Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Extra Test: 8× Notebook za desítku! Vyplatí se šetřit? (Úvod)

Deset tisíc korun je naprosto jednoznačná psychologická hranice. Za desítku dnes koupíte chytrý telefon, velkou televizi a také notebook: patnáctipalcový stroj s dvoujádrovým procesorem a operačním systémem Windows. Je ale takový počítač použitelný?

 

Kalendář testu
V tomto článku najdete pouze úvod do testu. Tedy popis testované kategorie, naši motivaci pro její výběr a samozřejmě také podrobně rozepsanou testovací metodiku. Další díly testu se samotnými recenzovanými stroji a se shrnujícím závěrem, který nabídne oceněné stroje a konkurenční varianty, najdete našem webu v průběhu příštího týdne. Podrobný kalendář, který bude později sloužit také jako rozcestník, si můžete prohlédnout níže.
23.7. - 1. část testu
25.7. - 2. část testu
27.7. - Závěrečné shrnutí, konkurenti

 

Za počítače jsme dřív dávali několik výplat. Přesto byly ve srovnání s dnešními stroj pomalé a rychle zastarávaly. Po mnoha generacích postupného zlevňování a zlepšování ale přišly netbooky, které nabízely počítačové služby doslova za pár tisíc. Na pořádnou práci příliš použitelné nebyly, lidé si ale zvykli platit méně. Výrobci si dnes kvůli tomuto kroku trhají vlasy, ale trh se prostě změnil – lidé teď chtějí levné notebooky. A co si trh žádá, to také dostane.

aaa

My v redakci většinou doporučujeme připlatit, případně také zvolit jinou úhlopříčku. Levná patnáctka je ale v Česku prodejní trhák, to vám potvrdí všichni z branže. Rozhodli jsme se tedy tentokrát neplavat proti proudu, ačkoli činit osvětu je jednou z  profesních povinností novinářů. Mnozí lidé si tu patnáctku za deset ale stejně koupí, ať budeme agitovat za lepší IT zítřky, jak budeme chtít. Proto jsme se tenokrát rozhodli, že přesně tyto modely otestujeme a alespoň poradíme, které stroje jsou nejlepší, kde jsou jejich největší slabiny a jaké jsou případně alternativy. Po pravdě nevěříme, že zrovna vy – naši čtenáři – lidé s určitým technologickým rozhledem budete tyto stroje kupovat z jiných než ekonomických důvodů. Nicméně i proto, že čtete počítačový časopis, ve svém okolí pravděpodobně sloužíte jako IT poradna. A také pomáháte s výběrem nové elektroniky. Také proto by se vám náš test mohl hodit. 

Co dostanete?

Co tedy dnes za deset tisíc můžete pořídit? Při sestavování testu jsme stanovili poměrně striktní požadavky. Nutností byla patnáctipalcová úhlopříčka (přesněji 15,6"), cena do deseti tisíc včetně DPH a samozřejmě systém Windows 7 v libovolné verzi. (Bezplatný Linux totiž není každému po chuti.) Přesto se nám sešla poměrně rozmanitá skupina – v testu byly stroje s dvoujádrovými Pentii, dvěma typy Celeronů, nechybělo ani AMD. Otestovali jsme modernější procesor A4 i levný E-450.

aaa

 

Původně měli být v testu také zástupci s procesorem Core i3 – i ty se do deseti tisíc vešly. Výrobci nám je však nakonec nedodali. Oficiálním důvodem bylo, že tato generace již mizí z obchodů a nové ještě nejsou. Otázka která nám následně vrtala hlavou:  „Nebáli se zástupci značek, že by tyto modely dopadly příliš dobře a ty horší by pak už nikdo nechtěl.?“ Abychom se vyhnuli těmto konspiračním teoriím, objednali jsme také jeden dražší model, který byl procesorem Core i3 vybaven. Srovnat jsme díky tomu mohli také integrované grafické jádro Intel HD GMA, které v první druhé generaci Core i3 procesorů najdete. Notebook byl ale vybaven také druhou grafickou kartou GeForce GT 630M. Díky tomu jsme mohli provést ještě lepší porovnání výkonů grafik.

Patnáctky nejsou z dnešního pohledu zrovna mobilní stroje, speciálně, když je srovnáte se všudypřítomnými Ultrabooky. Stroj této velikosti má ale i své výhody. Displej už je dostatečně velký na většinu práce, ačkoli dominující rozlišení HD ready je žalostně nízké. Stroje této kategorie nabízejí plnohodnotné klávesnice, často včetně numerických bloků, plnohodnotnou konektorovou výbavu a v neposlední řadě také DVD vypalovačku. Ta je pro mnoho lidí (bohužel) stále nepostradatelná.  I v této kategorii je dnes povinností osadit stroj čtyřmi gigabajty operační paměti a zkombinovat je s 64b operačním systémem Windows. Díky tomu jsou stroje o kus svižnější než předchozí generace a za to výrobcům tleskáme. Jakýmsi nepsaným standardem je dnes také 500GB pevný disk (případně i větší). Rychlost otáček je sice stále pouzě 5 400 ot./min, díky větší hustotě zápisu a snižování počtu ploten jsou však i tyto disky čím dál rychlejší. Samozřejmostí je dnes také webkamera, čtečka paměťových karet (většinou pouze SD) či HDMI výstup. Naopak USB 3.0 jsme bohužel viděli jen u jediného modelu, stejně jako rychlý datový port eSATA. 

 

 

Co v testu najdete?

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Chtěl bych se zeptat, kde je zmíněný notebook s Core i3? V seznamu jsem ho nenašel (je tam jeden, který má napsáno ve specifikaci "Core i3 P6200", ale P6200 je pentium).
Jinak pokud bych měl vybírat nb do 10k, tak bych rozhodně otestoval i Packard Bell EasyNote TS44HR-B9504G50Mnww (Pentium B950, GF GT630M). Je to asi maximum, co člověk může za tu cenu dostat.

Zdravím,

část o modelu s Core i3 (a modelech s Core i3 obecně) vyjde v pátek. Packard Bell, na který poukazujete vypadá velmi dobře, zástupce firmy se ale rozhodl pro jiný model. Nicméně referenční model (Acer Aspire 5742G-384G75Mnkk, vyjde v pátek) byl vybaven právě grafikou GT630M, porovnání výkonu tedy bude možné. Každopádně díky za tip, určitě tento model v závěru zmíním.

EDIT: Teď jsem si všiml, že váš model se do 10 000 Kč vejde jen bez systému Windows 7, což byla podmínka v testu. Zřejmě i proto se žádný model s GT630 v testu neobjevil.

tak pardon, toho jsem si nevšimnul

Žádný problém.

Ja by som sa prihovoril za nejakú prehľadnú tabuľku špecifikácií jednotlivých testovaných notebookov, lebo na heureke to veľmi presné nebýva. Díkes.

V pátek v článku se závěrem vyjde i kompletní souhrnná tabulka se všemi testovanými notebooky, parametry a naměřenými hodnotami.

Reklama
Reklama