 nie je High endove jadro a pôvodne sa s nim do HE vobec nepocitalo takze som celkom zvedavy co teraz nVIDIA vytiahne?  Tretiu kartu zalozenu na GK104?

o treti karte na GK104 v podani GTX660 se spekuluje docela dlouho, stejne jako o 2 dalsich Keplerech v podani GK106 (768cc) a GK110 (druhej jmenovanej pokud bude, tak zrejme ne na herni karte a jen do HPC segmentu), a objevila se i spekulace o GK102, kde se spekuluje ze by mel 10-12 bloku (me to prijde stejne jako spekulovane GK110), tedy misto 1536cc by jich mel 1920-2304
 
a pokud takove GPU vyjde, tak bych si zaspekuloval, ze az v dalsi revizi, tedy prave jako GK110 nebo GK112, tedy v dobe kdy zrejme neco zacne pomalu poustet i AMD v podani HD8

jj, jednoznačný "fakt". :D Škoda že je založený len na jedinej poznámke od Nvidie.

Tiež nechápem túto teóriu o "zlom" AMD. Spočiatku boli tie karty prakticky okamžite vypredané (rovnako aj u GeForce na začiatku). Ja osobne by som to tipoval na nedostatočné kapacity TSMC, nakoľko cenu vždy určí trh (pokiaľ sa "náhodou" výrobcovia nedohodli samozrejme).

Sapphire nebrat. Zaruka jen 2 roky. 

Akorát ty ceny, to je hnus. Nikdy jsem za grafárnu nedal víc jak 6000.- a pokud nebude měna, tak bych u toho rád zůstal. Dát za nejslabší model nové řady přez 10k mi přijde moc.

Akorát ty ceny, to je hnus. Nikdy jsem za grafárnu nedal víc jak 6000.- a pokud nebude měna, tak bych u toho rád zůstal. Dát za nejslabší model nové řady přez 10k mi přijde moc.

Reklama
Reklama