Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Myši bez ocásku: devět bezdrátových myší (malý test)

Myš je stále tím nejlepším možným ovladačem počítače. Zajišťuje přesné ovládání bodu na obrazovce, zatímco vaše ruka klidně spočívá na ergonomickém kousku plastu. U laptopů a ve výjimečných případech i u desktopů však může překážet její kabel. Bude taková vykastrovaná myš stále schopna kvalitní práce?

Úvod

Myši jsou již dlouhou dobu stále stejné. Tvarem akorát do ruky, se dvěma tlačítky a jedním kolečkem. Když se chce nějaký výrobce odlišit. Přidá více tlačítek nebo zvýší přesnost snímacího senzoru. Pokusy o jiný koncept zatím kromě Trackballu od Logitechu selhávají. Stále jde o to stejné zařízení, kterým se trefujete do ikonek na ploše.

Nejjednodušším řešením jsou samozřejmě myši drátové: do konektoru USB, když ale někdo potřebuje bezdrát, má velký výběr. Taková myš potřebuje mít vlastní napájení (akumulátor, nebo tužková baterie). Některé lze dobít přímo na pracovním stole připojením do USB a některé z nich se umí přepnout do drátového módu – bezdrát se vypne. A zatímco výdrž bezdrátových klávesnic se počítá na měsíce, u myší to může být o něco méně (někdy i výrazně). Bezdrátová myš je kvůli baterii také těžší.

dongle

Bezdrátové myši potřebují dongle do USB (vlevo) jen u rádiového přenosu. Bluetooth a Wi-Fi myši se bez něj obejdou

Normální, přenosné a herní

Druhou změnou proti drátovým myším je přenos dat, respektive bezdrátový přenos informací o poloze získaných z optického či laserového senzoru. Nejčastěji se vyskytuje rádiové rozhraní na 2,4 GHz (shodná frekvence s Wi-Fi), které má více než dostatečný dosah. Dále je na trhu spousta myší s technologií Bluetooth, která je běžné u laptopů, u stolních počítačů již méně. Jedna myš v testu má dokonce přenos dat přes Wi-Fi, což nefunguje na starých noteboocích, ale předčí Bluetooth.

 

Výhoda proti rádiovému spojení spočívá v absenci USB donglu a ušetřeném portu USB, nevýhoda v nutnosti složitějšího párování zařízení. Obecně by se dalo říct, že rádiové myši jsou vhodnější k sestavám, Bluetooth a Wi-Fi zase k notebookům.

Nejlepší je, když můžete do bezdrátové myši připnout USB kabel. Stane se z ní dočasně drátová

Další funkce myši již bývají společné s drátovými. Údaj o dpi, tedy jak rychle a přesně se kurzor po obrazovce pohybuje, je jistě zajímavý, ale mnohem zajímavější je možnost jej snadno měnit a přizpůsobit si rychlost přepnutím tlačítkem přímo na myši, což ocení nejen hráči.

Nejproblémovějším prvkem je kolečko. To převzalo funkci prostředního tlačítka, občas mívá přepínač pro uvolnění aretace pro získání nekonečného skrolování. Často jej lze také naklápět do stran, čímž získáte další dvě programovatelná tlačítka.

Přídavná tlačítka na myši, která si můžete namapovat podle libosti, jsou výborným bonusem; pokud je tedy výrobce dokázal umístit dostatečně ergonomicky. Tlačítka u palce jsou totiž jako dělaná pro Ctrl+C a V, na opačném konci myši se zase hodí mít umístěný Enter. Toto je vhodné pro normální práci, hráči si samozřejmě místo kopírování vyberou nabití zbraně.

Myši do testu zapůjčili:  
A4 Tech G7-360Alzawww.alza.cz
HP X7000 Wi-Fi Touch MouseHPwww.hp.cz
Logitech Anywhere MXLogitechwww.logitech.cz
Logitech G700Logitechwww.logitech.cz
Logitech M705Logitechwww.logitech.cz
Microsoft Touch Mouse Win 7Alzawww.alza.cz
Razer Orochi Black ChromeAlzawww.alza.cz
Roccat PyraAlzawww.alza.cz

Myš vám ale hlavně musí perfektně sednout do ruky a tlačítka musí pasovat na konečky prstů. Proto je výběr myši hlavně o pocitech z držení. Je dobré si i tu nejdražší myš před koupí osahat. Symetricky tvarované myši se hodí i pro leváky.

Podložky pod myši dávno vymřely a dnešní hlodavci se musí umět ladně pohybovat po celé řadě povrchů. Kromě stolu to bývá koberec či džíny. Je zbytečné klást na svou myš přehnané nároky, raději jí dopřejte normální výběh. Bezdrát je plný kompromisů, pro hráče a náročné jsou spíše drátové myši. Pro vás ostatní je tu náš výběr.

 

Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
ASUS GX810, černá873 KčLogitech Anywhere Mouse MX Refresh1 199 Kč
Logitech Marathon Mouse M705, stříbrná1 035 KčRazer Orochi Black Chrome1 563 Kč
Logitech Gaming Mouse G7001 599 KčROCCAT Pyra Wireless1 390 Kč
HP x70001 321 KčMicrosoft Touch Win 71 393 Kč
A4Tech G7-360N, Glossy Grey331 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

No, tohle bych testem nenazval, je spíš takový přehled. Není tam jediná informace, která by se nedala opsat z reklamních/informačních letáků. Co třeba výdrž baterie, nějaké poznatky u "testovaných" myší?
Ad Orochi, vážně umí dobíjet baterie přímo v myši? Mám matnou verzi, ale o téhle funkci jsem nevěděl.

Je to jen malý průřezový test, o tom jak se s myší pracuje, na test výdrže bych musel mít všechny myši extrémně dlouho. Co se týče Orochi, tak máte pravdu, uvnitř byly dobíjecí baterie a já si to nedostatečně ověřil – když má myš oddělávací kabel a takovéto baterie, v naprosté většině jsou takto nabíjeny. Naopak drátový mód funguje jen občas. O důvod více tento Razer nekupovat.

Anywhere MX jsem si oblíbil. Že nemá prostřední tlačítko - jak se to vezme. Já prostřední potřebuju, tak to horní mám přeprogramované na prostřední a nemám s tím žádný problém. Je to jen o zvyku. A že stisk kolečka funguje pro odemčení rychlého posuvu mi taky vyhovuje. Protože myš občas "použiju jako antistresovou hračku" a likviduju tak 2-3 za rok, už jsem vyzkoušel řadu Logitechů a tahle mi vyhovuje. Mimo jiné je i řádně odolná :-)

Reklama
Reklama