Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Stručná historie operačních systémů: od UNIXu přes Windows k Mac OS X

Operační systémy vznikly v šedesátých letech minulého století původně proto, aby se ulehčila práce programátorům. Do té doby totiž musel každý program umět komunikovat přímo s hardwarem.

Prehistorie

I tak triviální operace, jako je uložení dat na pevný disk znamenala, že programátor musel zadat přesné instrukce, na které místo na disku se data můžou nahrát; což byla docela otrava. Až v sedmdesátých letech se objevily první operační systémy pro menší (než sálové) počítače.

Úplně prvním operačním systémem byl VMS od společnosti DEC a hned po něm UNIX od (telefonního operátora) AT&T. Ten byl však vládou USA donucen se UNIXu zbavit (kvůli hrozícímu monopolu), a tak jej převedl na univerzity, například na Berkeley, kde díky tomu vznikl BSD (Berkeley Software Distribution). Další operační systémy postavené na UNIXu se pak již objevovaly rychleji. IBM například má svůj AIX a společnost Sun zase Solaris. Oba existují a jsou vyvíjeny dodnes.

Pro osobní počítače se rozšířil operační systém CP/M, což je zkratka pro Control Program for Microcomputers. Přinesl způsob pojmenování souborů stylem 8.3, tedy osm znaků pro jméno souboru a tři znaky pro příponu (typ souboru). Je vám to povědomé?

Microsoft nastupuje

V roce 1981 se objevil první osobní počítač od společnosti IBM. Vznikl sice potřebný hardware, operační systém však její inženýři nestihli připravit. Systém by dodali se zpožděním, vedení se tedy rozhodlo koupit již hotový operační systém MS-DOS od malé firmičky jménem Microsoft.

otvirak

Microsoft ale nebyl tak úplně jeho autorem, protože MS-DOS „naprogramoval“ pouhým přepracování systému QDOS. Ten byl založen na již zmíněném CP/M, který Microsoft koupil za směšně nízkou cenu a to navíc poté, co získal zakázku od IBM. Celou historii dokonce zachycuje americký film Piráti ze Silicon Valley.

 

MS-DOS měl řadu nedostatků. Nezvládal pracovat s více uživateli, respektive více uživatelů nemohlo zároveň ovládat jednu instanci MS-DOSu, neměl žádný multitasking a neuměl pracovat s paměťovým prostorem větším než 640 kB. Odtud pochází slavná věta Billa Gatese, že nikdo nikdy nebude potřebovat více než 640 kB paměti; později sám popřel, že by ji kdy řekl. V reakci na MS-DOS v IBM vyvinuli vlastní systém nazvaný PC-DOS. Ten se však od MS-DOSu lišil jen pramálo a moc se neuchytil, stejně jako další klon s názvem DR-DOS.

Jablíčko a krádež

Apple ve svém sídle v Cupertinu připravoval nový 32bitový operační systém s grafickým rozhraním, které nabízelo ovládání myší. Bill Gates si údajně na jedné návštěvě u Steva Jobse tohoto návrhu všiml a okopíroval jej, z čehož jej Jobs později nařknul.

gatesJak to bylo ve skutečnosti se dnes již s jistotou nedozvíme, ovšem ani Jobs nebyl tím, kdo grafický systém vymyslel. Viděl jej ve společnosti Xerox (tehdy technologický gigant, u nás proslul zejména jako výrobce kopírek), kde jej ovšem za přelomový nepovažovali. Prostě to byl jeden z jejich konceptů. Ať tak či tak, nakonec z toho vznikly dva slavné grafické operační systémy: Windows a Mac OS.

Mac OS byl poprvé nasazen již v roce 1983 na počítači s názvem Lisa, a ač byly počítače Apple dražší, měly proti PC v prodejích náskok. V roce 1984 se objevil první počítač Macintosh s operačním systémem Mac OS 1.0, jenž nabízel kromě GUI (grafického uživatelského rozhraní) také multitasking či podporu práce v síti. Americká vláda zakázala prodej těchto počítačů do východního bloku.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

myslím že tam chybí OS/2

Článek má kapitoly :)

On i kdyby to Gates o těch 640KB tenkrát skutečně řekl, nezapomínejme, že to řekl v době, kdy u osobních počítačů (zpravidla ještě osmibitových) byl standard 64KB a CP/M...

BSD je berkeley software distribution (ne system) a windows 98 se je second edition (ne special). Takovyhle chyby delaji dojem ze autor si v clanku vymejsli a vodi ctenare za nos.

Opraveno, díky za upozornění. BSD je v některých zdrojích takto uváděn, ale jak se mi tam dostalo Special vůbec netuším :)

"Mac OS byl poprvé nasazen již v roce 1983 na počítači s názvem Lisa, a ač byly počítače Apple dražší, měly proti PC v prodejích náskok."
Na počítačí Lisa použil Apple úplně jiný systém, který nemá s Mac OS nic společného, jmenovalo se to Lisa Office System.

Reklama
Reklama